Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Ciekawe gry i zabawy dla słuchowców, wzrokowców i kinestetyków
Rozwój dziecka
Star icon
28.11.2022
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Ciekawe gry i zabawy dla słuchowców, wzrokowców i kinestetyków

Spis treści

Nie ma na świecie dwóch takich samych ludzi! Nawet z pozoru wyglądające tak samo bliźnięta jednojajowe, różnią się od siebie charakterem, zachowaniem, mają różne osobowości i co innego stanowi dla nich motywację w życiu. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i potrzebuje innych metod nauczania, aby z sukcesem osiągać kolejne cele.

Rodzice i nauczyciele powinni zawsze dobierać odpowiednie metody nauki, dostosowane do predyspozycji każdego dziecka. Dzięki temu maluchy będą miały szansę na efektywną i bezstresową naukę. Jedną ze strategii, którą wykorzystuje się w różnych stylach uczenia się, jest grywalizacja. 

Grywalizację można bez problemu połączyć z różnymi stylami uczenia się. Nie ma znaczenia, czy Twoje dziecko jest kinestetykiem, dotykowcem, wzrokowcem, czy słuchowcem. Istnieją gry i zabawy dopasowane do każdego stylu nauki i naturalnych predyspozycji dziecka.  

Dowiedz się, jakie wyróżniamy metody uczenia się i jak wspierać rozwój dziecka przy wykorzystaniu grywalizacji w poszczególnych metodach nauki. Podane w tym wpisie pomysły na gry i zabawy są łatwe do przeprowadzenia w domu i nie wymagają wielu godzin przygotowań. Wybierz najlepszą metodę nauki dostosowaną do potrzeb Twojego dziecka i rozwijaj w pełni potencjał swojej pociechy! 

Jakie wyróżniamy style uczenia się?

Naukowcy wyróżniają cztery główne style uczenia się: 

 • Wizualne – wzrokowcy (nauka poprzez wykorzystanie zmysłu widzenia)
 • Słuchowe – słuchowcy (nauka poprzez wykorzystanie zmysłu słuchu)
 • Dotykowy – dotykowcy (nauka poprzez wykorzystanie zmysłu dotyku)
 • Kinestetyczny – kinestetycy (nauka poprzez wykonywanie czynności i poruszanie się). 

Wzrokowcy uczą się poprzez wykorzystanie zmysłu wzroku. Dzieci, które są wzrokowcami, często obserwują mowę ciała oraz mimikę rodzica lub nauczyciela pod kątem przekazywanego komunikatu i w ten sposób go rozszyfrowują. 

Wzrokowcy mają zazwyczaj dobrze rozwiniętą wyobraźnię i często myślą obrazami. Zbyt duży ruch lub zamieszanie w klasie może ich rozpraszać. W przypadku starszych dzieci, które już samodzielnie czytają, pisemne, kolorowe instrukcje lub instrukcje w formie grafik, mogą pomóc w wyjaśnieniu danego zagadnienia. 

Słuchowcy uczą się poprzez słuchanie. Dzieci, które są słuchowcami, chętnie uczestniczą w dyskusjach i rozmowach. Właśnie dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się w tej grupie zabawy słuchowe dla przedszkolaków, czy precyzyjniej – zagadki słuchowe dla dzieci. Wyjaśnienia opisowe w formie komunikatu słownego są u nich pomocne w zrozumieniu komunikatu pisemnego. Zbyt duży hałas może rozproszyć słuchowca, dlatego dzieci reprezentujące ten styl uczenia się skupiają się najlepiej w cichym otoczeniu.

Dotykowcy uczą się przez wykorzystanie zmysłu dotyku. Dzieci, które są dotykowcami, preferują zajęcia lub projekty, które pozwalają im używać rąk i mieć jak najwięcej kontaktu dotykowego z innymi przedmiotami. Przykładem tego, co dotykowcy lubią najbardziej, może być rysowanie, malowanie, lepienie z modeliny, konstruowanie, wycinanie, czy przyklejanie 

Kinestetycy to grupa podobna do dotykowców, jednak jeszcze bardziej aktywna. Kinestetycy uczą się poprzez ruch i działanie. Dzieci, które są kinestetyczne, uczą się najlepiej poprzez doznania fizyczne i zazwyczaj mają problemy z usiedzeniem nieruchomo w miejscu. Wszędzie ich pełno! Dla kinestetyków najlepszą metodą nauki będzie podejście praktyczne, wykorzystujące ruch, bieganie i aktywne odkrywanie świata fizycznego. 

Jak wspierać różne style uczenia się u dzieci?

To, jak rodzice i nauczyciele podchodzą do różnych metod nauczania, ma ogromny wpływ na dzieci. Zrozumienie, w jaki sposób dziecko się uczy, oraz to, że każde dziecko może reprezentować inny styl uczenia się, jest bardzo ważne.

Programy wczesnego nauczania, stosowane głównie w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej, są nastawione na szerokie wspieranie mocnych stron i potrzeb dzieci. Zajęcia dla najmłodszej grupy wiekowej powinny być jak najmocniej interdyscyplinarne i różnorodne. Podczas zajęć dla maluchów nauczyciele powinni stosować wszystkie style uczenia, aby każde dziecko mogło znaleźć na lekcji coś dla siebie. 

W praktyce oznacza to, że lekcje dla najmłodszej grupy wiekowej powinny obejmować: 

 • czas zabaw ruchowych, 
 • zabawy integracyjne w kręgu, 
 • czas z muzyką, 
 • ćwiczenia pamięci wzrokowej ( np. odwracanie plansz z przedmiotami)
 • miejsca dla dzieci do wyciszenia się i indywidualnej zabawy, 
 • kącik plastyczny do tworzenia małych dzieł sztuki, 
 • cichy pokój do nauki języka obcego, 
 • zabawy na świeżym powietrzu
 • wycieczki w ciekawe miejsca. 
Zachęć swoje dziecko do nauki języka angielskiego z książką pełną Magii!

  Imię
  Adres e-mail
  Prop Prop Prop

  Dzięki dużemu wyborowi różnorodnych form nauki, dziecko może próbować i eksperymentować, jednocześnie rozwijając swoje ulubione obszary zainteresowań. 

  Poza zajęciami w szkole czy przedszkolu rodzice również mogą pomagać dzieciom lepiej rozumieć ich mocne strony. Warto wspierać rozwój wzrokowców, słuchowców, dotykowców i kinestetyków poprzez zbieranie doświadczeń z prawdziwego świata, np. podczas wycieczek do zoo, na basen, do muzeum, teatru czy na koncert. 

  Im więcej informacji będzie docierało do Twojego dziecka, tym bardziej rozwinie się w nim zrozumienie otaczającego świata. Zwłaszcza jeżeli prezentowane informacje będą dostosowane do indywidualnego stylu uczenia się pociechy.

  Cezary Pazura w wywiadzie opowiada, jak Novakid wspiera różne style uczenia się

  W szczerym wywiadzie aktor opowiada o swoich doświadczeniach związanych z nauką angielskiego i wspomina, że kiedyś nie było praktycznie takich możliwości. Z kolei dziś jego dzieci uczą się angielskiego online z Novakid i każda lekcja jest dopasowana do potrzeb jego pociech. Dzięki nauce poprzez zabawę i wykorzystaniu filmów, piosenek i bogatej gestykulacji, dzieciaki samodzielnie i pożytecznie spędzają czas  z native speakerem. Zaspokaja on zarówno potrzeby wzrokowe, słuchowe, jak i dotykowe i kinestetyczne najmłodszych. Angielska wiedza zdobywana przez dzieci Cezarego Pazury na lekcjach z Novakid przekłada się na wykorzystanie angielskich słów w codziennych sytuacjach oraz swobodę korzystania z dzieł zagranicznej popkultury. 

  Gry i zabawy dopasowane do każdego stylu uczenia się. Słuch, dotyk i percepcja wzrokowa – ćwiczenia

  Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na gry i zabawy, dostosowane do każdego stylu uczenia się. Uwaga! To, że zabawy ruchowe przeznaczone są głównie dla kinestetyków, nie oznacza, że nie skorzystają z nich dotykowcy. 

  Również podczas interaktywnych lekcji angielskiego z Novakid, stosowane metody nauki sprawdzą się zarówno u wzrokowców, słuchowców, dotykowców, jak i kinestetyków. Dowiedz się więcej o metodach nauki, które wspierają różne style uczenia się jednocześnie! Wybierz najlepszy sposób nauki dla Twojej pociechy! 

  Zabawy ruchowe

  Zabawy ruchowe są tym, co kinestetycy kochają najbardziej. Pozwalają zaangażować do nauki całe ciało i odbierać ze wszystkich stron, różnorodne bodźce fizyczne. Przykładem będą tu wyścigi, slalomy, gra w berka oraz zabawy „Raz, Dwa, Trzy – Baba Jaga patrzy” i „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Z zabaw ruchowych skorzystają także dotykowy, którzy poprzez namacalny kontakt z innymi osobami i przedmiotami, mogą wspierać swoje uczenie się. 

  Wspólne śpiewanie piosenek

  Zabawy muzyczne i wspólne śpiewanie na głos piosenek, po angielsku lub po polsku to nie lada gratka dla słuchowców i kinestetyków. Dzięki temu, że większość piosenek dla dzieci zawiera elementy pokazywania i tańczenia, ta metoda nauki sprawdzi się u wielu dzieci. 

  Śpiewając piosenki po angielsku takie jak “Banana Fish Pizza”, dziecko jednocześnie poznaje nowe angielskie słówka, uczy się ich wymowy, rozwija zmysł słuchania i umiejętności śpiewania, a dodatkowo angażuje do nauki całe ciało, poprzez wykonywanie określonych w piosence ruchów i elementów tańca.

