Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego
Jak się uczyć
Star icon
22.07.2020
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego

Spis treści

O zaletach znajomości języka angielskiego w dzisiejszym, szybko rozwijającym się i globalnym świecie chyba nikogo nie trzeba długo przekonywać. Prawda jest taka, że nawet nie wyjeżdżając często z kraju, język angielski i tak otacza nas z wielu stron. Każdego dnia spotykamy się z angielskimi nazwami firm i produktów, oglądamy anglojęzyczne filmy, słuchamy angielskich piosenek, a także mamy nieograniczony dostęp do anglojęzycznych informacji i wiadomości z całego świata za pośrednictwem Internetu. Dodatkowo, dzisiejszy świat jest bardzo różnorodny, a granice państw pozostają wzajemnie otwarte. To powoduje, że na ulicach polskich miast coraz częściej słyszymy język angielski i możemy spotkać obcokrajowców. Mało tego, nasze dzieci równie często uczą się w przedszkolach i szkołach wraz z dziećmi, których rodzice na co dzień posługują się innymi niż polski językami.

Wobec tych wszystkich okoliczności, logicznym wydaje się argument, że znajomość języka angielskiego jest konieczna, aby odnieść sukces we współczesnym świecie. Nie od dziś również wiadomo, że naukę języka angielskiego i innych języków obcych warto jest zacząć już od najmłodszych lat. Dzieci o wiele szybciej niż dorośli przyswajają nową wiedzę, a dzięki nauce przez zabawę chłoną masę nowej wiedzy, bez większego wysiłku.

Novakid uczymy dzieci już od 4 roku życia. Dzięki specjalnemu trybowi nauki, dzieci nie nudzą się i nie stresują. Nauczyciele stosują różnego rodzaju zabawy i aktywności, które pomagają im przełamać barierę językową. U nas nie ma kar, więc nasi młodzi studenci nie martwią się, że popełnią błąd i nie blokują. Jeżeli zależy Ci, by Twój maluch zaczął naukę jak najwcześniej, ale w przyjaznej atmosferze – koniecznie zapisz się do Novakid!

Warto wykorzystać ogromny potencjał rozwojowy dzieci na początkowym etapie ich życia i przekuć go w realny sukces w przyszłości. Dowiedz się dlaczego warto wysłać pociechę na zajęcia z angielskiego od najmłodszych lat i poznaj wszystkie zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego. Czytaj dalej!

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę angielskiego?

Istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Niektórzy rodzice są zdania, że zbyt wczesna nauka języka angielskiego może zaszkodzić dziecku i spowolnić jego naturalny proces uczenia się języka ojczystego. Jednak znacząca większośc rodziców (w tym również rodziców dwujęzycznych) i nauczycieli jest zdania, że im wcześniej dziecko rozpocznie równoległą do nauki języka ojczystego naukę języka obcego, tym łatwiej i szybciej będzie przyswajać nową wiedzę. 

Niektóre metody nauki języka angielskiego wśród najmłodszych zakładają, że już 3-miesięczne dzieci, na długo przed rozwinięciem umiejętności mówienia w ojczystym języku, mogą rozpocząć naukę języka angielskiego. Taka nauka może polegać po prostu na mówieniu do dziecka po angielsku, śpiewaniu anglojęzycznych piosenek oraz czytaniu książeczek po angielsku. Jeżeli zaś interesuje nas bardziej efektywna nauka angielskiego wśród małych dzieci, szerokie grono nauczycieli twierdzi, że edukację w tym zakresie warto zacząć po ukończeniu przez dziecko wieku 3 lat. Przedszkolak może już spokojnie uczęszczać na łatwe zajęcia z angielskiego w przedszkolu lub w domu z rodzicami uczyć się angielskiego poprzez wspólną zabawę.

Kluczowe w podjęciu decyzji o rozpoczęciu przez malucha wczesnej nauki angielskiego jest obserwowanie jego zachowania i wyłapywanie na bieżąco ewentualnych niepokojących nas sygnałów. Jeżeli zauważymy, że dziecko nie jest zainteresowane poznawaniem angielskich zwrotów albo nie robi w tej kwestii widocznych postępów, nie zmuszajmy go do nauki. Poczekajmy na dogodniejszy dla pociechy czas do nauki angielskiego.

W chwili, gdy dziecko osiąga wiek 6, 7 lat jego aparat mowy staje się mniej elastyczny, a umysł nieco mniej chłonny, niż ma to miejsce w wieku przedszkolnym. Wówczas pociecha inaczej reaguje na nowe słowa i całkowicie nieznane zwroty w języku obcym. Nauka języka angielskiego w tym wieku wciąż jest możliwa, jednak nauczyciele są zdania, że opanowanie podstaw nie nastąpi już tak szybko i naturalnie jak w przypadku dzieci w wieku od 3 do 6 lat. 

Wczesne rozpoczęcie nauki angielskiego – zalety

 • Młody umysł jest najbardziej chłonny. Małe dziecko nastawione jest od urodzenia na dogłębne i wszechstronne poznawanie otaczającego je świata. Dziecko odkrywa świat wszystkimi możliwymi zmysłami, ma ogromną ciekawość świata i na początkowym etapie swojego rozwoju robi gigantyczne postępy z tygodnia na tydzień. To właśnie w tym okresie umysł dziecka jest najbardziej otwarty i chce dowiedzieć się absolutnie wszystkiego o wszystkim. Warto wykorzystać ten wyjątkowy czas w życiu dziecka na wprowadzanie pierwszych zasad funkcjonowania w społeczeństwie, na naukę emocji oraz na bardzo podstawową naukę języka obcego. Wcześnie zasiane “angielskie ziarno” pozwoli dziecku zbierać owocne żniwa w przyszłości.
 • Szybszy czas przyswajania wiedzy, to niezaprzeczalny fakt związany z naturalnym cyklem rozwoju dziecka od najmłodszych lat. Maluchy nastawione są na poznawanie otaczającego je świata i chcą dowiedzieć się jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Nauka języka obcego od najmłodszych lat jest taka efektywna, ponieważ dziecko na początkowym okresie swojego życia robi ogromne postępy z tygodnia na tydzień. Warto wykorzystać ten drzemiący w pociesze potencjał rozwojowy i obok nauki emocji, pierwszych słów po polsku czy chodzenia, uczyć jednocześnie języka angielskiego i obserwować szybkie postępy w nauce.
 • Mniejszy wysiłek podczas nauki, związany jest z tym, że nauka angielskiego u maluchów prowadzona jest głównie w formie nauki przez zabawę. W przypadku kilkulatków, które skupiają swoją uwagę jedynie przez bardzo krótki okres czasu, nie ma mowy o nauce z książek i zeszytów, powtarzaniu w kółko określonych zwrotów i wyrazów oraz nauce pamięciowej. Najmłodsze dzieci najefektywniej uczą się mimowolnie, poprzez oglądanie anglojęzycznych bajek, słuchanie angielskich rymowanek i bajeczek, a także poprzez wspólne anglojęzyczne zabawy ruchowe z rodzicami i rówieśnikami.
 • Brak bariery językowej i wstydu, to kolejna niesamowicie wielka zaleta rozpoczęcia nauki języka angielskiego w młodym wieku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, małe dzieci na początkowym etapie swojego życia nastawione są na poznawanie świata na wszystkie sposoby i nie znają uczucia wstydu. Są również śmiałe i ufne. To sprawia, że nawet jeśli maluch nie wie do końca jak powiedzieć coś po angielsku, będzie niestrudzenie się starał przekazać określony komunikat. A o to właśnie chodzi w nauce języka angielskiego od podstaw! Jednym z najczęściej spotykanych problemów wśród dorosłych uczących się języka obcego jest właśnie bariera językowa, którą z wiekiem coraz trudniej jest przełamać.
 • Łatwość w opanowaniu dobrego akcentu, wynika z faktu, iż małe dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconego aparatu mowy. Oznacza to, że kilkulatek z powodzeniem może na równi uczyć się wymowy języka polskiego i angielskiego i robić w tym zakresie porównywalne postępy, poniewaz jego aparat mowy nie jest już sztywno ukierunkowany wyłącznie na dominującą wymowę w języku polskim, tak jak ma to miejsce w przypadku dorosłych.
 • Wczesna nauka języka angielskiego sprzyja nauce innych języków. Potwierdzają to liczne przykłady dzieci, które po skutecznym opanowaniu we wczesnym wieku języka angielskiego, zdecydowały się później na doszkalanie pierwszego języka i dodatkową naukę innych języków obcych. Obecnie nikogo już zbytnio nie dziwi widok dziecka w wieku szkolnym, które potrafi wypowiadać się w języku angielskim oraz niemieckim i hiszpańskim. Internet, liczne aplikacje oraz lekcje języka online dodatkowo ułatwiają naukę. współczesnym uczniom.

Ponadto, wczesne rozpoczęcie nauki angielskiego wpływa na szybszy rozwój umiejętności koncentracji i zapamiętywania wśród dzieci i zapewnia maluchom dobry start w przyszłość. Znajomość języków obcych pomaga obecnie dostać się na lepsze studia i zdobyć lepszą pracę. Wczesna nauka języka angielskiego to również możliwość patrzenia przez pociechę szeroko na świat, dostęp do światowych dzieł kultury i sztuki w oryginalnym języku, a także łatwość zawierania ciekawych, międzynarodowych znajomości, które mogą zaprocentować w przyszłości dziecka.

Przeczytaj też nasze wcześniejsze wpisy: Od jakiego wieku można zacząć naukę języków obcych?, Jak uczyć małe dzieci angielskiego? oraz Czy warto uczyć się języków obcych?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Edukacja dziecka
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Jak się uczyć
28.09.2021
Time icon 9 min
Potrzeby dziecka, a poziom znajomości angielskiego
Jak się uczyć
12.07.2022
Time icon 9 min
Najlepsze aplikacje i programy do nauki angielskiego
Jak się uczyć
22.10.2020
Time icon 10 min
Gramatyka czy słówka – co jest ważniejsze w nauce angielskiego?
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

  Imię
  Adres e-mail
  Novakid dziecko
  Prop Prop Prop Prop
  Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

   Imię
   Adres e-mail
   Novakid dziecko
   Prop Prop Prop Prop
   Wpisz poniżej swój adres e-mail, aby otrzymywać treści od wybitnych ekspertów. Rozwój dziecka, nauka języka angielskiego i nie tylko!

    Imię
    Adres e-mail
    Novakid dziecko