Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Gry edukacyjne dla 6 latka - najlepsze gry i zabawy edukacyjne
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
27.06.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Gry edukacyjne dla 6 latka – najlepsze gry i zabawy edukacyjne

Spis treści

Do prawidłowego rozwoju, dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, potrzebują dużej ilości bodźców i interakcji z otoczeniem. Ogromne znaczenie w rozwoju dziecka ma także przebywanie z rówieśnikami, wspólne zabawy oraz wartościowy i mądrze spędzany czas z rodzicami. 

6 latki mają głowy pełne pomysłów, są niezwykle ciekawskie i uwielbiają naukę w formie różnych, ciekawych aktywności, najlepiej poprzez zabawę. Ten okres w życiu dziecka warto wykorzystać na wspólne gry i zabawy ruchowe oraz edukacyjne – zarówno na świeżym powietrzu, gdy pogoda na to pozwala, jak i w domu. Wszystko po to, aby dziecko mogło bez ograniczeń eksplorować otaczający świat i rozwijać wszechstronne zainteresowania. 

Co zatem najlepiej robić z 6-latkiem w czasie wolnym? Uczyć się poprzez zabawę! W tym wpisie znajdziesz 12 najbardziej rozwijających gier dla 6-latków, które zaangażują całą Waszą rodzinę do wspólnej zabawy. Sprawdź najpopularniejsze gry edukacyjne dla dzieci od 6 lat i wybierz dla dziecka fajną grę! 

Jak granie w gry planszowe wspiera rozwój 6-latka?

Gry planszowe nie tylko dają dzieciom mnóstwo rozrywki i radości, ale także stanowią świetne narzędzie do wszechstronnego rozwoju 6-latka. Dostępne w polskich sklepach tytuły mają najróżniejsze formy (z tradycyjną planszą do gry, 3D, karciane itd.) a do tego, niemalże każda gra, to zupełnie inna tematyka, dostosowana do poziomu 6-latków. 

Jeśli Twoje dziecko ma ulubionego bohatera bajki, to możesz mieć pewność, że znajdziesz z nim ciekawą grę dla swojego 6-latka. Atrakcyjna wizualnie i angażująca dziecko gra, to idealna propozycja na miłe i rodzinne spędzenie dnia oraz okazja do rozwijania umiejętności i zdolności dziecka poprzez zabawę. 

Wybierając gry dla 6-latka, warto brać pod uwagę jego zainteresowania i preferencje. Wśród różnych tytułów gier dla dzieci, niezależnie, czy gra ma być dla chłopca, czy dziewczynki, czy będzie to gra edukacyjna lub logiczna – z pewnością znajdziecie coś dla Was! 

Dlaczego gry edukacyjne dla 6 latka to najlepszy wybór? 

Oto kilka przydatnych argumentów, dla rodziców, którzy zastanawiają się, dlaczego granie w gry planszowe z dzieckiem wspiera jego wszechstronny rozwój. 

  1. Rozwój kognitywny: Gry planszowe, zwłaszcza te logiczne, wymagają myślenia strategicznego, planowania i podejmowania decyzji. Podczas gry dzieci uczą się analizować sytuacje, przewidywać konsekwencje i rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów.
  2. Umiejętności społeczne: Gry planszowe wymagają interakcji i współpracy z innymi graczami. Dzieci uczą się czekać na swoją kolej, szanować reguły gry, komunikować się i rozwiązywać ewentualne konflikty. To doskonała okazja do rozwijania umiejętności społecznych i nauki pracy zespołowej.
  3. Rozwój językowy: Podczas gry dzieci mają okazję do komunikacji werbalnej, opisywania sytuacji i wyrażania swoich myśli. Gra planszowa może pomóc wzbogacić słownictwo, rozwijać umiejętność opowiadania historii oraz uczyć nowych wyrażeń i pojęć.
  4. Koncentracja i cierpliwość: W trakcie rozgrywki dzieci muszą skupić się na instrukcjach, planować swoje ruchy i czekać na swoją kolej. To doskonałe ćwiczenie dla rozwijania koncentracji i cierpliwości, które są również ważne w innych dziedzinach codziennego życia.
  5. Wzmacnianie umiejętności matematycznych: Wiele gier planszowych opiera się na liczeniu: dodawaniu i odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu. Dzieci w naturalny sposób ćwiczą umiejętności matematyczne, np. liczenie punktów, porównywanie liczb czy zarządzanie najróżniejszymi zasobami w grze.
  6. Kreatywność i wyobraźnia: Gry planszowe często pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka. Dzieci mają okazję tworzyć strategie, rozwijać swoje pomysły i interpretować różne sytuacje w grze.

​​Gry dla 6 latka – 12 najlepszych gier edukacyjnych dla chłopców i dziewczynek

1. Superfarmer

Superfarmer to kultowa gra rodzinna, w której gracze wcielając się w hodowcę zwierząt, mają za zadanie zdobyć tytuł superfarmera. Rozgrywka polega na rozmnażaniu zwierząt w zagrodzie i wymianie zwierząt z innymi graczami. Podczas rozgrywki trzeba jednak uważać, ponieważ w okolicy czyhają wilki i lisy, które mogą zniszczyć naszą hodowlę.

W grę Superfarmer może zagrać od 2 do 6 graczy, przez co będzie to idealna opcja dla większych rodzin oraz podczas spotkań towarzyskich. Rozgrywka trwa zazwyczaj około 30-45 minut. 

Podczas gry w Superfarmera dzieci uczą się strategicznego myślenia i podejmowania decyzji, ponieważ muszą planować swoje ruchy do przodu, uwzględniać ryzyko i podejmować odpowiednie decyzje handlowe.

Gra rozwija także umiejętności matematyczne, ponieważ gracze muszą liczyć i porównywać liczbę posiadanych zwierząt, obliczać wartość handlową oraz prowadzić rozmaite obliczenia związane z rozmnażaniem swojego stada.

Dzięki swojemu strategiczno-ekonomicznemu charakterowi, ale także pięknym ilustracjom, Superfarmer zapewni mnóstwo rozrywki  i wartości edukacyjnej każdemu 6 latkowi. Dodatkowo gra rozwija umiejętności społeczne, matematyczne, logiczne i strategiczne. Pozwól dziecku stawić czoła wyzwaniom prawdziwego hodowcy zwierząt!

2. Kalambury mini 

Gra w Kalambury mini, to prostsza i pięknie zilustrowana wersja klasycznej gry w kalambury dla młodszych i starszych dzieci. Podczas wspólnej zabawy czeka na Was mnóstwo zabawnych haseł i obrazków do przedstawienia i zgadywania.

Każda karta do kalamburów zawiera aż trzy ciekawe hasła do wyboru, co daje jeszcze więcej możliwości i rozbudza kreatywność małych aktorów. Dodatkowo, dla tych dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, każda karta posiada obrazek, który ułatwia zabawę i pomaga w odgadywaniu.

Podczas gry w kalambury możecie się bawić w mniejszym gronie rodzinnym lub zaprosić przyjaciół do wspólnej zabawy. Czas trwania rozgrywki zależy od Waszej szybkości, kreatywności i ilości haseł, jakie chcecie przedstawić. Możecie dostosować długość gry do Waszych preferencji.

Kalambury mini to nie tylko świetna zabawa, ale także angażująca gra, która wspiera rozwój 6-latka na wielu obszarach. Podczas gry dzieci rozwijają umiejętność komunikacji niewerbalnej poprzez przedstawianie haseł za pomocą gestów i mimiki. Dodatkowo dzieci uczą się koncentracji, zdolności do szybkiego myślenia i asocjacji, a także kreatywności poprzez wyrażanie pomysłów w nietypowy sposób.

3. Tangram 

Tangram to chińska łamigłówka znana od tysiącleci, która składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych. Celem gry jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów Tangramu, aby stworzyć przedstawiony obrazek, korzystając jedynie z kształtu ich konturów. Dodatkowo, podczas zabawy można także wykorzystać wyobraźnię i tworzyć własne wzory z dostępnych elementów.

W grę Tangram może grać jeden gracz na raz, co oznacza, że Twoje dziecko może podjąć się tego geometrycznego wyzwania samodzielnie. Czas trwania rozgrywki zależy od stopnia skomplikowania wzorów, które chce się odtworzyć. Może to zająć od kilku minut do dłuższego czasu, w zależności od umiejętności i zaangażowania dziecka.

Podczas zabawy z Tangramem, dzieci rozwijają wyobraźnię oraz ćwiczą spostrzegawczość, skupiając się na szczegółach i dopasowując elementy w odpowiednie miejsca. Koncentracja jest również kluczowa, ponieważ każdy kształt musi być dokładnie umiejscowiony. Dodatkowo zabawa z Tangramem rozwija pamięć, ponieważ dzieci muszą zapamiętywać kształty i ich położenie.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

4. Twister 

Szukasz dla dziecka zabawy ruchowej, podczas której trzeba utrzymać równowagę i ćwiczyć gibkość ciała? Spróbujcie zagrać w kultową grę Twister! Zgodnie z zasadami zabawy, wygrywa ten, kto jako ostatni pozostanie w grze i utrzyma swoją najdziwniejszą pozycję nieruchomo. Ta gra to niezwykle dynamiczna zabawa dla dzieci w wieku od 6 lat. 

Czas trwania rozgrywki zależy od liczby graczy i ich wytrzymałości. Zazwyczaj jednak jedna runda trwa od 10 do 15 minut. Krótki czas trwania rozgrywki pozwala na rozegranie co najmniej kilku rund, co jeszcze bardziej pobudza emocje i rywalizację.

Podczas gry dzieci rozwijają koordynację ruchową, równowagę i zręczność, zwłaszcza gdy muszą umieścić swoje ręce i stopy na odpowiednich kolorowych kropkach na macie do gry, a wolnego miejsca pozostaje już niewiele.

Twister nie tylko świetna zabawa dla młodszych i starszych, ale także okazja do wspierania rozwoju społecznego pociechy. Poprzez rywalizację i współpracę, dzieci uczą się szacunku dla innych graczy oraz radzenia sobie z emocjami wynikającymi ze zwycięstw i porażek.

5. Gra Jamniki 

Polska gra “Jamniki”, będzie wspaniałą zabawą dla Twojego 6-latka. Podczas rozgrywki Twoim zadaniem jest ubieranie jamnika w coraz większy kubraczek, który rośnie wraz z postępem gry. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby symboli kostek na kubraczku, ponieważ za nie otrzymuje się na koniec punkty. Dodatkowe punkty można zdobyć również za dopasowanie kolorów kubraczka.

W grę Jamniki może zagrać od 2 do 5 osób, dzięki czemu do wspólnej zabawy możecie zaprosić rodzeństwo, przyjaciół lub całą rodzinę. Czas trwania jednej rozgrywki wynosi około 20 minut, co sprawia, że jest to idealna gra na krótką przerwę, która pobudzi umysł dziecka do dalszego działania!

Gra Jamniki jest szczególnie angażująca dla 6-latków, ponieważ rozwija kilka obszarów ich rozwoju. Podczas rozgrywki dzieci uczą się m.in. strategicznego działania i planowania, ponieważ muszą podejmować ważne decyzje, w jaki sposób rozwijać kubraczek swojego jamnika, tak aby zdobyć jak najwięcej punktów. 

6. Gra Kotek i Motylki 

Ta pięknie zilustrowana gra jest nie tylko zabawna, ale również angażująca i wspiera rozwój 6-latków w różnych obszarach.

Podczas rozgrywki Waszym zadaniem jest odnalezienie śladu Gucia, kotka pełnego ciekawości. Gucio zaprowadzi Was na urokliwą łąkę, gdzie biega pośród traw. Co tam znajdujecie? Otóż dookoła lata mnóstwo pięknych motyli, od których nie można oderwać od wzroku. Jest ich tak wiele, że aż trudno je policzyć… 

Podczas gry, będziecie liczyć motylki i szukać żetonów kwiatów o prawidłowym wyniku. Wykorzystacie swoje umiejętności matematyczne, a także refleks i spostrzegawczość, aby jak najszybciej zidentyfikować wszystkie elementy.

Kotek i Motylki” to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na wspieranie umiejętności liczenia, spostrzegawczości i refleksu u Twojego dziecka. Dzięki tej grze pociecha będzie miała okazję się doskonale się bawić i jednocześnie uczyć ważnych umiejętności matematycznych.

7. Gra operacja

Znasz tę klasyczną elektroniczną grę planszową, która umożliwia dzieciom wcielenie się w skomplikowaną rolę lekarza-chirurga i przeprowadzenie na pacjencie poważnej operacji? 

Podczas rozgrywki, zadaniem graczy jest wyleczenie pacjenta, tak, aby jego nos nie zaświecił się na czerwono i nie uruchomił się brzęczyk. Każdy gracz wybiera kartę lekarza, na której jest przedstawiona jedna z 12 części do usunięcia, na przykład złamane serce lub woda w kolanie. Celem jest tak precyzyjnie przeprowadzić operację, aby uniknąć wrażliwych części planszy.

Operacja” to świetna zabawa dla dzieci w wieku od 6 lat. Ta gra nie tylko angażuje i bawi, ale również wspiera rozwój różnych umiejętności. Dzięki niej Twoje dziecko będzie trenować swoją precyzję, koordynację ruchową i zdolności manualne. Ponadto „Operacja” jest doskonałą opcją na zabawę w przerwie od nauki lub gdy podczas niepogody trzeba zostać w domu.

8. Jenga 

Jenga to gra, podczas której Twoim celem jest utrzymanie wieży z drewnianych klocków i bycie ostatnim graczem, który umieści klocek na szczycie bez zawalenia się całej konstrukcji. Ale uwaga: możesz wyciągać klocki tylko jedną ręką i ostrożnie układać je na wieży. Pamiętaj, że każdy Twój ruch musi być przemyślany!

Rozgrywka jest angażująca i trwa zazwyczaj około 20 minut, co sprawia, że Jenga jest idealną przerwą na odpoczynek i zabawę dla małych uczniów. Jenga może być rozgrywana przez 2-8 graczy, dzięki czemu można zaprosić do zabawy całą rodzinę lub przyjaciół.

Zabawa z Jengą rozwija umiejętności zręcznościowe, ponieważ dzieci muszą precyzyjnie wyciągać i układać klocki. Po drugie, uczy koncentracji i cierpliwości, gdyż każdy ruch ma wpływ na stabilność wieży. Ponadto, Jenga pomaga także rozwijać umiejętności spostrzegawczości i myślenia strategicznego, ponieważ gracze muszą przewidzieć, które klocki można bezpiecznie usunąć, a których lepiej nie ruszać.

9. Warcaby

Gra w warcaby to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych na świecie gier strategicznych. Nieskomplikowana zabawa angażuje zarówno młodsze, jak i starsze umysły. 

Zasady gry są proste: każdy z graczy ma zestaw pionków (zazwyczaj w różnych kolorach) i celem jest zdobycie jak największej liczby pionków przeciwnika przez skakanie nimi w przód. Gracze wykonują ruchy na przemian, przeskakując pionki przeciwnika i starając się unikać pułapek.

Warcaby mogą być rozgrywane przez dwie osoby, ale można też zorganizować turniej z większą ilością graczy. Rozgrywka jest elastyczna, a czas trwania zależy od umiejętności i tempa gry, jednak zazwyczaj jedna partia trwa około 30 minut.

Ta klasyczna gra jest nie tylko zabawna, ale także rozwija wiele umiejętności u 6-latka. Przede wszystkim wspomaga logiczne myślenie i planowanie strategii. Dzieci muszą przewidywać ruchy przeciwnika i podejmować decyzje, które pionki przesunąć, aby zdobyć przewagę. Warcaby również rozwijają umiejętność koncentracji i cierpliwości, ponieważ wymagają skupienia uwagi na planszy i analizowania różnych możliwości.

10. Gra w statki 

To zabawa dla dużych i małych, która rozwija umiejętności logicznego myślenia i budowania zwycięskiej strategii.

Statki to prosta, ale angażująca gra planszowa, która pozwala Twojemu dziecku wcielić się w rolę dowódcy floty morskiej. Zasady są łatwe do zrozumienia: każdy z graczy umieszcza na planszy swoje statki, starając się ukryć ich położenie przed przeciwnikiem. Następnie gracze wykonują ruchy na przemian, próbując odgadnąć, gdzie znajdują się statki przeciwnika. Jeśli trafisz statek przeciwnika, wygrywasz punkt!

Gra w statki musi być rozgrywana przez dwie osoby, ponieważ wymaga interakcji między graczami. Czas trwania rozgrywki zależy od strategii i szybkości decydowania, ale przeważnie jedna partia trwa około 15-20 minut.

Zabawa doskonale rozwija logiczne myślenie, ponieważ dzieci muszą analizować informacje i wnioskować na podstawie trafień i nietrafień. Gra wymaga także od graczy umiejętności koncentracji, skupienia uwagi na planszy i śledzenia ruchów przeciwnika. Jeśli szukasz gry, która nie tylko zapewni Twojemu dziecku rozrywkę, ale także rozwija umiejętności myślenia strategicznego, statki są świetnym wyborem!

11. Shop – angielski sklepik

Ta gra nie tylko zapewni Twojemu 6-letniemu dziecku mnóstwo zabawy, ale także pomoże w rozwijaniu pamięci, zdolności kojarzenia i nauki języka angielskiego poprzez zabawę.

Podczas emocjonującej zabawy, Twoje dziecko będzie miało okazję nauczyć się angielskich słówek poprzez skojarzenia z obrazkami, zapisem i wymową. Głównym celem gry jest nauka słownictwa związana z produktami spożywczymi. 

Zestaw do gry zawiera dużą, dwustronną planszę, 70 kolorowych kartoników przedstawiających produkty spożywcze oraz słowniczek z nazwami tych produktów wraz z uproszczonym zapisem fonetycznym.

Rozgrywka w „Shop – Angielski sklepik” jest angażująca i interaktywna. Dziecko musi łączyć obrazy, zapisy i wymowę, aby odpowiednio skojarzyć słówka. W grę maluch może grać samodzielnie, jak i w większym gronie. Czas trwania rozgrywki zależy od umiejętności językowych dziecka, ale zazwyczaj zajmuje około 20-30 minut.

Podczas zabawy w angielski sklepik, dziecko uczy się nowych słówek w języku obcym  poprzez skojarzenia, co rozwija pamięć i zdolność kojarzenia. Ponadto, gra angażuje dziecko w słuchanie i powtarzanie wymowy angielskich słówek, co sprzyja rozwijaniu i utrwalaniu umiejętności językowych.

12. Mały geniusz, Quiz – Język angielski

To wspaniała gra do nauki angielskiego, rozwijająca słownictwo i wiedzę językową. W grze odpowiadamy na pytania i przesuwamy swój pionek po planszy, zdobywając przy tym specjalne odznaki. 

Quiz z pytaniami został przygotowany na podstawie programu nauczania w szkole podstawowej i jest podzielony na dwa poziomy trudności, dzięki czemu młodsze i starsze dzieci mogą razem spędzać czas przy planszy. 

