Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
zabawy dla dzieci na deszczowe dni
Novakid dla rodziców
Star icon
16.10.2023
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Co można robić w deszczowy dzień? 10 dziecięcych zabaw na deszczowe dni 

Spis treści

Deszczowy dzień nie musi oznaczać nudzenia się w domu – wręcz przeciwnie! To doskonała okazja do odkrywania nowych form rozrywki i nauki, która przy okazji może wzmocnić więzi rodzinne. W tym artykule znajdziesz 10 kreatywnych i ekscytujących pomysłów na to, co robić z w deszczowy dzień i gdzie pojechać z dzieckiem, gdy pada deszcz.

Celem tego artykułu jest dostarczenie rodzicom i dzieciom mnóstwa inspiracji na twórcze spędzenie czasu podczas deszczowej pogody. Do każdej zabawy przedstawimy praktyczne informacje, abyście mogli łatwo je zorganizować i dostosować do swoich potrzeb. Przygotujcie się na emocjonującą podróż po 10 pomysłach na deszczową rozrywkę dla dzieci!

Rodzicu – pamiętaj, że deszczowy dzień może być doskonałą okazją do rozwoju kreatywności dziecka, nauki poprzez zabawę i budowania więzi rodzinnych w przytulnym i ciepłym wnętrzu domu.

Zajęcia na deszczowy dzień w domu

 1. Zajęcia plastyczne. Stół lub kuchenny blat można zamienić w prawdziwe studio artystyczne. Dostarcz dzieciom farby, kredki, kolorowe kartki, klej, nożyczki i inne materiały do tworzenia małych dzieł sztuki. Zachęcaj do malowania, rysowania, wycinania i tworzenia sztuki. Nawiązując do deszczu za oknem, możesz zaproponować temat prac „Podwodny świat” i zachęcić dzieci do malowania ryb, meduz czy innych morskich stworzeń. Jeżeli macie więcej czasu, możecie spróbować wykonać razem projekt DIY: ozdoby świąteczne lub ozdoby na walentynki, dekoracje do domu lub kartkę z życzeniami dla bliskiej osoby.
 2. Baza z kołdry i poduszek, czyli kemping w domu. Domowe kempingowanie to świetny sposób na stworzenie atmosfery prawdziwego kempingu, ale bez konieczności wychodzenia na zewnątrz w deszczowy dzień. Wszystko, czego potrzebujesz, to kołdry, poduszki, latarki i odrobina wyobraźni! W środku namiotu możecie czytać przygodowe książki lub opowiadać sobie straszne historie.
Przygotujcie też przekąski typowe dla kempingu, takie jak pianki marshmallows, czy hot dogi w mini wersji.
 3. Kino domowe. Przenieś doświadczenie kina do domu. Obejrzyjcie wspólnie ulubiony film lub stwórzcie mini maraton filmowy z ulubionymi bajkami. Przygotuj popcorn i napoje, aby oglądanie filmu w domu było przyjemniejsze i wyjątkowe. Pozwól dziecku wybrać film, który chciałoby obejrzeć, a następnie przed seansem filmowym możecie zrobić krótką dyskusję na temat fabuły lub postaci. Dobrym pomysłem łączącym zabawę z nauką angielskiego jest oglądanie filmu po angielsku, aby dziecko osłuchiwało się z brzmieniem języka obcego.
 4. Kuchenne eksperymenty. To doskonała okazja do nauki poprzez zabawę. Razem możecie przygotowywać proste przepisy, jak ciasteczka, kanapeczki, babeczki czy sałatka. Dzieci mogą pomagać w mieszaniu składników i dekorowaniu. Zorganizujcie na przykład wielki konkurs „Masterchef” w swojej kuchni, gdzie dzieci i dorośli mogą zdrowo rywalizować, kto stworzy najsmaczniejsze i najpiękniejsze wypieki lub potrawy.
 5. Gry planszowe i puzzle. Gry planszowe i układanki są doskonałym sposobem na spędzenie czasu w deszczowy dzień. Wybierzcie rodzinne gry odpowiednie dla wszystkich graczy i cieszcie się wspólną rywalizacją. Przykładowo, jeżeli macie w domu grę planszową „Monopoly”, to taka zabawa może być również świetną okazją, aby nauczyć najmłodszych o finansach i zasadach handlu.
 6. Czytanie i opowiadanie historii. Wybierz z dzieckiem ulubione książki i spędźcie wspólnie czas na czytaniu lub opowiadaniu historii. Zachęcaj pociechę do zadawania pytań i dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych i usłyszanych historii. Możecie na przykład zorganizować rodzinny klub książkowy, w którym wspólnie czytacie książki i rozmawiacie o nich po każdym rozdziale.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Co robić w deszczowy dzień na dworze?

 1. Deszczowy spacer. Pomimo deszczu, spacer na świeżym powietrzu może być przyjemnym doświadczeniem. Ubierzcie się wodoodpornie i wybierzcie na spacer po parku, lesie lub po okolicy. Deszczowy dzień może zaskoczyć Was nowymi zapachami i dźwiękami, które uczynią Wasz spacer wyjątkowym. W trakcie spaceru zachęcaj dzieci do obserwowania kropli deszczu na liściach drzew lub na trawie. To doskonała okazja, aby nauczyć się czegoś nowego o cyklu krążenia wody w przyrodzie.
 2. Skakanie w kałużach. To klasyczna zabawa na deszczowy dzień, którą być może pamiętają niektórzy rodzice. Dzieci lubią bawić się w wodzie i czuć, jak krople deszczu spadają na ich twarze. Podczas takiej zabawy upewnij się, że dzieci mają na sobie wodoodporne buty i ubrania. Możecie też zorganizować konkurs skakania w kałużach, podczas którego dzieci i rodzice mogą próbować skakać tak wysoko, jak to możliwe lub próbować stworzyć największą fontannę wody.
 3. Deszczowy taniec z parasolką. Podczas zabawy każde dziecko dostaje parasolkę i tańczy na podwórku lub w ogrodzie, próbując złapać krople deszczu na parasolce. Możecie też organizować konkurs tańca z parasolką, gdzie dzieci wymyślają własne szalone układy taneczne i prezentują je przed resztą rodziny.
 4. Szukanie tęczy. Po deszczu często można zobaczyć na niebie tęczę. To wspaniała okazja do nauki o przyrodzie i fizyce, w szczególności zjawisku optyki. Zachęć dzieci do uważnego obserwowania nieba po deszczu i poszukiwania tęczy. Możesz też przygotować przybory plastyczne i zachęcić dziecko do namalowania tęczy, którą widzą na niebie. Przy okazji wyjaśnij, jak powstaje tęcza i dlaczego ma różne kolory.

Gdzie pojechać z dzieckiem, gdy pada deszcz?

Deszczowa pogoda może okazać się idealną okazją do odwiedzenia tego jednego muzeum, które zawsze mijacie podczas spaceru lub pojechania na dalszą wycieczkę do parku wodnego, parku trampolin, do kina lub do biblioteki. Nawet jeżeli pogoda na dworze nie dopisuje, a jesteście w jednym w dużych polskich miast, z pewnością znajdziecie fajne atrakcje. Sprawdź, gdzie warto się wybrać podczas deszczowego dnia w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych miastach. 

Co robić w Warszawie? 

 • Centrum Nauki Kopernik: czyli interaktywne muzeum nauki, które oferuje dzieciom niezapomniane doświadczenia edukacyjne i rozrywkę. Wnętrze muzeum pełne jest ruchomych wystaw i eksponatów, które angażują zmysły i zachęcają najmłodszych do eksperymentowania.
 • Teatr Lalka: to instytucja teatralna specjalizująca się w przedstawieniach lalkowych i teatrze marionetek. Teatralne przedstawienia przenoszą najmłodszych w świat fantazji i magii. Teatr Lalka regularnie przygotowuje spektakle dla dzieci, dostosowane do różnych grup wiekowych.

Więcej o atrakcjach dla dzieci w Warszawie przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie. 

Co robić w Krakowie gdy pada?

 • Muzeum Fotografii w Krakowie: dla dzieci to wspaniała okazja do poznania historii i sztuki fotografii. Mogą również spróbować swoich sił w tworzeniu własnych zdjęć.
 • Park Wodny Kraków: oferuje wiele atrakcji wodnych, które dostarczają rozrywki i zabawy. Dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności pływania i cieszyć się aktywnością fizyczną.
 • Muzeum Etnograficzne w Krakowie: wizyta w muzeum pozwoli dzieciom poznać różne kultury i tradycje z całego świata. Mogą dowiedzieć się, jak ludzie żyją i pracują w różnych częściach globu.

Wrocław – co robić gdy pada deszcz? 

 • Hydropolis – Wrocławski Park Wody: czyli interaktywne muzeum wody, które oferuje wiele ciekawych eksponatów i doświadczeń związanych z wodą, co rozwija u dzieci zrozumienie nauki i ekologii. 
 • Panorama Racławicka: czyli olbrzymi panoramiczny obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami. Dzieci mogą podziwiać i poznawać historię i kulturę Polski oraz zrozumieć sztukę dawnego malarstwa.

Katowice – co robić w brzydką pogodę? 

