Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Nauka przez zabawę – czy bez kar da się skutecznie nauczać?
Edukacja dziecka
Star icon
16.09.2020
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Nauka przez zabawę – czy bez kar da się skutecznie nauczać?

Spis treści

Wrzesień to czas, kiedy nieubłaganie kończy się wakacyjna beztroska i nieustanna zabawa, a zaczyna się okres obowiązków, większej dyscypliny i skupienia. Ma to oczywiście związek z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, który może być szczególnie stresujący zwłaszcza dla pierwszoklasistów. Nie zawsze jednak obowiązek szkolny musi kojarzyć się dziecku negatywnie i powodować u niego niechęć. Jeżeli odpowiednio nastawimy dziecko do idei chodzenia do szkoły i zdobywania nowej wiedzy, wówczas maluch chętniej będzie każdego dnia wychodził z domu na lekcje, ponieważ naukę w szkole potraktuje jako kolejną niesamowitą przygodę.

Oczywiście ogromną rolę w procesie nauczania dziecka odgrywają nauczyciele, jednak rodzice też mają wpływ na to, jak maluch będzie sobie radził z nowymi obowiązkami już od pierwszego dzwonka. Jednymi z najważniejszych zasad w tym procesie jest wspieranie dziecka i nie przeciążanie go nadmiarem obowiązków. W przypadku najmłodszych uczniów, jedną z najlepszych metod nauki, w szczególności języka angielskiego lub innego języka obcego będzie nauka przez zabawę.

Zabawy i gry uczące angielskiego, ale również innych przedmiotów będą lżejszą i lepiej przyswajalną przez dziecko metodą zdobywania nowej wiedzy. Przekonaj się jak nauka przez zabawę może skutecznie wpłynąć na edukację Twojej pociechy. Dowiedz się również, czy bez kar da się skutecznie nauczać i jakie działania zamiast kar można wdrożyć, aby dziecko lepiej rozumiało, które wzorce zachowania są dobre, a które złe. Czytaj dalej!

Nauka przez zabawę – dlaczego jest taka skuteczna?

Nauka przez zabawę to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez nauczycieli i rodziców sposobów na zachęcenie malucha do nauki, np. języka angielskiego. Dzieciom jest znacznie trudniej skupić uwagę przez dłuższy czas niż dorosłym, dlatego warto maksymalnie zaangażować wszystkie zmysły malucha i uczynić dla niego naukę możliwie jak najbardziej atrakcyjną. Bardzo skuteczną metodą nauki, która nie wymaga stosowania żadnych kar, a wykorzystuje jedynie naturalną chęć dziecka do zabawy i poznawania świata jest właśnie nauka przez zabawę. Taki sposób edukacji może przybierać różną formę, w zależności od nauczanego przedmiotu. W przypadku nauki języka angielskiego może to być podsuwanie dziecku mimochodem nowych słówek i wyrażeń w języku obcym, wspólne śpiewanie piosenek, oglądanie bajek po angielsku czy zabawy ruchowe.

Jedną z ciekawych alternatyw dla tradycyjnych lekcji języka obcego może być nauka języka angielskiego w szkole językowej online, takiej jak na przykład Novakid.plLekcje przeprowadzane są tam w formie online, co oznacza, że maluch nie musi nigdzie dojeżdżać po szkole, a do uczestniczenia w lekcji potrzebuje jedynie komputera i dostępu do internetu. Ogromną zaletą nauki angielskiego przez zabawę w NovakId jest swobodne i merytoryczne podejście nauczyciela do każdego ucznia indywidualnie oraz fakt, że nauczyciele będący lektorami w Novakid są native speakerami. Nie ma przecież nic lepszego dla pociechy jak nauka angielskiego z osobą, dla której ten język jest całkowicie naturalny.

Lekcje angielskiego online pozwolą dziecku uczyć się w bezstresowy sposób z doświadczonymi nauczycielami, którzy dostosowują poziom nauczania do umiejętności pociechy. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale również skuteczna metoda na naukę bez kar! Dzięki interesującym lekcjom angielskiego online maluch sam chętnie będzie chłonął nową wiedzę, która w żaden sposób nie będzie mu się kojarzyła z przykrym obowiązkiem.

Co do innych form ciekawej nauki przez zabawę, które nie będą stresowały i przeciążały dziecka, jest tego naprawdę sporo. Po pierwsze możemy z dzieckiem śpiewać piosenki po angielsku, recytować wierszyki i rymowanki, a także oglądać bajki lub kreskówki po angielsku. Po drugie, dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) uwielbiają zabawy ruchowe. Warto zatem wykorzystać do nauki angielskiego skakanie, bieganie, pokazywanie i doświadczanie. Po trzecie postaw na kreatywność. Twoje dziecko ma pomysł na własną zabawę z wykorzystaniem nowo poznanych słówek po angielsku? Doskonale! Warto zachęcać dziecko do korzystania z własnych kreatywnych sposobów na naukę, ponieważ w ten sposób wzmacniamy naturalną ciekawość i chęć poznawania świata przez dziecko, co zaprocentuje w przyszłości na dalszych etapach edukacji.

Skuteczna nauka bez kar? To możliwe! 

Niektórym rodzicom wydaje się, że dziecko, które nie zna pojęcia kary nie będzie w stanie określić jednoznacznie co jest dobre i co należy kontynuować, a co jest złe i czego natychmiast należy zaprzestać. Istnieje wiele metod skutecznej nauki bez kar, która w przyszłości zaowocuje pogłębieniem naturalnej ciekawości świata przez pociechę oraz wykształceniem trwałych, prawidłowych wzorców postępowania. Jak zatem nauczać bez karania? Jak przekazywać wiedzę przy pomocy wyłącznie pozytywnych bodźców?

 • Nauka przez zabawę – zapewnij maluchowi jak najwięcej lekkich i przyjemnych metod nauki, które nie będą dla niego stresujące i pobudzą w nim naturalną chęć odkrywania świata i zdobywania nowej wiedzy.
 • Pokazuj własne emocje i naucz tego samego dziecko –  dzięki otwartemu mówieniu sobie nawzajem jak w danej sytuacji się czujemy, nie pozostawiamy miejsca na domysły i niedopowiedzenia i nie prowokujemy negatywnych zachowań.
 • Nie zmuszaj dziecka – jeżeli widzisz, że pociecha nie daje sobie rady z przyswojeniem jakiej partii materiału czy jakiegoś zagadnienia, nie wywieraj na niej presji. Daj jej odpowiednio dużo czasu i miejsca na wykonywanie licznych prób i popełnianie błędów. Czasem my dorośli też musimy wiedzieć, kiedy odpuścić.
 • Pilnuj – jeżeli będziesz aktywnie czuwać nad nauką pociechy, pomagać przy odrabianiu lekcji i pytać jak było dziś w szkole, będziesz na bieżąco z ewentualnymi problemami. Lepiej zawczasu wychwycić daną trudność niż później karać za złe rezultaty w nauce.
 • Okaż wyrozumiałość i zrozumienie – staraj się postawić w sytuacji dziecka i poznać prawdziwą przyczynę negatywnego zachowania lub problemów. Rozmowa zawsze będzie skuteczniejsza, niż twarde obstawanie przy swoim zdaniu (które może czasem okazać się błędne).

Nauka angielskiego dla dzieci – polecane gry i zabawy

Jak już wspomniano wcześniej, istnieje ogromna liczba możliwych gier i zabaw po angielsku dla dzieci, a jedyne co nas w takiej nauce przez zabawę może ograniczać to nasza własna i dziecka wyobraźnia. Poniżej przedstawiono najciekawsze i polecane przez nauczycieli i rodziców gry i zabawy po angielsku. Sprawdź, która forma językowej zabawy spodoba się Twojemu dziecku najbardziej! Ponadto, w internecie znajdziesz całą masę inspiracji, które możesz swobodnie dostosowywać do potrzeb i poziomu pociechy.

 • Bingo – gra polega na łączeniu tego co dziecko widzi, z tym co słyszy. Każde dziecko otrzymuje planszę z obrazkami związanymi z omawianym tematem, np. zwierzęta, owoce, części ciała. Nauczyciel odczytuje w losowej kolejności nazwy obrazków, a dziecko po usłyszeniu odpowiedniej nazwy musi zakryć dany obrazek. Odczytywane nazwy powinny zawierać również  tzw. zmyłki, czyli wyrazy, które w ogóle nie występują na planszy. Kiedy dziecko zasłoni wszystkie obrazki – woła Bingo!
 • What’s missing? – gra opiera się na spostrzegawczości i zgadywaniu. Nauczyciel rozkłada karty przedstawiające omawiane słownictwo i zwraca się do dziecka słowami: „Close your eyes!”. Kiedy dziecko zamknie oczy, wówczas nauczyciel zabiera jedną z kart mówiąc: „Now open your eyes and tell me: What’s missing?”. Wówczas dziecko stara się zgadnąć po angielsku czego brakuje.
 • Kalambury – to jedna z najbardziej znanych i najbardziej lubianych, a zarazem najprostszych gier wykorzystywanych do nauki angielskiego poprzez zabawę. Gra polega na zrozumieniu wylosowanego wyrazu przez dziecko i pokazanie lub narysowanie go pozostałym dzieciom, tak aby bez użycia słów zrozumiały o jakie słówko może chodzić.
 • Simon Says – to gra przeznaczona dla większej grupy dzieci. Podczas zabawy jedno dziecko wciela się w rolę Simona, który instruuje pozostałych co powinni robić. Simon udziela instrukcji takich jak “skocz do góry” lub “klaśnij w dłonie” itp. Uczestnicy zabawy powinni zastosować się do wydanego polecenia tylko wtedy, gdy zostanie ono poprzedzone stwierdzeniem “Simon Says”. Dzięki tej zabawie dziecko będzie w stanie rozróżniać prawdziwe komendy od fałszywych, a także rozwinie swój zmysł uważności i refleksu.
Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
03.03.2023
Time icon 10 min
ADHD u dzieci – jak je wspierać w nauce? Porady psycholożki dziecięcej
Edukacja dziecka
11.04.2020
Time icon 8 min
Posłać czy nie posyłać – czyli o zajęciach dodatkowych dla dzieci
Edukacja dziecka
20.04.2022
Time icon 5 min
Jak przełamać barierę językową u dziecka?
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko