Scrolltop arrow icon
CTA background
Darmowa aplikacja do nauki angielskiego: zabawna, bezpieczna i skuteczna
Dowiedz się więcej
Udostępnij
X share icon
28.02.2023
Time icon 7 min

Dysleksja u dziecka: 5 wskazówek, jak pomóc dziecku z dysleksją

Spis treści

Zrozumienie znaczenia dysleksji dla niektórych rodziców może być trudne, zwłaszcza na samym poczatku, gdy zauważą u dziecka pierwsze trudności w nauce. Jeśli trudności w zakresie poprawnej pisowni oraz nauki czytania narastają u dzieci w wieku przedszkolnym, a później szkolnym, to znak, że maluch może cierpieć na dysleksję.

Jak ta diagnoza wpływa to na dalszą edukację i czy dyslektyk może nadal odnosić sukcesy w szkole i w dorosłym życiu? Sprawdźmy! 

Wiele dzieci na całym świecie ma dysleksję, która NIE jest chorobą, ale stanem układu nerwowego, który może wpłynąć na ich doświadczenie w nauce. W tym wpisie pomożemy Ci zrozumieć, czym jest dysleksja, jak rozpoznać objawy dysleksji oraz w jaki sposób wspierać dziecko z dysleksją. Podzielimy się z rodzicami pomysłami, jak pomóc uczniom z dysleksją skutecznie uczyć się i bawić!

Przy odpowiednich metodach nauczania, uwadze rodziców i dużej motywacji, dzieci z dysleksją nie będą miały trudności w opanowaniu poprawnej pisowni oraz trudności w nauce czytania. Poprosiliśmy ekspertkę Adrienne Landry – dyrektor ds. treści edukacyjnych w Novakid, aby podzieliła się swoimi pomysłami, jak pomóc dyslektykom uczyć się bez trudności i cieszyć się procesem poznawania świata liter i ortografii. Ucz się z nami języka angielskiego w praktyce!

Dysleksja – co to jest?

Dysleksja jest trudnością w uczeniu się, która wpływa na umiejętność czytania, pisania i ortografii. Pojawia sie zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie. Jest wywoływana różnicą w sposobie, w jaki mózg przetwarza język, co utrudnia dzieciom z dysleksją dokładne rozpoznawanie i dekodowanie słów.

Dysleksja nie jest związana z inteligencją, a osoby z dysleksją mogą mieć przeciętny lub ponadprzeciętny iloraz inteligencji. Jest to zaburzenie neurologiczne, które często jest dziedziczne i można je zdiagnozować zarówno u dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Ponieważ dysleksja jest dziedziczna, to ryzyko dysleksji wzrasta, gdy rodzice dziecka również są dyslektykami. Nie ma lekarstwa na dysleksję, ale przy odpowiednim wsparciu rodziców i dopasowanym podejściu do nauczania, uczniowie z dysleksją mogą skutecznie pokonać swoje specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu.

Nasza ekspertka, Adrienne Landry, podkreśla, że dysleksja często powoduje wystąpienie u dzieci tak zwanych umiejętności kompensacyjnych. Dyslektycy są dobrzy w łączeniu pomysłów, są niezwykle kreatywni i potrafią myśleć nieszablonowo!

Dyslekcja w pozytywnym świetle – garść statystyk

Wiemy już, że dysleksja jest dość powszechną trudnością w uczeniu się. Dotyka około 15% ludzi na całym świecie. W USA ponad 40 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na dysleksję, a tylko 2 miliony o tym wiedzą! 

W Polsce jest podobnie, ponieważ 10–15% uczniów ma dysleksję (a nasiloną 3–4%). Czterokrotnie częściej dyslektykami są chłopcy niż dziewczynki. Średnio w każdej polskiej klasie jest 3–4 dzieci dyslektycznych*.

Jako dowód na to, że dysleksja nie jest związana z IQ, mamy interesujący fakt. Albert Einstein, jeden z największych i najbardziej wpływowych fizyków wszechczasów, miał dysleksję, a jego IQ szacowano na 160. Dysleksja nie powstrzymała go przed rozwinięciem teorii względności i wniesieniem ogromnego wkładu w rozwój teorii fizyki kwantowej.

Ciekawostką jest też fakt, że ponad 50% pracowników NASA ma dysleksję. Osoby z dysleksją przodują w dziedzinach sztuki, informatyki, projektowaniu, teatrze, elektronice, matematyce, mechanice, muzyce, fizyce, sprzedaży i sporcie.

Wiele znanych osób cierpi lub cierpiało na dysleksję, w tym: Hans Christian Andersen, Adam Mickiewicz, Albert Einstein, Mikołaj Trzaska, Bartosz Opania, czy Jacek Kuroń. Więcej o nich można przeczytać w książce Marty Bogdanowicz „Portrety nie tylko sławnych osób z dysleksją”. 

Bezpłatna aplikacja Novakid: Zaledwie 15 minut dziennie wystarczy
Biegły angielski na wyciągnięcie ręki
Dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny dysleksji?

Uczeń popełnia błędy ortograficzne? Ma trudności w nauce czytania i pisania? Trudności z wykonywaniem analizy i syntezy? Zdarza mu się często mylić dni tygodnia, głoski, sylaby i rymujące się wyrazy? Jeżeli Twoje odpowiedzi na pytania były pozytywne, może oznaczać to, że dziecko ma problem z dysleksją. 

Poznaj oznaki dysleksji i naucz się rozpoznawać jej objawy, gdy się pojawią. Wiele dzieci może dawać swoim rodzicom pewne znaki ostrzegawcze, wskazujące na rozpoznanie dysleksji.

Zwykle problem zaczyna się już w szkole podstawowej podczas ćwiczeń z czytania lub jest rozpoznawany przez nauczyciela, lub psychologa szkolnego. Dotyczy to nauki języków obcych, na przykład angielskiego, ale też innych przedmiotów.

Jakie są objawy dysleksji u dziecka? Oto najczęstsze z nich:

  • Trudności ze świadomością fonemiczną i dekodowaniem słów
  • Zmagania z ortografią i pisaniem
  • Trudności z czytaniem – powolne lub niedokładne czytanie
  • Słabe czytanie ze zrozumieniem
  • Odwracanie liter lub cyfr
  • Trudności w pisaniu i organizowaniu myśli
  • Unikanie zadań związanych z czytaniem i pisaniem
  • Trudności z pamięcią, koncentracją i uwagą
  • Trudności ze skojarzeniami słów
  • Problemy z rozpoznawaniem rymów i tworzeniem rymów
  • Ogólne problemy z nauką

ADHD może iść w parze z dysleksją…

Co ciekawe, kkoło 25-40% dzieci z dysleksją cierpi również na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) i odwrotnie, około 25% dzieci z ADHD również ma dysleksję.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest często niespokojne, bardzo rozmowne, łatwo wpada w złość lub frustrację i ma trudności z koncentracją, mogą to być typowe objawy ADHD. Zwykle są zauważalne przed ukończeniem szóstego roku życia i występują w więcej niż jednej sytuacji, w życiu domowym i szkolnym.

Objawy te mogą powodować znaczne trudności w życiu dziecka, takie jak słabe wyniki w szkole, słabe kontakty społeczne z innymi dziećmi i dorosłymi oraz problemy z dyscypliną. Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać objawy i jak najszybciej zwrócić się o wykwalifikowaną pomoc.

Wskazówki dla rodziców, jak wspierać dziecko z dysleksją

Jak rozpoznac dysleksję u dziecka? Jeśli Twoje dziecko ma trudności z czytaniem, pisaniem i ortografią, zamiast po prostu kazać dziecku czytać więcej, jako rodzic powinieneś poszukać bardziej kompleksowych sposobów pomocy. Mali dyslektycy mogą czuć się zniechęceni do nauki i nie mieć odpowiedniej motywacji, ale dzięki zaangażowaniu rodziców można na to pozytywnie wpłynąć.

  1. Rozwijaj umiejętności myślenia – zachęcanie dzieci z dysleksją do krytycznego i kreatywnego myślenia, pomaga rozwijać ich umiejętności rozwiązywania problemów i zwiększa ich pewność siebie. Można to robić poprzez działania takie jak burza mózgów, grupy dyskusyjne lub praktyczne projekty.
  2. Zachęcaj do samodzielnego uczenia się – dzieci z rozpoznaną dysleksją powinny starać się pracować samodzielnie i brać odpowiedzialność za własną naukę. W budowaniu ich pewności siebie i poczucia własnej wartości może pomóc wyznaczanie osiągalnych celów, wykorzystywanie technologii do wspierania uczenia się oraz stwarzanie możliwości wykazania się umiejętnościami i wiedzą.
  3. Metoda nauczania kierowana przez dziecko – pozwól uczniom z dysleksją uczyć innych tego, czego się nauczyli, ponieważ może to pomóc wzmocnić ich zrozumienie i zbudować pewność siebie. Wypróbuj działania, takie jak wygłaszanie prezentacji, tworzenie materiałów edukacyjnych lub prowadzenie dyskusji w grupach.
  4. Podziel materiał na mniejsze części – pomaga to lepiej zrozumieć i zapamiętać informacje. Świetnie sprawdzi się tutaj streszczanie informacji, tworzenie pomocy wizualnych czy dzielenie tekstów do przeczytania na mniejsze sekcje.
  5. Doceniaj wysiłek dziecka – pozytywne wzmocnienie może pomóc dzieciom z dysleksją w budowaniu pewności siebie i osiągnięciu zadowolenia ze swoich osiągnięć. Uznanie wysiłków, wskazanie mocnych stron i świętowanie sukcesów dziecka poprzez dodatkowe zajęcia rodzinne to super podejście!
  6. Pomóż budować pozytywny wizerunek – poprzez podkreślanie mocnych stron i super umiejętności dziecka może zwiększyć jego pewność siebie i pomóc przezwyciężyć strach i podejmować nowe wyzwania.
  7. Zadbaj o to, by Twoje dziecko miało wystarczającą ilość snu – nocny sen pomaga lepiej się skupić i skoncentrować w ciągu dnia, co jest ważne dla procesów uczenia się i zapamiętywania informacji. Najlepiej ustal z dzieckiem regularny harmonogram snu i stwórz relaksującą rutynę przed snem.

Jakie ćwiczenia na dysleksję wykonywać z dzieckiem?

Oto kilka działań, które pomogą dzieciom z zaburzeniami percepcji i pamięci w osiągnięciu lepszych wyników w szkole. Dysleksja wymaga dodatkowej uwagi i specjalnego podejścia do nauczania, ale przy odpowiednim zaangażowaniu dzieci z dysleksją mogą pokonać problemy z pisaniem i przekręcaniem liter w wyrazach.

Audiobooki zamiast tradycyjnych książek

Jeśli dziecko z dysleksją czyta z trudem i szybko nudzi się podczas czytania, słuchanie audiobooków może wzbudzić jego zainteresowanie. Jednocześnie takie zajęcia pomagają poszerzyć zasób słownictwa i zwiększyć rozumienie ze słuchu. W ten sposób dziecko nie tylko pozna dużo nowych słów, ale także znacznie szybciej nauczy się rozszyfrowywać nowe wyrazy, nawet przy napotkanych trudnościach.

Muzyka dobra na wszystko

Wśród cech osobowości dzieci z dysleksją często wymienia się kreatywność. Ich umiejętność myślenia obrazami jest prawdziwą wartością w świecie sztuki i w dużym stopniu przyczynia się do sukcesów na tym polu, rekompensując pewne „niepowodzenia” w tradycyjnej edukacji szkolnej.

Jednocześnie lekcje muzyki nie tylko podkreślają mocne strony dziecka, ale także przyczyniają się do rozwoju słuchu fonemicznego. Szereg badań potwierdziło, że przetwarzanie mowy i muzyki odbywa się w tych samych obszarach mózgu. Obszary te odpowiadają za mechanikę mowy, poszukiwanie zgodności między dźwiękami, symbolami i ich złożonymi kombinacjami.

Podczas lekcji angielskiego online w Novakid nauczyciele wykorzystują metodę Reading Through Phonics. Pomaga uczniom z dysleksją dopasować określony dźwięk do danej litery. Na pierwszym etapie dzieci uczą się głównych dźwięków osobno. W drugim etapie uczą się rozróżniania dźwięków w słowach i czytania poszczególnych wyrazów, a dopiero potem uczą się czytać frazy, zdania i całe teksty.

Jak mówi ekspertka Adrienne Landry: „Dzięki tej metodzie uczniowie Novakid są w stanie w przyszłości przeczytać nawet nieznane słowa!”.

Rysunek wyrazi więcej niż tysiąc słów 

Dziecko z dysleksją może włożyć ogromny wysiłek w przeczytanie rozdziału z podręcznika kilka razy i nie pamiętać ani jednego faktu. Ale jeśli biorą ołówek i rysują słowa i zdania, a nawet komiksy, a następnie próbują opowiedzieć całą historię, informacje stają się całkiem namacalne.

Adrienne Landry dodaje, że myślenie asocjacyjne dziecka jest zaangażowane wówczas w 100% przypadków. Pomaga szybko przyswoić poznany materiał i zapamiętać go na bardzo długi czas.

Kiedy dziecko rysuje lub wykonuje rękodzieło, tworząc jakieś obrazy związane z tematem zadania, lepiej rozumie i zapamiętuje materiał. Dlatego upewnij się, że mały dyslektyk zawsze ma przy sobie ołówki, kredki i flamastry podczas przygotowywania prac domowych.

Działania edukacyjne oparte na komunikacji

Komunikacyjna metoda nauczania języków obcych z native speakerami jest polecana wszystkim dzieciom, również tym z symptomami dysleksji rozwojowej. 

„Mimika, gesty i obrazki pomogą porozumieć się uczniowi i nauczycielowi. Taki nieprzetłumaczony angielski jest lepiej zapamiętany przez dziecko podświadomie. Z kolei próba odczytania nieznanych słów w formie drukowanej lub elektronicznej przysporzy dziecku jedynie bólu głowy i może spowodować utratę zainteresowania dalszą nauką” – komentuje Adrienne Landry.

 

Lekcje z nami już od poziomu angielskiego dla pierwszej klasy to idealna okazja, aby spróbować czegoś nowego i skutecznie uczyć się angielskiego!

Zobacz, jak nauczyciele Novakid podchodzą do uczniów, którzy mają problemy z czytaniem i prowadzą lekcje w zabawny i bezstresowy sposób, korzystając z grywalizacji, piosenek i metody Total Physical Response.

Dzięki podejściu 1:1 nauczyciel może w 100% skoncentrować się na uczniu, a najbardziej skorzystają z tego osoby niezadowolone ze standardowych metod nauczania oraz dzieci z symptomami niskiego poczucia własnej wartości.

Zawsze szukaj wsparcia

Porozmawiaj z nauczycielem dziecka, specjalistą od rozwoju lub korepetytorem, aby uzyskać dodatkową pomoc i wsparcie. Zachęć swoje dziecko, aby dołączyło do grup wsparcia dla dzieci z dysleksją, aby uzyskać dodatkowe zasoby i wsparcie. Grupy wsparcia rówieśniczego to bezpieczne przestrzenie, w których można otwarcie mówić o swoich zmaganiach, a nawet dzielić się swoimi mocnymi stronami i pomocnymi zasobami z innymi.

Polskie Towarzystwo Dysleksji zrzesza rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu czyli dysleksją rozwojową oraz profesjonalistów służących im pomocą: psychologów, logopedów oraz nauczycieli-terapeutów. Towarzystwo posiada obecnie oddziały w całej Polsce. Świadomość, że Twoje dziecko nie jest jedynym dzieckiem w szkole z trudnościami w czytaniu i że inni rodzice również wiedzą o dysleksji, jest bardzo ważna. 

Czy nasze odpowiedzi na pytania rodziców o dysleksję okazały się pomocne? Chcesz dowiedzieć się więcej o dysleksji lub dać nam znać jak pomagasz swojemu dziecku z dysleksją w nauce? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej. Czekamy na Twoją opinię!

*Źródło: Katarzyna Szroeder-Dowjat: Dysleksja: przyczyny, rozpoznanie, terapia. 2013. [dostęp 2013-02-10]. (pol.).

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują Zasady ochrony prywatności Google i Warunki korzystania z usługi

Redactor's choice
Wychowanie dziecka
You might also like
Edukacja dziecka
Rozwój 11 latka
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Argentina Brazil Chile Czech Republic Denmark Finland France Germany Global English Global العربية Greece Hungary India Indonesia Israel Italy Japan Malaysia Netherlands Norway Poland Portugal Romania Russia Slovakia South Korea Spain Sweden Turkey
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Mamy coś dla Ciebie

Jesteś tutaj, bo chcesz nauczyć się angielskiego?

Mamy nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny!
Masz dzieci?

Jesteś tutaj, bo chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się angielskiego?

Marzysz, aby lekcje angielskiego były łatwe i przyjemne?
Spróbuj z 35% zniżką!

Novakid App

Spraw, by Twoje dziecko polubiło naukę angielskiego dzięki naszej aplikacji! Bezpłatna aplikacja Novakid: 15 minut dziennie, ogromne postępy

Dowiedz się więcej

Wybierz powód, dla którego ten artykuł cię zaciekawił:

Novakid App

Bezpłatna aplikacja Novakid: 50 słów lub więcej w tydzień! Niech czas przed ekranem stanie się okazją do nauki angielskiego

Dowiedz się więcej

Marzysz, aby lekcje angielskiego były łatwe i przyjemne?
Spróbuj z 35% zniżką!

Oceń ten artykuł

5/5

Uzyskaj 35% zniżki z kodem promocyjnym.

Kod promocyjny: SPECIAL
Novakid App

Stwórz mocne fundamenty angielskiego dla przyszłego sukcesu swojego dziecka! Bezpłatna aplikacja Novakid: Pobierz za darmo

Dowiedz się więcej