  Czytanie książek na głos 

  Czytanie dzieciom na głos rozwija dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, a także wspiera uczenie się, zwłaszcza u słuchowców i wzrokowców. Czytając książki słuchowcom, warto bawić się intonacją głosu i ciekawie prowadzić narrację, z kolei u wzrokowców kluczowe będzie wspólne śledzenie tekstu w książce np. poprzez pokazywanie go palcem, czy zaznaczanie kolorowymi karteczkami najciekawszych fragmentów. 

  Poznaj bajkę dla dzieci Moon Dog:

  Interaktywne lekcje online z Novakid 

  Lekcje języka angielskiego online w Novakid są dostosowane do każdego stylu uczenia się. Podczas 25-minutowych zajęć, dziecko ma nieograniczoną uwagę 1:1 swojego nauczyciela native speakera, a prowadzone gry i zabawy są różnorodne. Jedną z ciekawszych form nauki poprzez zabawę w Novakidzie są tzw. Novakid Tales, czyli angażująca seria animowanych komiksów dla dzieci. Są świetne, ponieważ angażują do nauki zarówno słuchowców, jak i wzrokowców. 

  Pamięć wzrokowa, czyli gry planszowe i gry karciane

  Klasyczne gry planszowe i karciane to świetny sposób na naukę dostosowaną do potrzeb wzrokowców, słuchowców, dotykowców i kinestetyków. Wzrokowcom w grach planszowych i karcianych z pewnością przypadną do gustu bogato ilustrowane elementy gry. Rozwój pamięci wzrokowej zapewnią z kolei gry typu memory – w zapamiętywanie znikających elementów. 

  Ćwiczenia słuchowe – trening słuchowy w domu poprzez gry

  Dla słuchowców stymulujące będą ustne polecenia wydawane podczas rozgrywki. Świetna będzie również zabawa w głuchy telefon, czy też gra oparta na chwytliwej piosence (poza wspomnianym “Banana Fish Pizza” również słynne “Head and shoulders, knees and toes”). Dotykowcy będą zaspokojenie dzięki różnorodnej fakturze, kształtom i wzorom gier planszowych i karcianych, a kinestetycy będą zachwyceni możliwością zabawy fizycznej w gronie najbliższych osób. 

  Kreatywne karty pracy / kolorowanki

  Wszelkie zadania plastyczne i artystyczne to świetny sposób nauki dla dotykowców, ale też wzrokowców i kinestetyków. W ramach zabaw kreatywnych możesz wspólnie z pociechą rysować obrazki, tabele i grafy ilustrujące dane zagadnienie, wypełniać kolorowe karty pracy, kolorować, robić wszelkie zadania kreatywne, takie jak malowanie, lepienie, wyklejanie, sklejanie modeli czy bardziej skomplikowane projekty DIY. 

  Sprawdź jak samodzielnie zrobić z dzieckiem labirynt dla kulek: 

  Podziel się z nami swoim doświadczeniem z różnymi stylami uczenia się. Jeżeli masz inne, sprawdzone pomysły na gry i zabawy dostosowane do potrzeb wzrokowców, słuchowców, dotykowców i kinestetyków – podziel się nimi w komentarzu. Spraw, aby Twoje dziecko uczyło się w zgodzie ze swoją naturą! 

   

  Czy podobał Ci się ten artykuł? 

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Prop left
  Prop right
  Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
  Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
  Rozpocznij test
  Jakim typem rodzica jesteś?
  Sprawdź teraz
  Rozpocznij test
  Wybór redakcji
  Łatwa gramatyka
  31.05.2022
  Time icon 16 min
  Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
  Słownictwo
  14.01.2022
  Time icon 8 min
  Pomieszczenia w domu po angielsku
  Novakid dla rodziców
  21.09.2020
  Time icon 6 min
  Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
  Może Ci się spodobać
  Psycholożki Karolina Piaskowska and Agata Goźlińska radzą
  Rozwój dziecka
  08.05.2023
  Time icon 7 min
  Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce? Praktyczne strategie dla rodziców
  Rozwój dziecka
  06.04.2023
  Time icon 15 min
  Eksperymenty dla dzieci – 13 prostych eksperymentów dla przedszkolaków
  Rozwój dziecka
  30.11.2022
  Time icon 10 min
  Zarządzanie czasem u dzieci – 10 sposobów na sukces
  Wybierz język
  Down arrow icon
  RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
  Cookie icon
  Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
  Prop Prop Prop Prop
  Otrzymuj porady ekspertów nt. rodzicielstwa bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową!

   Imię
   Adres e-mail
   Popup kid novakid
   Prop Prop Prop Prop
   Novakid ma dla Ciebie prezent! Wyjątkowy poradnik o rozwoju umiejętności miękkich u dzieci.
   Zdobądź go teraz! Wystarczy wpisać swój adres e-mail:

    Imię
    Adres e-mail
    Popup kid novakid