Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Czy warto uczyć się języków obcych?
Edukacja dziecka
Star icon
17.07.2020
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Czy warto uczyć się języków obcych?

Spis treści

Już na samym wstępie, warto udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to nurtujące wielu rodziców i ich dzieci pytanie: “Czy warto uczyć się języków obcych?”. Oczywiście, że TAK! Korzyści płynące ze znajomości języków obcych są ogromne zarówno dla najmłodszych jak i ich rodziców. W dzisiejszym międzynarodowym i globalnym świecie na każdym kroku stykamy się z innymi językami, innymi kulturami czy innymi krajami. Najprostszymi przykładami mogą być tutaj angielskie nazwy produktów w sklepach, angielskie gry, bajki dla dzieci oraz inne dzieła kultury, a także coraz większa obecność obcojęzycznych rówieśników w polskich szkołach czy przedszkolach.

Język angielski oraz inne języki obce to obecnie podstawowa wiedza, która przyda się nam podczas podróżowania poza granice naszego Państwa. A że wakacje mamy w pełni, to chyba nikogo nie trzeba dwa razy przekonywać, że znajomość języków obcych na plaży, w górach czy nad jeziorem w Niemczech, Czechach, Anglii, Szkocji, Grecji, Turcji czy Hiszpanii, przyda się nam jak nigdy!

W tym tekście dowiedz się czy i dlaczego warto uczyć się języków obcych od najmłodszych lat oraz jakie dzięki temu można osiągnąć korzyści w przyszłości. Poznaj powody, dla których Twoja pociecha już w wieku kilku lat powinna znać podstawowe zwroty w wybranym języku obcym: angielskim, niemieckim czy innym.Przedstawiamy również kilka ciekawych statystyk związanych z językiem angielskim, które powinny przekonać i zmotywować Ciebie i Twoje dziecko do nauki.

Pamiętaj, że w naszej szkole języka angielskiego dla dzieci, uczymy już czterolatki! Znajomość angielskiego to absolutny must have w dzisiejszych czasach. Dlatego warto zadbać o to, aby. nasze dzieci uczyły sie go od maleńkości – taki proces nauki przebiega znacznie sprawniej i szybciej. nasza metoda pozwala poznawać im język obcy tak, jak poznały polski. Bez stresu i nerwów!

Znajomość języka angielskiego – ciekawe statystyki

Język angielski, czyli po angielsku: English language, jest językiem z grupy zachodniej, należącym do rodziny języków germańskich. Stąd też niektóre słówka występujące w języku angielskim pojawiają się również w języku niemieckim czy francuskim, ponieważ wszystkie te języki należą do jednej grupy językowej. Nic więc dziwnego, że to właśnie te trzy języki obce są najczęściej dostępne do nauki dla dzieci w przedszkolach,  szkołach publicznych i prywatnych oraz szkołach językowych dla dorosłych.

Język angielski jest powszechnie używany na całym świecie i w dzisiejszych czasach jest tym, czym kiedyś była dla wielu łacina. Jako język oficjalny, angielski wykorzystywany jest w ponad 60 krajach na całym świecie. Powszechnie używa się go w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, całej Wielkiej Brytanii, RPA, Australii, Nowej Zelandii oraz Indiach. Język angielski na całym świecie jest również powszechnie wykorzystywany w międzynarodowych instytucjach takich jak ONZ czy NATO, służy do zawierania międzynarodowych umów handlowych, jest używany na uczelniach wyższych na całym świecie oraz już całkiem przyziemnie, bardzo przydaje się w kontaktach międzyludzkich i podczas podróży po świecie. Liczba osób, które mówią na całym świecie po angielsku wynosi aż 527 milionów osób.

Zebrane tutaj przykłady i statystyki jasno dowodzą, że nawet jeśli nie jesteśmy szczególnie uzdolnieni humanistycznie czy językowo, a nauka języków obcych przychodzi nam lub naszym dzieciom z trudnością, warto skupić się na opanowaniu chociaż w podstawowym stopniu jednego tylko języka obcego – angielskiego.

Jak pokazują przeprowadzone badania, poziom nauczania i znajomości języka angielskiego w Polsce jest obecnie na wysokim poziomie. Najnowszy raport EF EPI, pokazuje, że Polska zamyka pierwszą dziesiątkę narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim. Ponadto, globalne badanie znajomości języka angielskiego w 72 krajach wykazało również, że biegłość języka angielskiego łączy się z poziomem życia, wysokością zarobków oraz innowacjami. Czy to nie wystarczające argumenty, żeby przekonać Cię, że warto uczyć się języków obcych? Znajomość nawet jednego języka obcego z pewnością okaże się bardzo przydatna w życiu i pomoże rozwiązać niejedną, nawet najbardziej zaskakującą sytuację w Polsce lub za granicą.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Skoro wiemy już, że zdecydowanie warto uczyć się języków obcych, należałoby przejść do korzyści płynących z ich znajomości. Spoiler alert – jest ich naprawdę dużo! Począwszy od tych bardzo przyziemnych, do tych nieco bardziej przyszłościowych dla nas i naszych dzieci. Poniżej prezentujemy najważniejsze powody, dlaczego warto uczyć się języków obcych, w szczególności języka angielskiego.

