Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Co zabrać na wyjazd za granicę? 
Novakid dla rodziców
Star icon
15.03.2024
Time icon 12 min
Comment icon 0 komentarze

Co zabrać na wyjazd za granicę? 

Spis treści

Przygotowanie do wycieczki zagranicznej to nie tylko czas oczekiwania na nowe, ekscytujące doświadczenia, ale również moment, kiedy musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: co zabrać, aby nasz wyjazd był nie tylko przyjemny, ale i bezproblemowy? Dobrze skomponowana lista przedmiotów, które warto lub trzeba zabrać ze sobą, może okazać się kluczem do sukcesu. Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy kompendium niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej walizce podróżnika. Poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące planowania i pakowania, dzięki którym Wasza podróż za granicę z dzieckiem stanie się o wiele bardziej komfortowa!  Sprawdźmy, co dokładnie warto wziąć ze sobą na zagraniczną przygodę.

Dokumenty podróżne i pieniądze

Przygotowując się do podróży zagranicznej, niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na specyficzne wymagania dotyczące dokumentów wjazdowych, które różnią się w zależności od kraju docelowego. W niektórych przypadkach do przekroczenia granicy wystarczy sam dowód osobisty, szczególnie podczas podróży w obrębie Unii Europejskiej. Jednak przy dalszych eskapadach, konieczne może być posiadanie ważnego paszportu, a nawet specjalnych wiz lub certyfikatów szczepień. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i upewnić się, jakie dokumenty są wymagane dla wjazdu do danego kraju, warto odwiedzić oficjalną stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam znajdziecie najświeższe informacje o wymogach wjazdowych, zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa oraz innych ważnych kwestiach konsularnych.

Jakie dokumenty zabrać za granicę?

 • Paszport – Upewnij się, że jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego terminu powrotu.
 • Wiza – W zależności od celu i miejsca podróży, sprawdź, czy potrzebujesz wizy i jakie są procedury jej uzyskania.
 • Dowód osobisty – Dla podróży w obrębie Unii Europejskiej często wystarcza dowód osobisty.
 • Karta EKUZ – Umożliwia ona dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcarii na takich samych zasadach jak dla obywateli danego kraju. Dzięki niej, w razie nagłej choroby lub wypadku, będziemy mogli skorzystać z niezbędnych świadczeń medycznych.
 • Prawo jazdy – jeśli planujesz wynajem samochodu za granicą,
 • Polisę ubezpieczeniową – dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia podróżnego, które może okazać się nieocenione w wielu sytuacjach,
 • Certyfikaty szczepień – w przypadku podróży do krajów, gdzie wymagane są szczepienia przeciwko określonym chorobom,
 • Zezwolenie na podróż dla dziecka – jeśli podróżujesz z dzieckiem bez obecności jednego z rodziców lub opiekunów prawnych, może być wymagana pisemna zgoda na podróż.

Płatności za granicą

Podczas planowania podróży zagranicznej nie można zapomnieć o kwestiach finansowych, zwłaszcza o sposobach płatności w kraju docelowym. Ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić, jaką walutę przyjmuje dany kraj i odpowiednio przygotować się do dokonywania płatności. Jednym z rozwiązań jest założenie konta walutowego w swoim banku, co umożliwia dokonywanie transakcji bez dodatkowych opłat za wymianę waluty. Alternatywą jest skorzystanie z popularnych usług finansowych takich jak Revolut, które oferują korzystne kursy wymiany walut i minimalizują koszty związane z płatnościami za granicą. Tego typu aplikacje umożliwiają nie tylko wygodne płacenie kartą w lokalnej walucie, ale również bezproblemowe wypłacanie gotówki z bankomatów.

Jak bezpiecznie przechowywać pieniądze w podróży?

Zawsze warto mieć pod ręką trochę wypłaconej gotówki, nawet jeśli planujemy korzystać z kart płatniczych lub aplikacji finansowych typu Revolut. Posiadanie gotówki może okazać się niezwykle przydatne w sytuacjach, kiedy akceptacja kart jest ograniczona lub w przypadku awarii systemów płatniczych. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie pieniędzy przed kradzieżą czy zagubieniem:

 • Saszetki na dokumenty – Noszenie dokumentów i pieniędzy w saszetce noszonej bezpośrednio przy ciele to jeden z najlepszych sposobów na ich bezpieczeństwo.
 • Portfele podróżne – Specjalne portfele, które mogą być ukryte pod ubraniem, są doskonałym rozwiązaniem, aby trzymać pieniądze i dokumenty poza zasięgiem złodziei.
 • Podział środków finansowych – Nie przechowuj wszystkich pieniędzy i kart w jednym miejscu. Rozdziel je na kilka różnych lokalizacji, aby w przypadku kradzieży lub zgubienia portfela, nie stracić wszystkiego.