 • Muzeum Śląskie w Katowicach: dla dzieci to okazja do poznania historii i kultury Śląska. Mogą odkrywać eksponaty i dowiedzieć się więcej o regionie, w którym mieszkają lub który zwiedzają z rodzicami.
 • Kopalnia Guido: czyli podziemny spacer górniczy, który sprzyja spędzaniu czasu w aktywny i nietypowy sposób. To niezwykła przygoda, która łączy prawdziwe doświadczenie kopalni z zabawą i nauką, która jest na wyciągnięcie rąk młodszych i starszych. 

Gdańsk wspólnie z dzieckiem podczas niepogody 

 • Muzeum Narodowe w Gdańsku: to jedno z najważniejszych muzeów w Polsce, które oferuje bogatą kolekcję sztuki i historycznych eksponatów. Dla dzieci przygotowane są interaktywne wystawy i warsztaty, które uczą historii i sztuki w atrakcyjny sposób.
 • Aquapark Sopot: oferuje rozrywkę w postaci basenów, zjeżdżalni wodnych i wielu atrakcji wodnych. Jest to doskonałe miejsce, aby dzieci mogły się bawić i cieszyć wodnymi przygodami w zamkniętym budynku. Podczas pobytu w aquaparku dzieci mogą rozwijać umiejętności pływania pod okiem instruktorów, a także korzystać z basenów z falami i zjeżdżalniami. 

Poznań atrakcje na deszczowe dni

 • Palmiarnia Poznańska: to zamknięte ogrody botaniczne, w których znajduje się wiele egzotycznych roślin i drzew. To idealne miejsce na spacer i naukę o różnorodności przyrody. Podczas wizyty dzieci mogą rozszerzać swoją wiedzę na temat botaniki i ekologii, a także cieszyć się pięknymi widokami i roślinami z różnych zakątków świata.

Łódź – co robić w deszczową pogodę? 

 • Centrum Nauki i Techniki EC1: oferuje liczne interaktywne wystawy i eksponaty, które pozwalają dzieciom naukę przez zabawę. Dzieci mogą eksperymentować, odkrywać i rozumieć zasady nauki, technologii i sztuki. To doskonała okazja do rozwijania naukowej ciekawości i zdobywania nowych umiejętności.

Korzyści z zabaw z dzieckiem w deszczowy dzień

 1. Rozwijanie Kreatywności: Ograniczone możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu w deszczowy dzień mogą pobudzać kreatywność. Dzieci często wymyślają innowacyjne gry i zabawy w domu. Warto bawić się z dzieckiem w domu na przykład poprzez zabawy sensoryczne, które dodatkowo rozwijają zmysły dziecka.
 2. Wzmocnienie Więzi Rodzinnych: Deszczowy dzień to doskonała okazja do spędzenia czasu razem. Zabawy w domu lub wspólne szukanie pomysłu na zabawy sprawiają, że rodzina jest ze sobą bliżej.
 3. Edukacja przez Zabawę: Możesz wykorzystać czas spędzony w domu podczas deszczu do nauki przez zabawę. Gry planszowe, kreatywne projekty czy czytanie książek to doskonałe sposoby na rozwijanie umiejętności.
 4. Wzmacnianie Odporności Psychicznej: Zabawy w deszczowy dzień uczą dzieci elastyczności i radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami, co wzmacnia ich odporność psychiczną. Nie zawsze kiedy zostajemy w domu musimy czuć smutek. Najprostsze pomysły na zabawę w domu, bywają czasem najlepsze.
 5. Zmniejszenie Stresu: Zabawy i rozrywki w deszczowy dzień mogą pomóc w zmniejszeniu stresu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dzięki ciekawej narracji i różnym zabawkom w domu możemy wyczarować świetną zabawę.
 6. Nauka Akceptacji Pogody: Zabawy w deszczową pogodę uczą dzieci akceptacji różnych warunków atmosferycznych i dostarczają okazji do nauki o przyrodzie. Gdy pogoda za oknem nie zachęca, mimo wszystko ubierzcie się ciepło i obserwujcie jaki fascynujący może być deszczowy świat.  

Czy ten artykuł był pomocny? 

Mamy nadzieję, że dzięki super pomysłom na ciekawe spędzanie czasu z dzieckiem podczas niepogody, nuda Was nie zaskoczy. Podczas kolejnego deszczowego dnia rozłóżcie w domu farby, puzzle lub zróbcie bazę z kołdry i poduszek. Jeżeli macie więcej czasu, możecie pojechać do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie lub parku wodnego Park of Poland. Najważniejsze, aby niepogoda nie popsuła Waszych nastrojów i była świetną okazją do spędzenia czasu razem! 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak wygląda rozwój sześciolatka - ilustracja
Novakid dla rodziców
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.