Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Dzień Babci i Dziadka - nie zapomnij świętować!
Wychowanie dziecka
Star icon
31.05.2023
Time icon 4 min
Comment icon 0 komentarze

Dzień Babci i Dziadka – nie zapomnij świętować!

Spis treści

O Babci i Dziadku warto pamiętać codziennie, nie tylko od święta! Jednak Dzień Babci i Dziadka to specjalna okazja, na którą warto się przygotować. Spędź czas z dziadkami, porozmawiaj z babcią i dziadkiem lub wręcz im mały upominek. Będą zachwyceni!

Dzień Babci i Dziadka to doskonały moment, aby wyrazić naszą miłość i wdzięczność wobec ukochanych dziadków. W tym artykule nie tylko przypomnisz sobie daty obchodów tego wyjątkowego święta, ale także znajdziesz kreatywne pomysły na prezenty DIY na Dzień Dziadka i Dzień Babci, które każdy przedszkolak wykona samodzielnie przy niewielkim wsparciu rodziców.

Wspólnie z dzieckiem, zadbajcie o to, żeby Wasz Dzień Babci i Dziadka był pełen radości i miłości. Niech wielkie świętowanie rozpocznie się już teraz! 

Dowiedz jak i kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka oraz sprawdź, kiedy wypada Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2024 roku. Nie przegap okazji, aby złożyć dziadkom życzenia, po polsku lub po angielsku! Czytaj dalej i poznaj historię tego pięknego święta, a przy okazji naucz dziecko nowych słówek po angielsku! 

Historia Dnia Babci i Dziadka, skąd wzięło się to święto?

Historia Dnia Babci i Dziadka jest pełna ciekawych faktów, które dowodzą, jak ważne są te dwie wyjątkowe osoby w naszym życiu. Babcia i dziadek nie tylko pełnią rolę opiekunów naszego dziecka, ale także mają ogromny wpływ na wychowanie i kształtowanie wartości młodych ludzi.

Pomysł na obchodzenie Dnia Babci i Dziadka narodził się w Polsce, dzięki Mieczysławie Ćwiklińskiej, znanej aktorce teatralnej i filmowej. W 1964 roku, podczas jej występu w Poznaniu, gdy aktorka była już w sędziwym wieku, redakcja tygodnika „Kobieta i Życie” przekazała jej tort i kwiaty, ustanawiając tym samym nowe święto – Dzień Babci. To przypadkowe wydarzenie spotkało się z ogromnym entuzjazmem wśród Polaków i stało się nową tradycją, obecnie obchodzoną corocznie.

Nieco później, w latach siedemdziesiątych, pojawił się zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka, który odbywa się zaraz w kolejny dzień po Dniu Babci. Święto to zostało ustalone w wyniku specjalnego konkursu, aby podkreślić równie ważną rolę dziadków w naszym życiu. Od tamtego czasu, oba te dni stały się niezwykle popularne i obchodzone nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to okazja do wyrażenia wdzięczności i podziękowania za miłość, wsparcie i troskę, które otrzymujemy od naszych dziadków. To czas, gdy możemy docenić każdy dzień spędzony razem, tworząc niezapomniane wspomnienia. Dlatego nie powinniśmy zapominać o tych wyjątkowych osobach i celebrować ich obecność w naszym życiu, nie tylko w dniu ich święta, ale przez cały rok.

Dzień Babci i Dziadka – jak i kiedy obchodzimy Dzień Dziadków w Polsce

W Polsce obchodzenie Dnia Babci i Dnia Dziadka, 21 stycznia i 22 stycznia to wyjątkowy czas pełen radości i miłości. Wielu Polaków (młodszych i starszych) w tym dniu odwiedza swoje babcie i dziadków, aby okazać im swoją wdzięczność i docenić ich istotną rolę w życiu rodziny. 

Spotkania z dziadkami są najczęściej pełne uśmiechów, wspomnień i wzruszeń. Wspólnie spędzany czas może obejmować rozmowy, czytanie ulubionych książek, gotowanie wspólnych posiłków, spacerowanie po parku, granie w gry planszowe lub karty, a nawet wyprawę do ulubionego miejsca dziadków – teatru, kina czy muzeum.

Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce to doskonała okazja, aby dzielić się z dziadkami radością i miłością. Każda chwila spędzona z nimi jest niezwykle cenna. Dziadkowie mają ogromne doświadczenie życiowe i mądrość, którą mogą przekazać swoim wnukom. Dla wnuków natomiast, to czas na tworzenie pięknych wspomnień, budowanie i umacnianie więzi rodzinnych oraz czerpanie nauki z doświadczenia od swoich starszych bliskich.

W Dzień Babci i Dzień Dziadka nie tylko dajmy naszym najbliższym radość, miłość i wdzięczność, na jaką zasługują, ale też spędzajmy z nimi czas, słuchajmy ich historii, śmiejmy się razem, wspominajmy i cieszmy się obecnością tych niezwykłych osób w naszym życiu. Niech to święto będzie przypomnieniem o tym, jak wiele dziadkowie dla nas znaczą i jak bardzo ich kochamy. 

10 pomysłów na prezent na Dzień Babci i Dziadka DIY

Samodzielnie wykonane prezenty dla dziadków z okazji ich święta są wspaniałą okazją do wyrażenia miłości i wdzięczności, a dodatkowo rozwijają kreatywność i umiejętności manualne dziecka. 

Oto 10 pomysłów na prezenty DIY na Dzień Babci i Dzień Dziadka, które dzieci mogą samodzielnie wykonać w domu. Pamiętaj, że najważniejsze jest osobiste zaangażowanie dziecka w robienie prezentu i przekazanie dziadkom swoich uczuć. 

 1. Kolorowa kartka z serduszkiem, to ciekawy pomysł na wyrażenie miłości wnuków do babci lub dziadka. Czas wykonania: 15 minut. Potrzebne materiały: kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki lub markery.
 2. Własnoręcznie ozdobiony kubek, to praktyczny prezent, który przypomni babci o wnuku/wnuczce przy każdym kubku herbaty lub kawy. Czas wykonania: 30 minut (plus czas suszenia farb ceramicznych). Potrzebne materiały: biały kubek, farby ceramiczne, pędzel, akrylowy lakier do zabezpieczenia.
 3. Zakładka do książki z własnoręcznie narysowanymi wzorami, to idealny prezent dla babci lubiącej czytać. Czas wykonania: 20 minut. Potrzebne materiały: karton, kolorowe długopisy lub markery, nożyczki.
 4. Album z wspólnymi zdjęciami, zagwarantuje babci piękne wspomnienia, które będą przypominać o wspólnych chwilach. Czas wykonania: zależy od liczby zdjęć i rozmiaru albumu. Potrzebne materiały: album, wydrukowane zdjęcia, klej.
 5. Kreatywna ramka na zdjęcie, to unikalne miejsce na ulubione zdjęcie wnuczki/wnuka dla babci. Czas wykonania: 30 minut. Potrzebne materiały: drewniana ramka do ozdobienia, farby akrylowe, pędzel, ozdoby (np. koraliki, cekiny).
 6. Własnoręcznie wykonany breloczek do kluczy, to praktyczny prezent, który dziadek zawsze będzie mógł mieć przy sobie. Czas wykonania: 15 minut. Potrzebne materiały: kolorowe koraliki, haczyk do breloczka, sznurek lub gumka.
 7. Personalizowany kubek termiczny, będzie doskonały dla dziadka, który lubi ciepłe napoje i często majstruje coś w warsztacie. Czas wykonania: 30 minut (plus czas suszenia farb ceramicznych). Potrzebne materiały: kubek termiczny, farby ceramiczne, pędzel, akrylowy lakier do zabezpieczenia.
 8. Magnes na lodówkę z własnym rysunkiem, to praktyczny prezent, który przypomni dziadkowi o wnuku/wnuczce każdorazowo, gdy sięgnie po coś do lodówki. Czas wykonania: 20 minut. Potrzebne materiały: kawałek tektury lub drewna w kształcie magnesu, farby, pędzel, magnes do przyczepienia.
 9. Zestaw pamiątek: odcisk rączki/dłoni i stopek/stopki dziecka w gipsie, jest wyjątkowym sposobem na uwiecznienie małych dłoni i stópek wnuka/wnuczki. Czas wykonania: około 1 godzina (wliczając czas schnięcia gipsu). Potrzebne materiały: gips, miska do wymieszania, rękawiczki, skorupa od jajka (do utworzenia formy).
 10. Kreatywna tabliczka z napisem „Najlepszy Dziadek”, czyli super wyjątkowy prezent, który doceni każdy dziadek. Czas wykonania: 30 minut. Potrzebne materiały: drewniana tabliczka lub karton, farby akrylowe, pędzel, ozdoby (np. kolorowe kamyki, naklejki).

Dzień Babci i Dziadka – jak złożyć życzenia po angielsku na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja w ciągu roku, aby składając życzenia, wyrazić naszą miłość i wdzięczność do ukochanych dziadków. A co jeśli pociecha złoży życzenia po angielsku? To świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym i naukę języka angielskiego w praktyce. 

Poniżej przygotowaliśmy 15 różnych przykładów życzeń dla dziadków po angielsku, które możesz składać z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

 • „Happy Grandparents’ Day! Wishing you a day filled with love, joy, and happiness.”
 • „To the best grandparents in the world, thank you for your unconditional love and support. Happy Grandparents’ Day!”
 • „Sending you warm wishes on Grandmother’s Day. You are truly the heart and soul of our family. Thank you Grandma!”
 • „May your day be as special and wonderful as you are. Happy Grandfather’s Day, Granddad!”
 • „Thank you for all the love and wisdom you have shared with me. Happy Grandparents’ Day!”
 • „Wishing you dear Grandma a day filled with laughter, hugs, and sweet moments. Happy Grandparents’ Day!”
 • „Sending love across the miles on Grandparents’ Day, Grandpa. We miss you and cherish the memories we have together.”
 • „You are the rock of our family Grandfather. Thank you for always being there for us. Happy Grandfather’s Day!”
 • „On this special day, I want to let you know how much you mean to me. Happy Grandparents’ Day, with all my love.”
 • „Grandmother, you are the role model I look up to. Thank you for being such amazing grandparent. Happy Grandparents’ Day!”
 • „May your day be filled with happiness and surrounded by loved ones. Happy Grandparents’ Day, Gran!”
 • „Wishing you good health, joy, and beautiful moments on Grandparents’ Day and always. Love from Susan.”
 • „Thank you for the stories, the laughter, and the endless love. Happy Grandmother’s Day!”
 • „I am grateful to have you as my grandparents. Sending you hugs and warm wishes on this special day.”
 • „You are the best grandparents anyone could ask for. Happy Grandparents’ Day! I love you!”

Składanie życzeń dziadkom po angielsku to jeden z najlepszych sposobów na praktyczne zastosowanie języka angielskiego. Poprzez formułowanie życzeń w obcym języku, dziecko ma okazję poszerzyć swoje słownictwo, nauczyć się nowych wyrażeń i zwiększać swoje umiejętności komunikacyjne. 

Dodatkowo, składając życzenia po angielsku, dzieci mogą zacieśniać więzi z dziadkami, dzieląc się tym, czego się nauczyły. To nie tylko rozwija językowe umiejętności, ale także buduje więzi rodzinne i wzmacnia relacje między pokoleniami.

Angielskie słówka “rodzina” na Dzień Babci i Dziadka – mini słowniczek

 • rodzina – family
 • matka – mother
 • ojciec – father
 • córka – daughter
 • syn – son
 • babcia – grandmother
 • dziadek – grandfather
 • wnuczka – granddaughter
 • wnuk – grandson
 • siostra – sister
 • brat – brother
 • ciocia – aunt
 • wujek – uncle
 • kuzynka – cousin (female)
 • kuzyn – cousin (male)
 • rodzice – parents
 • dziecko – child
 • wnuki – grandchildren
 • małżonek – spouse
 • żona – wife
 • mąż – husband
 • teściowie – in-laws
 • szwagierka – sister-in-law
 • szwagier – brother-in-law
 • bratanek – nephew
 • siostrzeniec – nephew
 • wnuczka – granddaughter
 • siostrzenica – niece
 • potomek – descendant

Angielski dla dzieci i młodzieży prowadzony w ciekawy i angażujący sposób? TAK! W Novakid wiemy, jak pomagać przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej w mówieniu po angielsku. Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda płynne mówienie po angielsku na lekcjach online w Novakid – zapisz pociechę na pierwsze darmowe zajęcia próbne i sprawdźcie! Angielski w Novakid jest super zabawą i wyjątkową przygodą dla każdego małego odkrywcy!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Wychowanie dziecka
07.09.2023
Time icon 15 min
Typy osobowości – jakie wyróżniamy i czym są ekstrawertyk, introwertyk, czy ambiwertyk 
Wychowanie dziecka
02.02.2023
Time icon 8 min
Edukacja finansowa dzieci – jak nauczyć się oszczędzania
chłopiec w kostiumie astronauty na żółtym tle
Wychowanie dziecka
04.04.2023
Time icon 5 min
Jak wychować chłopca? Wychowanie chłopców pozbawione stereotypów płci
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko