Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak rozmawiać z nastolatkiem w okresie dojrzewania? Psychologia młodzieży
Wychowanie dziecka
Star icon
24.03.2023
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Jak rozmawiać z nastolatkiem w okresie dojrzewania? Psychologia młodzieży

Spis treści

Jeżeli należysz do grona tych rodziców, którzy pod swoim dachem mają przynajmniej jednego nastolatka w okresie dojrzewania, zapewne nie raz zdarzyło Ci się już usłyszeć “Nie wyjdę ze swojego pokoju, daj mi spokój”, “Nie chcę z Tobą rozmawiać”, “Nie będę z Wami jeść obiadu i spędzać czasu, bo to bez sensu” oraz “Ty tylko ciągle masz do mnie o coś jakieś pretensje” i “Nie traktuj mnie jakbym miał 5 lat, a nie 16!”. 

To tylko wierzchołek góry lodowej, który świadczy o tym, że Twoje dziecko dojrzewa. Jego mózg przechodzi przez najintensywniejszy okres przemian i rozwoju, stąd częste wahania nastrojów, nastoletni bunt, chęć zamykania się w sobie i posiadania tajemnic czy inne niepokojące zachowania. 

Psychologia nastolatków to skomplikowana dziedzina, dlatego o pomoc w przygotowaniu tego artykułu poprosiliśmy specjalistkę – psycholożkę Irinę Mlodik. Wspólnie przyjrzymy się z bliska etapom dojrzewania u chłopców i dziewczynek oraz poznamy praktyczne porady dla rodziców i nastolatków, jak żyć ze sobą w zgodnie, rozumieć i szanować swoje potrzeby i nie dać się ponieść niepotrzebnym emocjom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jak działa mózg nastolatków?

Nie ma jednej reguły, kiedy rozpoczyna się u dzieci okres dojrzewania, ale zazwyczaj psychologowie przyjmują, że skok pokwitaniowy u dziewczynek występuje między 10 a 13 rokiem życia, a u chłopców między 12 a 15 rokiem życia. Dotyczy zatem wieku nastoletniego. 

Jak tłumaczy psycholog dziecięca Irinę Mlodik, “wiek między 13-15 lat jest samym rdzeniem kryzysu poznawczego u nastolatków, a jego przyczyną jest odejście od starych wzorców zachowania i pojawienie się nowych”

Jak dodaje, “modele wychowania dzieci zazwyczaj oparte są na posłuszeństwie. To znaczy, że jeśli coś powiemy dziecku w wieku 6, 7, a nawet 8 lat, to ono nas posłucha, ponieważ tak zostało nauczone.”

Zdaniem psycholożki problem w wieku nastoletnim polega na tym, że w okresie dojrzewania dzieci nie będą chciały już być posłuszne rodzicom, nawet jeśli rozumieją, że dana prośba rodzica jest racjonalna. 

Posłuszeństwo nastolatków zawsze będzie wyrażone w proteście, w formie kontry do prośby oraz z bardziej lub mniej rozsądnym kontrargumentem kwestionującym status quo. Nastolatki w okresie dojrzewania zazwyczaj najpierw powiedzą „nie”, a potem zaczną szukać własnej ścieżki działania.

Rozwój mózgu u nastolatków wieku dojrzewania prowadzi jednak nie tylko do zmian w zachowaniu i wyrażaniu emocji. Jak podkreśla Beata Cnudde, autorka popularnonaukowej książki „Mózg nastolatka odkrywa swoje tajemnice”, nastoletni mózg jest „super neuro-plastyczny”! Okres dojrzewania to najlepszy czas do nauki nowych rzeczy. Fakt, że się uczymy i nabywamy różne doświadczenia, wywołuje zmiany w połączeniach w naszym mózgu. A te z kolei prowadzą do zmiany zachowania i myślenia. Autorka dodaje, że bardzo ważne jest, aby młodzież wykorzystała ten okres na poznawanie i naukę tego, co im się przyda później w życiu. 

