Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak wytłumaczyć dziecku, kiedy i jak dochodzi do trzęsienia ziemi? 
Jak wyjaśnić dziecku
Star icon
08.04.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Jak wytłumaczyć dziecku, kiedy i jak dochodzi do trzęsienia ziemi? 

Spis treści

Trzęsienie ziemi to jedno z najbardziej mistycznych zjawisk naturalnych, budzących zarówno fascynację, jak i strach w sercach ludzi na całym świecie. Są to nagłe, gwałtowne wstrząsy ziemi spowodowane przez ruchy płyt tektonicznych.

Zjawisko trzęsienia ziemi, zaobserwowane na przykład w filmach przyrodniczych, może wywołać szereg pytań u najmłodszych, którzy próbują zrozumieć świat wokół nich. W naszym artykule wyjaśniamy, że trzęsienie ziemi to wynik nagłego uwolnienia energii w skorupie ziemskiej, która tworzy fale sejsmiczne. To właśnie te fale sprawiają, że ziemia drży. W dalszej części artykułu przyjrzymy się, jak dokładnie powstają trzęsienia ziemi, oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego są one niebezpieczne dla ludzi i jak możemy się przed nimi chronić.

Podjęcie tematu trzęsień ziemi z dzieckiem może być wyzwaniem, lecz nasz artykuł został stworzony, aby ułatwić to zadanie. Przedstawimy informacje o skali Richtera, która służy do mierzenia mocy trzęsień ziemi, oraz omówimy, co dokładnie oznacza termin „epicentrum”. Zastanowimy się również, dlaczego niektóre regiony świata są bardziej narażone na trzęsienia ziemi i jakie są tego przyczyny.

Niezwykle ważnym aspektem jest przygotowanie się na możliwe trzęsienia ziemi. Dlatego w artykule znajdziesz także praktyczny poradnik, jak zachować się podczas trzęsienia ziemi różnych magnitud oraz jakie innowacje budowlane mogą minimalizować zniszczenia spowodowane przez te zjawiska. Przybliżymy również, jakie uczucia i doznania mogą towarzyszyć osobom doświadczającym trzęsienia ziemi, aby lepiej zrozumieć to doświadczenie.

Celem naszego artykułu jest nie tylko przekazanie wiedzy o trzęsieniach ziemi, ale także wyposażenie Ciebie i Twoje dziecko w narzędzia potrzebne do zrozumienia i przygotowania się na te zjawiska. Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie odkryjemy, jak wytłumaczyć dziecku, kiedy i jak dochodzi do trzęsienia ziemi.

Jak powstaje trzęsienie ziemi?

Aby zrozumieć, jak powstaje trzęsienie ziemi, wyobraźmy sobie ogromne kawałki skorupy ziemskiej, zwane płytami tektonicznymi. Te płyty są cały czas w ruchu, choć dzieje się to bardzo, bardzo wolno. Czasami te płyty się ze sobą zderzają, oddalają lub przesuwają obok siebie. Gdy nacisk staje się zbyt duży, energia uwalnia się, powodując trzęsienie ziemi. To trochę jak pęknięcie gałęzi pod naciskiem – nagle i gwałtownie. Ziemia wtedy drży, co możemy odczuć na powierzchni.

Trzęsienia ziemi mogą mieć różną siłę – od tych ledwo wyczuwalnych, po takie, które powodują duże zniszczenia. Aby zmierzyć, jak mocne jest trzęsienie ziemi, naukowcy używają skali Richtera. Skala ta ma numery od 1 do 10, ale trzęsienia ziemi o sile większej niż 9 są bardzo rzadkie. Im wyższa liczba, tym silniejsze trzęsienie. Na przykład, trzęsienie ziemi o sile 3 na skali Richtera jest zazwyczaj lekko wyczuwalne, podczas gdy trzęsienie o sile 6 może powodować uszkodzenia budynków.

Co to epicentrum?

Epicentrum trzęsienia ziemi to punkt na powierzchni Ziemi, który znajduje się bezpośrednio nad miejscem, gdzie dochodzi do uwolnienia energii w skorupie ziemskiej, czyli nad hipocentrum. Można sobie wyobrazić, że jest to miejsce na ziemi, które znajduje się najbliżej źródła trzęsienia. Jeśli trzęsienie ziemi byłoby wielkim kamieniem wrzuconym do stawu, epicentrum byłoby miejscem, gdzie kamień wpadł do wody.