Możliwość nauki i studiowania za granicą

Ze względu na to, że wszystkie uczelnie na świecie oferują interesujące programy anglojęzyczne, skierowane specjalnie do studentów z innych krajów, warto znać przynajmniej jeden język obcy, aby móc kształcić się poza granicami naszego kraju,. Edukacja na zagranicznej uczelni to ogromna szansa na sukces w przyszłości oraz możliwość poznania innej kultury, zwyczajów oraz ciekawych ludzi. Edukacja za granicą to także dostęp do szerokiego zasobu wiedzy, który rozszerzy nasz światopogląd i uczyni z naszych dzieci osoby wszechstronne, tolerancyjne i otwarte.

Znalezienie dobrze płatnej pracy

To najczęściej wymieniana korzyść płynąca ze znajomości języków obcych. Dzięki umiejętności posługiwania się językiem angielskim, niemieckim czy rosyjskim, pracodawca w firmie chętniej nas zatrudni, a nasze wynagrodzenie będzie wyższe. Znajomość języków obcych podnosi naszą konkurencyjność na rynku pracy i przyczynia się do zdobywania lepszych stanowisk w najbardziej prestiżowych firmach polskich i zagranicznych z siedzibami w Polsce, których z każdym rokiem w naszym kraju przybywa.

Możliwość wyjazdu na stałe za granicę

Dzięki znajomości języka angielskiego możemy w każdej chwili podjąć decyzję o przeprowadzce na stałe do innego kraju. W życiu przyczyn takiej decyzji może być wiele, np. znalezienie zagranicznej miłości, chęć zarobku za granicą czy zamiłowanie do kultury danego kraju. Dzięki znajomości języka obcego, który obowiązuje w danym kraju, łatwiej będzie nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dogadać się w pracy, poznać nowych znajomych oraz po prostu korzystać z życia w Anglii, Niemczech czy Francji.

Poznawanie ciekawych ludzi i ich kultur

Aby poznawać ciekawych ludzi z całego świata, w dzisiejszych czasach nie trzeba już dysponować ogromnym budżetem na zagraniczne podróże. W XXI wieku, aby spotkać kogoś ciekawego z zagranicy wystarczy dostęp do Internetu lub odpowiednia aplikacja na telefon. W związku z tym, że poznawanie ciekawych ludzi z innych krajów oraz ich kultur stało się tak łatwe, warto znać język angielski, aby czerpać z tego dobrodziejstwa pełnymi garściamI! Poza tym, znajomość z osobą, która posługuje się na co dzień językiem obcym jest niezwykle motywująca do  dalszej nauki i szlifowania swoich umiejętności językowych.

Ponadto, dzięki nauce języków obcych:

 • mamy nieograniczone możliwości podróżowania po świecie.
 • zyskujemy dostęp do międzynarodowych dzieł kultury i sztuki oraz rozrywki.
 • stale stymulujemy rozwój mózgu i umiejętności poznawczych.
 • przez całe życie ćwiczymy pamięć krótkotrwałą i długotrwałą
 • mamy łatwość w korzystaniu z Internetu oraz programów komputerowych i aplikacji.
 • aktywnie przezwyciężamy tzw. barierę językową.

Czy warto uczyć się języków obcych? Obrazowy przykład

Na koniec jeszcze mały, humorystyczny przykład, który dobitnie potwierdza, że warto uczyć się języków obcych, najlepiej już od najmłodszych lat. Przenieśmy się na moment do Anglii i wyobraźmy sobie rozmowę dwóch dobrychy znajomych:

Tomek pyta Bartka: „Znasz może jakiegoś dobrego dentystę, na miejscu?”

Bartek odpowiada: „Znam świetnego, ale on jest rodowitym Anglikiem.”

Tomek lekko przerażony, bo słabo zna angielski, ale udaje się na wizytę do angielskiego dentysty. Siada w fotelu, pokazuje dentyście swoje zęby i mówi: „Tu.”

Dentysta wyrywa Tomkowi dwa zęby, a na drugi dzień Tomek ponownie widzi się z Bartkiem i opowiada mu: „Słuchaj, jakiś dziwny ten angielski dentysta. Ja mu pokazuję bolący ząb, mówię mu, że TU boli, a on wyrywa mi dwa zęby!”

Bartek śmieje się długą chwilę i odpowiada: „Aleś Ty głupi! Two po angielski oznacza dwa…

Tomek świadomy swojej fatalnej pomyłki, na drugi dzień udaje się ponownie do angielskiego dentysty i pewnie siada na fotelu, po czym wskazuje bolący ząb i mówi: „Ten.” 

Bolesnego zakończenia tej zabawnej historii chyba nie trzeba już nikomu zdradzać, bo kto choć trochę zna angielski, doskonale wie, że TEN to po angielsku dziesięć…

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
05.10.2020
Time icon 14 min
Systematyczność w nauce języków – dlaczego jest tak ważna?
Edukacja dziecka
15.03.2023
Time icon 7 min
Jakich języków obcych warto się uczyć w 2023 – najpopularniejsze języki świata
Edukacja dziecka
19.04.2020
Time icon 7 min
Od jakiego wieku można zacząć naukę języków obcych?
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko