Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
Jak się uczyć
Star icon
20.03.2020
Time icon 5 min
Comment icon 0 komentarze

W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Spis treści

Znajomość języka angielskiego jest obecnie kluczowa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. My i nasze pociechy żyjemy w świecie, który rozwija się coraz dynamiczniej. Co za tym idzie, mamy coraz większe możliwości przemieszczania się, podróżowania, nawiązywania współpracy i znajomości z osobami zza granicy. To wszystko powoduje, że język angielski jest dzisiaj umiejętnością niezbędną do funkcjonowania w społeczeństwie.

Nawet w samym języku polskim możemy zauważyć coraz więcej zapożyczeń i anglicyzmów, które na stałe wchodzą do naszej mowy. Poza tym, coraz więcej wartościowych materiałów w Internecie, prasie czy telewizji jest dostępna wyłącznie w języku angielskim. Angielski otacza nas z każdej strony i aby w pełni funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie, warto go znać. Dlatego też, nauka języka angielskiego w każdym wieku jest niezwykle istotna. Jednakże, im wcześniej dziecko rozpocznie naukę języka, tym lepiej będzie w stanie komunikować się w przyszłości.

Po co dzieciom nauka angielskiego?

Jak pokazują badania, aż 86% rodziców uważa, że znajomość języka angielskiego jest kluczowa dla przyszłości ich pociech. Język angielski przydaje się w codziennej komunikacji, pomaga podczas podróży, ale również daje wstęp do lepszych szkół, pomaga znaleźć lepszą pracę i w dużym stopniu odpowiada za przyszłe sukcesy zawodowe. Są też tacy, którzy uważają, że dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego można nawet liczyć na wyższe zarobki.

Ponadto, nawet jeśli na początkowym etapie rozwoju dziecka nie myślimy jeszcze o jego planach na daleką przyszłość, nauka angielskiego otwiera na świat i na wszystko co nowe i nieznane. Dzięki nauce języka angielskiego od najmłodszych lat, maluch będzie intensywniej poznawał świat, zawierał więcej wartościowych znajomości z osobami z różnych stron świata i wraz z wiekiem jego poczucie własnej wartości będzie się zwiększać. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej zapisać dziecko na zajęcia z języka angielskiego oraz by skutecznie motywować je do systematycznej nauki.

Dlaczego niektóre dzieci niechętnie się uczą?

Oczywiście, każde dziecko jest inne i nie każdy uczeń będzie optymistycznie i z zaangażowaniem podchodził do nauki. Podczas gdy jedne dzieci same chętnie i systematycznie siadają do nauki, inne mają charakter łobuziaków i nauka zwyczajnie ich nudzi.

Tutaj dużo zależy od działań samych rodziców. Dzieci z natury są ciekawskie i chętnie poznają zasady funkcjonowania otaczającego je świata. Jednak czasami, poprzez niechęć, zmęczenie lub znużenie rodziców, przez uniknięcie odpowiedni na kolejne nurtujące dziecko pytanie, nasza pociecha traci chęć zadawania pytań i poznawania świata. Stąd może w przyszłości brać się niechęć do nauki.

Warto ułatwić dziecku zdobywanie wiedzy i stymulować je do zadawania ogromnej liczby pytań. Rola rodzica powinna polegać na cierpliwym odpowiadaniu na każde pytanie i wręcz zachęcanie malucha do coraz większej dociekliwości. Gwarantujemy, że taka postawa zaowocuje w przyszłości i dziecko samo chętniej będzie sięgało po wiedzą, również tą językową.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Dostosuj czas i poziom lekcji do wieku dziecka

Dzieci w różnym wieku uczą się inaczej, dlatego szczególnie istotne w nauce języka angielskiego jest nie tylko dostosowanie poziomu nauki do umiejętności i zainteresowań dziecka, ale również odpowiedni czas trwania poszczególnej lekcji.

W przypadku najmłodszych dzieci, należy mieć na uwadze, że nawet najlepiej dobrane materiały i metody nauki nie zagwarantują koncentracji dziecka przez długi czas. Najmłodsi uczniowie wytrzymują w skupieniu zazwyczaj około 15-20 minut, dlatego nie ma sensu przeciążać ich i wymagać od nich więcej. Jeśli nauka angielskiego odbywa się regularnie, to 20-minutowy blok będzie dla dziecka wystarczający, aby nauczyć się czegoś nowego.

Jeśli chodzi o poziom nauki, to należy go dostosować do umiejętności i możliwości dziecka, a także do jego zainteresowań. Jeśli rozpoczynamy naukę od podstaw, w pierwszej kolejności warto, żeby maluch zapoznał się ze słownictwem związanym bezpośrednio z najbliższym otoczeniem. Naukę słówek można zacząć od tych najczęściej używanych, w poszczególnych grupach tematycznych, takich jak: dom, człowiek, rodzina, szkoła, podwórko, zwierzęta, rośliny. Na gramatykę przyjdzie czas na dalszych etapach nauki.

Twoje dziecko ma bardzo konkretne zainteresowania? Na przykład, nie widzi świata poza postaciami Disneya? Świetnie! Wykorzystaj ten fakt do zmotywowania dziecka do nauki. Słownictwo związane z cechami charakteru, częściami ciała czy wyglądem można ćwiczyć na przykład na podstawie zdjęcia ulubionego bohatera z bajki czy kreskówki. Taka forma spodoba się maluchowi, a dzięki połączeniu pożytecznego z przyjemnym, efekty takiej nauki będą szybciej widoczne i bardziej zadowalające

Nauka przez zabawę!

Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy, zwłaszcza przez najmłodszych. Dzieci uwielbiają się bawić, a nuży je długie siedzenie przy biurku. Warto więc zamienić uczenie się z książek i zeszytów z przykrego obowiązku na coś co dziecko lubi najbardziej, czyli np. na ekscytującą przygodę. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie anglojęzyczne piosenki, rymowanki i wierszyki, czasopisma, a także bajki, kreskówki, seriale i programy edukacyjne z ulubionymi bohaterami.

U najmłodszych dzieci podczas uczenia się, dużą rolę odgrywa również ruch. Dlatego warto wprowadzić do nauki odrobinę dynamizmu i zamiast przy biurku uczyć się tańcząc, pokazując czy wykonując inne angażujące czynności. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że uczenie się w ruchu ułatwia maluchowi zapamiętywanie. Dlatego ucząc się nazw części ciała warto jednocześnie pokazywać je na sobie, a poznając liczebniki wykonywać na przykład odpowiednią ilość przysiadów, pajacyków czy podskoków.

Bardzo interesującą i efektywną formą nauki przez zabawę będą dla dziecka również wszelkiego rodzaju anglojęzyczne gry i zabawy. To może być prosty quiz wiedzowy przeprowadzony z wykorzystaniem fiszek, gra w memory, domino czy Piotrusia lub jedna z wielu popularnych zabaw ruchowych, takich jak: Simon Says, Spider and Flies czy Find/ Bring me.

Ucz się razem z dzieckiem!

Często zdarza się tak, że wymagamy czegoś od naszych dzieci, a sami nie stosujemy się do wyznaczonych reguł. Aby zachęcić dziecko do nauki angielskiego, warto postawić siebie za przykład. Jeśli znasz język perfekcyjnie, to świetnie! Dziel się z dzieckiem regularnie swoją wiedzą, mów do niego po angielsku i podsuwaj mu interesujące materiały do nauki w języku angielskim. Możesz wspólnie z dzieckiem śpiewać angielskie piosenki, razem czytać książeczki i oglądać bajki po angielsku czy wymyślać angażujące anglojęzyczne gry i zabawy.

Co jednak w przypadku, kiedy rodzic wcale nie zna języka angielskiego lub zna go słabo? W takiej sytuacji wciąż możesz postawić siebie za przykład. Pokaż dziecku, że Ty również znasz kilka powodów, dla których warto uczyć się angielskiego i zdobywaj z zaangażowaniem wiedzę razem ze swoją pociechą. Możesz także uczyć się ze „swoich” materiałów i poprosić dziecko, żeby Cię „przepytało” z określonego zagadnienia, które pociecha ma już opanowane lepiej niż Ty.

Niezależnie od poziomu zaawansowania naszego lub dziecka podczas nauki języka angielskiego, kluczowe jest zaangażowanie uczniów i motywacja. Dając dziecku przykład, że rodzic też może się uczyć, dziecko zrozumie, że w nauce angielskiego nie jest osamotnione. Będzie wiedziało, że zawsze może liczyć na pomoc i zaangażowanie rodzica. Nauka w pojedynkę często może być dla malucha nudna i żmudna, a do tego napotkawszy na trudności dziecko może się zniechęcić. Wspólna nauka będzie przyjemniejsza i efektywniejsza, a gdy pociecha poczuje wsparcie ze strony najbliższych, chętnie będzie zabierała się za wykonywanie angielskich ćwiczeń.

Chwal, doceniaj postępy i cierpliwie poprawiaj błędy

Niezwykle istotna w procesie nauki języka jest motywacja. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Dziecko, które będzie chwalone za postępy w nauce, samo zacznie dostrzegać swój progres, co będzie dla niego ogromnym motywatorem do dalszej nauki. Doceniaj, gdy dziecko poprawnie wymówi trudne słówko, nauczy się nowego wyrażenia lub zrozumie komunikat w języku angielskim. Pochwały wcale nie muszą być udzielane w formie materialnych nagród. W zupełności wystarczy powiedzieć „brawo”, „super” lub zapytać „skąd to wiesz?”. Dziecko poczuje się wtedy docenione i zrozumie, że zrobiło coś dobrze.

Potwierdzenie znajomość określonej partii materiału z języka angielskiego wzbudzi w dziecku pozytywne emocje, a tym samym zmotywuje je do dalszej nauki. Dzięki takiej postawie rodziców istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości maluch będzie podchodził do nauki języka angielskiego samodzielnie i systematycznie.

Niezwykle istotne w nauce języka angielskiego jest również uczenie się na błędach i analizowanie pomyłek. Nie ma ludzi nieomylnych, dlatego drobne czy większe potknięcia językowe podczas nauki zdarzają każdemu. Warto wtedy zatrzymać się chwilę nad popełnionym błędem i dokładnie go przeanalizować. Wtedy jest duża szansa, że dziecko zapamięta swój błąd i nauczone doświadczeniem w przyszłości użyje już poprawnej formy danego słowa czy zwrotu.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak się uczyć
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.