Jakie ubrania spakować na wyjazd za granicę? 

Pakowanie bagaży, zwłaszcza gdy w grę wchodzi podróż z dzieckiem, wymaga szczególnego przemyślenia i planowania. Oto kilka wskazówek, jak mądrze się spakować na wyjazd i co zabrać, aby być gotowym na wszelkie okoliczności:

 • Warstwy, warstwy, warstwy – Niezależnie od kierunku podróży, ubrania, które można na siebie nakładać, pozwalają na łatwą adaptację do zmieniających się warunków pogodowych. Warto zabrać ze sobą lekkie t-shirty, bluzy oraz kurtkę wiatrówkę lub cieńszą kurtkę puchową, w zależności od klimatu.
 • Uniwersalne zestawy – Wybieraj ubrania, które łatwo można ze sobą łączyć, tworząc różne zestawy. Neutralne kolory i kroje sprawdzą się najlepiej, umożliwiając maksymalne wykorzystanie każdej części garderoby.
 • Praktyczność i komfort – Zwłaszcza podczas zwiedzania, wygodne ubrania są kluczowe. Postaw na materiały „oddychające”, które szybko schną i nie wymagają prasowania.

Co warto zabrać, kiedy podróżujemy z dzieckiem?

Podróżowanie z dzieckiem wymaga dokładnego planowania i przygotowania. Oto uniwersalna lista rzeczy, które warto zabrać, aby podróż była komfortowa i bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica:

 • Zestawy ubrań na zmianę – Dzieci są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia, dlatego warto zabrać więcej ubrań na zmianę, niż przewiduje to plan na dorosłych.
 • Ubrania dopasowane do aktywności – Jeśli planujecie specyficzne aktywności, takie jak kąpiele morskie czy wędrówki, odpowiednie ubrania dla dzieci są niezbędne (np. kostiumy kąpielowe, kurtki przeciwdeszczowe).
 • Ochrona przed słońcem i zimnem – Kapelusze z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, a także ciepłe czapki i rękawiczki (w zależności od sezonu) zapewnią odpowiednią ochronę w różnych warunkach pogodowych.
 • Wygodne obuwie – Dobrej jakości, wygodne buty są niezbędne. Zaleca się zabranie parę wygodnych butów na co dzień, sandałów oraz, w zależności od aktywności, specjalistycznego obuwia (np. butów trekkingowych).

Jaki sprzęt elektroniczny zabrać w podróż?

Sprzęt elektroniczny ułatwia nam odnalezienie się w nowym kraju, kontakt z bliskimi oraz uwiecznienie wspomnień z wakacji. Aby uniknąć potencjalnych problemów i zapewnić sobie spokojną podróż, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie urządzeń mobilnych. Oto kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę:

Lista niezbędnych urządzeń:

 • Telefon – podstawowe narzędzie komunikacji, nawigacji, tworzenia fotorelacji i rozrywki. Dodatkowo pozwala na przechowywanie kopii ważnych dokumentów czy łatwe dzielenie się kosztami podczas wyjazdu.
 • Ładowarka – konieczna do utrzymania urządzeń w działaniu. Model z wieloma portami USB pozwoli na ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.
 • Konwerter wtyczek – niezbędny w podróży zagranicznej, gdzie standardy gniazdek mogą się różnić. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź typ wtyczek obsługiwanych w danym kraju.
 • Power bank – nie może go zabraknąć podczas żadnego wyjazdu. Sprawdzaj regularnie, czy jest naładowany, aby wyeliminować ryzyko wyczerpania baterii urządzeń mobilnych w kluczowych momentach.

Ochrona i zabezpieczenie sprzętu elektronicznego:

 • Etui i pokrowce – kluczowe do ochrony urządzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniem.
 • Wodoodporne opakowania – zabezpieczą elektronikę podczas aktywności na świeżym powietrzu i w miejscach o wysokiej wilgotności.
 • Zabezpieczenie hasłem i backup danych – zapewni bezpieczeństwo danych osobowych na wypadek zgubienia lub kradzieży sprzętu.
 • Ubezpieczenie sprzętu – warto rozważyć, szczególnie dla droższych urządzeń, które mogą ulec uszkodzeniu lub zaginieniu w trakcie podróży.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Co spakować do apteczki podróżnej?

Podczas podróży, zarówno tej bliskiej, jak i dalekiej, nieocenionym towarzyszem jest dobrze wyposażona apteczka podróżna. Posiadanie przy sobie podstawowych leków i środków pierwszej pomocy może okazać się niezbędne w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych. Oto, co warto zabrać:

 • Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – takie jak paracetamol lub ibuprofen, mogą okazać się pomocne przy nagłych bólach czy gorączce.
 • Plastry, bandaże i opatrunki – na wypadek skaleczeń, drobnych urazów czy obtarć.
 • Środki antyseptyczne – maść lub płyn do dezynfekcji ran.
 • Leki przeciwalergiczne – niezbędny element apteczki dla wszystkich alergików.
 • Środki przeciwbiegunkowe i na zaburzenia żołądkowe – zwłaszcza przy podróżach do miejsc o odmiennych standardach higieny lub kuchni.
 • Tabletki do oczyszczania wody – przydatne podczas trekkingu czy pobytu w miejscach, gdzie dostęp do czystej wody jest ograniczony.

Jakie kosmetyki zabrać na urlop?

Jeśli lecimy na wakacje samolotem, warto pamiętć o kilku zasadach przewożenia kosmetyków i płynów. Na ogół, przepisy lotnicze określają, że każdy pasażer może przewozić w bagażu podręcznym płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności do 100 ml każdy. Wszystkie te pojemniki muszą zmieścić się w przezroczystym, zamykanym worku o pojemności nie przekraczającej 1 litra. Worek ten musi być łatwy do ponownego zamknięcia i musi być przedstawiony do kontroli bezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje dotyczące przewożenia płynów, w tym kosmetyków, mogą się różnić w zależności od linii lotniczych oraz przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach, dlatego zawsze warto sprawdzić te kwestie na stronach internetowych wybranego przewoźnika lub odpowiednich organów regulacyjnych przed podróżą.

Pamiętaj, że ograniczenia dotyczące płynów nie mają zastosowania do bagażu rejestrowanego, co oznacza, że większe opakowania kosmetyków i innych płynów można bezpiecznie spakować do kosmetyczki umieszczonej w walizki nadawanej. Jednakże, z myślą o ochronie reszty zawartości bagażu przed potencjalnym wyciekiem, warto zabezpieczyć większe pojemniki w szczelne worki.

Jednak podstawowa lista kosmetyków do spakowania powinna zawierać:

 • Żel pod prysznic – niewielkie opakowanie lub wersja w saszetkach, idealna na krótkie wyjazdy.
 • Szampon i odżywka do włosów – również w małych pojemnikach lub w kostce, co jest coraz popularniejszą alternatywą.
 • Pasta do zębów i szczoteczka do zębów – niezbędne w codziennej higienie.
 • Dezodorant – najlepiej w formie stałej lub w małym opakowaniu spray’u, aby zmieścić się w limitach dotyczących płynów.
 • Krem nawilżający do twarzy i ciała – szczególnie ważny w miejscach o suchym klimacie lub po długich lotach.
 • Krem z filtrem UV – ochrona przed słońcem jest kluczowa niezależnie od kierunku podróży.
 • Zestaw do manicure – małe nożyczki lub cążki (pamiętaj, aby umieścić je w bagażu rejestrowanym), pilnik do paznokci.
 • Chusteczki nawilżające – mogą służyć zarówno do odświeżenia się, jak i szybkiego zmywania makijażu.
 • Małe opakowanie płynu do mycia rąk – przydatne zwłaszcza w miejscach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony.

Jakie zabawki dla dzieci spakować na wakacje? 

Podróżowanie z dziećmi może być wspaniałą przygodą, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Kluczowym elementem, który zapewni spokój i rozrywkę maluchom podczas długich podróży, są zabawki, gry i książki. Oto, co warto zabrać ze sobą, aby zapewnić dziecku zajęcie i radość w trakcie wyjazdu za granicę:

 • Małe, poręczne zabawki – które nie zajmują dużo miejsca, a mogą zapewnić rozrywkę na wiele godzin, np. małe figurki, autka, zwierzątka.
 • Książeczki do czytania – szczególnie te z ulubionymi postaciami dziecka lub interaktywne, z zadaniami do wykonania.
 • Gry podróżne – takie, które są łatwe do spakowania i mogą być wykorzystywane w różnych warunkach, np. karty, gry magnetyczne.
 • Zabawki edukacyjne – np. puzzle, książeczki z naklejkami, proste gry logiczne, które nie tylko zajmą czas, ale również będą stymulować rozwój malucha.
 • Tablet z ulubionymi bajkami i gramipamiętając o umiarkowanym korzystaniu z ekranów, tablet może być ratunkiem w momentach, gdy inne formy rozrywki się wyczerpią. Warto zainstalować nowe aplikacje i pobrać odcinki ulubionych bajek przed wyjazdem.
 • Słuchawki dla dzieci – jeśli planujesz korzystać z tabletu lub telefonu, słuchawki dostosowane do małych uszu zapewnią komfort słuchania bez przeszkadzania innym.
 • Zestaw do rysowania – kredki, pisaki, mały blok rysunkowy lub kolorowanki to świetny sposób na rozwijanie kreatywności i zajęcie dziecka na długie godziny.

Wakacje z noworodkiem – lista rzeczy na wyjazd

 • Pieluszki i chusteczki nawilżane – zapas na przynajmniej pierwsze dni wyjazdu oraz podróż.
 • Butelki i podgrzewacz do butelek – nawet jeśli karmisz piersią, butelki mogą być przydatne; podgrzewacz ułatwi przygotowanie posiłków w nocy.
 • Przenośne łóżeczko turystyczne – zapewni dziecku bezpieczne i komfortowe miejsce do spania, niezależnie od lokalizacji.
 • Krem do pielęgnacji skóry – delikatny krem lub balsam, który pomoże chronić skórę dziecka przed różnymi warunkami pogodowymi.
 • Zabawki i książeczki – kilka ulubionych przedmiotów, które pomogą uspokoić dziecko i zapewnić mu rozrywkę.
 • Ubrania na zmianę – noworodki często potrzebują kilku zmian ubrań dziennie, więc zaplanuj odpowiedni zapas.
 • Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt – żel do kąpieli, szampon, które są delikatne dla skóry dziecka.
 • Termometr i podstawowe lekarstwa – na wypadek, gdyby dziecko nagle gorączkowało lub pojawiły się inne problemy zdrowotne.
 • Ochrona przeciwsłoneczna – kapelusz z szerokim rondem, lekka odzież ochronna i krem z filtrem UV, szczególnie jeśli planujecie spędzać czas na zewnątrz.
 • Nosidełko dla niemowląt – jeśli planujesz wycieczki, nosidełko może być bardziej praktyczne niż wózek.
 • Sterylizator do butelek – szczególnie ważny w miejscach, gdzie dostęp do czystej wody może być ograniczony.

Wakacje z dzieckiem 2-3 lata – co spakować?

 • Zmienne ubrania – dzieci w tym wieku często brudzą się, dlatego warto zabrać więcej ubrań na zmianę. Pamiętaj o ubraniach dostosowanych do pogody w miejscu docelowym.
 • Butelka z wodą i przekąski – zdrowe, łatwe do przenoszenia przekąski oraz butelka z wodą niezbędna do utrzymania odpowiedniego nawodnienia.
 • Ulubione zabawki i książeczki – kilka wybranych zabawek i książeczek, które pomogą zająć dziecko podczas podróży i w czasie pobytu.
 • Kosmetyki dla dzieci – żel do kąpieli, szampon, krem nawilżający, krem z filtrem UV, a także chusteczki nawilżające i pieluchy, jeśli są jeszcze używane.
 • Apteczka – termometr, plastry, podstawowe lekarstwa na gorączkę czy ból brzucha, przystosowane do wieku dziecka.
 • Akcesoria plażowe – jeśli wyjazd obejmuje plażowanie, nie zapomnij o kapeluszu, okularach przeciwsłonecznych, rękawkach do pływania, i zabawkach do piasku.
 • Wózek lub nosidełko – zależnie od preferencji i planowanych aktywności. Lekki, składany wózek jest praktyczny w wielu sytuacjach, natomiast nosidełko może być lepsze podczas zwiedzania miejsc mniej dostępnych.
 • Koc piknikowy – przydatny nie tylko na plaży, ale i podczas wypoczynku w parku czy na łonie natury.
 • Nocnik podróżny lub wkłady do nocnika – jeśli dziecko jest w trakcie nauki korzystania z toalety.
 • Zabezpieczenie na gniazdka elektryczne – jeśli podróżujecie do miejsca, gdzie standard gniazdek różni się od tego w domu i istnieje ryzyko, że dziecko będzie chciało je badać.

Wyjazd w góry – co może się przydać? 

Każdy, kto planuje spędzić czas na szlakach, powinien pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego wyposażenia, które nie tylko zwiększy komfort podróży, ale również zapewni bezpieczeństwo w zmiennych warunkach górskich. Dobrze zaplanowany ekwipunek to podstawa udanej górskiej przygody, dlatego przygotowaliśmy listę najważniejszych rzeczy do spakowania:

 • Buty trekkingowe – solidne, wodoodporne buty z dobrą przyczepnością, odpowiednio wypróbowane przed podróżą.
 • Plecak turystyczny – wygodny, z odpowiednimi systemami regulacji i przegródkami na sprzęt.
 • Odzież warstwowa – bielizna termoaktywna, warstwy izolacyjne (np. polar), oraz wodoodporna i wiatroszczelna kurtka.
 • Krem z filtrem UV – ochrona przed słońcem jest równie ważna w górach, gdzie promieniowanie jest silniejsze.
 • Czapka, rękawiczki, szalik – dla ochrony przed zimnem, wiatrem i zmieniającymi się warunkami pogodowymi.
 • Latarka czołowa i zapasowe baterie – niezbędne do poruszania się po zmroku lub w trudniejszych warunkach.
 • Odzież przeciwdeszczowa – lekka i łatwa do spakowania, aby chronić przed niespodziewanymi opadami.
 • Śpiwór i karimata (w zależności od planów noclegowych) – jeśli planujesz biwakowanie lub noclegi w schroniskach, gdzie wymagane jest posiadanie własnego śpiwora.

Wyjazd nad morze – lista rzeczy do zabrania 

Planując wakacje nad morzem, warto zabrać ze sobą kilka przedmiotów, które umilą wypoczynek i zapewnią komfort podczas słonecznych dni na plaży. Oto jak może wyglądać lista rzeczy na wyjazd nad wodę:

 • Kostiumy kąpielowe – przynajmniej dwa na osobę, aby nie martwić się o suszenie jednego w trakcie korzystania z drugiego.
 • Ręczniki plażowe – najlepiej lekkie i szybkoschnące, aby zaoszczędzić miejsce i czas na suszenie.
 • Krem z filtrem UV – dla dzieci i dorosłych, by chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
 • Kapelusze przeciwsłoneczne lub czapki z daszkiem – dla dodatkowej ochrony przed słońcem, zwłaszcza dla dzieci.
 • Lekka odzież i obuwie – w tym klapki, sandały, lekkie sukienki, szorty, T-shirty.
 • Okulary przeciwsłoneczne – z filtrami UV, by chronić oczy przed intensywnym światłem.
 • Wodoszczelne etui na telefon – aby chronić urządzenie przed wodą i piaskiem.
 • Zabawki do wody i piasku dla dzieci – dmuchane koło lub foremki do piasku zajmą mało miejsca w bagażu, a dostarczą mnóstwo frajdy!
 • Środek po ukąszeniach owadów i łagodzący oparzenia słoneczne – dla szybkiej ulgi w przypadku drobnych urazów czy podrażnień.

 

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem, już wiecie, o czym warto pamiętać przed wyjazdem na dłuższe wakacje za granicą. Niezależnie od tego, czy planujemy spokojny odpoczynek w ciepłych krajach, aktywne wakacje w górach, czy odkrywanie nowych kultur i miast, dobrze przemyślany bagaż może znacząco ułatwić podróż i pozwolić cieszyć się każdą wspólnie spędzoną chwilą.

Zachęcamy również do korzystania z naszych list rzeczy, które warto zabrać na wakacje. Dzięki nim możecie mieć pewność, że nie zapomnicie o żadnych niezbędnych przedmiotach i będziecie mogli cieszyć się swoją wakacyjną przygodą!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak wygląda rozwój siedmiolatka - ilustracja
Novakid dla rodziców
Novakid dla rodziców
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.