Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
dysleksja u dzieci koncepcja
Edukacja dziecka
Star icon
28.02.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Dysleksja u dziecka: 5 wskazówek, jak pomóc dziecku z dysleksją

Spis treści

Zrozumienie znaczenia dysleksji dla niektórych rodziców może być trudne, zwłaszcza na samym poczatku, gdy zauważą u dziecka pierwsze trudności w nauce. Jeśli trudności w zakresie poprawnej pisowni oraz nauki czytania narastają u dzieci w wieku przedszkolnym, a później szkolnym, to znak, że maluch może cierpieć na dysleksję.

Jak ta diagnoza wpływa to na dalszą edukację i czy dyslektyk może nadal odnosić sukcesy w szkole i w dorosłym życiu? Sprawdźmy! 

Wiele dzieci na całym świecie ma dysleksję, która NIE jest chorobą, ale stanem układu nerwowego, który może wpłynąć na ich doświadczenie w nauce. W tym wpisie pomożemy Ci zrozumieć, czym jest dysleksja, jak rozpoznać objawy dysleksji oraz w jaki sposób wspierać dziecko z dysleksją. Podzielimy się z rodzicami pomysłami, jak pomóc uczniom z dysleksją skutecznie uczyć się i bawić!

Przy odpowiednich metodach nauczania, uwadze rodziców i dużej motywacji, dzieci z dysleksją nie będą miały trudności w opanowaniu poprawnej pisowni oraz trudności w nauce czytania. Poprosiliśmy ekspertkę Adrienne Landry – dyrektor ds. treści edukacyjnych w Novakid, aby podzieliła się swoimi pomysłami, jak pomóc dyslektykom uczyć się bez trudności i cieszyć się procesem poznawania świata liter i ortografii. Poznaj nasze wskazówki!

Dysleksja – co to jest?

Dysleksja jest trudnością w uczeniu się, która wpływa na umiejętność czytania, pisania i ortografii. Pojawia sie zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie. Jest wywoływana różnicą w sposobie, w jaki mózg przetwarza język, co utrudnia dzieciom z dysleksją dokładne rozpoznawanie i dekodowanie słów.

Dysleksja nie jest związana z inteligencją, a osoby z dysleksją mogą mieć przeciętny lub ponadprzeciętny iloraz inteligencji. Jest to zaburzenie neurologiczne, które często jest dziedziczne i można je zdiagnozować zarówno u dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Ponieważ dysleksja jest dziedziczna, to ryzyko dysleksji wzrasta, gdy rodzice dziecka również są dyslektykami. Nie ma lekarstwa na dysleksję, ale przy odpowiednim wsparciu rodziców i dopasowanym podejściu do nauczania, uczniowie z dysleksją mogą skutecznie pokonać swoje specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu.

Nasza ekspertka, Adrienne Landry, podkreśla, że dysleksja często powoduje wystąpienie u dzieci tak zwanych umiejętności kompensacyjnych. Dyslektycy są dobrzy w łączeniu pomysłów, są niezwykle kreatywni i potrafią myśleć nieszablonowo!

Dyslekcja w pozytywnym świetle – garść statystyk

Wiemy już, że dysleksja jest dość powszechną trudnością w uczeniu się. Dotyka około 15% ludzi na całym świecie. W USA ponad 40 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na dysleksję, a tylko 2 miliony o tym wiedzą! 

W Polsce jest podobnie, ponieważ 10–15% uczniów ma dysleksję (a nasiloną 3–4%). Czterokrotnie częściej dyslektykami są chłopcy niż dziewczynki. Średnio w każdej polskiej klasie jest 3–4 dzieci dyslektycznych*.

Jako dowód na to, że dysleksja nie jest związana z IQ, mamy interesujący fakt. Albert Einstein, jeden z największych i najbardziej wpływowych fizyków wszechczasów, miał dysleksję, a jego IQ szacowano na 160. Dysleksja nie powstrzymała go przed rozwinięciem teorii względności i wniesieniem ogromnego wkładu w rozwój teorii fizyki kwantowej.

Ciekawostką jest też fakt, że ponad 50% pracowników NASA ma dysleksję. Osoby z dysleksją przodują w dziedzinach sztuki, informatyki, projektowaniu, teatrze, elektronice, matematyce, mechanice, muzyce, fizyce, sprzedaży i sporcie.

Wiele znanych osób cierpi lub cierpiało na dysleksję, w tym: Hans Christian Andersen, Adam Mickiewicz, Albert Einstein, Mikołaj Trzaska, Bartosz Opania, czy Jacek Kuroń. Więcej o nich można przeczytać w książce Marty Bogdanowicz „Portrety nie tylko sławnych osób z dysleksją”. 

Jakie są przyczyny dysleksji?

Uczeń popełnia błędy ortograficzne? Ma trudności w nauce czytania i pisania? Trudności z wykonywaniem analizy i syntezy? Zdarza mu się często mylić dni tygodnia, głoski, sylaby i rymujące się wyrazy? Jeżeli Twoje odpowiedzi na pytania były pozytywne, może oznaczać to, że dziecko ma problem z dysleksją. 

Poznaj oznaki dysleksji i naucz się rozpoznawać jej objawy, gdy się pojawią. Wiele dzieci może dawać swoim rodzicom pewne znaki ostrzegawcze, wskazujące na rozpoznanie dysleksji.

Zwykle problem zaczyna się już w szkole podstawowej podczas ćwiczeń z czytania lub jest rozpoznawany przez nauczyciela lub psychologa szkolnego.

Jakie są objawy dysleksji u dziecka? Oto najczęstsze z nich:

 • Trudności ze świadomością fonemiczną i dekodowaniem słów
 • Zmagania z ortografią i pisaniem
 • Trudności z czytaniem – powolne lub niedokładne czytanie
 • Słabe czytanie ze zrozumieniem
 • Odwracanie liter lub cyfr
 • Trudności w pisaniu i organizowaniu myśli
 • Unikanie zadań związanych z czytaniem i pisaniem
 • Trudności z pamięcią, koncentracją i uwagą
 • Trudności ze skojarzeniami słów
 • Problemy z rozpoznawaniem rymów i tworzeniem rymów
 • Ogólne problemy z nauką

ADHD może iść w parze z dysleksją…

Co ciekawe, kkoło 25-40% dzieci z dysleksją cierpi również na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i odwrotnie, około 25% dzieci z ADHD również ma dysleksję.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest często niespokojne, bardzo rozmowne, łatwo wpada w złość lub frustrację i ma trudności z koncentracją, mogą to być typowe objawy ADHD. Zwykle są zauważalne przed ukończeniem szóstego roku życia i występują w więcej niż jednej sytuacji, w życiu domowym i szkolnym.

Objawy te mogą powodować znaczne trudności w życiu dziecka, takie jak słabe wyniki w szkole, słabe kontakty społeczne z innymi dziećmi i dorosłymi oraz problemy z dyscypliną. Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać objawy i jak najszybciej zwrócić się o wykwalifikowaną pomoc.

Wskazówki dla rodziców, jak wspierać dziecko z dysleksją

Jak rozpoznac dysleksję u dziecka? Jeśli Twoje dziecko ma trudności z czytaniem, pisaniem i ortografią, zamiast po prostu kazać dziecku czytać więcej, jako rodzic powinieneś poszukać bardziej kompleksowych sposobów pomocy. Mali dyslektycy mogą czuć się zniechęceni do nauki i nie mieć odpowiedniej motywacji, ale dzięki zaangażowaniu rodziców można na to pozytywnie wpłynąć.

 1. Rozwijaj umiejętności myślenia – zachęcanie dzieci z dysleksją do krytycznego i kreatywnego myślenia, pomaga rozwijać ich umiejętności rozwiązywania problemów i zwiększa ich pewność siebie. Można to robić poprzez działania takie jak burza mózgów, grupy dyskusyjne lub praktyczne projekty.
 2. Zachęcaj do samodzielnego uczenia się – dzieci z rozpoznaną dysleksją powinny starać się pracować samodzielnie i brać odpowiedzialność za własną naukę. W budowaniu ich pewności siebie i poczucia własnej wartości może pomóc wyznaczanie osiągalnych celów, wykorzystywanie technologii do wspierania uczenia się oraz stwarzanie możliwości wykazania się umiejętnościami i wiedzą.
 3. Metoda nauczania kierowana przez dziecko – pozwól uczniom z dysleksją uczyć innych tego, czego się nauczyli, ponieważ może to pomóc wzmocnić ich zrozumienie i zbudować pewność siebie. Wypróbuj działania, takie jak wygłaszanie prezentacji, tworzenie materiałów edukacyjnych lub prowadzenie dyskusji w grupach.
 4. Podziel materiał na mniejsze części – pomaga to lepiej zrozumieć i zapamiętać informacje. Świetnie sprawdzi się tutaj streszczanie informacji, tworzenie pomocy wizualnych czy dzielenie tekstów do przeczytania na mniejsze sekcje.
 5. Doceniaj wysiłek dziecka – pozytywne wzmocnienie może pomóc dzieciom z dysleksją w budowaniu pewności siebie i osiągnięciu zadowolenia ze swoich osiągnięć. Uznanie wysiłków, wskazanie mocnych stron i świętowanie sukcesów dziecka poprzez dodatkowe zajęcia rodzinne to super podejście!
 6. Pomóż budować pozytywny wizerunek – poprzez podkreślanie mocnych stron i super umiejętności dziecka może zwiększyć jego pewność siebie i pomóc przezwyciężyć strach i podejmować nowe wyzwania.
 7. Zadbaj o to, by Twoje dziecko miało wystarczającą ilość snu – nocny sen pomaga lepiej się skupić i skoncentrować w ciągu dnia, co jest ważne dla procesów uczenia się i zapamiętywania informacji. Najlepiej ustal z dzieckiem regularny harmonogram snu i stwórz relaksującą rutynę przed snem.

Jakie ćwiczenia na dysleksję wykonywać z dzieckiem?

Oto kilka działań, które pomogą dzieciom z zaburzeniami percepcji i pamięci w osiągnięciu lepszych wyników w szkole. Dysleksja wymaga dodatkowej uwagi i specjalnego podejścia do nauczania, ale przy odpowiednim zaangażowaniu dzieci z dysleksją mogą pokonać problemy z pisaniem i przekręcaniem liter w wyrazach.

Audiobooki zamiast tradycyjnych książek

Jeśli dziecko z dysleksją czyta z trudem i szybko nudzi się podczas czytania, słuchanie audiobooków może wzbudzić jego zainteresowanie. Jednocześnie takie zajęcia pomagają poszerzyć zasób słownictwa i zwiększyć rozumienie ze słuchu. W ten sposób dziecko nie tylko pozna dużo nowych słów, ale także znacznie szybciej nauczy się rozszyfrowywać nowe wyrazy, nawet przy napotkanych trudnościach.

Muzyka dobra na wszystko

Wśród cech osobowości dzieci z dysleksją często wymienia się kreatywność. Ich umiejętność myślenia obrazami jest prawdziwą wartością w świecie sztuki i w dużym stopniu przyczynia się do sukcesów na tym polu, rekompensując pewne „niepowodzenia” w tradycyjnej edukacji szkolnej.

Jednocześnie lekcje muzyki nie tylko podkreślają mocne strony dziecka, ale także przyczyniają się do rozwoju słuchu fonemicznego. Szereg badań potwierdziło, że przetwarzanie mowy i muzyki odbywa się w tych samych obszarach mózgu. Obszary te odpowiadają za mechanikę mowy, poszukiwanie zgodności między dźwiękami, symbolami i ich złożonymi kombinacjami.

Podczas lekcji angielskiego online w Novakid nauczyciele wykorzystują metodę Reading Through Phonics . Pomaga uczniom z dysleksją dopasować określony dźwięk do danej litery. Na pierwszym etapie dzieci uczą się głównych dźwięków osobno. W drugim etapie uczą się rozróżniania dźwięków w słowach i czytania poszczególnych wyrazów, a dopiero potem uczą się czytać frazy, zdania i całe teksty.

Jak mówi ekspertka Adrienne Landry: „Dzięki tej metodzie uczniowie Novakid są w stanie w przyszłości przeczytać nawet nieznane słowa!”.

Rysunek wyrazi więcej niż tysiąc słów 

Dziecko z dysleksją może włożyć ogromny wysiłek w przeczytanie rozdziału z podręcznika kilka razy i nie pamiętać ani jednego faktu. Ale jeśli biorą ołówek i rysują słowa i zdania, a nawet komiksy, a następnie próbują opowiedzieć całą historię, informacje stają się całkiem namacalne.

Adrienne Landry dodaje, że myślenie asocjacyjne dziecka jest zaangażowane wówczas w 100% przypadków. Pomaga szybko przyswoić poznany materiał i zapamiętać go na bardzo długi czas.

Kiedy dziecko rysuje lub wykonuje rękodzieło, tworząc jakieś obrazy związane z tematem zadania, lepiej rozumie i zapamiętuje materiał. Dlatego upewnij się, że mały dyslektyk zawsze ma przy sobie ołówki, kredki i flamastry podczas przygotowywania prac domowych.

Działania edukacyjne oparte na komunikacji

Komunikacyjna metoda nauczania języków obcych z native speakerami jest polecana wszystkim dzieciom, również tym z symptomami dysleksji rozwojowej. 

„Mimika, gesty i obrazki pomogą porozumieć się uczniowi i nauczycielowi. Taki nieprzetłumaczony angielski jest lepiej zapamiętany przez dziecko podświadomie. Z kolei próba odczytania nieznanych słów w formie drukowanej lub elektronicznej przysporzy dziecku jedynie bólu głowy i może spowodować utratę zainteresowania dalszą nauką” – komentuje Adrienne Landry.

 

Zapisz swoje dziecko w wieku szkolnym na bezpłatną, próbną lekcję języka angielskiego z Novakid! To idealna okazja, aby spróbować czegoś nowego! Zobacz, jak nauczyciele Novakid podchodzą do uczniów, którzy mają problemy z czytaniem i prowadzą lekcje w zabawny i bezstresowy sposób, korzystając z grywalizacji, piosenek i metody Total Physical Response.

Dzięki podejściu 1:1 nauczyciel może w 100% skoncentrować się na uczniu, a najbardziej skorzystają z tego osoby niezadowolone ze standardowych metod nauczania oraz dzieci z symptomami niskiego poczucia własnej wartości.

Zawsze szukaj wsparcia

Porozmawiaj z nauczycielem dziecka, specjalistą od rozwoju lub korepetytorem, aby uzyskać dodatkową pomoc i wsparcie. Zachęć swoje dziecko, aby dołączyło do grup wsparcia dla dzieci z dysleksją, aby uzyskać dodatkowe zasoby i wsparcie. Grupy wsparcia rówieśniczego to bezpieczne przestrzenie, w których można otwarcie mówić o swoich zmaganiach, a nawet dzielić się swoimi mocnymi stronami i pomocnymi zasobami z innymi.

Polskie Towarzystwo Dysleksji zrzesza rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu czyli dysleksją rozwojową oraz profesjonalistów służących im pomocą: psychologów, logopedów oraz nauczycieli-terapeutów. Towarzystwo posiada obecnie oddziały w całej Polsce. Świadomość, że Twoje dziecko nie jest jedynym dzieckiem w szkole z trudnościami w czytaniu i że inni rodzice również wiedzą o dysleksji, jest bardzo ważna. 

Czy nasze odpowiedzi na pytania rodziców o dysleksję okazały się pomocne? Chcesz dowiedzieć się więcej o dysleksji lub dać nam znać jak pomagasz swojemu dziecku z dysleksją w nauce? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej. Czekamy na Twoją opinię!

*Źródło: Katarzyna Szroeder-Dowjat: Dysleksja: przyczyny, rozpoznanie, terapia. 2013. [dostęp 2013-02-10]. (pol.).

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Psycholożki Karolina Piaskowska and Agata Goźlińska radzą
Edukacja dziecka
08.05.2023
Time icon 7 min
Jak pomóc dziecku z trudnościami w nauce? Praktyczne strategie dla rodziców
Edukacja dziecka
20.08.2020
Time icon 13 min
Jakiego języka warto się uczyć i dlaczego?
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko