Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Nauka przez zabawę – wady i zalety
Edukacja dziecka
Star icon
25.01.2022
Time icon 14 min
Comment icon 0 komentarze

Nauka przez zabawę – wady i zalety

Spis treści

Nie wszystkie dzieci chętnie się uczą i nie każde dziecko musi przynosić ze szkoły same piątki. Jeżeli nauka angielskiego lub jakiegokolwiek innego przedmiotu nie idzie naszemu dziecku tak, jak byśmy chcieli, zamiast krzyczeć na pociechę i robić jej wyrzuty, że znowu przyniosła do domu złą ocenę, i że mogła się bardziej przyłożyć do nauki, warto rzeczowo zaadresować problem. 

W pierwszej kolejności wspólnie ustalcie, co sprawia dziecku największe trudności z opanowaniem języka obcego. Czy wynika to z niechęci do nauczyciela, niezrozumienia poleceń, które padają na lekcji lub niechęci do samego języka? A może problemem są negatywne emocje, które dziecko przeżywa w klasie lub trudności w nauce przedmiotów humanistycznych? Zawsze najpierw należy ustalić przyczynę kłopotów z nauką angielskiego u pociechy, a dopiero później zaproponować odpowiednie rozwiązanie problemu.

Język angielski jest w dzisiejszych czasach już nie tylko miło widziany na podaniu o pracę czy podczas rekrutacji na uczelnię wyższą. To tak naprawdę podstawowa umiejętność, bez której trudno sobie poradzić w dzisiejszym, międzynarodowym, świecie, w którym tak dużo anglojęzycznej kultury przenika do naszej własnej. Warto już od pierwszych lat życia dziecka budować w nim przekonanie, że znajomość języka angielskiego to nie przykry obowiązek, a ciekawa przygoda, która pozwoli maluchowi później przeżywać jeszcze większe i lepsze przygody.

Aby od najmłodszych lat zachęcić dziecko do nauki angielskiego, trzeba do tego podejść w odpowiedni sposób. Nawet jeżeli dziecko nie wykazuje zainteresowania nauką języka obcego i być może nie ma ku temu predyspozycji, bo jest bardziej umysłem ścisłym, to nic straconego. Nauczyciele języka angielskiego są ze sobą zgodni, że najskuteczniejszym sposobem nauki angielskiego przez dzieci jest nauka przez zabawę.

Metody nauki przez zabawę pokocha każde dziecko: młodsze i starsze, to bardziej uzdolnione humanistycznie i to bardziej skupione na przedmiotach ścisłych. Jak każda metoda edukacyjna, również i nauka angielskiego przez zabawę nie jest pozbawiona wad. Jednakże w stosunku do tego jak wiele ta metoda daje dzieciom i jak pozytywny jest jej wpływ na stosunek dziecka do nauki, zdecydowanie należy jej wypróbować, aby przekonać się, że Twój maluch też może pokochać język angielski. Poznaj wady i zalety nauki angielskiego przez zabawę i sprawdź kilka propozycji angażujących zabaw językowych dla dzieci w różnym wieku.

Nauka angielskiego przez zabawę w Novakid

W naszej szkole angielskiego online, Novakid, uczymy właśnie poprzez zabawę. U nas nie ma kar i nagan. Każdy nauczyciel wkłada wysiłek w poznanie dziecka. Łącząc tę wiedzę z doświadczeniem w pracy z dziećmi, jest w stanie dotrzeć do ucznia i nawiązać z nim nić sympatii. Dzieci uczą się w przyjemnym środowisku, ze swojego domu. Dzięki temu liczba stresujących czynników jest zminimalizowana. Do tego na samej lekcji, młodzi studenci dużo śpiewają, grają w gry, rysują, używają technologii VR, a nawet tańczą!

To wszystko sprawia, że dzieci chętnie biorą udział w lekcjach, nie stresują się, mówią swobodnie i o wiele szybciej przełamują barierę językową. Efektem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu języka angielskiego! Nasza szkoła to najlepszy dowód na to, że nauka przez zabawę ma sens!

Nauka angielskiego przez zabawę – zalety 

Rozbudza ciekawość do nauki 

Nauka przez zabawę, dzięki wykorzystywaniu różnych bodźców i stymulantów jest o wiele ciekawszą alternatywą dla nudnego siedzenia nad książkami, w których znajdują się nużące ćwiczenia na słownictwo i gramatykę. Dzięki niecodziennemu podejściu do nauki angielskiego, poprzez wspólne śpiewanie anglojęzycznych piosenek, wspólne oglądanie bajek po angielsku, zabawy ruchowe dla większej grupy dzieci oraz ciekawe gry planszowe i karciane, dziecko przekonuje się, że nauka to fantastyczna przygoda. Nauka poprzez zabawę pomaga rozbudzić w dziecku chęć do dalszej nauki i pomaga w łatwym i przyjemnym zdobywaniu nowej wiedzy.

Ułatwia zapamiętywanie

Dzięki nauce przez zabawę dzieci zapamiętują szybciej, ponieważ w procesie nauki nie są ograniczane przez stres czy brak wiary we własne umiejętności. Nauka przez zabawę jest prosta i przyjemna, dlatego dziecko będąc w dobrym nastroju i ferworze gry, mimochodem będzie zapamiętywało nowo poznane rzeczy.

