Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Od czego zacząć naukę języka angielskiego z dzieckiem? 
Jak się uczyć
Star icon
23.05.2024
Time icon 8 min
Comment icon 2 komentarze

Od czego zacząć naukę języka angielskiego z dzieckiem? 

Spis treści

Nauka języka angielskiego przez dziecko powinna być przede wszystkim przyjemna i pełna radości. Tylko wtedy dziecko nie zniechęci się za szybko i będzie w stanie sumiennie uczestniczyć w zajęciach, czerpiąc z nich radość i satysfakcję. Rodzice pamiętajcie, że wspólne odkrywanie nowego języka to doskonała okazja do wzmacniania więzi rodzinnych oraz rozwijania dziecięcej ciekawości i otwartości na świat (która drzemie też w każdym dorosłym!).

Warto wykorzystać tę naturalną ciekawość dziecka, wprowadzając angielski w codzienne życie poprzez piosenki, gry, rymowanki i krótkie bajki. To nie tylko rozwija umiejętności językowe, ale również sprawia, że nauka staje się częścią codziennych aktywności, a nie tylko obowiązkiem.

Podstawy języka angielskiego to przede wszystkim proste słówka i zwroty, które dziecko może szybko przyswoić i zacząć używać. Warto zacząć od tematów bliskich dziecku, takich jak rodzina, zwierzęta, kolory czy zabawki. Metody nauki powinny być dostosowane do wieku i zainteresowań malucha, a różnorodność form aktywności pomoże utrzymać jego uwagę i zaangażowanie.

W tym artykule przyjrzymy się dokładniej, od czego zacząć naukę języka angielskiego z dzieckiem, jakie metody i narzędzia są najbardziej efektywne oraz jak wprowadzać podstawy języka w sposób atrakcyjny i motywujący. Dzięki temu nauka angielskiego stanie się dla Twojego dziecka wspaniałą przygodą pełną radości i nowych odkryć.

Podstawy języka angielskiego

Naukę języka angielskiego z dzieckiem warto zacząć od podstawowych tematów, które są bliskie codziennemu życiu malucha. Nazwy owoców, warzyw, kolory, a także proste powitania i przedstawianie się to doskonałe pierwsze kroki w językowej podróży.

Ważne jest, aby nie przeciążać dziecka zbyt dużą ilością materiału na raz. Lepsze efekty przyniesie dzielenie nauki na mniejsze porcje, co pozwoli dziecku na stopniowe i bardziej efektywne przyswajanie nowych informacji.

Podstawowe umiejętności językowe, które dziecko powinno opanować na początkowym etapie nauki angielskiego, obejmują następujące, główne obszary, które warto uwzględnić:

 1. Podstawowe słownictwo:
 • Nazwy owoców i warzyw: apple (jabłko), banana (banan), carrot (marchewka), tomato (pomidor).
 • Kolory: red (czerwony), blue (niebieski), green (zielony), yellow (żółty).
 • Nazwy zwierząt: cat (kot), dog (pies), bird (ptak), fish (ryba).
 • Przedmioty codziennego użytku: book (książka), chair (krzesło), table (stół), pen (długopis).

2. Podstawowe zwroty i wyrażenia:

 • Powitania i pożegnania: Hello (Cześć), Goodbye (Do widzenia), Good morning (Dzień dobry), Good night (Dobranoc).
 • Przedstawianie się: My name is… (Mam na imię…), What is your name? (Jak masz na imię?).
 • Proste pytania i odpowiedzi: How are you? (Jak się masz?), I am fine, thank you (Mam się dobrze, dziękuję).

3. Podstawowe struktury gramatyczne:

 • Liczby: one (jeden), two (dwa), three (trzy), four (cztery), five (pięć).
 • Proste zdania: This is a cat (To jest kot), I have a book (Mam książkę).
 • Formułowanie pytań: Is this a dog? (Czy to jest pies?), What is this? (Co to jest?).