Najnowsze badania – wpływ pandemii na mózgi nastolatków

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda pokazały, że w czasie lockdownów w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne „postarzające” je o parę lat w porównaniu z osobami w takim samym wieku, które dorastały przed pandemią. 

Wpływ na takie zjawisko miały m.in. izolacja, stres, nauka zdalna i brak relacji rówieśniczych. Niecodzienna rzeczywistość i przystosowywanie się do nowych realiów doprowadziły do tego, że pewne procesy mózgowe przyspieszyły. Mózgi nastolatków, którzy przeżyli lockdown, porównano z mózgami tych, którzy dorastali w czasach tzw. normalności. 

Psycholożka z Centrum Terapii Haak – Klaudia Harańczuk, odpowiada na te badania i tłumaczy, że okres nastoletni to zawsze czas dużych reorganizacji w mózgu. 

“Faktycznie jest tak, że część neuronów obumiera, tworzą się też nowe połączenia neuronalne. Już wcześniej zaobserwowano taką zależność, że w wyniku jakiegoś silnego stresu lub traumatycznego doświadczenia ta ilość obumierających neuronów jest większa.” – mówi. 

 

Psycholożka tłumaczy także, że “w mózgach nastolatków, którzy doświadczyli pandemii, zaobserwowano powiększenie się struktur takich jak hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialna za pamięć, tworzenie wspomnień, uczenie się oraz ciało migdałowate, odpowiedzialne za pamięć emocjonalną. Obie te struktury w czasie dojrzewania rozrastają się.” 

Klaudia Harańczuk zwraca uwagę, że u nastolatków doświadczonych pandemią proces ten mógł przebiec szybciej. “Rozwój tych części mózgu też jest takim zjawiskiem, które obserwuje się u osób w młodym wieku, które w swojej przeszłości doświadczyły trudnego wydarzenia, permanentnego stresu lub są z rodzin dysfunkcyjnych, w których dochodziło do przemocy – mówi. 

Okazuje się zatem, że globalna pandemia miała na nasze dzieci dużo większy wpływ, niż początkowo sądzono. 

W jaki sposób kształtowanie się mózgu w okresie nastoletnim wpływa na dorosłość?

Wiemy już, że okres nastoletni jest jednym z najważniejszych momentów w rozwoju ludzkiego mózgu, oraz że w tym czasie mózgi nastolatków przechodzą przez wiele procesów neurologicznych i hormonalnych. Procesy te mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się osobowości i organizację życia młodego człowieka, a badania naukowe popierają tę tezę. 

Okazuje się, że zdrowie psychiczne w dorosłości często zależy od tego, jak mózg kształtuje się w okresie nastoletnim. Przykładowo, osoby, które w okresie dojrzewania mają problemy z depresją, lękiem, brakiem akceptacji czy innymi zaburzeniami o charakterze emocjonalnym, są bardziej narażone na problemy psychiczne w późniejszym życiu. 

Z drugiej jednak strony, osoby, które w okresie nastoletnim dobrze sobie radzą w nauce i osiągają sukcesy, mają wiele zainteresowań i potrafią zarządzać własnymi emocjami, często odnoszą większe sukcesy naukowe i zawodowe w przyszłości. 

Kształtowanie się mózgu w okresie nastoletnim wpływa także na relacje społeczne w dorosłym życiu. Młodzież, która rozwija umiejętności interpersonalne (inteligencję emocjonalną), takie jak empatia i umiejętność rozwiązywania konfliktów, często odnosi sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Natomiast nastolatki, które w tym czasie mają problemy z komunikacją i nawiązywaniem relacji społecznych, izolują się od innych i nie czują się akceptowane w towarzystwie, mogą mieć trudności z utrzymywaniem bliskich kontaktów w późniejszym życiu. 

