Którą grę wybrać?
„My z mężem uczyliśmy się niemieckiego i w ogóle nie rozmawiamy po angielsku”, „Języki obce to w ogóle nie moja bajka, ale upiec trzypiętrowy tort – proszę bardzo!”, „Gry, mówicie… ostatni raz to ja grałem 20 lat temu”. Proszę, przed Wami najpopularniejsze wypowiedzi rodziców, którzy wyjaśniają nam, dlaczego nie grają ze swoimi dziećmi w angielskojęzyczne gry. Nie wszystko jest takie skomplikowane, jak się na pierwszy rzut oka wydaje! Obecnie, można znaleźć w internecie mnóstwo gotowych przykładów, które pomogą rodzicom spędzić czas z dziećmi przyjemnie i pożytecznie: można będzie się pośmiać i nauczyć kilkunastu nowych słów i wyrażeń w języku angielskim.
Dostępnych na rynku gier jest mnóstwo. Poniżej znajdziesz najlepsze wg nas propozycje, które nie tylko przyniosą godziny dobrej zabawy,ale również pomogą w rozwoju Twojego dziecka.
Memory
Jest to chyba najpopularniejsza gra z użyciem kart. Gra polega na znalezieniu jak największej ilości par kart z takimi samymi rysunkami. Odwracając kartę, dziecko na głos wypowiada słowo, które nazywa to, co znajduje się na karcie. Gra świetnie rozwija pamięć (co można wywnioskować z jej nazwy), a tematyka tego, co znajduje się na kartach jest nieskończona! Karty można kupić lub zrobić samemu. Świetne pomysły znajdziecie na www.pinterest.com – są tu przykłady kart na różne tematy: ciało człowieka, pogoda, ubrania, owoce, warzywa, zawody itd.
Flash Cards
– można trochę utrudnić to zadanie i położyć, np. 10 kartek na stół lub na podłogę. Rodzic mówi: „Please, give me a….!” i nazywa przedmiot. Dziecko powinno podać Wam prawidłową kartkę.
-połóżcie kilka kartek (4-5), które mają podobne znaczenie i jedną, która do nich nie pasuje. Zadaniem dziecka jest ją znaleźć i nazwać. Przykładowo, karteczki z napisaem: pineapple, grapes, plum,orange, tomato. Dziecko wskazuje na „tomato”, dlatego, że to warzywo, a wszystkie inne słowa dotyczą nazw owoców.
Proponujemy Wam, abyście kupili (lub zrobili sami) karteczki nie tylko z obrazkiem, ale też ze słowami, które nazywają to, co jest przedstawione na obrazku. Dzięki temu dziecko zapamięta nie tylko to, jak brzmi dane słowo, ale też jak je napisać. Nie zapomnijcie zamienić się rolami – tak będzie znacznie ciekawiej!
What’s missing?
Połóżcie kilka przedmiotów lub kartek z narysowanymi przedmiotami na stół. Dziecko stara się zapamiętać je wszystkie. Później zamyka oczy, a rodzic zabiera jeden z przedmiotów. Zadaniem dziecka jest nazwać to, co zniknęło w języku angielskim.
Snowball
Dorosły mówi słowo w języku angielskim, a dziecko je powtarza i dodaje swoje słowo. Dorosły kontynuuje, dodaje swoje słowo, a następnie dziecko powtarza je wszystkie itd. Przegrywa ten, kto zapomniał jedno słowo z powstałego „łańcuszka słów”. Jest to świetny trening pamięci i w super sposób na zapamiętanie tych słów, których długo nie mogliśmy się nauczyć.
Tak więc nie bójcie się próbować i eksperymentować. Korzystajcie z takich zabaw jak zabawa w chowanego, zimno-ciepło, zjadliwe-niezjadliwe itd., i używajcie ich do nauki języka angielskiego. Spędzajcie czas ze swoimi dziećmi ciekawie i z pożytkiem!