Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Gry dla 4 latka - 13 najlepszych gier edukacyjnych dla przedszkolaków
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
22.06.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Gry dla 4 latka – 13 najlepszych gier edukacyjnych dla przedszkolaków

Spis treści

Wiek przedszkolny jest niezwykle istotnym okresem w rozwoju dziecka, a gry edukacyjne stanowią doskonały sposób na rozwijanie umiejętności i zdolności maluchów. Dla rodziców, którzy poszukują ciekawych i wartościowych rozwiązań, aby wspierać rozwój swojego 4-latka, mamy dobrą wiadomość – istnieje wiele gier, które łączą w sobie edukację i zabawę, doskonale odpowiadając potrzebom przedszkolaków.

W tym artykule przedstawiamy listę 13 najlepszych gier edukacyjnych dedykowanych 4-latkom. Od gier planszowych, przez zabawy ruchowe, po zajęcia kreatywne i językowe, każda z zabaw, została starannie wybrana ze względu na swoją wartość edukacyjną, dostosowanie do wieku oraz angażującą formę. W artykule znajdziesz przydatne informacje na temat tego, jakie umiejętności i zdolności wspiera dana gra dla 4-latka.

Znajdź idealną grę lub zabawę, która będzie wspierać rozwój umysłowy, motoryczny i społeczny Twojego 4-latka. Czytaj dalej i odkryj, że gry edukacyjne dla 4-latka mogą być nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także skutecznym i bezstresowym narzędziem do nauki w różnych obszarach dla Twojego przedszkolaka.

Najlepsze gry dla 4 latka – sprawdź wszystkie kategorie!

Tutaj znajdziesz zestawienie 13 najlepszych gier i zabaw edukacyjnych dla 4-latka. Dopasuj grę do umiejętności i zainteresowań dziecka i wspólnie bawcie się dobrze, przy okazji zdobywając nowe, cenne umiejętności. Sprawdź jakie gry dla chłopców i dziewczynek na 4 lata znalazły się na liście. Dowiedz się, jakie kompetencje możesz rozwijać u swojego dziecka z ich pomocą.  

Gry i zabawy ruchowe (w domu i na świeżym powietrzu)

1. Zabawa w chowanego – ta klasyczna gra nie tylko zapewnia mnóstwo radości, ale również rozwija spostrzegawczość, orientację w przestrzeni oraz koncentrację. Zabawa w chowanego doskonale angażuje dziecko do ruchu na świeżym powietrzu, rozwija jego zdolności motoryczne i uczy strategii.

2. Tor z przeszkodami – stworzenie toru przeszkód w domu lub na podwórku to świetny sposób na rozwijanie zdolności motorycznych, równowagi i koordynacji ruchowej. Przeskakiwanie nad poduszkami, przechodzenie przez tunele czy omijanie przeszkód rozwija siłę mięśni, zwinność i zdolności przestrzenne.

3. Zwierzęca joga – jest to gra polegająca na naśladowaniu ruchów zwierząt, będąca nie tylko świetną zabawą, ale również wprowadzająca dzieci w świat jogi. Uczy elastyczności, koncentracji i równowagi. Dziecko może naśladować ruchy różnych zwierząt, takich jak kot, pies, żyrafa czy wąż. Dodatkowo, podczas ćwiczeń możecie wydawać dźwięki pasujące do akurat naśladowanego zwierzęcia. 

4. Gra w zręcznościowe rzucanie do celu – taką grę możecie zorganizować w domu samodzielnie lub skorzystać z gotowego zestawu. Zabawa rozwija precyzję ruchów, koordynację wzrokowo-ruchową oraz umiejętność celowania. Możecie użyć miękkich piłeczek, kółek, rzutków lub celować w określone cele, takie jak kosze czy oznaczone miejsca. 

Gry edukacyjne, gry logiczne i planszówki dla 4 latka

5. Gra planszowa dla 4 latka Grzybobranie – ta urocza gra planszowa uczy dzieci liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów oraz podejmowania decyzji. Dziecko wciela się w rolę małego grzybiarza i wyrusza na poszukiwanie kolorowych grzybków, ucząc się przy tym współpracy z innymi graczami i strategii działania.

6. Memory – znana i lubiana, prosta gra pamięciowa, w której dziecko musi odnaleźć pary kart. Podczas rozgrywki przedszkolak rozwija pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Dziecko może odkrywać karty z obrazkami zwierząt, jedzenia czy ubrań, a także liter lub słówek w języku angielskim. Możliwości jest na prawdę sporo. Najważniejsze, to starać się znaleźć wszystkie odpowiednie pary.

7. Gra edukacyjna Nogi Stonogi – gra polega na zebraniu jak największej liczby butów dla swojej stonogi. Zaskoczeniem może być, że na kostkach do gry nie ma tradycyjnych oczek, ale kolorowe buty i skarpety. Ciekawie, prawda? Największe zalety gry to szybka rozgrywka, proste i łatwe do wytłumaczenia zasady gry oraz różne warianty rozgrywki. Gra pomaga w nauce liczenia, rozpoznawania kolorów i wprowadza elementy strategii, co czyni ją idealną propozycją dla ciekawych świata 4-latków.

8. Sorter kształtów dla dziecka – drewniany sorter – zarówno sorter jak i inne gry w łączenie elementów kształtują umiejętność rozpoznawania kształtów i dopasowywania ich do odpowiednich otworów. Podczas zabawy dziecko ma za zadanie dopasować drewniane klocki o różnych kształtach do odpowiadających im otworów, rozwijając jednocześnie zdolności motoryczne i logiczne myślenie.

Gry kreatywne – najciekawsze gry dla 4 latka

9. Kalambury dla dzieci – gra w kalambury to świetna forma zabawy i rozwijania komunikacji werbalnej. Dziecko będzie miało okazję przedstawiać słowa i sytuacje za pomocą gestów i mimiki, rozwijając swoją kreatywność i umiejętność wyrażania się bez użycia słów.

10. Rysostwory – zabawa w rysowanie – super planszówka dla najmłodszych, wspierająca ich rozwój kreatywny i artystyczny. Weź kartkę, ołówek i dobierając karty gry, narysuj swojego własnego potworka, po czym nazwij go. Czy dasz radę wymówić jego imię? A może dla odmiany pobawicie się w zmazywanie potworka? Dobieranie? Albo pomóżcie potworkom, które pogubiły swoje części ciała. Wariantów zabawy jest aż 9!

11. Zestaw instrumentów muzycznych dla dzieci  – gra na instrumentach muzycznych to wspaniała forma eksploracji dźwięków i rytmu. Dziecko może wypróbować różne instrumenty, takie jak marakasy, tamburyn, harmonijka czy bębenek, rozwijając przy tym zainteresowanie muzyką i zdolności rytmiczne.

Gry i zabawy do nauki angielskiego 

12. Przygoda z językiem angielskim w Novakid – interaktywna platforma do nauki języka angielskiego w szkole Novakid, wprowadza dziecko w świat języka angielskiego poprzez gry, piosenki i zabawy. Już 4-latek może uczyć się podstawowych słów, fraz i wymowy po angielsku w przyjazny i angażujący sposób, rozwijając jednocześnie umiejętności komunikacyjne. Nauka języka angielskiego dla dzieci przez internet nigdy nie była tak prosta, skuteczna i przyjemna! Nauczyciele native speakerzy w Novakid są wysoko wykwalifikowani w pracy z najmłodszymi uczniami, dlatego podczas zajęć z angielskiego online w Novakid, możesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach. 

13. CzuCzu. Zestaw do nauki języka angielskiego dla dzieci – ten ciekawy zestaw gier i kart edukacyjnych pozwala dziecku na naukę języka angielskiego w sposób interaktywny i pełen dobrych skojarzeń. Gra zawiera kolorowe karty z obrazkami i słowami w języku angielskim, które można łączyć, układać w zdania i odkrywać nowe słownictwo. Podczas zabawy dziecko rozwija umiejętność rozumienia i używania języka angielskiego w przyjemny i interaktywny sposób.

FAQ: Odpowiadamy na pytania rodziców o ciekawe gry dla 4 latków

W co grać z 4 latkiem?

Gry dla 4-latka powinny być zarówno edukacyjne, jak i rozrywkowe. Możesz spróbować różnych aktywności, takich jak: układanie puzzli o prostych wzorach i większych elementach, gra w proste planszówki, które rozwijają umiejętności liczenia, rozpoznawania kolorów i kształtów. Zabawy na świeżym powietrzu, takie jak chowanie się, berka czy rzucanie piłką. Czytanie i oglądanie interaktywnych bajek, które angażują dziecko w aktywności takie jak śpiewanie, tańczenie i ruch.

Jakie gry komputerowe dla 4 latka?

W przypadku gier komputerowych dla 4-latka warto wybierać te, które są odpowiednio dostosowane do wieku i umiejętności dziecka i nie zawierają jakiejkolwiek przemocy. Polecane gry komputerowe dla 4-latka to: gry edukacyjne, które uczą liter, cyfr, kształtów i kolorów; gry interaktywne, które rozwijają zdolności motoryczne i koordynację ruchową; gry oparte na ulubionych postaciach z bajek dziecka, które przyciągają uwagę i zaangażują we wspólną przygodę.

Jakie gry do przedszkola?

W przedszkolu gry powinny być angażujące, a jednocześnie wspierać rozwój różnych umiejętności. Najlepsze gry do przedszkola to: gry konstrukcyjne, które pomagają w rozwijaniu zdolności manualnych i kreatywności; gry dydaktyczne, które uczą liter, cyfr, kształtów i umiejętności logicznego myślenia, gry muzyczne, które rozwijają słuch muzyczny i umiejętność rytmu; gry zespołowe, które uczą współpracy i komunikacji z innymi dziećmi. 

Jakie gry dla dzieci polecacie?

Dla dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej polecane gry to te, które łączą zabawę z nauką. Spróbujcie gier takich jak: zabawy memory, które rozwijają pamięć i koncentrację; gry ruchowe, takie jak skakanie, pajacyki, czy chodzenie po linie, które rozwijają zdolności motoryczne; gry kreatywne, które umożliwiają dziecku rysowanie, malowanie i tworzenie różnych rzeczy lub gry zręcznościowe, które rozwijają koordynację ruchową i umiejętności manualne.

Jak stymulować rozwój 4-latka?

Rozwój 4-latka najlepiej stymulować przez różnorodne działania i aktywności. W tym celu warto spróbować: czytanie książek, układanie klocków, zabawy sensoryczne, zabawy muzyczne, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, wykorzystywanie gier planszowych, puzzli, gier interaktywnych lub aplikacji edukacyjnych dostosowanych do wieku dziecka, twórczości artystycznej. 

Czego można uczyć 4-latka?

Każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego ważne jest dostosowanie aktywności do umiejętności, zainteresowań i tempa dziecka. Wspieraj jego naturalną ciekawość i baw się razem, dając mu możliwość eksploracji i odkrywania świata. Ucz dziecko rzeczy z różnych dziedzin np. liczenia i rozpoznawania cyfr, literek i czytania, kształtów i kolorów, umiejętności społecznych, zdolności motorycznych, zasad dobrego zachowania, dzielenia się z innymi, rozwiązywania konfliktów i współpracy z rówieśnikami. Słowem wszystkiego, co przydatne w życiu. 

Czy podobał Ci się ten wpis?

Koniecznie daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej, w jakie gry lubi grać Twój 4-latek. Czy wybieracie częściej zabawy ruchowe, wolicie układać puzzle i rozwiązywać zagadki logiczne, a może rozwijacie w czasie wolnym umiejętności kreatywne i artystyczne dziecka? Chcemy wspierać rodziców w wychowaniu ich pociech, dlatego chętnie poznamy Wasz punkt widzenia w tym temacie. Do usłyszenia! 

3.7/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
20.07.2020
Time icon 8 min
Wakacje z dzieckiem – najlepsze miejsca dla rodzin z dziećmi
Gry i zabawy z dzieckiem
16.06.2023
Time icon 8 min
80 atrakcji dla dzieci i rodzin w Warszawie
Gry i zabawy z dzieckiem
07.09.2023
Time icon 10 min
Jak gry wpływają na rozwój dziecka? Poznaj najlepsze gry edukacyjne, które rozwijają dzieci
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko