Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
13.04.2023
Time icon 8 min

Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces? 

Spis treści

Gdy pociecha wchodzi w wiek szkolny, motywacją większości rodziców jest to, aby dziecko dobrze się uczyło, odniosło sukces w szkole, a później również w dorosłym życiu. W związku z tym, jako rodzic zapewne nie raz się zastanawiałeś, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces… Jednak, aby kształtować osobowość człowieka sukcesu, wcale nie wystarczy móc pochwalić się wysokim IQ i dyplomem. Sukces w życiu gwarantują znacznie większe (i bardziej miękkie) wartości oraz systematyczna praca Twojego dziecka. 

W tym artykule odpowiemy na częste pytanie rodziców „Co robić, gdy moje dziecko nie chce się uczyć?”. Przedstawimy praktyczne porady, które pozwolą Ci skutecznie wspierać swoje dziecko w nauce oraz doprowadzić do sukcesu w życiu. Wprowadzimy Cię w świat metod i technik, które przyczynią się do rozbudzenia zainteresowania dziecka nauką, poprawy jego samopoczucia oraz wzrostu motywacji do prowadzenia zdrowego stylu życia. W artykule znajdziesz też kilka odnośników do materiałów dodatkowych, które pomogą Ci wychować dziecko, które osiągnie szkolny sukces i nie tylko! Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej! 

Fundamenty zdrowego rozwoju dziecka

Aby odnieść w życiu sukces wcale nie trzeba mieć dużo pieniędzy, dobrych koneksji rodzinnych czy mnóstwa przyjaciół i znajomych. Weźmy za przykład J.K. Rowling, która osiągnęła sukces dzięki swojej determinacji, ciężkiej pracy i pasji. Zaczynając od zera, Rowling poświęciła wiele czasu na rozwijanie swoich umiejętności pisarskich i tworzenie historii o czarodzieju, Harrym Potterze. Pomimo licznych przeciwności losu, pisarka nie poddała się i kontynuowała swoją twórczość. Ostatecznie, jej wytrwałość zaowocowała międzynarodowym sukcesem, a seria o Harrym Potterze stała się jednym z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się cykli książek w historii.

Aby pomóc dziecku odnieść sukces w przyszłości, najważniejsze jest wiedzieć, w jaki sposób wspierać jego edukację i jak nastawić na to, że proces uczenia się oraz sukcesy nie są czymś, z czego korzyści możemy mieć od razu. Warto także budować wiarę we własne możliwości dziecka i robić wszystko, aby poczucie własnej wartości pociechy rosło w miarę zdobywania wiedzy. Jakie są zatem fundamenty dobrego wychowania dziecka, które pomogą mu osiągnąć sukces w przyszłości? 

Zdrowie psychiczne i fizyczne

Jest to kluczowy element, który wpływa na zdolność dziecka do uczenia się, nawiązywania relacji z innymi oraz radzenia sobie ze stresem. Przykładem może być dbanie o zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości snu. Ponadto ważne jest, aby wspierać dziecko emocjonalnie, na przykład poprzez rozmowy o odczuciach, uczestniczenie w jego życiu i aktywne słuchanie. Dziecko, które dobrze się czuje i ma wsparcie w najbliższym otoczeniu, łatwiej może się kupić na realizowaniu celów, prowadzących do osiągnięcia sukcesu. 

Radość, szczęście i pozytywne nastawienie 

Dzieci, które są szczęśliwe i mają pozytywne nastawienie, są bardziej otwarte na naukę nowych rzeczy, eksplorację świata oraz nawiązywanie relacji. Rodzice mogą wspierać to nastawienie, ucząc dziecko, jak radzić sobie z porażkami i trudnościami, jak wyciągać wnioski z popełnionych błędów, a także zachęcając je do wyrażania na głos wdzięczności za to, co już udało się osiągnąć.

Motywacja do działania 

Motywacja jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w życiu zarówno dzieci jak i dorosłych. Motywacja pomaga utrzymać zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celów. Aby wspierać motywację dziecka do działania, pomocne będzie zachęcanie do aktywnego podejmowania nowych wyzwań, wspieranie jego pasji oraz wspólne świętowanie osiągnięć. Ucząc dziecko wartości samodyscypliny i wytrwałości, pomagamy mu rozwijać nawyki, które będą przydatne przez całe życie.

Samodzielność

Rozwijanie samodzielności u dziecka to kluczowy element, który pozwala mu podejmować odpowiedzialne decyzje i radzić sobie z trudnościami. Przykładem może być stopniowe wprowadzanie nowych obowiązków związanych z domem, nauką czy opieką nad zwierzętami. Wspierając dziecko w podejmowaniu decyzji i dając mu odpowiednią ilość swobody, uczymy je, jak radzić sobie z konsekwencjami swoich wyborów i jak stawiać czoła wyzwaniom.

Rozwój umiejętności interpersonalnych 

Umiejętności interpersonalne, takie jak komunikacja, współpraca, empatia i negocjacje, są niezbędne dla utrzymania zdrowych relacji z innymi i osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i osobistym. Przykładem wspierania rozwoju kompetencji miękkich u dziecka może być nawiązywanie nowych przyjaźni, uczestniczenie w zajęciach zespołowych, takich jak sporty drużynowe, czy rozwijanie umiejętności rozwiązywania konfliktów. Poprzez aktywne uczestnictwo w życiu dziecka i tworzenie okazji do praktykowania tych umiejętności, rodzice pomagają mu w budowaniu silnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi oraz w przyszłym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Jak pomóc dziecku w nauce?

W drodze do sukcesu w szkole i dorosłym życiu pomocne może okazać się wyznaczenie jasnych zasad i celów, do których dziecko powinno dążyć. W osobnym wpisie na blogu Novakid znajdziesz porady psycholożki Gülizar Şehitoğlu, na temat nauki pozytywnej dyscypliny u dzieci. Dowiedz się, jakie kroki warto podjąć, aby pociecha już teraz mogła rozwijać umiejętności, które zaprocentują w przyszłości. Sprawdź koniecznie! Tymczasem, poznaj 6 porad, jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce. 

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.
 1. Zachęcanie, a nie wyręczanie. Rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w nauce, ale najlepiej, aby robili to w formie zachęcania, a nie wyręczania dziecka z obowiązków. To jedna z ważniejszych zasad, o których wielu rodziców zapomina. Jeżeli wyręczasz dziecko z obowiązku, ponieważ chcesz, aby odrobiło pracę domową szybciej lub myślisz, że zadanie będzie wykonane lepiej przez Ciebie i dziecko dostanie lepszą ocenę, krzywdzisz pociechę. Pamiętaj, że tylko z samodzielnego dziecka wyrośnie samodzielny dorosły. Taki, który będzie w stanie sam poradzić sobie z przeciwnościami losu i reagować na najróżniejsze sytuacje. Przedszkolaki warto chwalić nawet za najmniejsze starania i postępy, aby zaszczepić w nich chęć do nauki i budować motywację do osiągania dalszych sukcesów. Nastolatkom pomagaj zarządzać swoim czasem i obowiązkami oraz bądź dostępny, aby pomóc w razie potrzeby. Dawaj konstruktywną krytykę i zachęcaj do wytrwałości.
 2. Tworzenie odpowiedniego środowiska do nauki. Zapewnij dziecku spokojne, dobrze oświetlone miejsce do nauki, wolne od rozpraszających bodźców, takich jak telewizor czy głośne rozmowy. Zadbaj o wygodne miejsce do siedzenia oraz dostęp do niezbędnych materiałów i przyborów szkolnych, takich jak książki, zeszyty, długopisy czy komputer. Przedszkolaki docenią wszelkie pomoce naukowe z ulubionymi bohaterami bajek oraz ciekawe materiały takie jak książeczki, karty pracy czy interaktywna platforma e-learningowa do nauki języków obcych. Starsze dzieci powinny mieć własne miejsce do nauki i odpoczynku w domu. Najlepiej osobny pokój, w którym będą mogły w ciszy skupić się na skomplikowanym przedmiocie do nauki, posłuchać muzyki lub spotkać się z kolegami na wspólną naukę.
 3. Ustalenie mierzalnych celów i śledzenie postępów. Wspólnie z dzieckiem ustalcie konkretne i realistyczne cele związane z nauką. Pomóż dziecku rozłożyć te cele na mniejsze, osiągalne etapy. Regularnie sprawdzajcie razem postępy, a w przypadku osiągnięcia celu, nagradzaj dziecko i wspólnie świętujcie sukces. Niezależnie od wieku dzieci, warto przygotowywać plan dnia lub plan obowiązków, na których należy się skupić, a za ich wykonanie lub wyjątkowe sukcesy w nauce można zaproponować niematerialne benefity takie jak wspólne wyjście do kina, lub na lody.
 4. Zachęcanie do zadawania pytań i aktywnego słuchania. Ucz dziecko, że zadawanie pytań i aktywne słuchanie nauczycieli, czy kolegów z klasy jest kluczem do lepszego zrozumienia materiału. Wspieraj rozwój tych umiejętności poprzez regularne rozmowy na temat tego, czego dziecko się ostatnio nauczyło, co było nowe i ekscytujące, a co wydaje się trudne i niezrozumiałe. Zawsze zachęcaj dziecko do zadawania pytań i wyrażania swoich wątpliwości. Młodsze dzieci możesz podczas czytania bajki zachęcać do zadawania pytań na temat fabuły czy postaci. Nastolatki podczas nauki do trudnego sprawdzianu zachęcaj do wyjaśnienia omawianego tematu własnymi słowami. 
 5. Praktykowanie samodzielności i odpowiedzialności. Daj dziecku przestrzeń do samodzielnego radzenia sobie z problemami, ucząc je jednocześnie odpowiedzialności za swoje naukowe obowiązki. Jeśli dziecko potrzebuje pomocy, bądź gotów je wspierać, ale pozwól mu także doświadczyć konsekwencji własnych decyzji. Nawet najtrudniejszy problem rozwiązany samodzielnie przyniesie dziecku o wiele więcej satysfakcji i motywacji do dalszego działania, niż gdyby to rodzic podjął działania za dziecko. 
 6. Uczenie się przez zabawę. Umożliwiaj dzieciom naukę w sposób atrakcyjny i angażujący, łącząc elementy zabawy z nauką. Dobrym przykładem może być stosowanie gier edukacyjnych, lekcje angielskiego online w angażującej wirtualnej klasie, czy wspólne eksperymenty naukowe. Dzięki temu nauka stanie się przyjemniejsza, a wiedza na dłużej zostanie w głowie dziecka. Uczniowie szkoły języka angielskiego online Novakid są skazani na sukces! Dzięki angażującym i prowadzonym w ciekawy sposób lekcjom z nauczycielami native-speakerami każda lekcja to niesamowita przygoda. Szybkie postępy w nauce zachęcają do osiągania kolejnych sukcesów w mówieniu po angielsku. W Novakid uczyć się mogą zarówno młodsze jak i starsze dzieci w wieku 4-12 lat. Zobacz jak to działa w praktyce i zapisz pociechę na pierwsze, darmowe zajęcia próbne! 
 7. Korepetycje. Zadbaj o lepsze wyniki w nauce z określonego przedmiotu, który sprawia dziecku trudność oraz o profesjonalną pomoc w odrabianiu zadań domowych, które dla Ciebie jako rodzica są zbyt trudne. Niech starsze dziecku czuje się zaopiekowane, a Ty wcale nie musisz robić przyspieszonego kursu z chemii organicznej. Korepetycje pomogą dziecku w osiągnięciu lepszych wyników w nauce z danego przedmiotu, a także przydadzą się w rozwijaniu umiejętności interpersonalnych i zwiększaniu pewności siebie.

Problemy z nauką, a różne style nauki

Czy wiesz, że różne osobowości dzieci potrzebują innych narzędzi i metod nauki, aby młode umysły mogły skutecznie przyswajać wiedzę? Okazuje się, że istnieje koncepcja zakładająca, że ludzie najlepiej zapamiętują informacje wtedy, gdy stosują odpowiedni „dominujący” dla nich styl uczenia się. Wyróżniamy cztery takie style uczenia się, tj. wzrokowiec, słuchowiec, dotykowiec i kinestetyk.

Twoje dziecko lepiej zapamiętuje to, co zobaczyło, czy to, co usłyszało? A może zależy mu, żeby potrzymać dany przedmiot w rękach? Poznaj cechy każdego z czterech zasadniczych kanałów percepcji dzięki testowi autorstwa Adrienne Landry, ekspertki ds. treści edukacyjnych w szkole języka angielskiego Novakid. Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z nauką, to możliwe że do tej pory stosowaliście niedopasowane do potrzeb pociechy metody nauki. Więcej o ciekawych grach i zabawy dla słuchowców, wzrokowców, kinestetyków i dotykowców dowiesz się z wpisu na blogu Novakid.

Jak współczesna technologia wpływa na zapewnienie dziecku dobrych warunków do osiągnięcia sukcesu?

Współczesna technologia na dobre zagościła w naszej codzienności. Warto wiedzieć jak mądrze ją wykorzystywać, aby odnieść sukces. Naucz dziecko, że smartfon czy komputer nie służą tylko do zabawy, ale że można je wykorzystać także do nauki. Istnieje wiele aplikacji i gier wpływających na inteligencję i zdolność logicznego myślenia wśród uczniów w różnym wieku. Warto zapytać też dziecko o jego zainteresowania, aby materiały online do nauki, były idealnie skrojone na miarę potrzeb dziecka.

Przykładowo, doskonałą alternatywą dla chodzenia do szkoły językowej jest zapisanie pociechy na lekcje angielskiego online w Novakid. Nie wykupuj od razu rocznego karnetu na konkretne zajęcia językowe dla dziecka. Sprawdź jakie podejście stosuje Novakid, jakie są programy lekcji, jak łatwo można dostosować grafik i plan zajęć do pozostałych obowiązków szkolnych i jak łatwo można się spotykać z nauczycielem dziecka native-speakerem online! 

Poza tym, koniecznie wypróbujcie te aplikacje edukacyjne, które pomogą Twojemu dziecku odnieść sukces w przyszłości. 

 • Busy Shapes – to aplikacja edukacyjna, która pomaga przedszkolakom w rozwijaniu umiejętności przestrzennych poprzez zabawę. Dzieci muszą przenosić kształty na odpowiednie miejsca, co pomaga im w ćwiczeniu umiejętności logicznego myślenia i percepcji przestrzennej.
 • Quizlet – to aplikacja edukacyjna, która pomaga w nauce poprzez tworzenie notatek, fiszek i quizów. Użytkownicy mogą tworzyć własne zestawy i udostępniać je innym użytkownikom, co pozwala na naukę w grupie.
 • Podcasty – które pomagają w nauce i rozwijaniu umiejętności. Bywają inspirujące i pomocne w dążeniu do celu i osiąganiu sukcesów. Szczególnie warto znać podcasty: TED Talks Daily, Stuff You Should Know, czy Radiolab.

Gdzie zwrócić się po pomoc, gdy dziecko nie przyswaja wiedzy?

Zdarza się, że nawet mimo zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do nauki, pociecha dalej ma problemy ze skupieniem się w szkole, wykazuje trudności z uczeniem się, a zdobywanie wiedzy nie przychodzi tak łatwo jak rówieśnikom. Wówczas warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, lekarza specjalisty lub pedagoga, ponieważ źródło problemu może leżeć gdzieś głębiej. Niektóre zaburzenia rozwojowe u dzieci mają wpływ na problemy z nauką w szkole i powodują, że pociechy przynoszą do domu gorsze oceny. Warto upewnić się, że dziecko nie cierpi na: 

 • ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie, które wpływa na uwagę, kontrolę impulsów i aktywność ruchową dziecka. Dzieci z ADHD mogą mieć trudności z koncentracją, organizacją i wykonywaniem zadań szkolnych, co może prowadzić do słabych wyników.
 • Autyzm – to zaburzenie związane z trudnościami w komunikacji, interakcjach społecznych oraz zachowaniach i zainteresowaniach. Dzieci z autyzmem mogą mieć trudności z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, zrozumieniem zadań oraz przystosowaniem się do struktury i wymagań szkolnych.
 • Dysleksję – to zaburzenie językowe, które wpływa na zdolność dziecka do nauki czytania, pisania i rozumienia tekstu. Dzieci z dysleksją mogą mieć trudności w czytaniu ze zrozumieniem i pisaniu poprawnych zdań, co może wpłynąć na ich osiągnięcia w szkole.
 • Dyskalkulię – to zaburzenie, które wpływa na zdolność dziecka do przyswajania umiejętności matematycznych, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Dzieci z dyskalkulią mogą mieć trudności z matematyką i innymi przedmiotami ścisłymi, wymagającymi liczenia.
 • Dysgrafię – która wpływa na zdolność dziecka do pisania i koordynacji ruchowej. Dzieci z dysgrafią mogą mieć trudności z formułowaniem liter, pisaniem czytelnych słów oraz z wykonywaniem zadań pisemnych.

Świadomość o problemach związanych z zaburzeniami rozwojowymi u dzieci, umożliwia podjęcie działań, które zapewnią dziecku warunki do osiągania sukcesów w nauce i w życiu. Dzięki odpowiedniej diagnozie, terapii i wsparciu dziecko może przezwyciężyć trudności, nabrać pewności siebie i rozwijać swoje talenty i umiejętności. Praca z problemem i dostarczenie dziecku odpowiedniej pomocy może zatem przybliżyć je do sukcesu w nauce i zwiększyć jego szanse na wykorzystanie w pełni swojego potencjału.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wychowanie dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.