Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
rodzice bawią się z dziećmi na świeżym powietrzu
Novakid dla rodziców
Star icon
25.10.2023
Time icon 12 min
Comment icon 0 komentarze

44 pomysłów na zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

Spis treści

Maluchy uwielbiają spędzać czas na aktywnościach na świeżym powietrzu. Rodzice z kolei mogą się zastanawiać, dlaczego warto bawić się z dziećmi i całą rodziną na świeżym powietrzu. Za chwilę to wyjaśnimy! W tym artykule znajdziesz mnóstwo inspiracji do wspólnej zabawy na dworze i przekonasz się, że przebywanie na świeżym powietrzu i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu to idealny sposób na wspieranie rozwoju dziecka. 

Dlaczego warto bawić się na świeżym powietrzu?

Bawienie się na świeżym powietrzu to nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną, ale również na zacieśnienie rodzinnych relacji. Gry zespołowe, takie jak siatkówka plażowa czy frisbee, stwarzają okazję do wspólnej zabawy i integracji. Co więcej, aktywność na świeżym powietrzu sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci. Podczas gdy w domu skupiamy się głównie na rozwijaniu motoryki małej i umiejętności kognitywistycznych, na dworze dzieci mają okazję rozwijać motorykę dużą, koordynację i zdolności społeczne. Zrównoważony rozwój wymaga więc bawienia się zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Chcesz dowiedzieć się, jakie zabawy na świeżym powietrzu są najlepsze dla dzieci i całej rodziny? Sprawdź, co przygotowaliśmy w tym zestawienie najlepszych sposobów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu z podziałem na 4 pory roku.

Aktywności na lato

1. Podchody

Podchody to tradycyjna gra plenerowa, która uczy dzieci cierpliwości, obserwacji i pracy zespołowej. Dzięki niej młodsi i starsi uczą się skupiać na otaczającym środowisku, co sprzyja nauce o naturze i rozwija zdolność orientacji w terenie.

2. Puszczanie latawca

Puszczanie latawca to wspaniała aktywność na świeżym powietrzu rozwijająca koordynację ruchową i cierpliwość. Dziecko uczy się obserwacji kierunku wiatru i dostosowywania do niego toru lotu swojego latawca, co sprzyja zrozumieniu podstawowych zasad fizyki.

3. Badminton

Badminton to sport, który doskonale rozwija refleks, precyzję i koordynację ruchową. Gra na świeżym powietrzu dodatkowo wzmacnia odporność i pozwala na nacieszenie się słonecznymi promieniami. Badminton jest stosunkowo prostą grą, której podstawy mogą opanować już 5 letnie dzieci. W badmintona możemy grać też w więcej osób, odbijając lotkę między sobą. Badminton może być też wstępną aktywnością jeśli w przyszłości chcemy nauczyć dzieci gry w tenisa.

4. Wyścigi z jajkiem na łyżce

To zabawna gra rozwijająca równowagę i precyzję. Dzieci uczą się podczas niej cierpliwości i koncentracji, starając się nie upuścić jajka. Taką zabawę na świeżym powietrzu łatwo zorganizować i nie trzeba mieć zabawek, wystarczą przedmioty znajdujące się w kuchni. W tej zabawie dla dzieci na świeżym powietrzu może też wziąć udział większa grupa osób. Uczy balansu i koordynacji.

5. Puszczanie baniek mydlanych

Obserwowanie lecących baniek uczy dzieci cierpliwości, a także zachęca do biegania i skakania, co sprzyja rozwijaniu motoryki dużej. Jeśli zastanawiasz się, czy idealny przepis na płyn do baniek mydlanych istnieje – mamy odpowiedź! Wykorzystaj zwykłą wodę lub wodę destylowaną (ok. 1 litra) – koniecznie ciepłą. Do tego dodaj dobry płyn do mycia naczyń np. Fairy (2 duże łyżki kuchenne) oraz dwie małe łyżeczki cukru pudru. Solidnie wymieszaj i gotowe! Podczas zabawy pilnuj, aby dziecko nie wypiło przypadkiem mikstury i nie połykało baniek! 

6. Malowanie kredą na chodniku

Dzięki tej aktywności dzieci mogą wyrażać swoją kreatywność na świeżym powietrzu, co sprzyja rozwijaniu zdolności artystycznych i wyobraźni. Zapewnij dziecku wiele kolorów kredy i niech wyobraźnia na świeżym powietrzu pozwala tworzyć najpiękniejsze rysunki inspirowane otaczającą naturą. 

7. Wyjście na plac zabaw

Plac zabaw to miejsce, gdzie dzieci rozwijają umiejętności społeczne, uczą się dzielenia i współpracy oraz trenują motorykę dużą na różnorodnych przyrządach. Znacie już na pamięć wszystkie place zabaw w Waszej okolicy? Wybierzcie się kawałek dalej i sprawdźcie, czy w innych miejscach zabawy z innymi dziećmi na świeżym powietrzu są tak samo ekscytujące. 

8. Zabawa w chowanego

Chowanie się i szukanie innych uczestników gry w chowanego rozwija zdolności obserwacyjne, cierpliwość i kreatywność w wymyślaniu miejsc ukrycia. To super angażująca zabawa na długie godziny. 

9. Berek

Berek to klasyczna gra, która rozwija szybkość, zwinność i zdolności taktyczne. Dzieci na ogół lubią zabawy ruchowe i takie, w których nie brak zdrowej rywalizacji z rówieśnikami. 

10. Skakanie na skakance

Skakanie na skakance wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację i rytm, a także poprawia wydolność serca. Aby skakać na skakance w więcej osób, wcale nie trzeba mieć dużej skakanki. Wystarczy użyć grubszego sznura lub liny. 

11. Tor przeszkód w ogrodzie

Korzystając z przyrządów ogrodniczych i roślin, możesz przygotować dla dziecka bezpieczny tor przeszkód z basenem z wodą, workami jutowymi, grządkami do przeskakiwania i drzewami do omijania slalomem. Przez pokonywanie przeszkód dzieci rozwijają zwinność, siłę i odwagę, uczą się też planowania i strategii.

12. Zbieranie jagód i poziomek

To spokojna aktywność, która uczy dzieci cierpliwości, dokładności i szacunku do przyrody. A ile w tym wszystkim smaku i zdrowia! Owoce leśne są bardzo wartościowym źródłem witamin dla młodego organizmu. Warto po zebraniu dodać je do śniadania, podwieczorku lub kolacji. 

13. Biwakowanie pod namiotem

Biwakowanie pozwala dzieciom doświadczyć wielkiej przygody na świeżym powietrzu. Uczy też samodzielności i radzenia sobie w trudnych warunkach. Spędzanie wolnego czasu w taki sposób sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi i pożytecznemu spędzaniu czasu na dworze. 

14. Ogrodowe kręgle

Gra w kręgle rozwija zdolności motoryczne, precyzję i zdolności taktyczne. Ogrodowe kręgle możecie wykonać z plastikowych butelek lub drewnianych palików, a za kulę do kręgli może Wam posłużyć dowolna piłka.

15. Bitwa na balony z wodą

To świetna zabawa na upalne, letnie dni, która rozwija zwinność, celność i umiejętność pracy zespołowej. Słoneczne dni stają się o wiele ciekawsze, kiedy do zabawy na dworze dołączają wodne doświadczenia! 

16. Przejażdżka rowerowa

Jazda na rowerze nie tylko kształtuje sylwetkę i wzmacnia mięśnie całego ciała, ale także pozwala na podziwianie piękna otaczającego świata. To idealna forma aktywnego wypoczynku dla każdego – zarówno najmłodszych jak i dorosłych członków rodziny. 

17. Wyjście na rolki lub wrotki

Rolki i wrotki to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Dzięki nim możemy popracować nad naszą zwinnością i równowagą, jednocześnie bawiąc się doskonale.

18. Hula hoop

Kręcenie hula hoop wzmacnia mięśnie brzucha, poprawia koordynację i rytm. Regularne ćwiczenia z hula hoop mogą przynieść zdumiewające efekty u starszych dzieci! A najmłodsze dzieci z pewnością docenią możliwość zabawy ruchowej z hula hoop do muzyki, która poza korzyściami zdrowotnymi, ma również wpływ na zdolności muzyczne i rytmiczne dziecka. 

19. Jazda na deskorolce

Deskorolka to nie tylko środek transportu, ale przede wszystkim pasja i styl życia. Jazda na niej to doskonały sposób na rozwijanie zdolności motorycznych i poczucia równowagi.

20. Bosy spacer po trawie

Spacerowanie boso po trawie masuje stopy, poprawia krążenie i pozwala dzieciom łączyć się z naturą (i to dosłownie!), odczuwając przyjemne uczucie pod stopami. Podczas takiego spaceru sensorycznego upewnij się, że żaden kamyczek nie znajduje się na trasie dziecka. Taki ruch na świeżym powietrzu musi być bezpieczny dla dziecka.

Aktywności na jesień

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

21. Figurki z kasztanów

Tworzenie figurek z kasztanów to nie tylko kreatywna zabawa, ale również doskonała okazja do zbierania tych jesiennych darów natury. Dzieci uczą się obserwacji i doceniania przyrody, a także rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię podczas tworzenia różnorodnych postaci.

22. Korale z jarzębiny

Jarzębina to piękny symbol jesieni. Tworzenie korali z jej owoców to nie tylko zabawa, ale również nauka cierpliwości i precyzji. Dzięki temu dzieci uczą się doceniać naturalne piękno i wykorzystywać je w kreatywny sposób.

23. Zbieranie darów jesieni

Podczas zbierania liści, żołędzi czy innych jesiennych skarbów, dzieci uczą się obserwować zmieniającą się przyrodę i doceniać jej bogactwo. Każdy zebrany przedmiot może stać się inspiracją do kolejnych zabaw i kreatywnych projektów. Przy okazji można zaproponować dziecku tworzenie z zebranych darów jesieni figurek, biżuterii i budowli.

24. Budowanie karmnika dla ptaków

Tworzenie karmnika to nie tylko praktyczna pomoc dla ptaków w trudniejszym jesienno-zimowym okresie, ale również okazja do nauki majsterkowania w praktyce

25. Zrobienie zielnika

Jesień jest super okazją na to, żeby zbierać kolorowe liście i inne rośliny i zrobić z nich zielnik. Przyklejaj lekko zasuszone rośliny taśmą do kartki w taki sposób, aby wszystkie jej części były dobrze widoczne. Zielnik do szkoły warto dodatkowo opatrzyć podpisani roślin, nazywając gatunki po polsku i po łacinie. 

26. Granie w klasy

Klasy to tradycyjna gra, która doskonale łączy zabawę z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Dzięki niej dzieci rozwijają koordynację, precyzję i zdolności motoryczne. Granie w klasy można przeprowadzić na przykład na szkolnej przerwie, podczas dobrej pogody. 

27. Jazda konna

Jazda konna to nie tylko sport, ale głębokie doświadczenie łączące człowieka z naturą. Dzieci uczą się odpowiedzialności i troski o zwierzęta, jednocześnie rozwijając swoją równowagę i koordynację. Koń to wspaniały partner, który uczy empatii, cierpliwości i komunikacji bez słów. Jazda w otoczeniu przyrody pozwala na chwilę relaksu i oderwania się od codziennego zgiełku, a jednocześnie jest doskonałym treningiem dla całego ciała.

28. Oglądanie gwiazd

Wczesne, jesiennie noce są doskonałą okazją do obserwacji nieba. Dzieci uczą się podziwiać kosmos, poznają gwiazdozbiory i uczą się zrozumienia wielkości wszechświata. Gwiazdy możecie oglądać na przykład z domowego namiotu – można go zrobić z kocy i poduszek. To doskonały pomysł na zabawę wieczorem i na Halloween.

Aktywności na zimę

29. Lepienie bałwana

Kto z nas nie pamięta radości z lepienia pierwszego bałwana każdej zimy? Lepienie bałwana to nie tylko świetna zabawa, ale również wyzwanie dla dziecięcej kreatywności. Przy okazji taka zabawa dla dzieci na dworze rozwijaja zdolności manualne i uczą się pracy w zespole. A pierwszy uśmiech bałwana, który dzieci „ożywią” marchewką i węglem, zostaje w pamięci na długo.

30. Wyjście na sanki

Sanki to symbol zimowej zabawy! Zjazdy z białych wzgórz nie tylko dostarczają mnóstwo emocji, ale także uczą dzieci odwagi, koordynacji oraz kontroli nad własnym ciałem. To również doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu zimą i wzmocnienie odporności w chłodniejsze dni.

31. Bitwa na śnieżki

Bitwa na śnieżki to doskonała okazja do rozwijania celności i strategii. Dzieci uczą się pracy zespołowej, szybkiego myślenia i planowania. A śmiech i zabawa są gwarantowane! Jak widać, niektóre pomysły na zabawy na dworze wcale nie wymagają długich przygotowań! 

32. Jazda na łyżwach po lodzie

Ta zimowa aktywność to nie tylko doskonały trening równowagi i koordynacji, ale także nauka wytrwałości i samodyscypliny. Pierwsze kroki na lodzie mogą być trudne, ale z każdym kolejnym razem, przychodzą dziecku coraz łatwiej, co wzmacnia jego pewność siebie.

33. Jazda na nartach

Narty to synonim zimowego sportu i przygody. Dzieci uczą się kontrolować swoje ciało, rozwijają refleks i koordynację. Ponadto, piękno zimowego krajobrazu i świeże górskie powietrze czynią tę aktywność niezwykle korzystną dla zdrowia i samopoczucia.

34. Dokarmianie ptaków w karmniku

Zima to trudny czas dla wielu ptaków. Dzięki dokarmianiu dzieci uczą się empatii i odpowiedzialności za inne istoty. Obserwacja ptaków pozwala na poznanie różnych gatunków i zrozumienie ich potrzeb, co rozbudza ciekawość i szacunek do przyrody.

Aktywności na wiosnę

35. Ziołowy ogródek

Zakładanie własnego ziołowego ogródka to nie tylko nauka odpowiedzialności za rośliny, ale także doskonała okazja do poznania różnych aromatów i właściwości ziół. Dzieci uczą się cierpliwości podczas oczekiwania na wzrost roślin oraz cieszą się satysfakcją z własnoręcznie uprawianych ziół. A posiłki przygotowane z własnymi ziołami, z własnego ogródka smakują niepowtarzalnie! 

36. Szukanie czterolistnej koniczyny

Ta zabawa to prawdziwe wyzwanie dla małych odkrywców! Szukanie czterolistnej koniczyny rozwija zdolności obserwacyjne, cierpliwość i koncentrację. A znalezienie takiego rzadkiego egzemplarza to prawdziwy powód do dumy! No i przecież znalezienie czterolistnej koniczny oznacza ogromne szczęście! 

37. Kolekcjonowanie kamyków

Zbieranie kamyków to wspaniała okazja do poznania różnorodności i piękna natury. Dzieci uczą się doceniać unikalność każdego kamienia i rozwijają zdolności klasyfikacji. Okazami w swojej kolekcji można później wymieniać się z rówieśnikami. To super okazja do nauki przedsiębiorczości przez dziecko. 

38. Zabawy z użyciem piłki

Gry z piłką na świeżym powietrzu to doskonały sposób na rozwijanie koordynacji, zdolności motorycznych i działania zespołowego. To również świetny sposób na aktywne spędzenie czasu i poprawę kondycji fizycznej.

39. Szukanie jajek wielkanocnych

Tradycyjne poszukiwanie kolorowych jajek na Wielkanoc to wspaniała okazja do zabawy i rodzinnego odkrywania. Dzieci uczą się obserwacji, dedukcji i cieszą się radością znalezienia ukrytych skarbów, razem z dorosłymi. 

40. Wiosenny piknik

Piknik wśród wiosennych kwiatów i śpiewu ptaków to doskonała okazja do zjedzenia zdrowego, pełnego warzyw i owoców posiłku na świeżym powietrzu. 

41. Topienie marzanny

Tradycyjne topienie marzanny symbolizuje pożegnanie zimy i powitanie wiosny. To okazja do nauki o tradycjach i kulturze, a także do świętowania zmieniających się pór roku.

42. Bukiety i wianki z wiosennych kwiatów

Tworzenie bukietów i wianków to wspaniała okazja do wyrażenia kreatywności i poznania różnorodności wiosennych kwiatów. Dzieci uczą się estetyki i harmonii kolorów. 

43. Obserwacja kształtów chmur

Patrzenie na niebo i odkrywanie różnych kształtów chmur to zabawa, która rozwija wyobraźnię i zdolności obserwacyjne. To również okazja do nauki o meteorologii i zjawiskach atmosferycznych.

44. Raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy

Ta tradycyjna gra rozwija refleks, szybkość i zdolności taktyczne. Po wypowiedzeniu słów: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, Baba Jaga odsłania oczy, a wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie mogą się poruszać, mówić, śmiać się. Baba Jaga stara się ich sprowokować, np. rozśmieszając. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do punktu startu. Dzieci uczą się podczas tej zabawy strategii, pracy zespołowej i cieszą się adrenaliną podczas ucieczki przed „Babą Jagą”. 

Mamy nadzieję, że podana tutaj liczba 44 pomysłów na zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu zachęci Was do częstszego wychodzenia z domu i odkrywania niesamowitych rzczy, które wspólnie możecie robić na łonie natury. Gwarantujemy, że gdy następnym razem zaproponujesz przedszkolakowi i starszemu dziecku jedną z wymienionych tu aktywności, bedziecie doskonale bawić sie wspólnie! 

Czy ten artykuł był pomocny? 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Novakid dla rodziców
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.