Kluczowe czynniki rozwoju mózgu w okresie dojrzewania

Rozwój mózgu nastolatków w okresie jego najintensywniejszych przemian, można i należy wspierać. Jako rodzice powinniśmy nie tylko mówić dziecku, co jest złe, czego nie wolno i za co dostanie karę, ale proponować różnorodne rozwiązania, które będą wspierać zdrowe działanie mózgu. Oto przykłady.

Regularna aktywność fizyczna

Jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój mózgu w okresie dojrzewania jest regularna aktywność fizyczna. Badania wykazują, że regularny wysiłek fizyczny przyczynia się do poprawy pamięci, koncentracji i koordynacji ruchowej, a także wpływa na zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Prawidłowy sen

Kolejnym ważnym czynnikiem jest prawidłowy sen. Brak snu lub nieprawidłowe nawyki snu, takie jak przesypianie dnia lub nieregularny rytm snu, wpływają negatywnie na funkcjonowanie mózgu, prowadząc do zmniejszenia uwagi i trudności z zapamiętywaniem informacji oraz ogólnego, ciągłego zmęczenia. 

Zdrowe odżywianie się

Zdrowe odżywianie jest również niezwykle ważne dla rozwoju mózgu w okresie dojrzewania. Dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka i zdrowe tłuszcze dostarcza organizmowi składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu. 

Mimo iż reklamy fast foodów, słodyczy i kolorowych napojów są głównie kierowane do młodzieży, warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie warto za często sięgać po tego typu produkty. 

Redukowanie stresu

Jeżeli nastolatek przechodzi przez wyjątkowo trudy okres w życiu, np. ma problemy z nauką lub przeżywa pierwsze miłosne rozterki, poza wysiłkiem fizycznym, warto zachęcić go do medytacji, a także rozmaitych relaksacyjnych technik oddechowych lub jogi. Te aktywności szczególnie pomagają w redukcji nadmiernego poziomu stresu i poprawie zdolności do skupienia uwagi.

Unikanie używek 

Wszelkim używkom takim jak alkohol, papierosy czy narkotyki, należy zawsze mówić stanowcze NIE! Każda z tych substancji ma negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, w szczególności na zdolność do zapamiętywania, myślenia i skupienia uwagi. Dodatkowo należy pamiętać, że wszelkie używki są silnie uzależniające i nawet próbując ich raz, tylko z ciekawości, można wpaść w prawdziwy, trudny do wyleczenia nałóg.

Rozmawiaj z dzieckiem wprost o używkach i tłumacz, że nie zawsze trzeba robić wszystko to, do czego namawiają rówieśnicy. Czasem “bardziej fajnym” można stać się, stanowczo odmawiając, niż próbując robić to, co wszyscy. 

Wsparcie emocjonalne rodziny 

Pozytywna atmosfera w domu, dobry kontakt z rodzicami oraz wsparcie emocjonalne są niezbędne dla zdrowego rozwoju emocjonalnego i poznawczego. Wspierając nastolatki w dbaniu o te czynniki, jako rodzice możemy pomóc im w wykorzystaniu w pełni potencjału mózgu okresie dojrzewania i późniejszym, dorosłym życiu.

Jak rodzice i nauczyciele mogą wspierać rozwój mózgu nastolatków w okresie adolescencji?

Wrócimy na chwilę do psycholożki Iriny Mlodik, która zwraca uwagę na fakt, że zaufanie dziecka do rodziców i rodziców do dziecka, to nie jest coś, co da się zbudować od podstaw, gdy dziecko ma już 14 lat. Jak podkreśla, to zaufanie trzeba budować już we wczesnym dzieciństwie. 

Psycholożka podaje przykład, w którym dziecko, które zrobiło coś złego, na przykład ukradło coś w szkole, powinno zaufać rodzicowi i przyznać się do złego zachowania. Wiele dzieci nie odważy się jednak powiedzieć rodzicom o złym zachowaniu, ponieważ od razu pomyślą, że zostaną ukarane, co tylko pogorszy sytuację.

Natomiast, gdy dziecko ufa rodzicom i czuje, że ma z nimi zbudowaną dobrą i szczerą relację, szybciej przyzna się do winy. Jeśli dziecko od wczesnego wieku zrozumie, że z każdym problemem może przyjść do rodzica, a on wysłucha i pomoże rozwiązać daną sytuację, wówczas pojawia się trwałe zaufanie.

W wieku nastoletnim bardzo ważne jest, aby tego zbudowanego wcześniej zaufania nie zniszczyć – dodaje Irina Mlodik. W okresie dojrzewania dziecko buduje swoją sferę intymności i zaczyna ukrywać różne rzeczy, które są całkiem naturalne dla nastolatków – mówi psycholożka. 

Ponieważ nastolatek myśli, że niektóre tematy to tylko jego prywatna sprawa, i nie chce o nich dawać znać mamie czy tacie, zaczyna zachowywać niektóre fakty z życia tylko dla siebie. Niektórzy rodzice mają wtedy ochotę na siłę otwierać strefę intymności dziecka poprzez sprawdzanie plecaka, kieszeni kurtki, wchodzenie na portale społecznościowe, czy przeglądanie telefonu dziecka. Jednak jest to sytuacja, w której zaufanie dziecka do rodzica zostaje w oczywisty sposób naruszone. 

Dlatego, dobrze jest zapewnić nastolatkowi odpowiednio dużo wolnej przestrzeni na swoje tajemnice i intymność, ale równie często szczerze i otwarcie rozmawiać z dzieckiem o problemach, zadawać czasem niewygodne pytania i okazywać nasze zainteresowanie problemami nastolatków – podsumowuje psycholożka Irina Mlodik. 

Jak jeszcze rodzice i nauczyciele powinni wspierać burzliwy rozwój nastolatków w okresie dojrzewania? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek: 

  • Wspólne aktywności z różnych obszarów zainteresowań – warto zachęcać nastolatki do eksplorowania różnych dziedzin i zainteresowań poprzez wspólne aktywności, takie jak sport, sztuka, muzyka lub podróże. Im bardziej różnorodnie – tym lepiej. Dzięki temu młodzi ludzie mogą rozwijać swoje umiejętności, odkrywać swoje talenty i budować swoją samoocenę.
  • Unikanie spędzania dużej ilości czasu przed ekranem – warto zwracać uwagę na to, ile czasu nastolatki spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, telefony, tablety lub komputery. Długotrwałe korzystanie z tych urządzeń może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym problemów ze snem, otyłości i zaburzeń emocjonalnych. 
  • Ustalenie zdrowej rutyny przed snem – zdrowe nawyki związane ze snem są ważnym aspektem wspierającym zdrowy rozwój mózgu. Zaleca się, aby młodzi ludzie mieli regularne godziny snu i unikali korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem, ponieważ ma to wpływ na jakość snu.
  • Nauka prawidłowego zarządzania własnym czasem – rodzice i nauczyciele powinni uczyć nastolatków, jak efektywnie zarządzać swoim czasem. Właściwe planowanie czasu i priorytetyzacja zadań pomogą młodym ludziom uniknąć stresu, osiągać cele i rozwijać w spokoju swoje umiejętności.
  • Pomoc w zadbaniu o relacje rówieśnicze i znalezienie „dobrego towarzystwa” – warto pomagać nastolatkom w budowaniu zdrowych relacji z rówieśnikami. Dzięki dobrym ludziom w naszym otoczeniu możemy rozwijać swoją społeczność i umiejętności interpersonalne, rozwijać zainteresowania oraz zapobiegać problemom związanym z izolacją społeczną i samotnością.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Najczęstsze behawioralne problemy nastolatków – jak sobie z nimi radzić?

Ze względu na intensywne przemiany, jakie zachodzą w mózgu nastolatków, a także na tzw. burzę hormonalną, która wpływa na zachowanie młodych ludzi w okresie dojrzewania, trudno jest im samym zrozumieć, co tak naprawdę się z nimi dzieje. 

W rezultacie często pojawiają się u nastolatków problemy behawioralne, które wynikają z braku zrozumienia samego siebie, wpływu różnych emocji na ich działania, a także braku wsparcia i akceptacji ze strony rodziców i rówieśników. 

W tym miejscu omówimy najczęstsze problemy behawioralne występujące u nastolatków i przedstawimy kilka sposobów radzenia sobie z nimi, poparte doświadczeniem ekspertów. 

Częste wahania nastrojów 

Nastolatkowie często doświadczają nagłych zmian nastroju, od radości po gniew czy smutek. Te wahania nastroju mogą wynikać z niedojrzałości emocjonalnej oraz zmian hormonalnych, jakie zachodzą w okresie dojrzewania. Warto zachęcać nastolatków do otwartych i szczerych rozmów o swoich uczuciach i pomagać im w rozpoznawaniu swoich emocji. 

Dużą pomocą może być też rozwijanie z dzieckiem inteligencji emocjonalnej. W przypadku długotrwałych i bardzo niepokojących zmian nastroju lub osobowości u nastolatka warto poszukać pomocy u psychologa oraz przyjrzeć się środowisku, w którym dziecko spędza najwięcej czasu.

Impulsywność lub agresja 

Nastolatkowie mogą czasami wykazywać impulsywne lub agresywne zachowania, które wynikają z frustracji lub nieumiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami. W takich sytuacjach warto w pierwszej kolejności zachować spokój i próbować zrozumieć przyczyny ich zachowania. 

Następnie należy w rozmowie z nastolatkiem szukać sposobów na radzenie sobie ze stresem i emocjami, który nie będzie bazował na zachowaniach agresywnych. Można spróbować medytacji albo prostego ćwiczenia oddechowego z liczeniem do dziesięciu.

Skłonność do ryzykownych zachowań

Podejmowanie ryzykownych zachowań, takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, czy jazda bez kasku na motocyklu, wiąże się często z chęcią sprawdzenia samego siebie i swoich możliwości, ale także udowodnienia swojej wartości w grupie rówieśników. 

Warto edukować młodzież na temat konsekwencji lekkomyślnych działań, których skutki często rzutują na całą resztę życia. Możesz rozmawiać z dzieckiem albo wprowadzić zasady, które pomogą uniknąć ryzykownych sytuacji. 

Na przykład, jeżeli nastolatek bardzo chce spróbować jazdy na motocyklu, pozwól mu na to pod opieką osoby dorosłej, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Fanom adrenaliny i mocnych wrażeń polecamy też gokarty, laser tag, paintball czy ściankę wspinaczkową. 

Zamykanie się i posiadanie tajemnic

Większa potrzeba intymności oraz chęć posiadania własnych tajemnic jest dla nastolatków naturalna. Nastolatkowie często starają się uciekać przed nadmiernym nadzorem dorosłych poprzez zamykanie się w swoim świecie i ukrywanie pewnych informacji. Powody tego zachowania mogą być różne – od pragnienia prywatności po poważniejsze problemy emocjonalne. W niektórych przypadkach nastolatek może również chcieć chronić się przed oceną i krytyką otoczenia.

Warto zachęcać dojrzewające dziecko do otwartości i rozmowy o uczuciach i problemach. Dobrze jest dostarczać przestrzeń do prywatności, np. pozwolenie dziecku na spędzanie czasu w jego pokoju, ale jednocześnie okazanie zainteresowania życiem codziennym pociechy podczas wspólnych posiłków.

Rodzice, którzy starają się zrozumieć punkt widzenia nastolatka i szanować jego decyzje, mają często lepsze relacje ze swoimi dziećmi.

Problemy w szkole 

Problemy z dorastaniem w życiu codziennym nastolatków często rzutują na kłopoty szkolne. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, takich jak brak motywacji, problemy emocjonalne, trudności z nauką, trudności w relacjach z nauczycielami lub rówieśnikami, złe nawyki, czy niedobór snu. 

Zbuntowane nastolatki często też tracą dziecięcą ciekawość świata i nie widzą sensu w kontynuowaniu edukacji w szkole. Pojawia się problem wagarowania lub nawet porzucenia szkoły.

Gdy oceny dziecka w szkole nie poprawiają się przez dłuższy czas, warto przyjrzeć się głębszym przyczynom problemów szkolnych i wspólnie z dzieckiem wypracować możliwe rozwiązania, na przykład korepetycje z trudnego przedmiotu, czy dodatkowe lekcje angielskiego online z native speakerem

Warto też rozwijać nowe zainteresowania dziecka poprzez zachęcanie do podejmowania ciekawych aktywności pozaszkolnych, co może zwiększyć motywację i zainteresowanie nauką. Pamiętajmy, że nastoletni mózg jest „super neuro-plastyczny” i łatwo w nim zaszczepić pasje, które zostaną z dzieckiem na dłużej!

Skłonności do uzależnień 

Skłonności do uzależnień mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak stres, niskie poczucie własnej wartości, nuda lub chęć eksperymentowania i zaimponowania kolegom. Aby pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie z uzależnieniem, ważne jest, aby stworzyć dla niego bezpieczne i wspierające środowisko. 

Warto zachęcać młodzież do regularnej aktywności fizycznej, rozwijania zainteresowań, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w ciekawy sposób oraz rozmawiać o szkodliwych skutkach uzależnienia, na przykład poprzez pokazywanie ciekawych kampanii społecznych.

Epizody depresyjne 

Epizody depresyjne u nastolatków mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak problemy w szkole, trudne relacje z rówieśnikami, stres, czy traumy. Ważne jest, aby wcześnie rozpoznać epizody depresyjne i jeżeli występują często, zapewnić nastolatkowi profesjonalne wsparcie psychologiczne i pomoc w radzeniu sobie z depresją. 

Staraj się jak najczęściej rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach i doświadczeniach oraz zwrócić uwagę na utrzymujące się dłużej zmiany w zachowaniu. W przypadku nasilenia się objawów depresyjnych należy koniecznie skontaktować się z lekarzem lub specjalistą, który udzieli odpowiedniej pomocy.

5 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców nastolatków

Jako rodzice, także często popełniamy błędy wychowawcze, których konsekwencją jest oddalanie się naszych dzieci od nas, szczególnie w okresie dojrzewania. 

Wspólnie z ekspertką Iriną Mlodik przygotowaliśmy zestawienie pięciu najczęstszych błędów rodziców nastolatków, których powinieneś unikać, aby zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i warunki do rozwoju. 

  1. Nie dawaj się ponieść negatywnym emocjom – gwałtowna reakcja rodziców na wybuch wściekłości lub gniewu dziecka przez równie nieprzemyślany wybuch złości ze strony rodzica tylko pogłębia problem, zamiast szukać jego przyczyny i próbować znaleźć rozwiązanie.
  2. Nie ustalaj sztywnych zasad bez przestrzeni na negocjacje – podejmowanie decyzji bez uwzględnienia opinii i potrzeb dziecka może prowadzić do jeszcze większej niechęci do przestrzegania tych zasad.
  3. Nie patrz tylko na negatywny aspekt zachowania dziecka – skupienie się tylko na negatywnym zachowaniu dziecka może wprowadzić nierównowagę w relacji i postrzeganiu dziecka, co może doprowadzić do frustracji, niskiej samooceny i jeszcze większego buntu nastolatka.
  4. Nie pomijaj intymnej przestrzeni dziecka – ignorowanie potrzeb prywatności i przestrzeni osobistej dziecka może prowadzić do utraty zaufania i odczuwania przez dziecko braku szacunku.
  5. Nie dawaj szlabanów bez wyjaśnienia sytuacji i zwrócenia uwagi na konsekwencje – nakładanie kary bez wyjaśnienia i rozmowy z dzieckiem nie tylko nie rozwiązuje problemu, ale może prowadzić do napięć i dalszego wzajemnego niezrozumienia.

Rodzice nastolatków muszą pamiętać, że sami kiedyś byli nastolatkami i powinni pamiętać, z jakimi wyzwaniami wiązał się ten czas. W okresie dojrzewania, jako rodzice, musimy być bardziej otwarci na potrzeby i emocje naszych dzieci oraz dążyć do współpracy i rozmowy, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie i kierunek rozwoju.

Jak pozytywna dyscyplina wpływa na kształtowanie zdrowych postaw u nastolatków?

Zdaniem ekspertów ds. edukacji w Novakid, pozytywna dyscyplina jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wpływania na kształtowanie zdrowych postaw u nastolatków. To podejście, które skupia się na pozytywnych aspektach wychowania i stawia na pierwszym miejscu budowanie zaufania i współpracy między rodzicami a dziećmi. Dzięki pozytywnej dyscyplinie nastolatki uczą się rozwiązywać problemy w sposób konstruktywny, rozwijają umiejętności komunikacyjne i empatii.

Aby zapewnić swoim nastoletnim dzieciom dobry start w życiu dorosłym, rodzice powinni przede wszystkim dbać o relacje z nimi, słuchać ich i angażować się w ich życie. Ważne jest także, aby rozmawiać z dziećmi o ich planach i marzeniach oraz pomagać im w realizacji ich celów. Należy również pamiętać, że w okresie dojrzewania, niektóre zachowania mogą być wynikiem zmian hormonalnych, stresu i presji społecznej. Dlatego rodzice powinni być cierpliwi i wspierać swoje dzieci w trudnych momentach.

Wspieranie nastolatków powinno opierać się na koncentrowaniu się na pozytywnych aspektach ich zachowania i pozytywnym wzmocnieniu. W takim podejściu nie traktuje się błędów jako czegoś, co wymaga kary, ale jako okazję do nauczenia się czegoś nowego i rozwoju. Zamiast karania, warto skupić się na budowaniu dobrych nawyków i pozytywnych relacji z dzieckiem.

Wspieranie nastolatków oznacza również, że trzeba dać im więcej swobody i autonomii. Zdaniem Iriny Mlodik, oczywiście, że nasze dzieci nadal muszą przestrzegać określonych zasad, ale pozwolenie im na samodzielne podejmowanie niektórych decyzji może pomóc w rozwijaniu ich samodzielności i pewności siebie. 

Równie ważne jest pokazywanie nastolatkom, że są kochane i szanowane bez względu na wszystko. Świadomość bycia akceptowanym i wspieranym, nawet gdy popełni się jakieś błędy (a przecież każdy z nas je popełnia), pomaga młodym ludziom w rozwoju pozytywnych postaw i dobrych nawyków, które będą miały wpływ na całe ich życie.

Drodzy rodzice, najlepsze, co możecie zrobić dla swoich nastolatków, to budowanie z nimi zdrowych relacji opartych na szacunku, zaufaniu i współpracy. Warto pamiętać, że pozytywna dyscyplina, słuchanie i angażowanie się w życie dziecka, a także zrozumienie jego problemów i cierpliwość są kluczowe dla zapewnienia prawie dorosłym dzieciom dobrego startu w dorosłość.

Czy ten wpis był dla Ciebie wartościowy? 

Daj nam znać w komentarzu, jak radzisz sobie z okresem dojrzewania u nastolatków. Czy Twoje dziecko zawsze otrzymuje odpowiednio dużo wsparcia? Czy dajecie się czasem ponieść emocjom, które prowadzą do rodzinnej sprzeczki? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o okresie dojrzewania u nastolatków, napisz do nas z problemem – spróbujemy Ci pomóc!

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.