Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Najprostsze do nauki języki obce – jaki język, poza angielskim, wybrać?
Edukacja dziecka
Star icon
06.07.2020
Time icon 16 min
Comment icon 0 komentarze

Najprostsze do nauki języki obce – jaki język, poza angielskim, wybrać?

Spis treści

Nie raz my sami – rodzice, będąc jeszcze w szkole słyszeliśmy od rodziców i nauczycieli jak mantrę:, “Ucz się języków obcych, bo dzięki temu osiągniesz sukces i otworzą się przed Tobą nowe możliwości”. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, ponieważ w dzisiejszych czasach kładzie się duży nacisk znajomość przynajmniej dwóch języków obcych. Poza obowiązkowymi zajęciami z języków obcych w szkole, rodzice chętnie wysyłają swoje pociechy na dodatkowe zajęcia, na których najczęściej najmłodsi uczą się innych języków europejskich, takich jak: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, czy rosyjskiego.

Z naszych wcześniejszych wpisów dowiesz się, jak wspierać dziecko w nauce języków obcych.

Czy w tym szaleństwie jest metoda? Czy faktycznie, aby dziecko w dzisiejszym świecie miało realną szansę na sukces, musi znać jak najwięcej języków obcych? I czy trzeba ograniczać się jedynie do najpopularniejszych wyborów? A może by tak uczyć dziecko mandaryńskiego, koreańskiego lub norweskiego? Dowiedz się jakie są najprostsze do nauki języki obce i sprawdź, który z nich wybrać dla swojej pociechy. Poznaj odpowiedź na często nurtujące rodziców pytanie: Jaki język poza angielskim wybrać? 

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Język angielski jest dzisiaj wszechobecny. Natykamy się na niego mimowolnie nawet bez wyjeżdżania z naszego kraju. Coraz więcej anglicyzmów na stałe wchodzi do języka polskiego i coraz więcej reklam, haseł i nazw produktów ma w Polsce angielskie nazwy. Czy to dobrze, czy to źle, nie nam to oceniać. Jednak z perspektywy edukacji, oczywistym wydaje się wniosek, że język angielski należy znać, aby móc prawidłowo i w harmonijny sposób funkcjonować w dzisiejszym otwartym społeczeństwie, w którym najróżniejsze kultury przenikają się ze sobą. 

Jeszcze kilka lat temu widok obcojęzycznego dziecka w przedszkolu mógł mocno dziwić. Dzisiaj jednak to już nie tylko polski, ale i światowy standard. Podróżujemy coraz więcej i coraz częściej decydujemy się zamieszkać w innym kraju, niż nasza ojczyzna. (Dowiedz się, czym jest wielojęzyczność z naszego wcześniejszego wpisu)!

Dlatego też, znajomość różnych języków obcych, nie tylko angielskiego, jest tak istotna. Nigdy nie wiadomo, kiedy nasze dziecko natknie się na osobę anglojęzyczną, niemieckojęzyczną czy francuskojęzyczną. Dzięki znajomości tych i innych języków obcych dziecko będzie mogło bez skrępowania dogadać się z rówieśnikami pochodzącymi z innych krajów i mówiącymi innymi językami. Dzięki temu maluch zdobędzie unikatowe i wartościowe doświadczenia, które mogą przełożyć się na późniejsze postrzeganie rzeczywistości i otwarcie światopoglądowe. To właśnie te wartości są kluczowe dla funkcjonowania w dzisiejszych realiach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakich języków uczą się europejskie dzieci, koniecznie przeczytaj nasz wpis!

Nauczyciele i rodzice prześcigają się w podawaniu kolejnych powodów, dlaczego warto uczyć się języków obcych. My przytaczamy poniżej kilka najistotniejszych.

  • Znajomość języków obcych umożliwia kontynuowanie nauki poza ojczyzną i późniejszą pracę za granicą.
  • Dzięki znajomości języków obcych mamy szansę zdobyć lepszą pracę i zarabiać więcej.
  • Znając języki obce możemy z większą łatwością zacząć życie w innym kraju. 
  • Znajomość kilku języków obcych otwiera światopoglądowo i kulturowo. 
  • Dzięki znajomości różnych języków obcych możemy łatwiej i swobodniej podróżować po świecie. Na miejscu zawsze się dogadamy z innymi osobami!
  • Znajomość języków obcych ułatwia obcowanie z zagraniczną kulturą i sztuką. Dzięki znajomości języków obcych możemy bez problemu przeczytać książkę czy obejrzeć film w oryginalnym języku.
  • Stałe poszerzanie wiedzy językowej buduje naszą samoocenę i zwiększa pewność siebie oraz tworzy w naszych głowach przekonanie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.
  • Znajomość języków obcych pozwala poznawać wartościowych ludzi i zawierać międzynarodowe przyjaźnie na całe życie.

Najprostsze języki do nauki – ranking

Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia, dlatego dla każdego inny język obcy będzie prosty, a inny trudny. Duże znaczenie w łatwości nauki danego języka ma to, z jakiej grupy języków sany język pochodzi i czy jest to ta sama grupa, co nasz język ojczysty.

Dla Hiszpanów najłatwiejszy w nauce będzie język włoski czy portugalski, dla Niemców i Francuzów język angielski, a dla Polaków? No właśnie… Przyjmując to kryterium, najłatwiejszymi do nauki językami obcymi dla Polaków będą języki  z grupy słowiańskiej, czyli rosyjski, ukraiński, czeski czy chorwacki. Język angielski, nie należy do rodziny języków słowiańskich, a języków germańskich, dlatego wcale dla nas Polaków nie jest taki prosty. Oczywiście duże znaczenie w nauce języka angielskiego przez Polaków ma fakt, że edukacja w tym zakresie prowadzona jest od bardzo młodego wieku. Już 3 – 4-latki potrafią w Polsce powiedzieć coś po angielsku!

Jeżeli patrzeć na języki obce pod kątem ich popularności na świecie, wówczas najlepiej poza angielskim uczyć się chińskiego, którym mówi ponad 12% populacji świata, hiszpańskiego, którym mówi się nie tylko w Hiszpanii, ale również w sporej części Ameryki Południowej, arabskiego, w którym dogadamy się na Bliskim wschodzie oraz rosyjskiego, w którym bez problemu dogadamy się w ogromnej Rosji, na Ukrainie, w Białorusi, w Gruzji czy Kazachstanie.

Przy podejmowaniu decyzji, odnośnie tego jakiego języka obcego poza angielskim powinno uczyć się dziecko, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dobrą strategią jest poznawanie języków naszych europejskich sąsiadów, ponieważ statystycznie istnieje największe prawdopodobieństwo, że pociecha będzie w przyszłości kontynuować naukę właśnie w którymś z tych krajów oraz, że zdecyduje się osiedlić na stałe w: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Włoszech. Wyłączając zatem z naszego rankingu język angielski, do najprostszych do nauki języków obcych zaliczamy:

Język rosyjski

Język rosyjski kiedyś był w Polsce tym, czym dzisiaj jest dla nas język angielski. Rosyjski był powszechnie nauczany w szkołach i do dziś duża część współczesnych rodziców i dziadków potrafi biegle posługiwać się tym językiem. Nic w tym dziwnego, ponieważ język rosyjski, podobnie jak język polski należy do grupy języków słowiańskich. To sprawia, że rosyjski brzmi podobnie jak język polski i ma podobne zasady gramatyczne. Jedyną większą trudnością w języku rosyjskim jest inny alfabet – cyrylica. Opanowanie pisania i czytania cyrylicą nie jest bardzo trudną sztuką, a szczególnie wzrokowcom nie powinno sprawiać to większych trudności. Gramatyka i wymowa języka rosyjskiego są relatywnie łatwe, w porównaniu do języków z grupy germańskiej. Przy umiarkowanych wysiłkach język rosyjski można opanować do stopnia komunikatywnego w ciągu niecałego roku.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Język hiszpański

Język ten należy do grupy języków romańskich i podobnie jak języki z grupy słowiańskiej, jest dla Polaków całkiem łatwy do nauki. W hiszpańskim, poza niewielkimi wyjątkami, słówka wymawiamy tak jak je piszemy, co znacznie ułatwia proces nauki. Do tego hiszpański jest bardzo melodyjny i nie posiada szczególnie trudnej gramatyki. Język hiszpański zyskuje w Polsce coraz większą popularność, a wpływ na to może mieć fakt, że hiszpański jest obecnie drugim najpowszechniej używanym na świecie językiem.

Język włoski

Włoski, podobnie jak język hiszpański należy do grupy języków romańskich. Również podobnie jak hiszpański jest bardzo melodyjny, a jego gramatyka nie jest szczególnie skomplikowana. We włoskim znajdziemy mniej form czasownikowych niż we francuskim czy hiszpańskim. Poza tym, już na starcie każdy Polak młodszy i starszy zna kilka podstawowych słówek po włosku jak: pizza, spaghetti, ciao, arrivederci czy amore.

Język francuski

Francuski, to kolejny język, w którym dogadamy się nie tylko we Francji, ale również w wielu innych krajach na całym świecie. Francuski podobnie jak hiszpański należy do grupy języków romańskich, jednak jego gramatyka jest znacznie trudniejsza do nauki. Również francuska wymowa, ze względu na dużą liczbę dźwięków i głosek nie występujących naturalnie w języku polskim, nie jest najłatwiejsza do nauki. Co ciekawe, w języku francuskim występuje bardzo wiele słów występujących również w języku angielskim. Dlatego też znając dobrze angielski łatwiej będzie nam rozpocząć naukę francuskiego. Aż jedna trzecia słów w angielskim pochodzi z języka francuskiego! 

Język niemiecki

Należący do grupy języków germańskich język niemiecki jest zdecydowanie trudniejszy do nauki przez Polaków niż języki romańskie i słowiańskie. Mimo to, ze względu na położenie Niemiec na granicy z Polską i łatwość wyjazdu tamże do pracy, dużo Polaków decyduje się na naukę języka niemieckiego już od najmłodszych lat. Obecnie język niemiecki jest drugim po języku angielskim najczęściej wybieranym językiem obcym w naszym kraju.

Język niemiecki cechuje się twardą wymową oraz koniecznością znajomości rodzajników do każdego rzeczownika. Gramatyka języka niemieckiego nie należy do najprostszych, jeżeli jednak ktoś dysponuje analitycznym i ścisłym umysłem, całkiem dobrze powinien sobie poradzić z przyswojeniem wszystkich zasad. Niemiecki ma wiele dialektów w zależności od regionu, dlatego dodatkową trudnością jest zrozumienie Niemców pochodzących z różnych części kraju. Aby dobrze poznać język niemiecki, należy przeznaczyć na naukę kilka dobrych lat.

Sprawdź, jak uczyć się efektywnie – skuteczne metody i najczęstsze błędy z naszego wcześniejszego wpisu.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.