Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Gry planszowe dla dzieci - 35 super propozycji dla całej rodziny!
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
29.06.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Gry planszowe dla dzieci – 35 super propozycji dla całej rodziny!

Spis treści

Czy w Waszym domu zdarzają się czasami takie dni, kiedy podczas niepogody Wasze dzieci marudzą, że nudzą się i nie wiedzą, czym się zająć? Jeśli tak, mamy dla Was idealne rozwiązanie, które nie tylko zapewni rozrywkę, ale także rozwinie wiele umiejętności i zintegruje całą rodzinę! 

Mowa oczywiście o grach planszowych, czyli niezwykle popularnych magicznych pudełkach pełnych niesamowitych przygód. Gry planszowe wymagają od graczy nieustannego wymyślania najlepszych strategii na wygraną i sprzyjają przeżywaniu wspólnych emocji. 

Czy wiesz, jakie są najlepsze gry planszowe dla dzieci w różnym wieku? Nie? Nic straconego! W tym artykule przedstawiamy 35 super propozycji, które z pewnością zainteresują Waszą rodzinę! Od maluchów w wieku 2 lat, aż po starsze dzieci, a nawet dorosłych – dla każdego mamy dla Was coś wyjątkowego. 

Przygotuj rodzinę, a zwłaszcza jej najmłodszych członków, na fascynującą podróż po świecie planszówek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteście gotowi na wspaniałą przygodę bez wychodzenia z domu? Zapraszamy do odkrycia  niesamowitych gier planszowych dla dzieci i całej rodziny!

Najlepsze gry planszowe dla dzieci – ranking gier planszowych dla dzieci

Tutaj znajdziesz najlepsze gry planszowe dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat. W te gry możecie grać całą rodziną lub z przyjaciółmi. Sprawdź koniecznie te tytuły i wybierz coś ciekawego na Wasz kolejny wieczór z planszówkami. 

Gry planszowe dla najmłodszych dzieci

1. Moja pierwsza gra Farma (wiek: 2+)

Prosta i interaktywna gra planszowa dla najmłodszych dzieci. Dzieci uczą się rozpoznawać zwierzęta i odkrywać ich dźwięki. Gra rozwija zdolności poznawcze, motoryczne i koordynację ruchową.

2. Moja pierwsza gra: W ogrodzie (wiek: 2+) 

Idealna gra planszowa dla maluchów. Dzieci uczą się współpracy i poznają różne elementy ogrodu, takie jak kwiaty i warzywa. Nie ma w niej konkurencji, a dzieci razem starają się posadzić wszystkie rośliny przed nadejściem deszczu. Wspiera rozwój umiejętności motorycznych i logicznego myślenia.

3. Świnka Peppa Błotna zabawa, Mud Party (wiek: 3+)

To gra planszowa oparta na popularnym serialu animowanym. Dzieci wcielają się w postacie z kreskówki i wspólnie bawią się w błocie. Gra rozwija koordynację ruchową, umiejętność rozpoznawania kształtów i umiejętność liczenia.

4. Mali detektywi (wiek: 3+) 

Mali detektywi to kolorowa gra planszowa, w której dzieci muszą odnaleźć ukryte przedmioty na ilustracjach. Gra rozwija spostrzegawczość, koncentrację i umiejętność rozpoznawania obrazków. Jest łatwa do zrozumienia i dostosowana do potrzeb najmłodszych graczy.

5. Skoczki (wiek: 3+) 

Gra zręcznościowa dla dzieci w wieku przedszkolnym. Celem gry jest umieszczenie plastikowych krążków na planszy ze sprężynowymi kolumnami. Dzieci naciskają kolumny, aby wystrzelić krążki i trafić w odpowiednie miejsca na planszy. Skoczki rozwijają zdolności motoryczne, koordynację ruchową i precyzję u najmłodszych graczy. Dzięki prostym zasadom i interaktywnej rozgrywce dzieci będą miały dużo zabawy i rozwijają swoje umiejętności zręcznościowe.

6. Grzybobranie w Zielonym Gaju (wiek: 4+) 

Grzybobranie w Zielonym Gaju to przyjemna gra planszowa, w której gracze poszukują i zbierają grzyby w lesie. Gra rozwija spostrzegawczość, umiejętność planowania i koncentrację. Jest łatwa do nauki i zapewnia ciekawą rozrywkę dla całej rodziny.

Gry planszowe dla dzieci od 5 lat

7. Mistakos – walka o stołki (wiek: 5+)

Popularna “walka o stołki” to dynamiczna gra zręcznościowa, w której gracze rywalizują o miejsca na krzesłach. Muszą wykazać się szybkością, zręcznością i refleksem. Gra rozwija umiejętności motoryczne, koordynację ruchową i zdolność do podejmowania szybkich decyzji.

8. La Cucaracha (wiek: 5+) 

La Cucaracha to gra zręcznościowa, w której gracze próbują złapać uciekającą karaluchę. Gra rozwija zdolności motoryczne, koordynację ruchową i refleks. Wyjątkową cechą gry jest interaktywny element – poruszający się robak, który dodaje ekscytacji i emocji. 

9. Chińczyk (wiek: 5+) 

​​Chińczyk to klasyczna gra planszowa, w której gracze starają się przeprowadzić swoje pionki do domu przed przeciwnikami. Gra rozwija umiejętności liczenia, strategii, zdolność do podejmowania decyzji i umiejętność współzawodnictwa. Może być doskonałą okazją do spędzenia czasu z rodzeństwem lub przyjaciółmi.

10. Dobble (wiek: 6+)

Dobble to dynamiczna gra karciana, w której gracze muszą znaleźć wspólne symbole na kartach. Może być grana w różne sposoby, a każda runda jest pełna emocji. Doskonała dla dzieci i dorosłych. Pomaga w rozwijaniu spostrzegawczości, koncentracji i refleksu.

11. Osadnicy z Catanu Junior (wiek: 6+) 

Osadnicy z Catanu Junior to wersja uproszczona popularnej gry strategicznej dla dzieci. Gracze wcielają się w rolę piratów, którzy eksplorują wyspy i budują swoje osady. Gra rozwija umiejętność planowania, negocjacji i podejmowania decyzji. Doskonała dla młodszych dzieci, które chcą spróbować swoich sił w grach strategicznych.

12. Zgadnij kto to (wiek: 6+)

Podczas gry gracze zadają sobie pytania, aby odkryć tajemniczą postać ukrytą na planszy. Dzięki różnorodnym postaciom i pytaniom, które można zadawać, gra stymuluje logiczne myślenie, spostrzegawczość i umiejętność formułowania pytań.

13. 5 sekund Junior (wiek: 6+) 

5 sekund Junior to szybka gra, w której gracze mają pięć sekund na wymienienie trzech odpowiedzi na zadane pytanie. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia, refleks, spostrzegawczość i umiejętność pracy pod presją czasu.

14. Zaczarowane Drzewo (wiek: 6+) 

Zaczarowane Drzewo to gra zręcznościowa dla młodszych dzieci, w której gracze mają za zadanie włożyć jak najwięcej swoich liści na magiczne drzewo, nie spadając przy tym na ziemię. Gra rozwija umiejętności motoryczne, koordynację ruchową, spostrzegawczość i koncentrację. Zaczarowane Drzewo ma prostą i przyjemną mechanikę, dostosowaną do dzieci w wieku 6+. Wyjątkową cechą gry jest interaktywność i emocje towarzyszące próbie umieszczenia liści na drzewie bez upadku.

15. Pictureka (wiek: 6+)

Pictureka to szybka i zabawna gra, w której gracze muszą odnaleźć obiekty na karcie z przemieszczonymi symbolami. Gra rozwija spostrzegawczość, koncentrację i umiejętność skupienia uwagi.