Hipocentrum, znane również jako ognisko trzęsienia ziemi, to punkt wewnątrz Ziemi, gdzie dochodzi do nagłego uwalniania energii, co prowadzi do powstania trzęsienia ziemi. Jest to miejsce, w którym płyty tektoniczne nagle się przesuwają lub zderzają, co powoduje wstrząsy odczuwalne na powierzchni Ziemi. Hipocentrum znajduje się na różnych głębokościach – może być blisko powierzchni lub kilkadziesiąt, a nawet setki kilometrów pod ziemią.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Ile trwa trzęsienie ziemi? 

Czas trwania trzęsienia ziemi może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak wielkość uwolnionej energii, rodzaj ruchu płyt tektonicznych, które spowodowały trzęsienie, oraz cechy geologiczne regionu, w którym dochodzi do trzęsienia. Trzęsienia ziemi to zjawiska intensywne i krótkotrwałe, dlatego większość trzęsień ziemi trwa od kilku sekund do kilku minut.

Większość wstrząsów trwa krótko, często nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Bardzo silne trzęsienia ziemi, które są rzadsze, mogą trwać dłużej – nawet do kilku minut. Czas trwania odczuwalnych wstrząsów to tylko część całego procesu trzęsienia ziemi; ruchy tektoniczne, które prowadzą do trzęsienia, mogą gromadzić się przez długi czas przed faktycznym uwolnieniem energii.

Po głównym wstrząsie, który jest najmocniejszym punktem trzęsienia ziemi, często występują tzw. wstrząsy wtórne. Mogą one występować przez godziny, dni, a nawet miesiące po głównym trzęsieniu, choć zazwyczaj są one słabsze od pierwotnego wstrząsu. Wstrząsy wtórne, choć mniejsze, mogą nadal powodować szkody, zwłaszcza w budynkach już osłabionych przez główne trzęsienie.

W kontekście wyjaśniania, jak powstaje trzęsienie ziemi, warto wspomnieć, że czas trwania trzęsienia jest bezpośrednio związany z procesem uwolnienia nagromadzonej energii w skorupie ziemskiej. Kiedy płyty tektoniczne w końcu „pękają” i przesuwają się, energia wyzwolona w tym procesie rozprzestrzenia się w formie fal sejsmicznych, powodując drgania gruntu, które odczuwamy jako trzęsienie ziemi. Długość tego zjawiska jest więc efektem zarówno ilości uwolnionej energii, jak i charakterystyki geologicznej obszaru, przez który fale sejsmiczne się przemieszczają.

Jak wygląda trzęsienie ziemi – jakie to odczucie?

Bycie w centrum trzęsienia ziemi to doświadczenie, które trudno porównać z czymkolwiek innym. Początkowo może pojawić się lekki wstrząs, który szybko narasta, sprawiając, że podłoga lub ziemia pod stopami zaczyna się gwałtownie poruszać. To, co zwykle wydaje się stałe i niezmienne, nagle staje się niestabilne. Dookoła słychać dźwięki trzaskania, może to być łamanie się drewna w konstrukcjach budynków lub skrzypienie mebli. Szkło może zacząć pękać, a przedmioty na półkach – spadać, dodając do ogólnej atmosfery chaosu i niepewności.

W takiej sytuacji, kluczowe jest zachowanie spokoju, co jest niełatwe, ale możliwe dzięki wcześniejszym przygotowaniom. O ile to możliwe, należy natychmiast zastosować się do zasady „stop, kryj się, trzymaj się”. Oznacza to, że najlepiej znaleźć się w pozycji, gdzie możemy się schować pod mocnym elementem konstrukcyjnym, jakim może być stabilny stół czy biurko, i przytrzymać się go mocno. Ważne jest, aby chronić głowę i szyję, na przykład za pomocą ramion.

Osoby, które doświadczyły trzęsienia ziemi, często wspominają o poczuciu całkowitego braku kontroli nad sytuacją i o tym, jak ważna jest zdolność do szybkiego reagowania. W momentach, kiedy ziemia drży, a my nie wiemy, jak długo to potrwa i co może się wydarzyć, każda sekunda wydaje się dłuższa.

Gdy trzęsienie ziemi ustaje, ważne jest, aby nie poddawać się panice i postępować zgodnie z wcześniej ustalonym planem ewakuacyjnym. Jeśli jesteśmy wewnątrz budynku, powinniśmy uważnie słuchać i obserwować, czy nie ma dalszych wstrząsów wtórnych, zanim zdecydujemy się na ewakuację. Wychodząc, należy unikać używania windy i kierować się ku wyjściom ewakuacyjnym, mając na uwadze potencjalne zagrożenia, takie jak uszkodzone linie gazowe czy elektryczne.

Osoby, które przeżyły trzęsienie ziemi, podkreślają też znaczenie psychicznego przygotowania na takie wydarzenia. Wiedza o tym, co robić, może pomóc ograniczyć strach i niepewność, a regularne przypominanie sobie procedur bezpieczeństwa oraz posiadanie aktualnego zestawu ratunkowego dodaje pewności siebie.

Podsumowując, trzęsienie ziemi to zjawisko, przed którym człowiek może poczuć się bardzo mały i bezradny. Jednak odpowiednie przygotowanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, może znacząco pomóc w przetrwaniu tej nieprzewidywalnej siły natury.

Gdzie najczęściej dochodzi do trzęsień ziemi i dlaczego?

Trzęsienia ziemi nie rozkładają się równomiernie na całej powierzchni Ziemi. Mają tendencję do występowania w określonych regionach, zwłaszcza tam, gdzie płyty tektoniczne Ziemi spotykają się, zderzają, oddalają od siebie lub przesuwają obok siebie. Te obszary nazywamy strefami sejsmicznymi. Z tego powodu możemy wyróżnić regiony, w których najczęściej dochodzi dosilnych trzęsień ziemi.

 • Pacyficzny Pierścień Ognia: Jest to najbardziej aktywna sejsmicznie strefa na Ziemi, ciągnąca się wokół Oceanu Spokojnego, od wybrzeży Ameryki Południowej, przez zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, aż po Azję Wschodnią i Australię. W tym regionie znajduje się wiele aktywnych wulkanów, a trzęsienia ziemi są częste ze względu na liczne i intensywne ruchy płyt tektonicznych.
 • Himalaje: W tej strefie dochodzi do trzęsień ziemi z powodu zderzenia płyty indyjskiej z płytą euroazjatycką. Siły tarcia i nacisku gromadzą się przez lata, a następnie są uwalniane w postaci trzęsień ziemi, czasem o bardzo dużej sile.
 • Ryft Wschodnioafrykański: Jest to przykład regionu, gdzie płyty tektoniczne oddalają się od siebie, co również prowadzi do aktywności sejsmicznej.

W wymienionych regionach dochodzi do trzęsień ziemi głównie z powodu interakcji między płytami tektonicznymi. Ziemia jest pokryta siecią dużych i małych płyt tektonicznych, które są ciągle w ruchu.

Gdy te płyty się zderzają, jedna płyta może być wciskana pod drugą (subdukcja), co prowadzi do trzęsień ziemi i często do aktywności wulkanicznej. Gdy płyty się od siebie oddalają, tworzy się przestrzeń, która może być wypełniona magmą wypływającą z wnętrza Ziemi, co również może prowadzić do trzęsień ziemi. Wreszcie, gdy płyty przesuwają się obok siebie, tarcie i napięcie między nimi mogą także wywoływać trzęsienia ziemi.

Wiedza o tych mechanizmach pozwala naukowcom na lepsze przewidywanie potencjalnych trzęsień ziemi i ostrzeganie miejscowej ludności przed zagrożeniem, co jest kluczowe w minimalizowaniu szkód i ratowaniu ludzkiego życia.

Jak przygotować się na trzęsienie ziemi – praktyczny poradnik

Do trzęsienia ziemi można i warto się przygotować, jeszcze zanim zagrożenie wystąpi. W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych, na przykład na Alasce, lub w Japonii, obywatele są dobrze zaznajomieni z procedurami na wypadek wystąpienia trzęsienia ziemi, dzięki czemu, gdy zagrożenie nadchodzi, każdy dokładnie wie, co robić, aby zabezpieczyć się przed żywiołem. O czym warto pamiętać, przygotowując się na trzęsienie ziemi? Sprawdź 10 najważniejszych punktów w naszym praktycznym poradniku.

