Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Przyimki angielskie - 6 zasad dotyczących używania przyimków po angielsku 
Gramatyka
Star icon
13.01.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Przyimki angielskie – 6 zasad dotyczących używania przyimków po angielsku 

Spis treści

Gramatyka języka angielskiego dla wielu, zwłaszcza początkujących uczniów, bywa zawiła. W języku angielskim występuje bowiem wiele ścisłych zasad, których należy przestrzegać, aby prawidłowo budować zdania. Do tego dochodzi znajomość wielu czasów, utartych zwrotów, wyjątków od reguł oraz tzw. phrasal verbs.

Jednak nauka gramatyki języka angielskiego może być przyjemna. Używając kolorowych list ze słówkami i tabel oraz korzystając z edukacyjnych treści wideo, zwłaszcza najmłodsi uczniowie będą w stanie szybciej osiągnąć cel, jakim jest osiągnięcie płynności w mówieniu i poprawności w pisaniu, czy czytaniu po angielsku. 

W tym artykule skupimy się na zagadnieniu przyimków miejsca i nie tylko w języku angielskim. Dowiesz się, dlaczego słowa takie jak „in”, „at”, „on” i „to” nazywane są przyimkami i jak poprawnie używać ich w zdaniach.

Odkryj nasze najlepsze i bezstresowe sposoby na naukę angielskiej gramatyki oraz sprawdź swoją wiedzę w quizie dotyczącym przyimków na końcu tego wpisu. 

Czym są przyimki w języku angielskim?

Angielskie przyimki to krótkie słowa lub kilka słów, które pozwalają określić lokalizację przedmiotu, czas, miejsce lub pewien stan. Występują zazwyczaj w zdaniu przed rzeczownikiem, zaimkiem lub wyrażeniem rzeczownikowym. 

W języku angielskim nie ma odmiany przez przypadki, dlatego łącząc dany przyimek z rzeczownikiem, nie trzeba zastanawiać się nad jego odmianą. Najpopularniejszymi przykładami przyimków w języku angielskim są krótkie słowa, takie jak: “in”, “at”, “on”, “of”, “to”. 

Warto pamiętać, że przyimki w języku angielskim są wysoce idiomatyczne. Chociaż istnieją pewne zasady ich używania, niektóre stałe wyrażenia dyktują użycie konkretnych przyimków. W takich przypadkach najlepiej jest nauczyć się danej frazy na pamięć. 

Przykładami takich zwrotów w języku angielskim są: “after all”, “as a result”, “by accident”, “for good”, “for a moment”, “under inspection”, “off duty”, “with delight”. 

Przyimki języka angielskiego można też podzielić na dwie grupy. Przyimki jednowyrazowe, do których zaliczamy np. “about”, “at”, “by”, “for”, “from”, “in”, “on”, “to” oraz przyimki złożone, takie jak np. “according to”,” along with”, “because of”, “depending on”, “except for”, “in front of”, “next to”. 

Lista 50 najczęściej używanych przyimków angielskich – tabelka

Pełna lista przyimków w gramatyce angielskiej zawierałaby łącznie około 150 jednowyrazowych i złożonych przyimków. Jednak dla początkujących uczniów, krótsza lista 50 przyimków powinna w zupełności wystarczyć do skonstruowania poprawnych zdań w języku angielskim.

Najpopularniejsze przyimki, które powinien znać każdy uczeń, znajdują się wraz z przykładami użycia w zdaniu, w poniższej tabeli*.

 

Przyimek Przykładowe zastosowanie w zdaniu
about Tell me a story about your childhood.
above The waves came up above her head.
across I live across the street.
after I quit my job after one week.
against We are against discrimination.
along My dog ran along the track with me.
among We are among the only four survivors.
around It costs around 50 Dollars.
at I have a blind date at the Coffee House.
before The church was built before the temple.
behind She is standing behind that tree.
below Please do not write below this line.
beneath He found a penny beneath the couch.
beside She sat beside Marie.
between It is between the boxes and the sofa.
by It is a letter written by John.
down I walked down the street.
during She slept during the flight to France.
except She bought presents for everybody, except for me.
for I bought a present for Emily.
from We are from a foreign country.
in We are in the car parked outside.
in front of I live in front of the supermarket.
inside The keys are inside one of those boxes.
instead of I bought apples instead of pears.
into He entered into the woods.
like This is a story like no other.
near The hospital is near the gas station.
of I want a small piece of cake.
off The cat jumped off the counter.
on She always keeps her purse on the desk.
onto The baby climbed onto the table.
out of I was unable to get out of the appointment.
outside We are outside your house.
over He loved to sit over the rooftop.
past They took a walk past the park.
since I don’t play soccer since 2005.
through The car went through the tunnel.
to The flight is going to India.
toward Move toward the door.
under The car is under the car.
underneath There was a tunnel running underneath the city.
until I will stay until the show is over.
up It is up to us to find the answer.
upon The decision was based upon two considerations.
with I am with my friends at school.
within I will be there within a few minutes.
without I am running without proper equipment.
according to According to Science, Evolution is true.

Jak poprawnie używać przyimków? 6 zasad dotyczących przyimków w języku angielskim

Istnieje 6 prostych zasad, które pomogą Ci rozpoznać przyimek w angielskim zdaniu. Zapamiętaj je wszystkie, a już nigdy nie przegapisz żadnego przyimka!  