Granie z dzieckiem w gry planszowe jest świetnym sposobem na naukę angielskiego poprzez zabawę. Gry planszowe angażują dzieci w interaktywną i przyjemną aktywność, która przyciąga ich uwagę i motywuje do nauki. Dzieci szybko zapominają, że uczą się języka obcego, ponieważ są zaabsorbowane rozgrywką i przyjemnością płynącą z grania.

Poza tym, gry planszowe zapewniają kontekst i sytuacje komunikacyjne, w których dzieci mogą używać języka angielskiego w praktyce. Często gry wymagają komunikacji z innymi graczami, wymiany informacji, zadawania pytań i udzielania odpowiedzi. To daje dzieciom możliwość używania języka angielskiego w różnych kontekstach, co przyczynia się do rozwijania umiejętności porozumiewania się w nowym języku obcym. 

Wszystkie językowe gry planszowe są bogate w słownictwo i tematy, takie jak: podróże, przygody, zwierzęta, kolory, bajki, zawody czy przedmioty codziennego użytku. W trakcie rozgrywki dzieci często powtarzają te słowa, a to sprzyja utrwalaniu i zapamiętywaniu nowego słownictwa.

Najlepsza gra interaktywna dla 6 latka? Angielski z Novakid!

Czy wiesz, że uczenie się angielskiego online w Novakid to nie tylko efektywna, ale również niezwykle przyjemna przygoda dla Twojego dziecka? W szkole języka angielskiego online Novakid 4, 5, 6-letnie i starsze dzieci mają okazję uczyć się języka angielskiego poprzez zabawę, prowadzoną przez wykwalifikowanych nauczycieli native speakerów. 

Interaktywna platforma Novakid z grami i zabawami online dla dzieci jest pełna wartościowych, edukacyjnych treści dla najmłodszych. Lekcje online w Novakid prowadzone na platformie są dzięki temu niezwykle dynamiczne, pełne radości i entuzjazmu.

Nauczyciele Novakid wykorzystują różnorodne materiały edukacyjne, takie jak interaktywne gry, zabawy, piosenki i historie, aby stworzyć stymulujące środowisko dla nauki. Dzięki temu dzieci są zaangażowane i zmotywowane do nauki angielskiego przez cały czas trwania lekcji. 

Zobacz wideo, na którym nauczycielka Novakid omawia korzyści płynące z certyfikowanych programów nauczania w Novakid, dostosowanych do różnych potrzeb dzieci w wieku 4-12 lat:

Jedną z kluczowych zalet Novakid jest indywidualne podejście do uczniów. Nauczyciele dostosowują program nauczania do potrzeb i umiejętności każdego dziecka, zapewniając mu odpowiednie wsparcie i stymulujące wyzwania oparte o zasady grywalizacji. Dzięki temu uczniowie Novakid szybko robią postępy w nauce angielskiego i nabierają pewności siebie w komunikacji językowej.

Jeśli szukasz skutecznego i przyjemnego sposobu nauki angielskiego dla swojego dziecka – Novakid to doskonały wybór! Zachęć dziecko do odkrywania magicznej przygody, jaką jest nauka angielskiego z Novakid! Skorzystaj z darmowej lekcji próbnej i sprawdź, czy Twój sześciolatek pokocha angielski w formie zabawy!

W jaki sposób najbardziej lubisz spędzać czas ze swoim dzieckiem? Czy często gracie w gry planszowe dla szcześciolatków? Jakie są wasze ulubione tytuły gier i zabaw? Daj nam znać w komentarzu poniżej, co sądzisz o takiej formie spędzania czasu z dzieckiem. Naszym zdaniem, edukacja poprzez zabawę jest tym, co najskuteczniej wspiera wszechstronny rozwój dziecka. Jesteśmy ciekawi Twojej opinii na ten temat.  

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.