Edukacja Rozwój

Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki

Mimo, iż wielu rodziców chciałoby jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie: Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się języka angielskiego?”, to niestety nie ma w tym temacie jednej, słusznej odpowiedzi ani całkowitej zgody ekspertów. Owszem mówi się, że wcześniejsza nauka angielskiego pozwala lepiej oswoić się z brzmieniem języka, słownictwem i zasadami gramatyki oraz, że mózg dziecka na początkowych etapach jego rozwoju jest bardziej chłonny niż w późniejszych latach, jednak wciąż należy brać pod uwagę wrodzoną chęć dziecka do nauki, która u każdego będzie na innym poziomie. 

Nie ma niczego złego w oswajaniu dziecka z brzmieniem języka obcego poprzez śpiewanie mu anglojęzycznych piosenek, czytanie książeczek po angielsku, czy wspólne oglądanie angielskich bajek. Jednakże nauka angielskiego od najmłodszych lat nie powinna obsesyjnie skupiać się na poznaniu możliwie największej liczby słownictwa oraz dokładnemu wałkowaniu reguł gramatycznych. Aby nie zniechęcić dziecka do nauki angielskiego, a zwłaszcza nauki dość skomplikowanej angielskiej gramatyki, należy podejść do tego procesu mądrze i w odpowiednim czasie, Dowiedz się kiedy warto wprowadzić ćwiczenia z gramatyki angielskiej oraz które ćwiczenia z gramatyki będą odpowiednio motywowały twoje dziecko do nauki. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat! 

Język angielski – gramatyka dla dzieci. Kiedy i jak jej uczyć? 

Aby rozpocząć z dzieckiem naukę angielskiej gramatyki, wcale nie trzeba od razu zapisywać pociechy do szkoły językowej. Jeżeli widzisz u dziecka duże zainteresowanie podczas oglądania anglojęzycznych bajek oraz zaobserwujesz, że maluch chętnie śpiewa piosenki po angielsku i słucha anglojęzycznych książeczek, możesz zacząć podsuwać mu najprostsze karty pracy do nauki angielskiej gramatyki, na przykład w formie kolorowanki czy najprostszych łamigłówek.

Poprawianie błędów gramatycznych

Tylko wtedy, gdy widzisz, że dziecko entuzjastycznie podchodzi do takiej formy nauki przez zabawę, możesz dalej kontynuować wprowadzanie dziecka  w świat angielskiej gramatyki. Najlepiej będzie, jeżeli karty pracy z angielską gramatyką będziecie wypełniać wspólnie. Wówczas maluch będzie miał jeszcze większą motywację do działania, ponieważ czas spędzony z rodzicami to lepszy czas! 

Ponadto, u każdego dziecka nauka rysowania, pisania i czytania następuje w innym momencie, dlatego też nie da się określić jednego wieku, kiedy najlepiej jest rozpocząć naukę gramatyki angielskiej poprzez ćwiczenia. Kluczowe tutaj jest obserwowanie zachowań dziecka i nieustanne motywowanie do nauki, a także podsuwanie atrakcyjnie wyglądających ćwiczeń, na przykład z bohaterami z ulubionych bajek. 

Ćwiczenia gramatyczne angielski – polecane publikacje do nauki 

W księgarniach można znaleźć cały szereg publikacji przeznaczonych do nauki gramatyki angielskiej dla dzieci. Większość z takich książek zawiera zarówno część teoretyczną, gdzie dana reguła gramatyczna jest dokładnie wyjaśniona z podaniem konkretnych przykładów oraz część praktyczną, która składa się z rozmaitych ćwiczeń gramatycznych o rosnącym poziomie trudności. Książki do nauki gramatyki dla dzieci powinny zawierać możliwie dużo przykładów obrazkowych i prostych ćwiczeń (również z obrazkami), które będą skonstruowane na wzór interesującej karty pracy. Ćwiczenia gramatyczne dla dzieci opierają się zazwyczaj na zadaniach takich jak: uzupełnianie luk, łączenie w pracy, układanie zdań w dobrej kolejności, kolorowanie, czy wykreślanie. Niektóre angielskie książki z ćwiczeniami z gramatyki będą dodatkowo zawierać wycinanki, naklejki oraz przykłady ciekawych gier i zabaw do nauki gramatyki. Poniżej przedstawiamy warte uwagi publikacje dla dzieci do nauki angielskiej gramatyki. 

Maciej Matasek – Gramatyka angielska dla początkujących, Szkoła Podstawowa

Książka przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych, już od pierwszej klasy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nauką języka angielskiego lub posiadają już pewien zasób wiedzy. Książka jest połączeniem kompendium wiedzy gramatycznej oraz prostych ćwiczeń, które umożliwiają zweryfikowanie stopnia, w jakim dane zagadnienie gramatyczne zostało już opanowane. Każdemu zagadnieniu gramatycznemu został poświęcony w książce osobny rozdział, co ułatwia przyswajanie nowo zdobytej wiedzy. 

Ilustrowana gramatyka angielska dla dzieci

Publikacja przeznaczona jest dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim. Książka zawiera najbardziej podstawowe zagadnienia gramatyczne wraz z korespondującym ćwiczeniami, dzięki którym dziecko będzie mogło utrwalić nowo zdobytą wiedzę. W książce dominują kolorowe ramki i tabele, które ułatwiają zapamiętywanie najważniejszych informacji, a wszystkie ćwiczenia opatrzone zostały stosownymi ilustracjami.

Jeżeli szukasz porad dotyczących tego, jak uczyć dzieci, jakie metody działają, jakie nie, szukasz odpowiedzi na nurtujące pytania lub po prostu, chcesz dowiedzieć się więcej o nauce dzieci, koniecznie zajrzyj do naszych pozostałych artykułów, np.:


Angielski dla dzieci – słówka, które warto znać. Jak pomóc dziecku w zapamiętywaniu nowego słownictwa
Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego
Jakiego języka warto się uczyć najbardziej?
Nauka przez zabawę – czy bez kar da się skutecznie nauczać?
Systematyczność w nauce języków – dlaczego jest tak ważna?
Gramatyka czy słówka – co jest ważniejsze w nauce angielskiego?

Leave a Reply

%d bloggers like this: