Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Najlepsze gry edukacyjne do nauki języka angielskiego dla dzieci 
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
20.06.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Najlepsze gry edukacyjne do nauki języka angielskiego dla dzieci 

Spis treści

Nauka angielskiego może być wyzwaniem, zwłaszcza dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem obcym. Istnieje jednak wiele przyjemnych i skutecznych sposobów, aby rozwijać umiejętności językowe dziecka, przy okazji doskonale się bawiąc. Jednym z nich są gry planszowe. 

Planszówki, takie jak Scrabble, Taboo, czy Trivial Pursuit, są doskonałymi narzędziami do nauki angielskiego, które dostarczają mnóstwo frajdy i jednocześnie rozwijają umiejętności językowe najmłodszych. Angielskie gry planszowe pozwalają szybciej zapamiętywać nowe angielskie słownictwo i wspierają swobodne komunikowanie się w języku obcym. 

Poznaj najlepsze gry edukacyjne dla dzieci do nauki angielskiego. Zobacz, które planszówki zostały uznane przez ekspertów za najszybciej rozwijające kompetencje językowe. Nauka angielskiego w grach jest fantastyczną propozycją dla całej rodziny na miłe i angażujące spędzenie dnia. Ucz się angielskiego poprzez zabawę i zobacz, jakie gry planszowe zostały wyróżnione w tym artykule. 

Dlaczego gry planszowe pomagają w nauce języka angielskiego?

Eksperci wyróżniają kilka powodów, dla których warto rozwijać kompetencje językowe dziecka, poprzez granie w angielskie gry planszowe. Po pierwsze, gry planszowe angażują dzieci w interaktywną naukę. Poprzez grę, dzieci są aktywnie zaangażowane w tworzenie zdań, wymyślanie słów i komunikowanie się w języku angielskim. Przykładowo, gra Scrabble wymaga układania słów na planszy, co zmusza dzieci do myślenia, jak połączyć litery w odpowiedniej kolejności, tworząc sensowne wyrazy. To pozwala im ćwiczyć umiejętność formułowania zdań i rozwijać angielskie słownictwo.

Po drugie, gry planszowe są doskonałym narzędziem do nauki poprzez kontekst. W przypadku gier takich jak: Apples to Apples, Taboo, czy Balderdash, dzieci muszą opisywać, tłumaczyć lub używać słów w odpowiednich kontekstach, aby zdobyć punkty lub przekonać innych graczy. Przez to ćwiczą wykorzystywanie słów w prawdziwych sytuacjach i uczą się, jak dostosować język do określonych potrzeb komunikacyjnych.

Po trzecie, gry planszowe wspierają interakcję dzieci z rówieśnikami i rodzicami. Podczas wspólnej gry w większej grupie, niezbędna jest umiejętność aktywnego słuchania, rozumienia i odpowiadania na padające pytania w języku angielskim. Dzięki temu maluchy uczące się angielskiego, w praktyce rozwijają umiejętności słuchania, rozumienia ze słuchu, mówienia po angielsku, a także uczą się zasad fair play oraz pracy zespołowej.

Dodatkowe powody, dla których warto grać z dzieckiem w gry planszowe po angielsku: 

  • gry i zabawy przenoszą uwagę uczestników z nauki na zabawę, co zmniejsza blokadę językową 
  • motywują do praktycznego ćwiczenia języka angielskiego,
  • są skutecznym narzędziem służącym do powtórek nowo poznanego słownictwa i struktur gramatycznych,
  • przełamują nudę i wprowadzają element ekscytacji do procesu nauki,
  • nowe wyrażenia łatwiej zapadają w pamięć, ponieważ podczas grania w gry po angielsku dziecko się nie stresuje 
  • wspierają umiejętności komunikacyjne w języku obcym i wspomagają próby tworzenia własnych wypowiedzi oraz aktywnego stosowania nowo poznanych słów, zwrotów i form gramatycznych. 

Dlaczego uczenie się angielskiego z planszówkami jest takie skuteczne? Ponieważ podczas dobrej zabawy, dzieci często nie zdają sobie nawet sprawy, że uczą się czegoś nowego. Dzięki temu nauka języka angielskiego staje się przyjemnością, a mali uczniowie są bardziej zaangażowani i chętnie uczestniczą w procesie “nieświadomej” nauki.

TOP 12: Najlepsze gry planszowe po angielsku dla dzieci

Tutaj znajdziesz najlepsze gry planszowe dla dzieci, podczas których pociecha może uczyć się języka angielskiego w bezstresowy sposób. Sprawdź, jakie tytuły znalazły się na liście oraz dla jakiego wieku dana gra jest rekomendowana. 

Dobble (wiek: 6+) 

Dobble to szybka i wciągająca gra karciana, która polega na znajdowaniu wspólnych symboli pomiędzy kartami. Każda karta w grze ma kilka różnych symboli, z których zawsze tylko jeden powtarza się na innej karcie. Celem graczy jest jak najszybsze zidentyfikowanie powtarzającego się symbolu i wypowiedzenie go na głos.

Gra angażuje wzrokową percepcję, koncentrację i wymaga dużego skupienia uwagi. Zadanie graczy polega na szybkim odnalezieniu wspólnego symbolu na dwóch kartach, co wymaga spostrzegawczości i szybkiego przetwarzania informacji w języku angielskim, aby znaleźć odpowiednie słówko po angielsku.

Rozgrywka w Dobble jest szybka i dynamiczna. Gra jest angażująca, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które muszą być cały czas czujne i błyskawicznie reagować na zmieniające się symbole na kolejnych kartach. Dobble jest wspaniałym narzędziem do ćwiczenia języka angielskiego w spontaniczny sposób. 

Bananagrams (wiek 7+)

Bananagrams to dynamiczna gra słowna, która polega na układaniu jak największej liczby słów z liter znajdujących się na kafelkach. Każdy gracz otrzymuje określoną liczbę liter, a następnie stara się jak najszybciej ułożyć własną krzyżówkę ze słów. Celem gry jest pozbycie się wszystkich liter i ułożenie z nich wszystkich słów.

Gra Bananagrams rozwija umiejętność budowania i wykorzystywania słownictwa po angielsku oraz znajdowania połączeń między literami. Dzieci muszą myśleć szybko i kreatywnie, aby tworzyć słowa, co doskonale ćwiczy ich umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Dodatkowo, podczas zabawy, gracze mogą współpracować, wymieniać się literami lub nawet pomagać sobie nawzajem w budowaniu słów. To idealna okazja do nauki w grupie i wykorzystywania angielskiego w praktyce.

Gra nie ma ściśle określonej kolejności ruchów, co oznacza, że gracze muszą działać równocześnie, myśleć szybko i podejmować decyzje na podstawie dostępnych liter. Dynamiczna atmosfera rozgrywki sprawia, że Bananagrams jest emocjonującym wyzwaniem, które każdy maluch z radością podejmie. 

Dixit (wiek 8+)

Nie ma drugiej tak kreatywnej gry karcianej, jak Dixit. Podczas zabawy gracze wykorzystują przepiękne ilustracje do opowiadania własnych historii. Każdy gracz wybiera kartę z różnorodnymi obrazkami i opisuje ją za pomocą krótkiego zdania lub hasła. Pozostali gracze muszą następnie wybrać spośród swoich kart tę, która najlepiej pasuje do opowiedzianej historii. Celem gry jest odgadnięcie, która karta należy do opowiedzianej historii.

Dixit rozwija dziecięcą kreatywność i umiejętność opowiadania historii. Gracze muszą używać swojej wyobraźni, aby znaleźć słowa i opisy, które najlepiej oddają przedstawiony obrazek. To ćwiczenie pomaga w rozwijaniu umiejętności opowiadania w języku angielskim.

Gra Dixit promuje także komunikację werbalną i rozwija umiejętność opisywania przedstawionych obrazów. Gracze muszą używać różnorodnych słów i zdań, aby opisać swoje karty w sposób, który przyciągnie uwagę innych graczy. To doskonałe ćwiczenie na konstruowanie zdań po angielsku i żywe posługiwanie się językiem angielskim. 

Balderdash (wiek 8+)

Balderdash to zabawna gra słowna, w której gracze muszą wymyślać definicje lub opisy nieznanych słów lub wyrażeń. Gracze otrzymują kartę z trudnym słowem i muszą użyć swojej wyobraźni, aby wymyślić przekonującą definicję lub opis. Następnie, wszystkie odpowiedzi są zebrane i odczytane, a gracze muszą zgadywać, która odpowiedź jest prawdziwa.

Rozgrywka w Balderdash jest pełna śmiechu, zaskoczeń i wymaga sporo kreatywności. Gracze mają okazję poznać nowe słowa i wyrażenia w języku angielskim i jednocześnie mogą doskonalić swoje umiejętności językowe poprzez wymyślanie definicji lub opisów. Gra jest dynamiczna i angażująca, ponieważ każdy uczestnik może zaproponować swoją własną perspektywę i rozbawić pozostałych graczy. 

Trivial Pursuit (wiek 8+)

Lubicie quizy? Trivial Pursuit to klasyczna gra oparta na wiedzy, w której gracze muszą odpowiadać na pytania z różnych kategorii. Gra składa się z planszy podzielonej na sektory odpowiadające różnym dziedzinom wiedzy, takim jak historia, geografia, nauka, rozrywka i wiele innych. Celem gry jest zdobycie odpowiednich żetonów we wszystkich kolorach, odpowiadając na pytania z każdej kategorii, aby ostatecznie dotrzeć do centrum planszy.

Gra jest świetnym narzędziem do nauki angielskiego, ponieważ pozwala dzieciom poszerzać swoje słownictwo z różnych dziedzin w języku angielskim. Pytania wymagają od graczy rozumienia i użycia specjalistycznego języka związanego z tematyką danego pytania. 

Rozgrywka, oparta na wiedzy i zastosowaniu języka angielskiego w różnych kontekstach, sprawia, że gra jest doskonałym sposobem na poszerzanie słownictwa, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i dynamiczną zabawę w większym gronie. 

Scrabble (wiek: 10+)

Scrabble to najpopularniejsza na świecie gra słowna, w której gracze układają słowa na planszy z wylosowanych liter. Każda litera ma przypisaną wartość punktową, a celem gry jest zdobywanie jak największej liczby punktów poprzez tworzenie sensownych słów i korzystanie z dodatkowych, premiowanych pól na planszy. 

Gra rozwija głównie znajomość ortografii i angielskiego słownictwa. Jest interesującą alternatywą dla dzieci uczących się języka angielskiego, ponieważ angażuje w aktywną naukę języka, poszerzanie słownictwa i tworzenie zdań w praktyce, a to wszystko w formie doskonałej zabawy!

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Word on the Street (wiek 10+)

Word on the Street jest niezwykle dynamiczną grą słowną, podczas której gracze rywalizują o zdobycie słów poprzez przesuwanie liter na planszy. Każda runda zaczyna się od wylosowania kategorii, a następnie gracze mają za zadanie wymyślanie słów związanych z tą kategorią, przesuwając litery na swoją stronę planszy. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby liter przez swoją drużynę.

Gra przede wszystkim rozwija umiejętność współpracy w grupie oraz szybkiego myślenia. Gracze muszą aktywnie słuchać kategorii i działać wspólnie, aby wymyślić słowa, które pasują do tematu. To doskonałe ćwiczenie na poszukiwanie różnorodnych wyrazów i rozwijanie poznanego słownictwa w języku angielskim.

Word Slam (wiek 10+) 

Word Slam to dynamiczna gra słowna, w której gracze rywalizują między sobą, używając kart ze słowami do opisania wybranego hasła. Gra polega na szybkim i kreatywnym wykorzystywaniu kart, aby przekazać w sposób werbalny hasło innym graczom. Celem gry jest odgadnięcie hasła przed drużyną przeciwną. 

Rozgrywka w Word Slam jest dynamiczna i angażująca. Gracze muszą myśleć szybko, dopasowywać słowa z kart do hasła i zastosować różnorodne strategie, aby przekazać informacje. Gra wspiera aktywne słuchanie, szybką reakcję, umiejętność pracy w zespole i wymaga znajomości angielskiego słownictwa.

Scattergories (wiek 12+)

Scattergories to gra oparta na zasadzie dobrze znanej z czasów szkolnych gry w Państwa Miasta. Podczas rozgrywki gracze starają się wymyślić słowa rozpoczynające się na wyznaczoną literę i pasujące do określonej kategorii. Celem gry jest jak najszybsze wymyślenie unikalnych słów, które nie powtarzają się z innymi graczami.

Gra rozwija słownictwo i umiejętność myślenia pojęciowego. Dzieci muszą aktywnie poszukiwać słów pasujących do danych kategorii, co pomaga im w poszerzaniu angielskiego słownictwa i odwoływania się do już poznanych słówek. Gra wymaga także szybkiego podejmowania decyzji, co sprawia, że rozgrywka jest pełna wyzwań.

Apples to Apples (wiek 12+) 

Apples to Apples to zabawna gra słowna, w której gracze łączą przymiotniki z rzeczownikami, starając się znaleźć najbardziej pasujące zestawienia. Celem gry jest dopasowanie swojej karty z przymiotnikiem do karty z rzeczownikiem, która jest zgłoszona przez innego gracza jako najlepiej pasująca do kontekstu.

Gra Apples to Apples rozwija u dzieci kreatywne myślenie i zdolność do argumentacji. Gracze muszą przekonywać innych, że ich zestawienie kart jest najlepsze, używając przekonujących argumentów. To doskonałe ćwiczenie w mówieniu i prezentowaniu swojego punktu widzenia w języku angielskim.

Taboo (wiek 13+)

Gra Taboo jest ciekawym i angażującym sposobem na naukę języka angielskiego. Rozgrywka oparta na rozwijaniu szybkiego myślenia, znajomości angielskiego słownictwa i zdolności reakcji w języku angielskim sprawiają, że jest to wspaniała gra do nauki języka angielskiego w sposób interaktywny i pełen wyzwań. 