Rozwija różne umiejętności

Nauka angielskiego przez zabawę pozwala nie tylko poznawać nowe angielskie słówka i wyrażenia, ale rozwija szereg innych umiejętności. Podczas zabaw ruchowych, dziecko zdobywa sprawność fizyczną, podczas śpiewania piosenek po angielsku ćwiczy zdolności muzyczne, w trakcie recytowania wierszyków uczy się zapamiętywania, a w trakcie gry w planszówki i karty poznaje wartości takie jak uczciwość oraz postępowanie według zasad. Podczas nauki przez zabawę, która często organizowana jest dla grupy dzieci, pociecha rozwija także umiejętności społeczne. 

Angażuje całe ciało 

W przypadku ruchowych gier i zabaw, dziecko do nauki angażuje całe swoje ciało i stymuluje nie tylko mózg, ale wszystkie mięśnie i kości. Nauka angielskiego podczas zabawy w „Spider and Flies” czy „Twistera” to doskonała okazja nie tylko do nauki nowych angielskich słówek, ale także do wybiegania się, pogimnastykowania się i zachęcenia dziecka do ciekawej i angażującej formy ćwiczeń fizycznych. W czasach, gdy ogromna ilość dzieci boryka się ze skutkami niewłaściwego odżywiania, to doskonałe remedium. Nauka angielskiego przez zabawę to zatem korzyść 2 w 1, którą w szczególności docenią bardzo aktywne maluchy.

Nauka przez zabawę – wady 

Nauka pozbawiona gramatyki 

Część osób jako wadę nauki angielskiego przez zabawę uważa brak nacisku na naukę gramatyki. Faktem jest, że nauka angielskiego poprzez zabawę nastawiona jest głównie na poznawanie nowych słówek i wyrażeń oraz na „zanurzanie” dziecka w brzmieniu języka. Jednak gdy nauczyciel prowadzący gry i zabawy po angielsku używa prawidłowego języka, dziecko tak czy tak osłuchuje się z gramatyką.

Nie jest to oczywiście tak celowa nauka gramatyki, jak w przypadku rozwiązywania w szkole gramatycznych ćwiczeń, jednak aby zainteresować dziecko od najmłodszych lat językiem angielskim, nie należy go przytłaczać zbyt wcześnie zawiłościami gramatycznymi. Lepiej, aby na początku dziecko chętnie wypowiadało się po angielsku, nawet popełniając przy tym błędy gramatyczne, niż obawiało się mówić w ogóle z powodu strachu przed popełnieniem strasznego błędu gramatycznego.

Dlatego w Novakid uczymy dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Jest to idealny okres, aby przełamać barierę językową i zacząć mówić swobodnie. Dzieci, które uczą się w Novakid są bardziej pewne siebie. Dzięki temu, gdy w szkole zaczynają w starszych klasach mówić o poważniejszych zagadnieniach gramatycznych, mają już solidną bazę. Muszę jedynie szlifować swoje umiejętności – a nie budować je od podstaw.

Nieodpowiednia dla starszych dzieci

Nauka przez zabawę skierowana jest głównie do młodszych dzieci, które najchętniej uczą się poprzez gry ruchowe, rysowanie, powtarzanie i śpiewanie. Te podstawowe metody nauki wykorzystywane na wczesnych etapach edukacji są fascynujące dla kilkulatka, jednak w przypadku nastolatka, trudniej o angażujące i stymulujące metody na naukę angielskiego poprzez zabawę. Nie oznacza to jednak, że na wyższym poziomie znajomości języka angielskiego nie da się wprowadzać ciekawych gier i zabaw! Do nauki przez zabawę u starszych dzieci poleca się anglojęzyczne gry planszowe i karciane takie jak: “Taboo”, “Black Stories” czy “iKnow” oraz fiszki.

Nauka angielskiego dla dzieci – gry i zabawy

W nauce języka angielskiego przez zabawę dużą pomocą okażą się odpowiednie gry przeznaczone do nauki angielskiego. Poniżej prezentujemy najlepsze naszym zdaniem gry planszowe i karciane oraz zabawy ruchowe, które zachęcą zarówno młodsze jak i starsze dzieci do nauki angielskiego. A może i nawet rodzice skorzystają podczas wspólnej zabawy i odświeżą sobie dawno nieużywany angielski?

 1. Fiszki (młodsze i starsze dzieci)
 2. Memory (młodsze dzieci)
 3. Kalambury (dla całej rodziny)
 4. Zabawa „Which one is missing?” (młodsze dzieci)
 5. Zabawa „Simon Says” (młodsze dzieci)
 6. Zabawa ruchowa – „Spider and flies” (młodsze dzieci)
 7. Zabawa ruchowa ruchowa „Changing places” (młodsze dzieci)
 8. Gra karciana „Taboo” (starsze dzieci)
 9. Gra karciana „Bójka na słówka” (młodsze i starsze dzieci)
 10. Gra planszowa „Absolutely English” (młodsze i starsze dzieci)

Sprawdź też inne nasze wpisy i artykuły:

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
11.06.2022
Time icon 14 min
Szkoła online czy stacjonarna? Jaką wybrać?
Edukacja dziecka
20.08.2020
Time icon 13 min
Jakiego języka warto się uczyć i dlaczego?
Edukacja dziecka
27.07.2020
Time icon 6 min
Rodziny językowe część 1: Czym różnią się od siebie języki europejskie?
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko