Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Zazdrość o rodzeństwo - jak radzić sobie z zazdrością u dzieci
Wychowanie dziecka
Star icon
22.09.2023
Time icon 7 min

Zazdrość o rodzeństwo – jak radzić sobie z zazdrością u dzieci

Spis treści

Pojawienie się nowego członka rodziny na świecie, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w życiu rodziców. Jednak, jak to często bywa w życiu, to co piękne, jest jednocześnie wyzwaniem. Jednym z tych wyzwań jest zazdrość, która potrafi zakiełkować między rodzeństwem. Najczęściej dotyczy ona zazdrości dziecka o młodsze rodzeństwo. To uczucie, choć naturalne, może sprawić wiele trudności zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dlatego warto poznać tajniki radzenia sobie z zazdrością u rodzeństwa i poradzenia sobie z tą sytuacją w sposób zdrowy i konstruktywny.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom i objawom zazdrości wśród rodzeństwa oraz podzielimy się praktycznymi wskazówkami, które pomogą rodzicom odpowiednio zaadresować tę emocję. Sprawdź jak przygotować dziecko do posiadania młodszego rodzeństwa oraz jak poradzić sobie z zazdrością dziecka.

Dlaczego rodzeństwo się kłóci – podstawa uczucia zazdrości

Przed głębszym zanurzeniem się w temat zazdrości między rodzeństwem, warto spojrzeć na samą istotę tego emocjonalnie skomplikowanego uczucia. Pojęcie „zazdrości” w swej istocie kryje głęboką tęsknotę – pragnienie bycia dostrzeżonym i docenionym jako jednostka wyjątkowa. Każdy z nas dąży do tego, by nie tylko istnieć fizycznie, ale także pozostawić swoje ślady w świadomości innych jako istota ludzka, odczuwająca własne, odrębne emocje. To pragnienie jest właśnie uczuciem, które nas do tego napędza i to właśnie jest zazdrość.

Ekspertka ds. rozwoju dziecka, wyjaśnia, że uczucie zazdrości pojawia się w chwili, gdy zaczynamy zdawać sobie sprawę z naszej własnej obecności i wyjątkowości. To moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nasza pozycja w społeczeństwie lub w naszym otoczeniu może ulec zmianie. Kiedy inni zaczynają zajmować nasze miejsce lub zagrożona jest nasza pozycja społeczna, wtedy właśnie rodzi się zazdrość.

Teraz wyobraźmy sobie, że przenosimy tę samą logikę na płaszczyznę rodzeństwa. Załóżmy, że dziecko jest jedynakiem, który przez długi czas cieszył się całkowitą uwagą rodziców. Nagle pojawia się nowy członek rodziny, a życie dziecka zyskuje nowy wymiar. Nie wiadomo jeszcze, jak to wszystko się rozwinie, jakie będą skutki tej zmiany. To moment, kiedy mały człowiek po raz pierwszy doświadcza egzystencjalnego niepokoju i lęku przed utratą swojej wyjątkowości.

Z tego powodu, kiedy do rodziny dołącza nowe dziecko, rodzice powinni upewnić się, że pierwsze dziecko nie pozostanie bez uwagi. Brak reakcji dziecka na nową sytuację może świadczyć o nadmiernym tłumieniu emocji lub przystosowywaniu się w sposób, który nie jest zdrowy. Warto więc zrozumieć tę dynamikę i przyjrzeć się, jak możemy pomóc naszym dzieciom w radzeniu sobie z tą trudną emocją.

Jakie są przyczyny zazdrości rodzeństwa?

Przyczyny zazdrości rodzeństwa są różnorodne i warto poznać je, aby lepiej radzić sobie z tą sytuacją. Jednym z głównych czynników jest rywalizacja. Dzieci, podobnie jak dorośli, często porównują się do innych. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, szczególnie młodszy brat lub siostra, może to spowodować poczucie chęci konkurowania o uwagę i miłość rodziców. Dziecko może obawiać się, że teraz będzie mniej ważne lub mniej kochane niż wcześniej.

Inną przyczyną zazdrości może być uczucie niesprawiedliwości. Dziecko może odczuwać, że jego brat czy siostra jest faworyzowane przez rodziców lub dostaje więcej uwagi i przywilejów. To może prowadzić do uczucia złości i zazdrości wobec rodzeństwa. Warto również pamiętać o aspekcie zmiany. Pojawienie się nowego członka rodziny to zmiana w dotychczasowym życiu dziecka. Nowe obowiązki rodziców, mniej czasu dla każdego z rodzeństwa, a także inne zmiany w domu, np. zmiana pokoju dziecka, mogą wywołać uczucie niepokoju i zazdrości.

Zazdrość rodzeństwa może mieć wiele podstaw, ale najważniejsze jest zrozumienie, że jest to naturalna reakcja dziecka na zmiany zachodzące w jego życiu. Warto otwarcie rozmawiać z dziećmi na ten temat i pomagać im radzić sobie z tą emocją w zdrowy sposób.

Skąd bierze się zazdrość o młodsze rodzeństwo? 

Zazdrość o młodsze rodzeństwo może mieć swoje źródło w potrzebie konkurowania o uwagę rodziców. Starsze dziecko, które wcześniej było centrum zainteresowania, może czuć, że teraz jest „przyćmione” przez nowego członka rodziny. To poczucie utraty statusu może prowadzić do zazdrości. Poza tym, uczucie niesprawiedliwości, kiedy młodsze rodzeństwo dostaje więcej uwagi, może wywoływać konflikty w rodzinie. Ważne jest, aby zrozumieć te różne źródła zazdrości i pomóc dziecku w radzeniu sobie z tymi emocjami.

Dlaczego rodzeństwo się nie lubi? 

Niekiedy konflikty między rodzeństwem wynikają z zazdrości, ale mogą też być spowodowane innymi czynnikami. Różnice w charakterach, zainteresowaniach lub potrzebach rozwojowych mogą prowadzić do napięć. Rodzeństwo może odczuwać, że jest porównywane do drugiego dziecka, co wywołuje frustrację. Ważne jest, aby jako rodzice zachęcać do budowania pozytywnych relacji między rodzeństwem, uczyć ich empatii i rozwiązywania konfliktów i organizować wspólny czas wolny, aby stworzyć harmonijną atmosferę w rodzinie.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Po czym poznać, że dziecko jest zazdrosne o młodsze rodzeństwo?

Po pierwsze, zrozumienie, że dziecko może być zazdrosne o młodsze rodzeństwo to kluczowy krok w radzeniu sobie z tą trudną emocją. Oto niektóre z objawów, które mogą wskazywać na zazdrość u starszego rodzeństwa. 

 • Walka: Jednym z najbardziej oczywistych objawów jest fizyczna lub werbalna walka między rodzeństwem. Choć drobne sprzeczki są częścią życia rodzeństwa, częste i gwałtowne kłótnie mogą sygnalizować głębszy problem z zazdrością.
 • Dokuczanie: Starsze dziecko może zaczynać dokuczać młodszemu rodzeństwu, krytykując je za wygląd, zdolności, przyjaciół lub inne aspekty życia. To może być próbą przyciągnięcia uwagi rodziców, która jest skierowana na nowego członka rodziny.
 • Szpiegowanie: Rodzeństwo może próbować uwikłać zazdrosnego brata lub siostrę w kłopoty, donosząc rodzicom o ich zachowaniach. To często zachowanie dzieci, które czują, że nie dostają wystarczająco dużo uwagi od rodziców.
 • Wrabianie: Dziecko może próbować winić młodsze rodzeństwo za coś, czego nie zrobiło, lub wyolbrzymiać swoją rolę w czymś, co zrobiło, aby zdobyć uznanie rodziców i stać się ich ulubionym.
 • Wykluczenie: To subtelny, ale szkodliwy sposób okazywania zazdrości, polegający na nieuwzględnianiu młodszego rodzeństwa w zabawach, zajęciach lub grupie przyjaciół. Jest to wyraz kontroli lub wyższości, którą starsze rodzeństwo chce wyrazić.

Objawy zazdrości mogą różnić się w zależności od wieku i osobowości dziecka, ale powyższe przykłady mogą pomóc rodzicom w zrozumieniu, dlaczego ich dziecko zachowuje się w określony sposób. Ważne jest, aby wcześnie zidentyfikować zazdrość i podjąć działania, aby pomóc dziecku radzić sobie z tą emocją.

Czym różni się zazdrość u dzieci w wieku przedszkolnym od zazdrości u dzieci w wieku szkolnym?

Zazdrość u dzieci w wieku przedszkolnym różni się od zazdrości u dzieci w wieku szkolnym głównie ze względu na różnice w rozwoju emocjonalnym, społecznym i poziomie zrozumienia świata, jakie występują między tymi dwoma grupami wiekowymi. Oto kilka kluczowych różnic:

 • Rozwój emocjonalny: Dzieci w wieku przedszkolnym są zazwyczaj mniej zrównoważone emocjonalnie i mniej zdolne do wyrażania swoich uczuć w sposób jasny i konkretny. Zazdrość u przedszkolaków może przejawiać się częściej poprzez zachowania agresywne, płacz, protesty i zazwyczaj jest bardziej impulsywna.
 • Zrozumienie społeczne: Dzieci w wieku przedszkolnym często nie rozumieją jeszcze pełni społecznych norm i zasad. Zazdrość u przedszkolaków może być wyrażana bez ogródek, bez taktu i bez większego zrozumienia skomplikowanych relacji społecznych.
 • Źródła zazdrości: U dzieci w wieku przedszkolnym zazdrość często wynika z konkurencji o uwagę rodziców, zabawki lub inne podstawowe potrzeby. Dzieci w wieku szkolnym mogą być bardziej podatne na zazdrość z powodu osiągnięć szkolnych, akceptacji w grupie rówieśniczej, sukcesów w sporcie czy innych dziedzinach.
 • Rozumienie abstrakcyjne: Dzieci w wieku przedszkolnym mają trudności z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych i skomplikowanych emocji. Dzieci w wieku szkolnym, ze względu na rozwijające się zdolności poznawcze, mogą lepiej zrozumieć, dlaczego odczuwają zazdrość i mogą próbować bardziej skomplikowanych strategii radzenia sobie.
 • Komunikacja: Przedszkolaki mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć słownie i zrozumieniem, co się z nimi dzieje. Dzieci w wieku szkolnym są często bardziej zręczne w komunikowaniu swoich emocji i mogą być bardziej otwarte na rozmowę o swoich uczuciach.

Warto podkreślić, że każde dziecko jest unikalne, i istnieją indywidualne różnice w tym, jak dzieci w różnym wieku doświadczają i wyrażają zazdrość. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli wyczuleni na te różnice i dostosowywali swoje podejście i wsparcie do indywidualnych potrzeb dziecka, niezależnie od jego wieku.

Jak zapobiegać zazdrości rodzeństwa i jak poprawić relacje między rodzeństwem

Podstawą harmonijnych relacji między rodzeństwem jest nawiązanie wrażliwej, otwartej, pełnej miłości i równej komunikacji w rodzinie. Istnieją różne metody, które można zastosować, aby zapobiec zazdrości rodzeństwa i umożliwić dzieciom budowanie pozytywnych relacji. Warto w tym kontekście wysłuchać głosu ekspertów, takich jak specjaliści ds. rozwoju dziecka, którzy mają cenne wskazówki dla rodziców.

Zrozumienie czystych emocji, takich jak zazdrość, jest kluczem do radzenia sobie z nimi. Warto nauczyć dzieci, że uczucie zazdrości jest naturalne i że można je przekształcić w coś pozytywnego. Przykładem tego jest docenienie – zamiast myśleć „To powinno być moje”, można myśleć „Jak miło, też bym to chciał mieć”. To proces zarządzania emocjami, który może być przekazywany dzieciom.

Jednak należy pamiętać, że dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym, nie są w stanie jeszcze w pełni kontrolować swoich emocji. Ich kora przedczołowa, odpowiedzialna za kontrolowanie emocji, rozwija się dopiero w wieku około 25 lat. Dlatego ważne jest, aby rodzice dawali przykłady radzenia sobie z emocjami oparte na sytuacjach życia codziennego i rozmawiali z dziećmi na ten temat.

Dwie praktyczne wskazówki od ekspertów ds. rozwoju dzieci to: „Zrelaksuj się i postępuj uczciwie”. Nie okazuj negatywnych emocji wobec dziecka, ponieważ to może zwiększyć jego niepokój przed pojawieniem się młodszego rodzeństwa. Bądź dla dziecka oparciem emocjonalnym i dawaj mu znać, że jesteś zawsze dla niego. Warto też być otwartym i szczerym wobec dziecka, nie ukrywać emocji ani określonych sytuacji. Dziecko jest wrażliwe na takie działania i zrozumienie prawdy może pomóc mu przystosować się do zmian.

Staraj się unikać stwierdzeń takich jak „Nie kochamy twojego rodzeństwa, kochamy ciebie”. Takie podejście może tylko zwiększyć niepokój i zamieszanie. Zamiast tego, warto wyjaśnić dziecku jego nową rolę jako starszego brata lub siostry. Dokładając do tego poczucie dumy i gratulując dziecku jego nowego statusu, można pomóc mu lepiej zrozumieć i zaakceptować nową sytuację.

Jak przygotować dziecko na przyjście na świat młodszego rodzeństwa?

Pojawienie się rodzeństwa to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Warto na nie przygotowac starsze dziecko, aby każde z dzieci czuło się po równo oczkiem w głowie rodziców. Warto przypominać starszemu dziecku o jego przywilejach wynikających z faktu, że jest się starszym rodzeństwem oraz uczulać na to, że czas mamy i taty jest też teraz potrzebny młodszemu dziecku. 

Gdy w domu pojawia się już nowe dziecko, świat starszaka może z poczatku stanąć na głowie. Stosując poniższe wskazówki, można nauczyć dziecko, jak zdrowo reagować w takich sytuacjach. 

 1. Rozmawiaj z dzieckiem wcześniej: Jeszcze przed narodzinami siostrzyczki czy braciszka, można rozmawiać z dzieckiem o tym kim jest noworodek, jakie ma potrzeby niemowlak, dlaczego poród to ważne wydarzenie w życiu rodziny oraz jak wygląda opieka nad nowo narodzonym maluszkiem. Rozmawiając z dzieckiem na te tematy, można od samego początku przygotować je do zmian, jakie zajdą w rodzinie. 
 2. Wspólnie przygotowujcie się do zmian: Zachęcaj starsze dziecko do udziału w przygotowaniach do przyjścia nowego członka rodziny. Pozwól mu pomagać w dekorowaniu pokoju dla młodszych rodzeństwa lub kupowaniu dla niego rzeczy. To może pomóc w poczuciu zaangażowania i akceptacji nowej sytuacji.
 3. Czas dla starszego dziecka: Pomimo troski o nowo narodzonego maluszka, ważne jest, aby znaleźć czas tylko dla starszego rodzeństwa. Zaplanujcie wspólne chwile, podczas których rodzice mogą poświęcić starszakowi swoją uwagę i wspólnie porobić to, na co ma ochotę dziecko.
 4. Pamiętaj o wartości szczerej rozmowy: Zachęcaj starsze dziecko do wyrażania swoich uczuć i obaw związanych z pojawieniem się młodszego rodzeństwa. Słuchaj uważnie i tłumacz, że jego emocje są ważne. To pomaga w budowaniu zaufania i poprawia komunikację w rodzinie.
 5. Wspólna zabawa: Po narodzinach młodszego rodzeństwa, zachęcaj do wspólnej zabawy i udziału w opiece nad niemowlakiem. Pokaż, że razem możecie tworzyć nowe, pozytywne chwile.
 6. Zostaw wolną przestrzeń na wyrażanie uczuć: Niech dziecko wie, że może odczuwać zazdrość lub niepewność, i że jest to normalne. Pomóż mu zrozumieć te emocje i radzić sobie z nimi w zdrowy sposób.

Rodzicu! Pamiętaj, że nie ma dwóch takich samych dzieci, dlatego Twoje podejście do wychowywania rodzeństwa bez rywalizacji może się różnić. Ważne jest, aby zawsze wsłuchiwać się w potrzeby dziecka i dostosowywać strategie działania do emocji w rodzinie. Dawaj także dzieciom wsparcie i miłość, zwłaszcza w trudnych momentch, gdy w domu pojawia się nowe dziecko. W poszukiwaniu porad dla rodziców dotyczących wychowywania dzieci, udaj się na blog Novakid, gdzie znajdziesz edukacyjne treści zawierające porady ekspertów z zakresu rozwoju dziecka. Jeśli szukasz kursu języka angielskiego online dla swojego dziecka, zapoznaj się z naszymi programami do nauki angielskiego od podstaw, gdzie dzieci uczą się języka angielskiego nowoczesnymi metodami, a pierwsza lekcja próbna jest bezpłatna!

Czy ten artykuł był pomocny?

4.2/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.