4. Rozumienie i reagowanie na polecenia:

 • Proste polecenia: Sit down (Usiądź), Stand up (Wstań), Open the door (Otwórz drzwi), Close the window (Zamknij okno).

5. Podstawowe wyrażenia grzecznościowe:

 • Proszę i dziękuję: Please (Proszę), Thank you (Dziękuję), You’re welcome (Proszę bardzo).

Nauka tych podstawowych elementów językowych stanowi fundament, na którym można budować dalsze umiejętności. Ważne jest, aby wprowadzać te zagadnienia stopniowo, dostosowując tempo nauki do możliwości i zainteresowań dziecka. Regularne powtarzanie tych zwrotów oraz wyrażeń w codziennych sytuacjach pomoże dziecku w ich skutecznym przyswajaniu i utrwalaniu.

Różnorodne metody nauki angielskiego  

Istnieje wiele sprawdzonych i polecanych przez nauczycieli metod, które mogą pomóc dziecku w przyswajaniu nowego języka. Do najbardziej popularnych należą metody Callana oraz Berlitza.

Metoda Callana skupia się na intensywnym powtarzaniu i mówieniu, co pozwala na szybkie opanowanie podstawowych zwrotów i struktur gramatycznych. Jest to metoda dynamiczna i interaktywna, idealna dla dzieci, które lubią aktywne formy nauki. Więcej na temat metody Callana można przeczytać w tym artykule.

Z kolei metoda Berlitza koncentruje się na pełnym zanurzeniu w języku, wykorzystując realne konteksty i sytuacje do nauki. Jest to podejście holistyczne, które nie tylko uczy języka, ale również kultury i zwyczajów kraju, w którym jest on używany.

Warto zapoznać się z różnymi metodami nauki języka angielskiego, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom i preferencjom Twojego dziecka. Dla najmłodszych szczególnie polecana jest metoda Total Physical Response, która do nauki języka obcego angażuje całe ciało. Takie podejście sprawia, że najmłodszym uczniom nauka angielskiego kojarzy się przede wszystkim z doskonałą zabawą.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Doskonalenie umiejętności poprzez codzienną praktykę  

Systematyczne powtarzanie jest kluczem do skutecznej nauki języka, a codzienne ćwiczenia to fundament, na którym opiera się przyswajanie nowych umiejętności. W przypadku dzieci, powtarzanie powinno odbywać się w formie zabawy, co sprawia, że nauka stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Codzienne aktywności, takie jak śpiewanie piosenek, oglądanie bajek w języku angielskim, czy granie w gry edukacyjne, mogą znacząco wpłynąć na tempo i jakość nauki. Ważne jest, aby dziecko miało możliwość regularnego kontaktu z językiem w różnych kontekstach – w domu, na spacerze, podczas zabawy z rodzeństwem czy rówieśnikami.

Możemy na przykład codziennie pytać dziecko o kolory przedmiotów w domu, wspólnie liczyć zabawki, czy nazywać owoce i warzywa podczas przygotowywania posiłków. Takie proste, codzienne czynności nie tylko utrwalają słownictwo, ale również uczą dziecko, jak używać języka w praktyce.

Już nawet kilka minut dziennie poświęconych na naukę języka angielskiego może przynieść znakomite efekty, pod warunkiem, że będzie to czas spędzony w angażujący i interesujący sposób.

Wspólne uczenie się i aktywne rodzicielskie wsparcie   

Wspólne uczenie się z dzieckiem to kluczowy element skutecznej edukacji językowej. Gdy rodzice angażują się w proces nauki, mogą stworzyć z dzieckiem zgrany zespół, który działa efektywniej, uczy się szybciej, a jednocześnie czerpie radość ze wspólnie spędzonego czasu. Połączenie sił w nauce nie tylko ułatwia przyswajanie nowego materiału, ale również wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem.

Przykładem wspólnej nauki może być odkrywanie i poznawanie gier edukacyjnych online. W dobie nowych technologii gry te stają się częścią codzienności dzieci, a rodzice, uczestnicząc w tej przygodzie, mogą lepiej zrozumieć zainteresowania swoich pociech.

Dzieci, dzięki swojej ciekawości i otwartości, często szybciej opanowują nowe doświadczenia, takie jak korzystanie z cyfrowych rozwiązań. Rodzice, biorąc udział w tej aktywności, mogą nie tylko lepiej poznać swoje dziecko, ale także podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpiecznego i mądrego korzystania z technologii.

Wspólne granie w edukacyjne gry to również doskonały pretekst do kształtowania wielu umiejętności, takich jak komunikacja, radzenie sobie z emocjami, czy nauka reagowania na sukcesy i porażki.

Jak zauważa Karolina Tuchalska-Siermińska, psycholog i ekspertka Novakid w Polsce, angażowanie się rodziców w cyfrowe aktywności dzieci pozwala na lepsze zrozumienie ich świata oraz na efektywniejsze wsparcie ich rozwoju. Wspólne granie może stać się nie tylko zabawą, ale także wartościowym czasem, który pomaga w nauce języka oraz w rozwijaniu relacji rodzic-dziecko.

Najczęściej używane zwroty w języku angielskim 

Oto kilka przykładów prostych zwrotów po angielsku, które początkujące dziecko może szybko opanować:

 1. Hello – Cześć
 2. Good Morning – Dzień Dobry
 3. Goodbye – Do widzenia
 4. Bon apetit – Smacznego
 5. My name is Tom. – Mam na imię Tomek.
 6. What is your name? – Jak masz na imię?
 7. How old are you? – Ile masz lat?
 8. I’m 6 years old. – Mam 6 lat.
 9. Where are you from? – Skąd pochodzisz?
 10. I’m from Poland. – Pochodzę z Polski.
 11. Please – Proszę
 12. Thank you – Dziękuję

Zachęcajmy dziecko do częstego używania tych zwrotów w codziennych sytuacjach, co utrwali ich znajomość i sprawi, że nauka stanie się naturalną częścią życia codziennego.

Przykładowo, podczas zakupów możemy pytać o kolory warzyw i owoców w sklepie, a w domu nazywać wspólnie przedmioty i zwierzęta. W ten sposób nauka języka będzie płynna i angażująca, a dziecko zyska pewność siebie w posługiwaniu się nowymi słowami.

Kiedy zacząć naukę języka angielskiego z dzieckiem?    

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Jednak eksperci zgodnie twierdzą, że im wcześniej rozpoczniemy naukę języka obcego, tym lepiej. Wczesne wprowadzenie dziecka do świata języka angielskiego może przynieść wiele korzyści, takich jak łatwiejsze przyswajanie nowych słów, lepsza wymowa oraz większa płynność w posługiwaniu się językiem w przyszłości. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule – Od kiedy zacząć naukę języka obcego przez dziecko.

W Novakid prowadzimy programy nauki języka angielskiego dostosowane do początkujących uczniów już od 4. roku życia. Dzięki naszym zajęciom dzieci mogą uczyć się poprzez zabawę w przyjaznym i bezpiecznym środowisku, pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycieli, którzy są native speakerami.

Nauka z Novakid staje się fascynującą przygodą, która rozwija nie tylko umiejętności językowe, ale także ciekawość i otwartość na świat. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pierwszej lekcji próbnej, aby przekonać się, jak nasze metody mogą pomóc Twojemu dziecku w nauce angielskiego.

Rate this post
 1. Weronika

  Od kiedy można się zapisać na lekcję

  • Novakid

   Dziękujemy za Twój komentarz, Weroniko! Na lekcję próbną możesz zapisać się w dogodnym dla siebie terminie. Dla rejestracji wystarczy kliknąć link: https://www.novakid.pl/registration

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak się uczyć
Jak się uczyć
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.