Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Odkryj angielskie idiomy i ich znaczenie 
Słownictwo
Star icon
21.03.2024
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Odkryj angielskie idiomy i ich znaczenie 

Spis treści

Przewodnik dla początkujących w nauce języka angielskiego, który pomoże w zrozumieniu popularnych angielskich idiomów i ich znaczeń.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po angielsku mówimy „połamania nóg” (break a leg) życząc komuś szczęścia, albo dlaczego „wypuszczamy kota z worka” (let the cat out of the bag), gdy ujawniamy sekret? Te wyrażenia to coś więcej niż tylko słowa – to idiomy!

Angielskie idiomy żyją własnym życiem, a dzięki nim rozmowy stają się zabawnym tańcem wyobraźni! Idiomy to ukryte skarby języka angielskiego, dodające koloru, uroku i szczypty humoru do naszego codziennego języka. Idiomy są wszędzie – w książkach, filmach i piosenkach. Od fraz szekspirowskich po współczesne kolokwializmy, odgrywają kluczową rolę w sposobie, w jaki się komunikujemy. 

W tym artykule zbadamy świat angielskich idiomów. Odkryjemy pochodzenie popularnych wyrażeń, nauczymy się ukrytych znaczeń i przyjrzymy się historiom stojącym za tymi językowymi ciekawostkami. Otrzymasz także kilka wskazówek do samodzielnej nauki idiomów, które pomogą w Twojej językowej podróży!

Co to są angielskie idiomy?

Zanim zagłębimy się w temat, musimy najpierw zadać sobie pytanie, co właściwie są idiomy? Idiomy to zabawne i barwne wyrażenia, które nie zawsze oznaczają to, co dosłownie mówią. Zamiast tego przekazują głębsze znaczenie lub wiadomość, która jest głównie rozumiana przez native speakerów. To trochę jak żart między mówiącymi.

Idiomy dodają kreatywności i wyobraźni do naszych rozmów. Czy to pracowanie do późna (burning the midnight oil) czy pójście spać (hitting the hay), idiomy pomagają nam wyrażać się w kolorowy sposób, aby życie było zabawne i ekscytujące. 

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z przyjacielem, a on mówi: „Pada kotami i psami” (It’s raining cats and dogs). O ile faktycznie nie masz na myśli futrzanych kociąt i psiaków spadających z nieba, wiesz, że nie chodzi tutaj wcale o rzeczywiste zwierzęta. Takie sformułowanie to nic innego jak idiom, który pozwala powiedzieć, że pada bardzo, bardzo mocno.

Rozumienie idiomów jest jak odkrywanie tajnego kodu języka i zrozumienie ukrytych znaczeń. Więc następnym razem, gdy ktoś powie: „To bułka z masłem” (It’s a piece of cake), nie sięgaj po drugie śniadanie. Ktoś po prostu daje Ci znać, że to co jest do zrobienia, jest naprawdę łatwe.

Pochodzenie idiomów

Dawno temu, na ulicach starożytnych cywilizacji, ludzie używali idiomów jako sposób na przekazywanie pomysłów i emocji w prosty sposób. Te idiomatyczne wyrażenia były przekazywane z pokolenia na pokolenie, ewoluując z czasem, aby odzwierciedlać wierzenia, zwyczaje i doświadczenia tych, którzy ich używali.

Gdy cywilizacje rozkwitały, a kultury mieszały się, na kształt i brzmienie idiomów wpływ miały ludzkie doświadczenia. Od opowieści mitologii greckiej po mądrość literatury Szekspira, kultura, literatura i folklor odegrały istotną rolę w kształtowaniu idiomów.

Gdy języki rozprzestrzeniały się i ewoluowały, tak samo robiły idiomy, adaptując się do nowych środowisk i przyjmując nowe znaczenia w różnych częściach świata. To, co zaczęło się jako proste wyrażenie w jednym języku, mogło zostać przekształcone w zupełnie inne wyrażenie w innym, ale nadal noszące swoje pierwotne znaczenie.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Popularne angielskie idiomy i ich znaczenia

Idiomy są jak małe łamigłówki, które czekają na rozwiązanie, a gdy rozszyfrujesz kod, zobaczysz kreatywność i wyobraźnię, które są ukryte w ich znaczeniach.

Na początek mamy idiomy związane ze zwierzętami, takie jak „raining cats and dogs.”. O ile Twój futrzany przyjaciel Max nie spada właśnie z nieba, wiedz, że to wyrażenie oznacza, że pada bardzo, bardzo mocno.

Następnie mamy idiomy związane z częściami ciała, takie jak „cost an arm and a leg.”. Nie martw się; naprawdę nie będziesz musiał rozstawać się z żadnymi kończynami. To wyrażenie oznacza, że coś jest bardzo drogie.

Przechodzimy do idiomów opartych na jedzeniu i piciu, jak „piece of cake”. I nie, nie mówimy o drugim śniadaniu. To wyrażenie oznacza, że coś jest naprawdę łatwe do zrobienia.

Potem są idiomy związane z pogodą i naturą, jak „a storm in a teacup”. Chociaż w twojej filiżance nie ma żadnej burzy, to wyrażenie odnosi się do sytuacji, która wydaje się duża i dramatyczna, ale tak naprawdę jest mała i nieistotna.

I wreszcie mamy inne popularne idiomatyczne wyrażenia, takie jak „break a leg” życząc komuś szczęścia. Naprawdę nie będziesz łamał żadnych kości, aby odnieść sukces; to wyrażenie to po prostu zabawny sposób, aby powiedzieć „powodzenia”.

Więcej przykładów idiomów

Aby jeszcze lepiej Ci pomóc w nauce, oto kolejne przykłady popularnych angielskich idiomów. 

 • Break the ice (Przełamać lody)  – Rozpocząć rozmowę lub złagodzić napięcie w sytuacji towarzyskiej.
 • Hit the nail on the head (Trafić w dziesiątkę) – Dokładnie zidentyfikować lub rozwiązać problem.
 • Bite the bullet (Zacisnąć zęby) – Wytrzymać trudną lub nieprzyjemną sytuację.
 • Kill two birds with one stone (Upiec dwie pieczenie na jednym ogniu) – Wykonać dwie czynności jednym działaniem.
 • A dime a dozen (Groszowe sprawy)  – Coś powszechnego i łatwo dostępnego.
 • Kick the bucket (Odejść na tamten świat) – Umrzeć.
 • Pull someone’s leg (Nabierać kogoś) – Żartować z kogoś lub dokuczać.
 • Spill the beans (Wyjawić tajemnicę) – Ujawnić sekret lub poufne informacje.
 • Don’t cry over spilled milk (Nie płakać nad rozlanym mlekiem) – Nie martwić się o przeszłe błędy lub żale.
 • Barking up the wrong tree (Zaszczekać na złym drzewie)  – Podążać za niewłaściwym kursem działania lub popełnić błąd w osądzie.
 • Jump on the bandwagon (Zainteresować się czymś popularnym) – Dołączyć lub wspierać coś, co jest już popularne lub odnosi sukces.

Idiomy w kontekście kulturowym

Angielskie idiomy można napotkać nie tylko w luźnych rozmowach; znajdują się także w popularnej literaturze i mediach. Od stron klasycznych powieści po dialogi w twoich ulubionych programach telewizyjnych, idiomatyczne wyrażenia są wszędzie! 

Weźmy na przykład słynną kwestię Szekspira, „Przełamać lody”. W sztuce „Poskromienie złośnicy”, ten idiom jest używany, aby wskazać na „rozpoczęcie rozmowy”. Bardzo sprytny sposób na przekazanie intencji postaci bez bezpośredniego mówienia o niej.

Teraz porozmawiajmy o znaczeniu rozumienia kontekstu przy interpretowaniu idiomów. Wyobraź sobie, że słyszysz kogoś mówiącego: „To bułka z masłem!” Czy mówi o drugim śniadaniu, czy ma na myśli, że coś jest łatwe do zrobienia? Bez kontekstu łatwo jest błędnie zinterpretować znaczenie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sytuację i ton rozmowy, kiedy uczysz się i ćwiczysz wykorzystywanie idiomów podczas swojej językowej podróży.

Następnym razem, gdy usłyszysz angielski idiom, zatrzymaj się na chwilę, aby docenić kreatywność i wyobraźnię stojącą za nim. Będąc w stanie przekazać zniuansowane znaczenia i emocje w zabawny i swobodny sposób, możesz dodać szczyptę nonszalancji do swojej językowej przygody i uczynić ją bardziej zabawnym doświadczeniem. 

Nauka idiomów – praktyczne wskazówki jak zapamiętać angielskie idiomy

Niezależnie, czy jesteś osobą uczącą się angielskiego jako drugiego języka, czy nauczycielem, opanowanie idiomatycznych wyrażeń może być zabawne i satysfakcjonujące, jeśli znasz kilka trików na ich szybsze zapamiętanie.  

Jednym z praktycznych podejść jest stopniowe zanurzanie się w środowiskach anglojęzycznych, poprzez oglądanie filmów, słuchanie muzyki i czytanie książek. Zwracaj uwagę na używane idiomy i próbuj zrozumieć ich znaczenia w kontekście. Inną strategią jest tworzenie fiszek z idiomami z ich definicjami i regularne ich powtarzanie, aby wzmocnić proces zapamiętywania.

Nauczyciele mogą wprowadzać idiomy stopniowo, zaczynając od powszechnych wyrażeń i przechodząc do bardziej zaawansowanych. Włączanie idiomów do lekcji, aktywności i zadań może uczynić naukę bardziej angażującą i interaktywną dla uczniów. Ponadto, wykorzystanie multimediów, takich jak filmy, podcasty i quizy online, może zwiększać zrozumienie nowych fraz przez uczniów. 

Nauczanie angielskich idiomów wśród osób, które nie są native speakerami angielskiego, wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Z jednej strony, idiomatyczne wyrażenia mogą być mylące do zrozumienia dla uczących się, którzy nie są zaznajomieni z kontekstem. Jednakże, nauczanie idiomów może być również cenną okazją do zwiększenia świadomości kulturowej uczniów. Dostarczając wyjaśnień, przykładów i ćwiczeń, nauczyciele mogą pomóc uczniom przezwyciężyć te wyzwania. Dzięki nauce angielskich idiomów użytkownicy języka angielskiego mogą stać się pewniejsi siebie. 

Mamy nadzieję, że ten przewodnik po angielskich idiomach i ich znaczeniach pomoże Ci na Twojej językowej podróży. Następnym razem, gdy napotkasz angielski idiom, pamiętaj, aby spojrzeć poza dosłowną interpretację i odkryć warstwy znaczenia i symbolizmu, które sprawiają, że język angielski jest tak fascynującym i dynamicznym aspektem interakcji ludzkich.

Podsumowując, idiomy angielskie, choć śmieszne i intrygujące, stanowią nieodłączną część nauki języka angielskiego, oferując głębsze zrozumienie kulturowe i językowe. 

Najpopularniejsze idiomy angielskie, takie jak „break a leg” czy „piece of cake”, są kluczem do bardziej płynnej i naturalnej komunikacji. Idiomy w języku angielskim.

Angielskie idiomy zaprezentowane w formie rysunków lub fiszek stają się bardziej przystępne i zrozumiałe. Internetowy słownik idiomów angielskich może być również nieocenionym zasobem w nauce, pomagając unikać błędów oraz  zachęcać do regularnej praktyki i dalszego odkrywania fascynującego świata angielskiego słownictwa.

Pamiętając, że idiom to nie przysłowie ani związek frazeologiczny, ale unikalne wyrażenie niosące specyficzne dla kultury znaczenie, uczniowie mogą efektywnie uczyć się i używać idiomów w codziennej rozmowie, wzbogacając swoją znajomość angielskiego o nowy wymiar.

Czy ten artykuł był pomocny? 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Słownictwo
31.01.2024
Time icon 10 min
Alfabet po angielsku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.