Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak uczyć się efektywnie? Skuteczne metody i najczęstsze błędy
Novakid dla rodziców
Star icon
29.06.2020
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Jak uczyć się efektywnie? Skuteczne metody i najczęstsze błędy

Spis treści

Człowiek uczy się przez całe życie. Nauka, czyli przyswajanie wiedzy najintensywniej zachodzi oczywiście w początkowych latach naszego życia, jednak nawet po osiągnięciu pełnoletności, po rozpoczęciu dorosłego i świadomego życia, dalej się uczymy. W różnym wieku uczymy się różnych rzeczy. Najczęściej nauka zachodzi świadomie, jednak czasem także w sytuacjach, w których nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Na przykład dzięki nauce przez zabawę, która jest tak skuteczna wśród najmłodszych.

Jak już wspomniano, mimo iż uczymy się przez całe życie, to najwięcej nauki mają do odrobienia dzieci. Za rozwój umysłowy dziecka od najmłodszych lat dbają rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Celem jest tutaj zdobywanie przez dziecko kolejnych porcji niezbędnej do dalszego życia wiedzy oraz rozwijanie kolejnych umiejętności. I tak oto maluch już od dnia narodzin rozpoczyna swoją naukę. Początkowo uczy się oddychać, jeść, z czasem mówić i chodzić, a później przychodzi czas na naukę emocji, życia oraz wszystkich szkolnych dziedzin nauki takich jak przyroda, matematyka, język polski czy języki obce. W tym całym procesie nauki, który trwa tak naprawdę całe życie, kluczowe jest zachowanie wysokiej motywacji i koncentracji podczas przyswajania nowych rzeczy. Dobre nastawienie do nauki to podstawa przyszłego sukcesu! Z naszego wcześniejszego wpisu, dowiesz się, jak uczyć małe dzieci angielskiego oraz w jaki sposób zachęcić dziecko do nauki angielskiego. Sprawdź koniecznie!

Skoro doskonale wiemy, że człowiek uczy się całe życie, a nauka odgrywa kluczową rolę w naszym istnieniu, wielu rodziców i samych dzieci zadaje sobie pytanie: „Jak efektywnie się uczyć”? Pytanie jest dobre i jak najbardziej zasadne, dlatego w poniższym tekście postaramy się znaleźć na nie odpowiedź i przedstawić wybrane skuteczne metody uczenia się. Zwrócimy także uwagę na najczęściej popełniane błędy podczas nauki. Do dzieła!

Efektywna nauka – czyli jaka?

Nauka nie jest czymś, co każdemu dziecku przychodzi z łatwością. Każde dziecko inaczej podchodzi do tego tematu i każde uczy się w innym tempie. Z reguły jednak nauka wymaga dużej cierpliwości zarówno ze strony dziecka jak i rodzica, a także poświęcenia jej odpowiedniej ilości czasu. Również wysoka motywacja oraz pozytywne nastawienie są tymi czynnikami, które wspomagają szybsze i efektywniejsze uczenie się.

Zasady skutecznego uczenia się można uprościć do prostego równania, gdzie: plan + ciche miejsce = skupienie + przerwy + powtórki = nagroda = motywacja.

Przed przystąpieniem do nauki określonej porcji materiału, np. angielskich słówek zwierzątek, warto opracować plan nauki. Może to być proste ustalenie, że dziecko będzie uczyć się słówek codziennie przez 30 minut, o stałej porze dnia. Warto również zaplanować, gdzie dziecko będzie się uczyć. Najlepiej w ciszy i spokoju, tak żeby nic nie zakłócało jego skupienia. Może to być osobny pokój lub nauka na łonie natury, gdzie dodatkowo maluch będzie mógł obserwować zwierzaki w prawdziwym życiu i spontanicznie je nazywać po angielsku. Dzięki dobremu planowi nauki oraz cichemu miejscu dziecku łatwiej będzie osiągnąć stan skupienia, czyli pełen poziom koncentracji na jednej wykonywanej czynności, czyli w naszym przypadku na nauce angielskich słówek zwierzątek.

Nie da się jednak pozostać stale skupionym przez dłuższy okres czasu. Zwłaszcza najmłodsi uczniowie w wieku przedszkolnym, są w stanie skupić swoją uwagę tylko przez 15 minut. Dlatego, bardzo ważne w procesie efektywnej nauki jest robienie przerw. Czas przerwy można poświęcić na wspólną zabawę, na zaśpiewanie piosenki, na spacer lub wykonanie każdej innej czynności, która sprawia dziecku przyjemność i nie będzie przez nie w żaden sposób kojarzona z nauką. Raz zdobytą i wyuczoną wiedzę, warto powtarzać, aby na dobre “uleżała się” w głowie dziecka. Gdy po pewnym czasie dziecko opanuje już dobrze angielskie nazwy zwierzątek, warto co jakiś czas, niespodziewanie organizować powtórki nauczonego materiału. Najlepiej aż do czasu, gdy dziecko w najmniej oczekiwanym momencie będzie w stanie wymieniać z pamięci wybrane nazwy zwierzątek po angielsku. Na przykład podczas spaceru, gdy dziecko zauważy na drzewie gołębia i krzyknie: “Mommy look! A pigeon!” możemy być pewni, że wiedza została dobrze przyswojona a nauka była efektywna.

Warto wówczas nagrodzić dziecko za nowo zdobyte umiejętności. Wystarczą dobre słowo, oklaski, uściski czy mała niespodzianka, jak na przykład wyjście na plac zabaw, jeśli dziecko spisało się wyjątkowo dobrze, co potwierdzi zdobyta w szkole ocena z testu. Wszystkie te opisane elementy mają na celu budować w dziecku poczucie własnej wartości. Maluch, gdy spostrzeże swój sukces związany z nauką angielskich słówek zwierzątek, będzie zainspirowany i zmotywowany do działania. Podczas nauki następnej partii materiału sam chętnie sięgnie po zeszyty i zabierze się za naukę. Za każdym razem efekty takiej nauki powinny być bardziej coraz bardziej satysfakcjonujące.

Metody uczenia się

Nie ma jednej słusznej metody uczenia się, która sprawdzi się w przypadku każdego dziecka. Każdy z nas jest inny i każdy w zupełnie inny sposób przyswaja wiedzę. Wzrokowcy, czyli osoby, które doskonale pamiętają kolory, ułożenie tekstu oraz ilustracje z podręczników, lepiej nauczą się określonej porcji materiału, gdy zrobią własne notatki, najlepiej z dużą ilością kolorowych zaznaczeń, strzałek i odnośników. Słuchowcy, to osoby, które najskuteczniej zdobywają wiedzę słuchając nagrań i wykładów. W ich przypadku świetnie sprawdzi się nauka z piosenek, wierszyków czy animowanych bajek. Kinestetycy, to z kolei osoby, które lubią ruch. Dłuższe siedzenie w jednym miejscu szybko prowadzi ich do znużenia. Dla takich dzieci najlepszy sposób na naukę to edukacja w formie gier i zabaw ruchowych. Wówczas w naukę zaangażowany jest nie tylko umysł malucha ale również całe jego ciało.

Istnieje jednak kilka uniwersalnych metod nauki języka angielskiego, które powinny zdać egzamin u każdego dziecka, niezależnie od jego predyspozycji. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • Przyklejanie angielskich słówek zapisanych na karteczkach na otaczające nas w życiu codziennym przedmioty.
 • Nauka przez zabawę w formie gier i zabaw, piosenek, rymowanek i bajek po angielsku.
 • Fiszki, które ułatwiają proces zapamiętywania i systematycznej nauki określonej porcji materiału.
 • Mówienie do siebie lub zabawek, dzięki któremu maluch może ćwiczyć nie tylko zapamiętywanie słówek ale również ich wymowę.
 • Skojarzenia i historyjki, to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni oraz naukę angielskiego słownictwa w unikatowy sposób.

Poznaj metody nauki, o których pisaliśmy wcześniej:
– Metoda Callana i Berlitza – czym się różnią, co je łączy, którą wybrać?
– Metoda Total Physical Response – dla kogo będzie odpowiednia?
– Metoda Montessori – czym jest i dlaczego jest tak popularna?

Najczęstsze błędy podczas nauki

Często tak bardzo chcemy, aby nasze dziecko skupiło się tylko na nauce, że zapominamy o pewnych podstawowych kwestiach, mających wpływ na efektywne uczenie się. Do najczęstszych błędów, które popełniamy podczas nauki, należą:

 • Używanie podczas nauki rozpraszaczy, czyli telefonów komórkowych, tabletu, czy dostępu Internetu. Od słownika w telefonie już niedaleka droga do filmów ze śmiesznymi kotami w roli głównej…
 • Zaduch w pomieszczeniu, w którym się uczymy i brak dostępu świeżego powietrza. Tlen bardzo pozytywnie wpływa na procesy zachodzące w mózgu.
 • Bałagan w miejscu nauki.
 • Przejadanie się niezdrowymi przekąskami, w ramach nagradzania siebie za każdą nauczoną porcję materiału. Lepiej sięgnąć po owoce i dużą ilość wody.
 • Niewłaściwa pozycja podczas nauki. Długotrwałe przesiadywanie przy biurku w zgarbionej pozycji, może prowadzić do nieodwracalnych wad postawy.
 • W przypadku starszych dzieci i dorosłych – niedobór snu. Nie da się nadrobić materiału z całego semestru i porządnie ugruntować wiedzy, zarywając całą noc przed sprawdzianem. Sen jest niezbędny do regeneracji mózgu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prop left
Prop right
Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
Rozpocznij test
Jakim typem rodzica jesteś?
Sprawdź teraz
Rozpocznij test
Wybór redakcji
Łatwa gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Novakid dla rodziców
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Novakid dla rodziców
24.08.2021
Time icon 8 min
Kalendarz na nowy rok szkolny – jak zaplanować nowy rok szkolny
Novakid dla rodziców
31.08.2021
Time icon 9 min
Indywidualne lekcje angielskiego – dlaczego mają sens?
Novakid dla rodziców
22.07.2020
Time icon 7 min
Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Otrzymuj porady ekspertów nt. rodzicielstwa bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową!

  Imię
  Adres e-mail
  Popup kid novakid
  Prop Prop Prop Prop
  Novakid ma dla Ciebie prezent! Wyjątkowy poradnik o rozwoju umiejętności miękkich u dzieci.
  Zdobądź go teraz! Wystarczy wpisać swój adres e-mail:

   Imię
   Adres e-mail
   Popup kid novakid