16. Twister (wiek: 6+)

Twister to popularna gra zręcznościowa, w której gracze muszą umieszczać swoje ręce i stopy na odpowiednich kolorowych kropkach na macie. Gra wymaga elastyczności i koordynacji ruchowej, a także współpracy i komunikacji, ponieważ gracze muszą się porozumieć, aby móc wykonywać kolejne ruchy.

17. UNO (wiek: 7+) 

UNO to popularna gra karciana, w której gracze starają się pozbyć się swoich kart poprzez dobieranie i pasowanie odpowiednich symboli. Gra jest prosta do nauczenia się, a jednocześnie oferuje dużo emocji i rywalizacji. Pomaga w rozwijaniu spostrzegawczości, szybkiego myślenia i umiejętności planowania strategii.

18. Superfarmer (wiek 7+) 

​​Superfarmer to klasyczna gra planszowa, w której gracze wcielają się w rolników, próbujących zebrać jak największą liczbę zwierząt na swojej farmie. Celem gry jest zdobycie różnorodnych gatunków zwierząt poprzez wymianę i strategiczne decyzje. Superfarmer rozwija umiejętności matematyczne, strategiczne myślenie, podejmowanie decyzji i negocjacje. Gra oferuje także element rywalizacji i interakcji między graczami. 

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Gra planszowa od 8 lat

19. Dixit (wiek: 8+) 

Dixit to kreatywna gra polegająca na tworzeniu opowieści z wykorzystaniem ilustracji. Gracze starają się odgadnąć, która karta należy do opowiadającego. Gra rozwija wyobraźnię, umiejętność analitycznego myślenia i zdolność komunikacji. 

20. Ubongo (wiek: 8+) 

Ubongo to dynamiczna gra logiczna, w której gracze rywalizują, układając klocki w odpowiednie kształty na planszy. Celem gry jest jak najszybsze ułożenie klocków według wyznaczonych wzorów. Ubongo rozwija umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, zdolności przestrzennej i szybkiego podejmowania decyzji. Wyróżnia się szybką i intensywną rozgrywką oraz różnorodnymi poziomami trudności. 

21. Wsiąść do pociągu (wiek: 8+) 

Popularna gra planszowa, w której gracze tworzą trasę kolejową, łącząc różne miasta na mapie. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez budowanie tras i zbieranie kart kolejowych. Gra rozwija umiejętności planowania strategicznego, podejmowania decyzji, a także uczy geografii poprzez odkrywanie różnych miast i regionów. Wsiąść do pociągu jest łatwa do nauki, ale oferuje również głębię taktyczną i różnorodność strategii.

22. Monopoly (wiek: 8+) 

Monopoly to klasyczna gra, w której gracze budują swoje imperia nieruchomościowe, kupując, sprzedając i zarządzając posiadłościami. Gra rozwija umiejętności finansowe, negocjacyjne i strategiczne. Pozwala dzieciom zrozumieć podstawy rynku nieruchomości i zarządzania finansami.

Gra planszowa dla 10-latka

24. Czółko (wiek: 10+)

Gra słowna, w której gracze mają za zadanie w jak najkrótszym czasie wymyślić słowa związane z określonymi kategoriami. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez wymyślanie unikalnych słów. Czółko rozwija umiejętność szybkiego myślenia, asocjacji słownych, słownictwa i kreatywności. Wyróżnia się różnorodnością kategorii i możliwością dostosowania trudności do wieku graczy.

25. Scrabble (wiek: 10+)

Scrabble to gra słowna, w której gracze tworzą słowa na planszy, korzystając z liter na swoich kafelkach. Gra rozwija umiejętność tworzenia słów, poszerza słownictwo i poprawia umiejętność ortograficzną. Zachęca do kreatywnego myślenia i strategii słownej.

26. Cytadela (wiek: 10+) 

Cytadela to gra strategiczna, w której gracze budują swoje miasto, reprezentowane przez karty postaci. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez wybieranie i wykorzystywanie kart postaci w celu realizacji różnych strategii. Cytadela rozwija umiejętności strategicznego planowania, negocjacji, dedukcji i zdolności przewidywania ruchów przeciwników. Wyróżnia się różnorodnością kart postaci i możliwością dostosowania strategii do własnych preferencji.

27. Splendor (wiek: 10+) 

Splendor to strategiczna gra planszowa, w której gracze wcielają się w kupców z czasów renesansu. Celem jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez gromadzenie klejnotów i kupowanie kart rozwoju. Splendor rozwija umiejętności planowania, strategii i podejmowania decyzji. Gra oferuje prostą i elegancką mechanikę, wciągającą tematykę oraz piękne komponenty, co przyciąga zarówno doświadczonych graczy, jak i nowych entuzjastów planszówek.

28. 7 cudów świata (wiek: 10+)

 Gra strategiczna, w której gracze budują i rozwijają swoje cywilizacje. Celem jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez budowanie cudów, rozwijanie miast i handel. Gra oferuje różne strategie, interakcję między graczami oraz dynamiczną rozgrywkę. 7 cudów świata rozwija umiejętności planowania, zarządzania zasobami i podejmowania decyzji. Jest to gra odpowiednia dla starszych dzieci i dorosłych, którzy lubią długotrwałe i strategiczne wyzwania.

29.​ Kolejka (wiek: 12+)

Kolejka to ciekawa gra planszowa symulująca codzienne zakupy w komunistycznym sklepie. Gracze rywalizują o produkty na pustych półkach, starając się zdobyć wszystko na swojej liście zakupów. Gra pozwala na poznanie historii Polski, rozumienie mechanizmów ekonomicznych oraz rozwija umiejętność planowania i podejmowania strategicznych decyzji.

30. Tajniacy (wiek: 14+)

Gra szpiegowska, w której gracze wcielają się w agentów walczących o przewagę w świecie szpiegostwa. Celem jest odkrycie tożsamości innych graczy, rozwiązywanie tajemnic i wykonywanie misji. Gra oferuje intensywną rozgrywkę, dedukcję i ukrywanie informacji. Tajniacy są idealnym wyborem dla dorosłych i starszych dzieci, które lubią zagadki, strategiczne planowanie i emocjonujące interakcje między graczami.

Gry planszowe dla dziewczynek

30. Kopciuszek (wiek: 4+) 

Kopciuszek to gra edukacyjna dla przedszkolaków oparta na popularnej baśni. Celem gry jest pomóc Kopciuszkowi dotrzeć na bal, odpowiednio wybierając elementy stroju. Dzieci rozwijają spostrzegawczość, umiejętność porównywania i logiczne myślenie. Gra oferuje także możliwość rozmowy o wartościach takich jak odwaga, wytrwałość i empatia. Kopciuszek jest łatwa do zrozumienia i posiada przyjazne dla dzieci komponenty, co sprawia, że jest idealna dla najmłodszych graczy.

31. Domek (wiek: 7+) 

Rodzinna gra planszowa, w której gracze starają się zbudować najpiękniejszy dom. Celem gry jest gromadzenie odpowiednich elementów budowlanych i umieszczanie ich na planszy, aby stworzyć kompletny dom. Gra rozwija kreatywność, zdolności planowania i logicznego myślenia. Dzieci będą miały okazję wykorzystać swoją wyobraźnię i projektować własne wirtualne domy. Domek oferuje również interakcję między graczami i rywalizację o najlepszy projekt.

32. Eksplodujące kotki (wiek: 12+) 

Humorystyczna gra karciana, w której gracze rywalizują, eliminując się nawzajem poprzez rozgrywanie różnych kart. Celem gry jest uniknięcie wybuchu i pozostanie ostatnim graczem przy życiu. Eksplodujące kotki rozwijają taktyczne myślenie, umiejętność planowania i strategii, a także oferują dużą dawkę humoru. Wyjątkową cechą gry są karty specjalne, które dodają element zaskoczenia i interakcji między graczami.

Gry planszowe dla chłopców

33. Carcassone (wiek: 7+) 

Carcassonne to klasyczna gra planszowa, w której gracze tworzą krajobraz poprzez układanie kafelków reprezentujących różne elementy, takie jak miasta, drogi, pola i klasztory. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez umiejętne rozmieszczanie swoich pionków i kontrolowanie obszarów. Carcassonne rozwija umiejętności strategicznego planowania, budowania, a także uczy podejmowania ryzyka i negocjacji. Wyróżnia się prostymi zasadami i możliwością dynamicznego dostosowania planszy podczas rozgrywki.

34. Labyrinth (wiek: 7+) 

Labyrinth to gra, w której gracze poruszają się po planszy, przesuwając elementy labiryntu w celu dotarcia do ukrytych skarbów. Każdy gracz ma możliwość przesunięcia korytarzy labiryntu, co zmienia konfigurację planszy i utrudnia nawigację przeciwnikom. Gra rozwija umiejętności logicznego myślenia, planowania tras, spostrzegawczości i orientacji przestrzennej. Wyjątkową cechą Labyrinth jest dynamiczna i zmienna plansza, co sprawia, że każda rozgrywka jest unikalna.

35. Dinokalipsa (wiek: 8+) 

To gra strategiczna, w której gracze budują i rozwijają swoje miasta, jednocześnie chroniąc je przed inwazją dinozaurów. Gra oferuje różne strategie i wymaga planowania oraz podejmowania decyzji. Doskonała dla starszych dzieci, które lubią wyzwania i rozwijają umiejętności strategicznego myślenia.

Jak dobrać edukacyjne gry planszowe dla dzieci do wieku i zainteresowań?

Aby zapewnić dziecku dobrą zabawę oraz rozwój pożądanych umiejętności, warto odpowiednio dobrać grę, na podstawie kilku prostych wytycznych. Jak to zrobić i czym się kierować przy wyborze planszówki dla pociechy?

 1. Wiek: Gra powinna być zawsze dostosowana do wieku dziecka. Gry dla młodszych dzieci często mają prostsze zasady i angażują podstawowe umiejętności, takie jak rozpoznawanie kształtów, kolorów czy liczenie. Natomiast starsze dzieci są w stanie zrozumieć bardziej zaawansowane reguły i czerpać większą satysfakcję z bardziej wymagających gier.
 2. Zainteresowania: Zwróć uwagę na zainteresowania dziecka. Czy lubi zwierzęta? Interesuje się sportem? Czy może fascynuje się fantastyką? Wybór gier planszowych, które odpowiadają ich pasjom, sprawi, że będą bardziej zainteresowane i zaangażowane podczas rozgrywki.
 3. Umiejętności rozwojowe: Zastanów się, jakie konkretne umiejętności chcesz najbardziej rozwijać u swojego dziecka. Logiczne myślenie, spostrzegawczość, myślenie strategiczne czy może kreatywność? Wybieraj gry, które angażują te konkretne umiejętności i pomagają w ich rozwijaniu.
 4. Interakcje społeczne: Gry planszowe to nie tylko rozrywka, ale również świetna okazja do budowania relacji społecznych. Jeśli chcesz, aby dziecko rozwijało umiejętności takie jak komunikacja, współpraca czy rozwiązywanie konfliktów, warto wybrać gry, które wymagają interakcji i współdziałania między graczami, np. gry towarzyskie. 
 5. Recenzje i opinie: Przed zakupem warto zapoznać się z recenzjami i opiniami innych rodziców oraz ekspertów w dziedzinie gier planszowych. Przeczytaj, jakie są rekomendacje i doświadczenia innych osób, które miały styczność z konkretnymi grami. To pomoże Wam dokonać bardziej świadomego wyboru.

Rodzaje gier planszowych dla dzieci

Wyróżniamy wiele rodzajów gier planszowych, które angażują dzieci w różne aktywności i pozwalają wszechstronnie rozwijać ich kompetencje. Poniżej znajdziesz podział na różne kategorie gier planszowych, które mogą przynieść pociechom liczne korzyści.

 • Gry zręcznościowe: To proste gry o przyjemnej i szybkiej rozgrywce, które rozwijają zdolności manualne i koordynację ruchową. Poprzez regularną praktykę, dzieci mogą poprawić swoje umiejętności i stawać się coraz zręczniejszymi graczami.
 • Gry losowe: Te gry opierają się na czynniku szczęścia, takim jak losowanie kart czy rzuty kostką. Dzięki temu elementowi losowości, każdy gracz ma równe szanse na wygraną, co czyni rozgrywkę dynamiczną i ekscytującą.
 • Gry karciane: Jest to bardzo zróżnicowana kategoria, która obejmuje zarówno proste gry oparte na popularnych mechanikach, jak i bardziej skomplikowane gry edukacyjne, logiczne czy zręcznościowe. Dzięki tej różnorodności można znaleźć gry karciane odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.
 • Gry logiczne i pamięciowe: Te gry rozwijają umiejętności logicznego myślenia, pamięci i spostrzegawczości. Dzieci uwielbiają rozwiązywać zagadki i wyzwania, co czyni te gry atrakcyjnymi dla nich.
 • Gry edukacyjne: Gry edukacyjne to doskonałe narzędzie do nauki i eksploracji świata przez zabawę. Pomagają w odkrywaniu różnych dziedzin wiedzy, rozwijają umiejętności poznawcze i mogą zainspirować dzieci do dalszych odkryć w danej dziedzinie.
 • Gry familijne: Te gry są idealne do wspólnego spędzania czasu z rodzeństwem i całym gronem rodzinnym. Zazwyczaj są łatwe do opanowania, pełne zabawnych momentów i dostarczają mnóstwo radości.
 • Gry słowne: Gry słowne doskonale rozwijają umiejętności czytania i pisania, a także pobudzają kreatywność. Pełne kalamburów i zagadek, sprawiają, że nauka staje się przyjemnością.
 • Gry strategiczne: Gry strategiczne są przeznaczone głównie dla starszych dzieci i rozwijają umiejętności planowania, podejmowania decyzji oraz myślenia strategicznego. Ich długa rozgrywka potrafi wciągnąć na wiele godzin.
 • Gry ekonomiczne: Dla małych biznesmenów gry ekonomiczne stanowią świetny wybór. Uczyją one dzieci podstawowych pojęć związanych z finansami i matematyką, rozwijając umiejętności liczenia oraz zdolności planowania i podejmowania decyzji.
 • Gry przygodowe: Gry przygodowe są przeznaczone raczej dla starszych dzieci, które mogą zaangażować się w rozbudowane historie i podejmować decyzje, które wpływają na rozwój fabuły. Te gry wymagają zaangażowania i stanowią niezapomniane przygody dla młodszych graczy.
 • Gry elektroniczne: Gry planszowe nie muszą koniecznie obejmować kart, kostek lub figur. Gry elektroniczne stanowią interesujące urozmaicenie, które przyciąga uwagę dzieci dzięki dynamicznej rozgrywce i oryginalnym rozwiązaniom. Ciekawą propozycją są interaktywne platfomy e-learningowe, których działanie jest oparte o zasady grywalizacji. Sprawdź, jak wygląda to w Novakid

Gry planszowe stanowią doskonałą formę zabawy, integrującą całą rodzinę i rozwijają ważne umiejętności u dzieci. Wybierz gry, które najlepiej pasują do zainteresowań i możliwości pociechy i całą rodziną spędźcie super czas.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.