Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Inteligencja emocjonalna - dowiedz się jak budować ją u dziecka. Poznaj opinię psychologa
Rozwój dziecka
Star icon
23.11.2022
Time icon 5 min
Comment icon 1 komentarze

Inteligencja emocjonalna – dowiedz się jak budować ją u dziecka. Poznaj opinię psychologa

Spis treści

O inteligencji emocjonalnej dużo się ostatnio mówi w kontekście wychowywania dzieci. Mimo że pojęcie pojawiło się w psychologii już w 1990 roku za sprawą amerykańskich absolwentów Uniwersytetu Harvarda – Johna Mayera i Petera Salavey’a, dopiero dziś przeżywa prawdziwe „odrodzenie”. 

Okazuje się, że aby odnieść sukces w życiu, wcale nie wystarczy wysokie IQ. Równie ważna jest umiejętności kierowania własnymi emocjami. O tym, że inteligencja emocjonalna jest czymś, co nasze dzieci powinny znać już od urodzenia, przekonuje także psycholożka Gülizar Şehitoğlu. Porozmawialiśmy z nią o inteligencji emocjonalnej u dzieci i w tym wpisie podzielimy się kilkoma wnioskami na ten temat. 

Dowiedz się, czym jest inteligencja emocjonalna, które kompetencje są kluczowe do jej rozwoju oraz jak w praktyce wzmacniać ją u naszych dzieci. Czytaj dalej i zrozum jak edukować dziecko, aby wyrosło na osobę świadomą swoich emocji.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna jest jedną z bardzo pożądanych w dzisiejszym świecie umiejętności miękkich. Jest to zdolność danej osoby do radzenia sobie ze swoimi uczuciami, przy jednoczesnym poszanowaniu uczuć innych. 

Według psycholożki Gülizar Şehitoğlu nie da się jednoznacznie stwierdzić, od kiedy należy uczyć dzieci inteligencji emocjonalnej. Tak naprawdę dziecko powinno rozwijać ją od urodzenia. Na tempo rozwoju inteligencji emocjonalnej duży wpływ ma otoczenie, w którym wychowuje się maluch. 

Doktor Gülizar Şehitoğlu przekonuje, że inteligencja emocjonalna jest umiejętnością, którą można wyćwiczyć. Najprostszą formą przyzwyczajania dziecka do radzenia sobie z różnymi emocjami jest nazywanie na głos odczuć, które mają miejsce tu i teraz. 

Przykładowo, jeżeli dziecko jest głodne i płacze, powinniśmy opisać całą sytuację na głos, odnosząc się do emocji, które prawdopodobnie w tej chwili odczuwa. Warto powiedzieć: “Och, teraz jesteś głodny, jesteś głodny i dlatego płaczesz”. Używając języka nastawionego na opisywanie potrzeb i emocji, już od najmłodszych lat zaczynamy rozwijać inteligencję emocjonalną malucha.

Od czego zacząć rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dziecka?

Najważniejszym krokiem do rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci jest ​​próba nadawania nazw różnym emocjom w codziennych sytuacjach. 

Wielu rodziców ma tendencję do bagatelizowania tego, jak czują się ich dzieci i nie przywiązuje wagi do wyrażania emocji. Mówiąc dziecku: „Nie płacz, przecież nic się nie stało” lub „Przestań się złościć, to nie ma sensu” tworzymy w głowie dziecka zjawisko tzw. niewłaściwych emocji, których nie należy wyrażać. 

Tymczasem, jak pokazują badania psycholożki Gülizar Şehitoğlu, emocje same w sobie nie są złe, złe może być tylko zachowanie. W każdej emocjonalnej sytuacji warto zawsze zastanowić się i zrozumieć, jak reagujemy, gdy jesteśmy źli, co mówią wtedy nasze usta i jak zachowuje się nasze ciało. 

Doktor Şehitoğlu podaje przykład dobrego i złego podejścia do dziecięcej emocjonalności. 

 • W sytuacji A. dziecko, właśnie zepsuło swoją ulubioną zabawkę i zaczęło bardzo płakać, a jego mama mówi: „Hej, to nie jest ważne. Co z tego, że właśnie zepsułeś swoją zabawkę? Nie ma powodu, żeby płakać”. Taką reakcją rodzic wywołuje u dziecka poczucie, że wyrażając emocje, robi coś złego. Bagatelizowanie uczuć daje dziecku wrażenie, że się myli, a jego emocje są złe. 
 • W sytuacji B. dziecko, które właśnie zepsuło swoją ulubioną zabawkę, zaczyna płakać i bić mamę. To jest oczywiście złe zachowanie, które należy przerwać, wyjaśniając dziecku, że nie wolno nikogo bić. Warto zaadresować przyczynę złości dziecka mówiąc: „Tak, rozumiem, że jesteś zdenerwowany i straciłeś zabawkę, rozumiem, że Cię to zezłościło, ale jestem tu z Tobą, spróbujemy sobie z tym poradzić”. Rozróżnienie złego zachowania od ważnej emocji pozwala na rozwój inteligencji emocjonalnej dziecka.
Free PDF
Rozwijaj umiejętności miękkie u swojego dziecka.

  Imię
  Adres e-mail
  Prop Prop Prop
  Free PDF

  Które kompetencje są kluczowe dla rozwoju inteligencji emocjonalnej?

  Do świadomego nabywania inteligencji emocjonalnej, przydaje się 5 głównych kompetencji, które wspierają cały proces. Są to samoświadomość, samokontrola, motywacja, empatia i umiejętności społeczne. 

  Samoświadomość

  To umiejętność rozpoznawania własnych emocji i rozumienie własnych uczuć. Samoświadomość to także zrozumienie wartości, którymi kierujemy się w życiu oraz naszych osobistych preferencji.  

  Samokontrola

  Czyli zdolność świadomego reagowania na bodźce z zewnątrz i kontrolowanie własnych stanów emocjonalnych. Samokontrola wpływa na umiejętność radzenia sobie ze stresem.

  Motywacja

  W kontekście inteligencji emocjonalnej oznacza emocjonalne zaangażowanie w określoną sprawę. Pozwala stawiać nowe cele i ułatwia ich osiąganie. Wspiera podejmowanie własnej inicjatywy i odpowiada za optymistyczne patrzenie na świat.

  Empatia

  To umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych u innych ludzi. Oznacza zrozumienie dla różnych odczuć ludzi i wrażliwość na ich sytuację. Osoba empatyczna jest nastawiona na wspieranie innych.

  Umiejętności społeczne 

  Oznacza umiejętność zarządzania relacjami, na podstawie wiedzy o tym, jakie zachowania spotykają się z pozytywną reakcją innych. Jest to również umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągania wspólnych celów. 

  Inteligencja emocjonalna w praktyce – jak ją wzmacniać?

  Rozwój inteligencji emocjonalnej u dzieci można ćwiczyć już od najmłodszych lat. 

  Po pierwsze, jako rodzice bądźmy świadomi swoich własnych emocji. Warto rozumieć, że emocje są nierozerwalną częścią naszego życia. Nauczmy się je obserwować i zdrowo na nie reagować. 

  Po drugie, wyrażaj emocje razem z dzieckiem. Niech wspólne, emocjonalne chwile stanowią okazję do nawiązania głębszego kontaktu z dzieckiem. Zwracaj uwagę na emocje dziecka i staraj się ich nie lekceważyć ani unikać. 

  Po trzecie, słuchaj tego, co mówi do Ciebie dziecko. Kiedy pojawiają się problematyczne sytuacje, zamiast szukać szybkich rozwiązań, spróbuj uspokoić dziecko, porozmawiać i zaspokoić jego potrzeby. 

  Po czwarte pracuj nad nazywaniem emocji swoich i dziecka. Ucz się wspólnie z dzieckiem słownictwa związanego odczuwanymi emocjami. Nadawaj emocjom ich nazwy na głos. Do edukacji emocjonalnej dziecka możesz wykorzystać słownik emocji, naklejki z twarzami wyrażającymi różne emocje lub karteczki z nazwami emocji.

  Po piąte zawsze wspólnie z dzieckiem starajcie się szukać źródła problemu i możliwych ścieżek jego rozwiązania. Naucz się odróżniać zachowanie dziecka od tego, co czuje i jakie ma w sobie emocje. Wyznaczaj jasne granice dobrego i złego zachowania.

  Czy Ty wspierasz swoje dziecko w mówieniu na głos o tym, co czuje? Podziel się w komentarzu swoją opinią na temat rozwoju inteligencji emocjonalnej u dzieci. Daj nam znać, czy zgadzasz się ze stwierdzeniem psycholożki Gülizar Şehitoğlu, że emocje same w sobie nie są złe, złe może być tylko zachowanie? 

   

  Podobał Ci się ten wpis? 

  1. Kasia

   Tak to prawda.
   Zachowanie jak i ich przyjmowanie.
   Wszystkie Emocje są dobre i potrzebne.
   Informują Nas, że coś ma dla Nas ogromne znaczenie.

   Niestety bardzo często nie wiemy jak je wyrażać i nie myślę teraz tylko o tych negatywnych gdy np: dziecko krzyczy,bije, czy rzuca zabawką.

   Z tymi pozytywnymi też mamy problem.
   Jesteśmy uczeni, żeby się nie przechwalać,a przecież gdy coś osiągniemy to aż prosi się aby to wykrzyczeć.
   Z dumą opowiadać o Sobie.

   Albo gdy jesteśmy szczęśliwi to aż bije od Nas blask,a wtedy ktoś mówi ” I z czego się tak cieszysz ??” Wtedy cały blask ulatnia się z Nas. Puff i po wszystkim.
   Znowu szara rzeczywistość.

   Uważajmy więc co i w jaki sposób mówimy.
   Uściski dla Wszystkich!!🙂

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Prop left
  Prop right
  Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
  Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
  Rozpocznij test
  Jakim typem rodzica jesteś?
  Sprawdź teraz
  Rozpocznij test
  Wybór redakcji
  Łatwa gramatyka
  31.05.2022
  Time icon 16 min
  Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
  Słownictwo
  14.01.2022
  Time icon 8 min
  Pomieszczenia w domu po angielsku
  Novakid dla rodziców
  21.09.2020
  Time icon 6 min
  Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
  Może Ci się spodobać
  Rozwój dziecka
  24.11.2022
  Time icon 5 min
  Przemoc szkolna i znęcanie się nad słabszymi – jak sobie z nimi radzić? 
  Rozwój dziecka
  18.11.2022
  Time icon 7 min
  Jak rozwijać umiejętności miękkie od wczesnego dzieciństwa – praktyczne wskazówki dla rodziców
  Rozwój dziecka
  14.03.2023
  Time icon 10 min
  Jak zadbać o zdrowy sen dziecka? Ekspert doradza jak pokonać problemy z zasypianiem u dziecka
  Wybierz język
  Down arrow icon
  RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
  Cookie icon
  Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.