  • #1 – Każdy przyimek musi mieć dopełnienie.
  • #2 – Przyimek musi być umieszczony przed rzeczownikiem lub zaimkiem.
  • #3 – Zaimek następujący po przyimku powinien być formą dopełnienia.
  • #4 – Zapamiętaj, że istnieją dwie formy przyimków: jednowyrazowe i złożone.
  • #5 – Nie myl przyimka „to” z bezokolicznikiem „to”.
  • #6 – Czasownik nie może być dopełnieniem przyimka.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Przyimki angielskie dla dzieci – ucz się angielskiego z edukacyjnymi filmami

Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się nowych rzeczy najskuteczniej, gdy w proces zaangażowane jest całe ich ciało. Edukacyjne treści wideo to jeden z najlepszych bodźców dla dzieci uczących się języka angielskiego.

W filmie Novakida objaśniającym użycie angielskich przyimków dla dzieci znajdziesz wiele grafik, angażujących ruchów i powtórzeń, wyjaśniających to zagadnienie gramatyczne. To prawdziwa gratka dla wzrokowców, słuchowców, dotykowców i kinestetyków. Powtarzaj z dzieckiem to, co nauczyciel mówi i robi w filmie, aby lepiej zapamiętać nowe angielskie słówka! 

Gry z przyimkami po angielsku

Maluchy uwielbiają gry i zabawy, więc aby w bezstresowy sposób nauczyć pociechę rozróżniania angielskich przyimków, zagraj z nią w różne w gry tematyczne. Oto kilka przykładów, jak uczyć się angielskiego poprzez zabawę w Twoim domu.

Przyimkowa pantomima 

W tej grze możesz użyć dużego pudełka lub po prostu naśladować wykonywane akcje. Zademonstruj dziecku wejście do pudełka, siedzenie na pudełku, siedzenie lub leżenie pod pudełkiem i siadanie przy pudełku. Zachęć swoje dziecko, aby nazwało na głos przyimek po angielsku, który odpowiada wykonywanej akcji i demonstrowało wykonywane ruchy zmiany miejsca. 

Przyimkowa gra w memory

Karty do gry w memory można łatwo przygotować w domu. Upewnij się, że Wasz zestaw zawiera pary składające się z rysunku wykorzystującego przyimek oraz jego pisemny odpowiednik. Umieść karty na stole i odkrywając kolejno, spróbuj dopasować wszystkie pary.

Gry z angielskimi przyimkami online

Istnieje wiele gier edukacyjnych dostępnych online, które zostały specjalnie przygotowane z myślą o najmłodszych uczniach. Tego typu gry są świetnym sposobem na naukę nowego słownictwa i gramatyki w bezstresowym środowisku. Gry są skutecznym narzędziem pomagającym dzieciom zapamiętywać nowe informacje i mogą sprawić, że nauka stanie się zabawą i przyjemnością.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się angielskiego w przyjemnym i bezstresowym środowisku, spróbuj Novakida. Szkoła języka angielskiego online Novakid oferuje lekcje 1:1 z nauczycielami native speakerami w zabawnej, wirtualnej klasie. Lekcje są praktyczne i wciągające, nie brakuje podczas nich gier i interaktywnych ćwiczeń, które pomagają dzieciom w naturalnej nauce słownictwa i gramatyki.

Lekcje w Novakid są prowadzone w szybkim tempie i trwają zaledwie 25 minut, co pomaga młodszym dzieciom zachować koncentrację i zapamiętać nowy materiał. Jeśli interesuje Cię innowacyjne podejście Novakida do nauczania języka angielskiego online dzieci w wieku 4-12 lat, zapisz pociechę na bezpłatną lekcję próbną! 

Sprawdź swoją wiedzę – Przyimki angielskie – FAQ

P: Czym jest przyimek w języku angielskim?

Odp: Przyimek to słowo lub grupa słów używana do łączenia rzeczowników, zaimków i wyrażeń z innymi słowami w zdaniu.

P: Ile jest przyimków w języku angielskim?

Odp: Przyimki są bardzo powszechne w języku angielskim – istnieje około 150 angielskich przyimków używanych w codziennych rozmowach.

P: Jakie są najczęściej używane przyimki po angielsku?

Odp: Najczęstsze przyimki w języku angielskim to: above, across, against, along, among, around, at, before, behind, below, beneath, beside, between, by, down, from, in, into, near, of, off, on, to, toward, under, upon, with oraz within.

P: Podaj 10 przykładów przyimków?

Odp: 10 najczęściej używanych przykładów przyimków to pojedyncze słowa, takie jak: in, at, on, of, to, by, with oraz frazy takie jak: in front of, next to, instead of.

P: Jak rozpoznać przyimek w angielskim zdaniu?

Odp: Przyimki zwykle pojawiają się przed rzeczownikiem lub zaimkiem, tworząć związek między rzeczownikami, zaimkami i innymi częściami zdania. Często są to krótkie słowa.

Czy udało Ci się zrozumieć i zapamiętać definicję przyimków w języku angielskim? Które przyimki uważasz za najłatwiejsze, a które najtrudniejsze do zapamiętania? Daj nam znać w komentarzu poniżej wpisu, którego przyimka używasz najczęściej, mówiąc po angielsku. 

 

Czy podobał się Tobie ten wpis? 

 

*Źródło: https://englishpost.org/grammar-lessons-list-of-common-prepositions/

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gramatyka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.