Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami u dzieci?
Wychowanie dziecka
Star icon
27.06.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami u dzieci?

Spis treści

Zrozumienie emocji u dzieci, a zwłaszcza radzenie sobie w sytuacjach, gdy dziecko nie panuje nad swoimi emocjami, to zadanie, które często stawia przed rodzicami wiele wyzwań. Złość, frustracja, smutek – wszystko to są trudne emocje, które jeśli nie są właściwie zarządzane, mogą prowadzić do długotrwałego stresu, konfliktów i osłabienia więzi rodzinnych.

Aby pomóc rodzicom zrozumieć jak panować nad trudnymi emocjami u dziecka, wspólnie z psycholog dziecięcą Natalią Supeł-Lipińską, przygotowaliśmy wartościową wiedzę, przedstawioną w przystępny dla rodziców sposób.

 Z tego tekstu oraz ze specjalnego wideo kursu prowadzonego przez Panią psycholog, dowiesz się jak skutecznie panować nad emocjami dziecka i jak efektywnie reagować na złość, irytację i agresję ze strony dziecka. Zacznij edukację emocjonalną dziecka już dziś, dzięki praktycznym wskazówkom, które znajdziesz w tym artykule! 

Jak działają emocje u dzieci?

Dzieci, szczególnie te młodsze, odczuwają emocje w sposób niezwykle intensywny i bezpośredni. Często mogą mieć trudności z ich kontrolą, co wynika z niepełnego jeszcze rozwoju układu nerwowego i braku doświadczenia w radzeniu sobie z nimi. 

Przeżywane przez dzieci emocje są silne i natychmiastowe. Kiedy dzieci cieszą się, ich radość jest bezgraniczna, a kiedy są smutne – wydaje się, że ich smutek nigdy się nie skończy. Podobnie jest ze złością – kiedy dziecko jest zdenerwowane, wszystko wokół wydaje się być przeciwko niemu. 

Dzieci, najczęściej poprzez obserwowanie rodziców, uczą się z czasem, jak panować nad emocjami. Jest to jednak proces, który wymaga czasu, cierpliwości i wsparcia ze strony dorosłych. 

Istotne jest zrozumienie, że emocje są naturalną częścią ludzkiego doświadczenia, a sposób, w jaki uczymy dzieci radzenia sobie z emocjami, może mieć zasadniczy wpływ na ich zdolność do radzenia sobie ze stresem i trudnościami w przyszłości.

Czym jest złość? 

Złość to jedna z podstawowych emocji, które mogą być szczególnie trudne do opanowania dla dziecka. To naturalna reakcja na sytuacje, które dziecko postrzega jako niesprawiedliwe, frustrujące lub przerażające. Złość jest naturalną emocją, której nie należy się bać, jednak staje się problemem, gdy dziecko nie potrafi jej kontrolować, co z kolei może prowadzić do pojawienia się agresji.

Zdaniem Natalii Supeł-Lipińskiej, złość ma bardzo zły pijar w społeczeństwie. O złości mówi się tylko w negatywny sposób, a my jako dorośli często nie lubimy i nie chcemy się złościć, więc staramy się nie dopuszczać do momentu, w którym ta złość się pojawi. 

Psycholog jest przekonana, że złość wielokrotnie oceniamy przez pryzmat naszych własnych zachowań. Trzeba jednak pamiętać, że złość jest bardzo cenną, potrzebną informacją. I o ile zachowania w złości bywają często nie w porządku, to ich znaczeniu i przyczynie warto się bacznie przyglądać.

Dlaczego emocje są ważne i nie wolno ich ignorować?

Emocje pełnią kluczową rolę w naszym życiu. Są nie tylko wyrazem naszych reakcji na różne sytuacje, ale również informują nas o naszych potrzebach i pragnieniach. 

Dzieci często wyrażają swoje emocje w bezpośredni i otwarty sposób. Ignorowanie tych emocji, minimalizowanie ich znaczenia lub karanie dzieci za ich wyrażanie, może prowadzić do długotrwałych problemów, takich jak trudności w radzeniu sobie ze stresem, niska samoocena, problemy z relacjami interpersonalnymi czy zaburzenia emocjonalne. 

Dlatego ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak zrozumieć, nazwać i odpowiednio wyrażać swoje emocje. Dzięki temu będą one w stanie lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a także nawiązywać zdrowe i satysfakcjonujące relacje z innymi. Wspieranie dzieci w radzeniu sobie z emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi, przyczynia się do rozwoju inteligencji emocjonalnej oraz ich prawidłowego rozwoju.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jak radzić sobie z agresją i trudnymi emocjami u dzieci?

Kluczem do radzenia sobie z agresją i trudnymi emocjami u dzieci jest nauczenie ich, jak bezpiecznie i w zdrowy sposób, nie szkodząc innym, wyrażać swoje uczucia.

Psycholog Natalia Supeł-Lipińska podpowiada, że warto być zawsze obok, wspierać i spojrzeć przychylnie na dziecięcy trud radzenia sobie z niełatwymi emocjami. Pamiętajmy, że dziecko radzi sobie ze swoimi emocjami najlepiej, jak potrafi, a jego negatywne zachowanie w emocjach nie jest skierowane przeciwko nam rodzicom. 

Poniżej znajdziesz praktyczne strategie jak rozładować emocje u przedszkolaka i jak pomóc starszemu dziecku, które ma problemy ze złością i agresją. 

Jak rozładować emocje u 5 latka? Sposoby na złość

W przypadku przedszkolaków kluczowe jest to, aby pomóc im zrozumieć, co odczuwają, i dać im narzędzia do wyrażania tych uczuć w odpowiedni sposób. 

 1. Daj dziecku przestrzeń: Kiedy dziecko jest zezłoszczone, ważne jest, aby dać mu trochę przestrzeni do uspokojenia się. Nie zmuszaj go do rozmowy o tym, co czuje, dopóki nie jest na to gotowe.
 2. Zidentyfikuj i nazwij trudną emocję: Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, co odczuwa, nazywając daną emocję. Możesz powiedzieć: „Widzę, że jesteś bardzo zły. To jest w porządku, ale nie możemy ranić innych osób, kiedy jesteśmy źli.”
 3. Okazuj empatię: Zrozumienie i uznawanie emocji dziecka jest kluczowe do dobrego radzenia sobie z nimi. Powiedz dziecku, że rozumiesz, jak się czuje, i że to jest w porządku, aby odczuwać te emocje.
 4. Pomagaj w wyrażaniu emocji: Pokaż dziecku zdrowe sposoby wyrażania złości, jak na przykład poprzez rysowanie, bieganie na świeżym powietrzu lub tupanie nogami. 

Jak pomóc nastolatkom w opanowaniu emocji? Sprawdzone sposoby na przeciwdziałanie agresji

Starsze dzieci mają bardziej rozwiniętą zdolność do zrozumienia i zarządzania swoimi emocjami, ale wciąż potrzebują wsparcia i wskazówek od bardziej doświadczonych rodziców.  

 1. Rozmawiajcie o emocjach: Zachęcaj dziecko do rozmowy o tym, co czuje. Ważne jest, aby dać nastolatkowi zrozumieć, że wszystkie emocje są ważne i mamy pełne prawo do ich odczuwania.
 2. Wychowuj dziecko świadome emocji: Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, że emocje są naturalną częścią życia i nawet jeżeli są trudne do opanowania, można nimi zarządzać. 
 3. Zachęć do technik relaksacyjnych: Naucz dziecko dziecko świadomych technik, które mogą mu pomóc w radzeniu sobie z agresją, takich jak głębokie oddychanie, medytacja lub ćwiczenia mindfulness.
 4. Ustal granice: Daj dziecku do zrozumienia, że chociaż to jest w porządku, aby odczuwać silne emocje, istnieją pewne granice, jakich należy przestrzegać. Wyraź swoje oczekiwania co do zachowania, takie jak nie krzyczenie na innych lub nieniszczenie rzeczy w złości.

W jaki sposób można rozładować negatywne emocje?

Negatywne emocje są naturalną częścią naszego życia i mają swoje miejsce w codzienności, jednak ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak je efektywnie rozładować, w zdrowy i bezpieczny sposób.

Jak nauczyć dziecko wyrażać złość?

Aby pomóc dziecku wyrazić złość w zdrowy sposób, możemy nauczyć je jednej z technik, takich jak:

 • Rysowanie lub malowanie: Zaproponuj dziecku, aby narysowało, jak wygląda złość. Pomoże to lepiej zrozumieć odczuwane uczucie i da kreatywną przestrzeń na jego wyrażenie.
 • Ćwiczenia fizyczne: Aktywność fizyczna, jak bieganie, skakanie na trampolinie czy jazda na rowerze, może pomóc rozładować napięcie i złagodzić złość.

Jak zapanować nad złością dziecka?

Pomoc dziecku w zapanowaniu nad złością często wymaga cierpliwości i spokoju. Przede wszystkim, ważne jest, aby samemu zachować spokój i nie reagować złością na złość dziecka. Możemy również nauczyć dziecko technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy medytacja, które mogą pomóc mu uspokoić się, kiedy jest zezłoszczone. 

Jak wyciszyć nerwowe dziecko?

Dziecko może czuć się nerwowe z różnych powodów. Na uczucie poddenerwowania wpływ może mieć stresująca sytuacja, otoczenie, lub złe samopoczucie dziecka. Wywołany nerwami stres może manifestować się na różne sposoby. Aby wyciszyć dziecko, spróbuj:

 • Puścić cichą muzykę relaksacyjną: Delikatna, relaksująca muzyka może pomóc uspokoić nerwowe dziecko. Wybierz utwory, które są spokojne i pomagają się zrelaksować.
 • Czytanie książek: Wspólne czytanie z rodzicem ulubionej książki pomoże pomóc dziecku skupić się i uspokoić nerwy.

Jak uspokoić agresywne dziecko?

Kiedy dziecko wykazuje zachowania agresywne, ważne jest, aby zrozumieć, że zazwyczaj jest to wynik silnej emocji, której dziecko nie potrafi inaczej kontrolować.

 • Określ granice zachowania: Powiedz dziecku, że agresja nie jest akceptowalna. Daj mu zrozumieć, że złość jest naturalna, ale agresja wobec innych jest nieodpowiednia.
 • Pokaż ćwiczenia relaksacyjne: Ucząc dziecko technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, joga, czy zajęcia mindfulness możemy pomóc mu zapanować nad agresją.

Jak nauczyć dziecko rozpoznawać emocje? Zabawy rozwijające inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna to zdolność do rozpoznawania, zrozumienia i zarządzania własnymi emocjami, a także umiejętność empatii i interakcji z emocjami innych osób. Choć często niedoceniana, jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa na naszą zdolność do radzenia sobie ze stresami życia codziennego, budowania zdrowych relacji i podejmowania skutecznych decyzji.

Rozwój inteligencji emocjonalnej u dzieci jest szczególnie ważny, ponieważ wpływa na ich zdrowie emocjonalne, zdolność nauki, a nawet przyszłe sukcesy w życiu. Dzieci, które rozwijają inteligencję emocjonalną, mają lepszą zdolność do radzenia sobie ze stresem, są bardziej empatyczne i lepiej radzą sobie w sytuacjach społecznych.

Zabawy i ćwiczenia, rozwijające inteligencję emocjonalną, możesz z łatwością przeprowadzić z dzieckiem w domu. Spróbujcie koniecznie! 

 1. Zabawa przed lustrem. Wykorzystajcie lustro do obserwowania jak Wasza twarz zmienia się pod wpływem różnych emocji. Poproś dziecko, aby przed lustrem naśladowało różne emocje, a następnie rozmawiajcie razem o tym, jak dana emocja „wygląda”.
 2. Zabawy ruchowe. Emocje często wyrażamy nie tylko twarzą, ale i całym ciałem. Spróbujcie “zamrozić” Wasze ciało w danej emocji, co pomoże dziecku lepiej zrozumieć, jak różne emocje „czują się” w ciele i jak możemy je bezpiecznie okazywać.
 3. Emocjonalne memory. Zagrajcie razem w grę memory z obrazkami przedstawiającymi pary tych samych emocji. W trakcie gry rozmawiajcie o tym, co każda z emocji oznacza i kiedy można je odczuwać.

Podsumowując, złość to potrzebna emocja, którą trzeba nauczyć się dobrze rozumieć. Warto jest dać zezłoszczonemu dziecku się wyzłościć, a najważniejsze, by pozwolić na wyrażenie złości w sposób bezpieczny zarówno dla dziecka jak i dla jego otoczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób panować nad trudnymi emocjami u dziecka? Chcesz poznać konkretne strategie, które sprawdzają się najlepiej, gdy dziecko popada w złość i irytację? Skorzystaj ze specjalnego kursu dla rodziców od Novakid, który powstał wspólnie z psycholog dziecięcą – Natalią Supeł-Lipińską. 

Temat złości i irytacji u dziecka to tylko jedno z zagadnień omawianych podczas wideo-kursu. Obejrzyj wszystkie odcinki i zdobądź cenną wiedzę, na temat wychowania swojego dziecka. Zapisz się już dzisiaj – wystarczy, że zostawisz swój adres e-mail, a otrzymasz całkowicie za darmo dostęp do pełnego wartościowej wiedzy kursu dla rodziców od Novakid, przygotowanego we współpracy z psychologiem dziecięcym.  

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.