Podczas gry w Taboo, gracze muszą opisywać słowa bez używania pewnych zakazanych słów. Każda karta ma słowo, które należy opisać, ale zawiera również listę zakazanych słów, których gracze nie mogą używać. Celem gry jest jak najszybsze odgadnięcie słowa na podstawie opisu, omijając zakazane wyrazy. To doskonałe ćwiczenie w posługiwaniu się językiem angielskim w praktyce i rozwijanie znajomości angielskich synonimów.

Codenames (wiek 14+)

Codenames to wysoko oceniana gra szpiegowska, w którą czasami trudno przestać grać! Podczas rozgrywki tylko dwaj rywalizujący mistrzowie szpiegów znają tajne tożsamości 25 agentów. Ich koledzy z drużyny znają agentów tylko z ich “kryptunków” podanych na kartach. 

Zespoły rywalizują o to, kto pierwszy nawiąże kontakt ze wszystkimi swoimi agentami. Tajniacy dają jednowyrazowe wskazówki, które mogą wskazywać na wiele słów na planszy. Członkowie drużyny używają tych wskazówek, aby odgadnąć słowa o odpowiednim kolorze, unikając tych, które należą do drużyny przeciwnej. Ta gra to świetny sposób na zaangażowanie całej rodziny.

Dodatkowo gra rozwija słownictwo i umiejętność powiązywania słów w kontekście. Gracze muszą analizować podpowiedzi, szukać powiązań między słowami i typować poprawne odpowiedzi. Gra stanowi doskonałe ćwiczenie w rozwijaniu umiejętności rozumienia i używania języka angielskiego w praktyce.

Czy podobał Ci się ten wpis? 

Lubicie w domu spędzać wspólnie czas, grając w gry planszowe? Które planszówki są Waszymi ulubionymi? A może próbowaliście już grać z dzieckiem w gry planszowe po angielsku i masz ciekawe wnioski z takiej nauki poprzez zabawę? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej. Pamiętaj, że w Novakid wspieramy naukę poprzez zabawę i dlatego nasze lekcje angielskiego online dla dzieci w wieku 4-12 lat są tak angażujące, że uczniowie traktują je jak niesamowitą przygodę. 

Dzięki wysokiemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli oraz interaktywnej platformy do nauki, w Novakid dzieci szybko robią postępy w nauce i wprost nie mogą się doczekać kolejnej lekcji ze swoim nauczycielem native-speakerem. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak to działa, zapisz pociechę na pierwsze bezpłatne zajęcia próbne i odkryj korzyści płynące z nauki języka angielskiego w domu dla początkujących. 

FAQ: Odpowiadamy na pytania rodziców o to, jakie angielskie gry planszowe są najlepsze dla dzieci

Jakie są fajne gry planszowe?

Istnieje wiele fajnych gier planszowych, które są świetne do nauki języka angielskiego. Niektóre popularne tytuły to Scrabble, Bananagrams, Apples to Apples, Taboo, Scattergories, Balderdash, Codenames, Trivial Pursuit, Word on the Street, Word Slam i Dixit.

Jakie gry planszowe dla 3 latka?

Dla 3-latka warto wybierać gry planszowe, które są proste, interaktywne i rozwijają podstawowe umiejętności. Przykłady to Memory, Bingo, Zgadnij, kto to? oraz gry oparte na obrazkach, takie jak My First Orchard.

Jakie gry dla 7 latka?

Dla 7-latka polecamy gry planszowe, które są łatwe do zrozumienia i dostosowane do ich poziomu umiejętności. Przykładowe gry to Scrabble Junior, Bananagrams dla dzieci czy Word on the Street Junior.

Jakie gry dla 10 latka?

Dla 10-latka polecane są gry planszowe, które są zarówno edukacyjne, jak i dostosowane do ich wieku. Gry takie jak Scrabble Junior, Apples to Apples Junior czy Trivial Pursuit dla dzieci będą odpowiednie dla 10-latka.

Jakie gry planszowe dla nastolatków?

Nastolatki mogą cieszyć się bardziej zaawansowanymi grami planszowymi, które oferują większe wyzwania. Warto rozważyć takie tytuły jak Scrabble, Taboo, Codenames, Dixit czy Trivial Pursuit, które są dostosowane do wieku nastolatków. Możecie też spróbować tematycznych wersji gier, np. z bohaterami serialu Game of Thrones lub Friends czy Harry’ego Pottera.

Jaka jest najpopularniejsza gra planszowa na świecie?

Jedną z najbardziej popularnych gier planszowych na świecie jest Scrabble. To klasyczna gra słowna, która jest uwielbiana przez miliony graczy na całym świecie.

Jaka jest pierwsza w historii gra planszowa? 

Pierwszą znaną grą planszową w historii była gra Royal Game of Ur, która miała swoje początki już około 2600 lat p.n.e. Ta starożytna gra była rozpowszechniona w Mezopotamii i uważana jest za jedną z najstarszych znanych gier planszowych. 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.