 1. Zapoznajcie się z planem ewakuacji: Każda rodzina powinna mieć ustalony plan ewakuacji i znać bezpieczne miejsca w domu, które mogą stanowić schronienie podczas trzęsienia ziemi. Warto również ustalić miejsce spotkań po ewakuacji.
 2. Przygotujcie zestaw ratunkowy: Zestaw powinien zawierać wodę pitną (min. 3 litry na osobę), żywność długoterminową (np. konserwy, batoniki energetyczne), latarkę z dodatkowymi bateriami, radio na baterie, apteczkę pierwszej pomocy, koce termiczne i środki higieniczne.
 3. Zabezpieczcie meble i urządzenia: Przymocuj do ścian ciężkie meble, takie jak regały czy szafy, aby zapobiec ich przewróceniu. Zabezpiecz także urządzenia elektryczne i inne przedmioty, które mogą spaść i zranić kogoś lub ulec zniszczeniu.
 4. Wzmocnijcie konstrukcję budynku: Jeśli to możliwe, zainwestuj w wzmocnienie fundamentów i struktury domu, aby zwiększyć jego odporność na trzęsienia ziemi. Rozważ instalację systemów, które mogą automatycznie odciąć gaz, wodę i prąd w razie wstrząsów.
 5. Zadbajcie, aby Wasza przestrzeń była bezpieczna: Upewnij się, że drogi ewakuacji są zawsze wolne od przeszkód. Regularnie sprawdzaj, czy drzwi i okna łatwo się otwierają, co może być kluczowe podczas ewakuacji.
 6. Naucz dzieci, jak zachować się podczas trzęsienia ziemi: Dzieci powinny wiedzieć, jak schronić się pod stabilnym meblem, jak przykryć głowę i szyję oraz jak ewakuować się do bezpiecznego miejsca.
 7. Zaplanujcie komunikację w sytuacji awaryjnej: Ustal z rodziną sposób komunikacji, jeśli tradycyjne linie telefoniczne i internetowe przestaną działać. Rozważ zakup dodatkowych baterii do telefonów lub powerbanków, możecie kupić także system walkie-talkie.
 8. Zapoznaj się z lokalnymi procedurami ewakuacji: W rejonach szczególnie zagrożonych trzęsieniem ziemi, zawsze warto zorientować się, gdzie znajdują się lokalne punkty zbiórki i schronienia. Warto prześledzić trasy ewakuacyjne z domu, szkoły i miejsca pracy.
 9. Uczestniczcie w szkoleniach: Biorąc udział w szkoleniach z pierwszej pomocy i szkoleniach na temat postępowania podczas trzęsień ziemi, możesz zwiększyć swoje szanse na uniknięcie obrażeń lub nawet uratowanie życia.
 10. Przechowuj ważne dokumenty w bezpiecznym miejscu: Miejsce to powinno być łatwo dostępne, ale także zabezpieczone przed ewentualnymi zniszczeniami. Rozważ przechowywanie kopii dokumentów w formie cyfrowej w bezpiecznym, zdalnym miejscu (np. chmura internetowa).

Takie praktyczne podejście praktyczne na wypadek trzęsienia ziemi, nie tylko zwiększy Wasze przygotowanie na wypadek trzęsienia ziemi, ale także pomoże zbudować poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty oraz nauczy dzieci odpowiedzialności za siebie i innych.

Podsumowując, trzęsienia ziemi są jednymi z najbardziej nieprzewidywalnych i potencjalnie niszczycielskich zjawisk naturalnych, przed którymi ludzkość stoi bezradna pod względem kontroli nad ich występowaniem. Niemniej jednak, odpowiednie przygotowanie i edukacja na temat tego, jak zachować się w trakcie i po trzęsieniu ziemi, mogą znacząco zwiększyć nasze szanse na bezpieczne przejście przez to wyzwanie.

 

Czy artykuł był pomocny?

4.5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Dziecko uczy się ułamków - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Chłopiec okazuje szacunek starszemu Panu - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.