Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Systematyczność w nauce języków – dlaczego jest tak ważna?
Edukacja dziecka
Star icon
05.10.2020
Time icon 14 min
Comment icon 0 komentarze

Systematyczność w nauce języków – dlaczego jest tak ważna?

Spis treści

Potocznie mówi się, że systematyczność (nie tylko w nauce, ale również w wielu innych dziedzinach życia) jest kluczem do sukcesu. Czy faktycznie tak jest? Czy rzeczywiście, jeżeli wpoimy naszemu dziecku systematyczność w nauce, to zauważymy lepsze rezultaty takiej nauki? Twierdzi się również, że w przypadku niektórych przedmiotów, takich jak chociażby języki obce, systematyczna nauka jest bardziej opłacalna i daje jeszcze lepsze rezultaty.

Dowiedz się, dlaczego dzięki systematyczności i powtarzającym się schematom, łatwiej jest przyswajać nowe informacje. Sprawdź jak stosowanie się do zasad systematycznej nauki może przyczynić się do szybszego poznawania tajników wybranego języka obcego. Poznaj odpowiedź na pytanie, dlaczego systematyczność w nauce języków obcych jest tak ważna i zastosuj się do naszych wskazówek, aby Twoja pociecha szybko i efektywnie przyswajała angielskie słówka i zwroty. W tym tekście odpowiemy też na pytanie, dlaczego w ogóle warto uczyć się języków obcych i co to daje w przyszłości. Czytaj dalej!

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Znajomość więcej niż jednego języka obcego, to w dzisiejszych czasach bardzo pożądana umiejętność. Nie tylko w kontekście zdobycia przez dziecko dobrze płatnej pracy w przyszłości, ale również pod względem ogólnego obycia w świecie. Żyjemy coraz bardziej globalnie i języki obce (głównie język angielski) otaczają nas z każdej strony ,a dodatkowo wyjazd na zagraniczne wakacje czy studia, staje się już praktycznie normą dla większości rodzin. Znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego jest niezwykle przydatna i otwiera naszym dzieciom wiele możliwości.

Po pierwsze, dzięki znajomości języka obcego, a nawet kilku języków, zwiększa się nasza konkurencyjność na rynku pracy. Dzięki znajomości języków obcych można podjąć pracę w zagranicznych korporacjach oraz piąć się swobodnie po ścieżce kariery. Dla pracodawcy, pracownik ze znajomością kilku języków obcych będzie o wiele atrakcyjniejszy niż pracownik, który posługuje się wyłącznie językiem ojczystym.

Po drugie, nauka nowego języka obcego pozwala nie tylko zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do porozumiewania się z obcokrajowcami w danym języku obcym, ale również doskonali inne umiejętności i wspomaga proces uczenia się. Dzięki nauce języków obcych uczniowie są bardziej kreatywni i lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Nauka język obcego wpływa także na większą otwartośc i zdolność do akceptacji zmian przez ucznia. Warto też wspomnieć, że nauka np. języka angielskiego od najmłodszych lat, będzie najbardziej skuteczna i w większym stopniu wpłynie na płynność komunikowania się w tym języku przez dziecko w przyszłości.

Po trzecie, znajomość języków obcych daje możliwość swobodnego poznawania świata, różnych kultur, poszczególnych obywateli różnych krajów, a także dzieł sztuki i literatury. Znajomość języków obcych poszerza światopogląd i powoduje, że młody człowiek w przyszłości będzie bardziej ciekawy świata i bardziej otwarty na to co nowe i nieznane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego warto uczyć się języków obcych, koniecznie sprawdź nasz wpis!

Systematyczność w nauce – dlaczego jest tak ważna?

Istnieje wiele powodów, dla których mówi się, że systematyczność w nauce jest ważna i potrafi zdziałać cuda, jeżeli chodzi o przyswajanie nowej wiedzy, zwłaszcza języków obcych. Przede wszystkim, systematyczna nauka pozwala w łatwiejszy i mniej wysiłkowy sposób przyswajać informacje. Ludzki mózg nie lubi być zarzucany masą informacji w krótkim czasie. Lepiej radzi sobie z systematycznym przyswajaniem mniejszych partii materiału. Ponadto, systematyczność w nauce usprawnia proces zapamiętywania, wspomaga koncentrację, wpływa na zwiększenie mobilizacji do nauki oraz daje większe poczucie sensu i zrozumienia potrzeby nauki. Ucząc się systematycznie wykształcają się w nas trwałe nawyki, które nasza pociecha z powodzeniem będzie mogła stosować w dorosłym życiu. Ponadto, dla tych nieco leniwych i średnio zmobilizowanych uczniów, warto zaznaczyć, że ucząc się systematycznie przyswajamy na raz mniejsze partie materiału, wobec czego nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. 

Systematyczność w nauce języka – jak zachęcić do niej dziecko?

Systematyczna nauka wcale nie musi kojarzyć się dziecku z czymś złym. Wręcz przeciwnie, warto zachęcać dziecko do nauki na bieżąco, pokazując mu tym samym realne korzyści z takiego sposobu podejścia do obowiązków. Pokażmy dziecku, że dzięki systematycznej nauce, na raz trzeba będzie przyswoić mniejszą partię materiału oraz, że dzięki systematycznemu uczeniu się, wiedza łatwiej będzie zostawać w głowie.

Dodatkowo, sami bądźmy dla dziecka dobrym przykładem i pokazujmy ile korzyści płynie z systematycznego sprzątania domu, systematycznego robienia zakupów, czy systematycznego chodzenia z pociechą na plac zabaw czy spacer. Dzięki takim prostym przykładem dziecko nie będzie zmuszało się do systematycznej nauki i po pewnym czasie samodzielnie zrozumie, że systematyczność jest jego dużym sprzymierzeńcem.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na zachęcenie dziecka do systematycznej nauki. Przytoczone poniżej przykłady można od razu wcielić w życie i stopniowo oswajać malucha z korzyściami płynącymi z takiej formy regularnego uczenia się.

Sprawdź także, czy da się uczyć bez kar – w naszym wcześniejszym wpisie tłumaczymy, że tradycyjne metody nauczania nie zawsze muszą okazać się najlepszymi. Czasem warto wprowadzić odrobinę urozmaicenia!

Zapewnij stały kontakt z językiem 

Ucz się z pociechą języka obcego wszędzie gdzie możesz i przy każdej nadarzającej się okazji. I nie chodzi tu wcale o ślęczenie nad podręcznikami non stop. Języków obcych równie efektywnie można uczyć się poprzez oglądanie angielskojęzycznych filmów i seriali, czytanie angielskich książek, czy rozmowę na Skype z anglojęzycznym znajomym. Znajduj maluchowi stale nowe sposoby na nieustanny kontakt z językiem obcym.

Powtarzaj na głos nowe słówka przy każdej okazji

Razem z dzieckiem spędzasz dużo czasu w kuchni? Nazywajcie jedzenie i kuchenne gadżety po angielsku! A może często chodzicie na spacery i podiwiacie naturę? Dlaczego by nie nazywać tego co widzicie po angielsku? To jeden z najłatwiejszych sposobów na systematyczną i niezobowiązującą naukę języka obcego.

Raz w tygodniu rozwiązuj test sprawdzający

Testy wcale nie muszą kojarzyć się małemu uczniowi z czymś złym. Testy pozwalają na podsumowanie zdobytej już wiedzy i na sięgnięcie w zakamarki umysłu. Test to również skuteczny sposób powtórki już przyswojonego materiału, który powinien już na dobre zakorzenić się w głowie dziecka.

Ucz się zawsze w tym samym miejscu

Znalezienie jednego zacisznego miejsca w domu, które dziecku będzie się jednoznacznie kojarzyło z nauką, pomoże w zachowaniu systematyczności w nauce. Mózg dziecka łatwiej zapamięta, że teraz jest czas na naukę, a nie na zabawę, jeżeli znajdzie się w określonym otoczeniu, które jednoznacznie skojarzy z obowiązkiem.

Trzymaj się tej samej pory na naukę 

W systematycznej nauce języków obcych, ale także innych przedmiotów pomoże trzymanie się stałego harmonogramu dnia. Po powrocie ze szkoły należy dać dziecku chwilę wytchnienia na obiad i odpoczynek, ale później należy je zmobilizować do popołudniowej nauki i odrabiania zadań domowych. Możecie ustalić, że na naukę po szkole dziecko poświęca codziennie 1,5 godziny, a później jest znowu czas na przyjemności. Maluch, który będzie miał świadomość, że za dokładnie 1,5 godziny będzie mógł znowu odpocząć, chętniej weźmie się za naukę, widząc realną perspektywę jej zakończenia we wskazanym czasie.

Stwórz plan działania lub listę „to do” 

W systematycznym uczeniu się pomaga również stworzenie realnych kroków i celów do osiągnięcia. Wspólne z dzieckiem możecie przygotować listę rzeczy do nauczenia się w danym tygodniu i po każdej opanowanej porcji materiału odhaczać kolejny punkt z listy. Takie zwizualizowanie planu działania pomoże w trzymaniu się systematyczności i da dużą satysfakcję, gdy dziecko będzie widziało jak sprawnie robi postępy w nauce i opanowuje kolejne porcje materiału.

Mniej znaczy więcej

Systematyczna nauka oznacza mniejsze partie materiału do przyswojenia na raz. Nasz mózg nie lubi być zarzucany ogromną ilością informacji w jednym momencie. Dużo łatwiej uczymy się i zdecydowanie łatwiej zapamiętujemy, gdy materiał podzielony jest na małe porcje. Wówczas poszczególne informacje łatwiej “zakorzeniają się” w głowie, a poszczególnym zagadnieniom możemy poświęcić więcej czasu i uwagi.

Przypominaj sobie powody, dla których uczysz się języka obcego (codziennie!) 

Dzięki stałemu przypominaniu sobie, jakie korzyści płyną z nauki języka obcego i po co właściwie się go uczymy oraz co dzięki temu chcemy osiągnąć, zwiększamy naszą i dziecka motywację do nauki. Duża motywacja do nauki napędza systematyczność, a świadomość celu naszej nauki i tego do czego dążymy potrafi naprawdę uskrzydlać i mieć realny wpływ na osiągane wyniki!

Po więcej inspiracji i praktycznych porad, zachęcamy do sięgnięcia do naszych wcześniejszych wpisów: Najprostsze do nauki języki obce – jaki język, poza angielskim, wybrać?Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego, Jakiego języka warto się uczyć najbardziej?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
18.11.2022
Time icon 5 min
Jak rozwijać kreatywność i myślenie? Pomysły na zajęcia dla dzieci
Edukacja dziecka
04.10.2021
Time icon 10 min
Dziecko ma problem z powrotem do szkoły? Jak mogą w tym pomóc indywidualne lekcje angielskiego online?
Edukacja dziecka
05.02.2022
Time icon 11 min
Czy małe dzieci powinny uczyć się języków obcych?
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko