Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Przyimki angielskie - 6 zasad dotyczących używania przyimków po angielsku 
Łatwa gramatyka
Star icon
13.01.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Przyimki angielskie – 6 zasad dotyczących używania przyimków po angielsku 

Spis treści

Gramatyka języka angielskiego dla wielu, zwłaszcza początkujących uczniów, bywa zawiła. W języku angielskim występuje bowiem wiele ścisłych zasad, których należy przestrzegać, aby prawidłowo budować zdania. Do tego dochodzi znajomość wielu czasów, utartych zwrotów, wyjątków od reguł oraz tzw. phrasal verbs.

Jednak nauka gramatyki języka angielskiego może być przyjemna. Używając kolorowych list ze słówkami i tabel oraz korzystając z edukacyjnych treści wideo, zwłaszcza najmłodsi uczniowie będą w stanie szybciej osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie płynności w mówieniu i poprawności w pisaniu, czy czytaniu po angielsku. 

W tym artykule skupimy się na zagadnieniu przyimków miejsca i nie tylko w języku angielskim. Dowiesz się, dlaczego słowa takie jak „in”, „at”, „on” i „to” nazywane są przyimkami i jak poprawnie używać ich w zdaniach.

Odkryj nasze najlepsze i bezstresowe sposoby na naukę angielskiej gramatyki oraz sprawdź swoją wiedzę w quizie dotyczącym przyimków na końcu tego wpisu. 

Czym są przyimki w języku angielskim?

Angielskie przyimki to krótkie słowa lub kilka słów, które pozwalają określić lokalizację przedmiotu, czas, miejsce lub pewien stan. Występują zazwyczaj w zdaniu przed rzeczownikiem, zaimkiem lub wyrażeniem rzeczownikowym. 

W języku angielskim nie ma odmiany przez przypadki, dlatego łącząc dany przyimek z rzeczownikiem, nie trzeba zastanawiać się nad jego odmianą. Najpopularniejszymi przykładami przyimków w języku angielskim są krótkie słowa, takie jak: “in”, “at”, “on”, “of”, “to”. 

Warto pamiętać, że przyimki w języku angielskim są wysoce idiomatyczne. Chociaż istnieją pewne zasady ich używania, niektóre stałe wyrażenia dyktują użycie konkretnych przyimków. W takich przypadkach najlepiej jest nauczyć się danej frazy na pamięć. 

Przykładami takich zwrotów w języku angielskim są: “after all”, “as a result”, “by accident”, “for good”, “for a moment”, “under inspection”, “off duty”, “with delight”. 

Przyimki języka angielskiego można też podzielić na dwie grupy. Przyimki jednowyrazowe, do których zaliczamy np. “about”, “at”, “by”, “for”, “from”, “in”, “on”, “to” oraz przyimki złożone, takie jak np. “according to”,” along with”, “because of”, “depending on”, “except for”, “in front of”, “next to”. 

Lista 50 najczęściej używanych przyimków angielskich – tabelka

Pełna lista przyimków w gramatyce angielskiej zawierałaby łącznie około 150 jednowyrazowych i złożonych przyimków. Jednak dla początkujących uczniów, krótsza lista 50 przyimków powinna w zupełności wystarczyć do skonstruowania poprawnych zdań w języku angielskim.

Najpopularniejsze przyimki, które powinien znać każdy uczeń, znajdują się wraz z przykładami użycia w zdaniu, w poniższej tabeli*.

 

Przyimek Przykładowe zastosowanie w zdaniu
about Tell me a story about your childhood.
above The waves came up above her head.
across I live across the street.
after I quit my job after one week.
against We are against discrimination.
along My dog ran along the track with me.
among We are among the only four survivors.
around It costs around 50 Dollars.
at I have a blind date at the Coffee House.
before The church was built before the temple.
behind She is standing behind that tree.
below Please do not write below this line.
beneath He found a penny beneath the couch.
beside She sat beside Marie.
between It is between the boxes and the sofa.
by It is a letter written by John.
down I walked down the street.
during She slept during the flight to France.
except She bought presents for everybody, except for me.
for I bought a present for Emily.
from We are from a foreign country.
in We are in the car parked outside.
in front of I live in front of the supermarket.
inside The keys are inside one of those boxes.
instead of I bought apples instead of pears.
into He entered into the woods.
like This is a story like no other.
near The hospital is near the gas station.
of I want a small piece of cake.
off The cat jumped off the counter.
on She always keeps her purse on the desk.
onto The baby climbed onto the table.
out of I was unable to get out of the appointment.
outside We are outside your house.
over He loved to sit over the rooftop.
past They took a walk past the park.
since I don’t play soccer since 2005.
through The car went through the tunnel.
to The flight is going to India.
toward Move toward the door.
under The car is under the car.
underneath There was a tunnel running underneath the city.
until I will stay until the show is over.
up It is up to us to find the answer.
upon The decision was based upon two considerations.
with I am with my friends at school.
within I will be there within a few minutes.
without I am running without proper equipment.
according to According to Science, Evolution is true.

Jak poprawnie używać przyimków? 6 zasad dotyczących przyimków w języku angielskim

Istnieje 6 prostych zasad, które pomogą Ci rozpoznać przyimek w angielskim zdaniu. Zapamiętaj je wszystkie, a już nigdy nie przegapisz żadnego przyimka!  

 • #1 – Każdy przyimek musi mieć dopełnienie.
 • #2 – Przyimek musi być umieszczony przed rzeczownikiem lub zaimkiem.
 • #3 – Zaimek następujący po przyimku powinien być formą dopełnienia.
 • #4 – Zapamiętaj, że istnieją dwie formy przyimków: jednowyrazowe i złożone.
 • #5 – Nie myl przyimka „to” z bezokolicznikiem „to”.
 • #6 – Czasownik nie może być dopełnieniem przyimka.

Przyimki angielskie dla dzieci – ucz się angielskiego z edukacyjnymi filmami

Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się nowych rzeczy najskuteczniej, gdy w proces zaangażowane jest całe ich ciało. Edukacyjne treści wideo to jeden z najlepszych bodźców dla dzieci uczących się języka angielskiego.

W filmie Novakida objaśniającym użycie angielskich przyimków dla dzieci znajdziesz wiele grafik, angażujących ruchów i powtórzeń, wyjaśniających to zagadnienie gramatyczne. To prawdziwa gratka dla wzrokowców, słuchowców, dotykowców i kinestetyków. Powtarzaj z dzieckiem to, co nauczyciel mówi i robi w filmie, aby lepiej zapamiętać nowe angielskie słówka! 

Gry z przyimkami po angielsku

Maluchy uwielbiają gry i zabawy, więc aby w bezstresowy sposób nauczyć pociechę rozróżniania angielskich przyimków, zagraj z nią w różne w gry tematyczne. Oto kilka przykładów, jak uczyć się angielskiego poprzez zabawę w Twoim domu.

Przyimkowa pantomima 

W tej grze możesz użyć dużego pudełka lub po prostu naśladować wykonywane akcje. Zademonstruj dziecku wejście do pudełka, siedzenie na pudełku, siedzenie lub leżenie pod pudełkiem i siadanie przy pudełku. Zachęć swoje dziecko, aby nazwało na głos przyimek po angielsku, który odpowiada wykonywanej akcji i demonstrowało wykonywane ruchy zmiany miejsca. 

Przyimkowa gra w memory

Karty do gry w memory można łatwo przygotować w domu. Upewnij się, że Wasz zestaw zawiera pary składające się z rysunku wykorzystującego przyimek oraz jego pisemny odpowiednik. Umieść karty na stole i odkrywając kolejno, spróbuj dopasować wszystkie pary.

Gry z angielskimi przyimkami online

Istnieje wiele gier edukacyjnych dostępnych online, które zostały specjalnie przygotowane z myślą o najmłodszych uczniach. Tego typu gry są świetnym sposobem na naukę nowego słownictwa i gramatyki w bezstresowym środowisku. Gry są skutecznym narzędziem pomagającym dzieciom zapamiętywać nowe informacje i mogą sprawić, że nauka stanie się zabawą i przyjemnością.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się angielskiego w przyjemnym i bezstresowym środowisku, spróbuj Novakida. Szkoła języka angielskiego online Novakid oferuje lekcje 1:1 z nauczycielami native speakerami w zabawnej, wirtualnej klasie. Lekcje są praktyczne i wciągające, nie brakuje podczas nich gier i interaktywnych ćwiczeń, które pomagają dzieciom w naturalnej nauce słownictwa i gramatyki.

Lekcje w Novakid są prowadzone w szybkim tempie i trwają zaledwie 25 minut, co pomaga młodszym dzieciom zachować koncentrację i zapamiętać nowy materiał. Jeśli interesuje Cię innowacyjne podejście Novakida do nauczania języka angielskiego online dzieci w wieku 4-12 lat, zapisz pociechę na bezpłatną lekcję próbną! 

Sprawdź swoją wiedzę – Przyimki angielskie – FAQ

P: Czym jest przyimek w języku angielskim?

Odp: Przyimek to słowo lub grupa słów używana do łączenia rzeczowników, zaimków i wyrażeń z innymi słowami w zdaniu.

P: Ile jest przyimków w języku angielskim?

Odp: Przyimki są bardzo powszechne w języku angielskim – istnieje około 150 angielskich przyimków używanych w codziennych rozmowach.

P: Jakie są najczęściej używane przyimki po angielsku?

Odp: Najczęstsze przyimki w języku angielskim to: above, across, against, along, among, around, at, before, behind, below, beneath, beside, between, by, down, from, in, into, near, of, off, on, to, toward, under, upon, with oraz within.

P: Podaj 10 przykładów przyimków?

Odp: 10 najczęściej używanych przykładów przyimków to pojedyncze słowa, takie jak: in, at, on, of, to, by, with oraz frazy takie jak: in front of, next to, instead of.

P: Jak rozpoznać przyimek w angielskim zdaniu?

Odp: Przyimki zwykle pojawiają się przed rzeczownikiem lub zaimkiem, tworząć związek między rzeczownikami, zaimkami i innymi częściami zdania. Często są to krótkie słowa.

Czy udało Ci się zrozumieć i zapamiętać definicję przyimków w języku angielskim? Które przyimki uważasz za najłatwiejsze, a które najtrudniejsze do zapamiętania? Daj nam znać w komentarzu poniżej wpisu, którego przyimka używasz najczęściej, mówiąc po angielsku. 

 

Czy podobał się Tobie ten wpis? 

 

*Źródło: https://englishpost.org/grammar-lessons-list-of-common-prepositions/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prop left
Prop right
Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
Rozpocznij test
Jakim typem rodzica jesteś?
Sprawdź teraz
Rozpocznij test
Wybór redakcji
Łatwa gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Novakid dla rodziców
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Stopniowanie przymiotników po angielsku + test
Łatwa gramatyka
24.04.2023
Time icon 7 min
Stopniowanie przymiotników po angielsku 
Łatwa gramatyka
25.04.2022
Time icon 5 min
Past Perfect – nauka angielskich czasów
Łatwa gramatyka
28.03.2022
Time icon 5 min
Poznaj czas Past Simple
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Otrzymuj porady ekspertów nt. rodzicielstwa bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową!

  Imię
  Adres e-mail
  Popup kid novakid
  Prop Prop Prop Prop
  Novakid ma dla Ciebie prezent! Wyjątkowy poradnik o rozwoju umiejętności miękkich u dzieci.
  Zdobądź go teraz! Wystarczy wpisać swój adres e-mail:

   Imię
   Adres e-mail
   Popup kid novakid