Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego idzie do przedszkola?
Jak wyjaśnić dziecku
Star icon
26.03.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Jak wytłumaczyć dziecku, dlaczego idzie do przedszkola?

Spis treści

Twoje dziecko nie chce iść do przedszkola? Krzyczy, tupie i płacze w momencie, w którym musicie wyjść z domu, żeby się nie spóźnić? Przyczyn takiego zachowania może być wiele.

Może to być strach przed nieznanym, tęsknota za rodzicami, niechęć do rozstania ze znanym otoczeniem lub po prostu zmiana codziennej rutyny. To normalne, że maluch może czuć się zagubiony i niepewny, zwłaszcza na początku swojej przedszkolnej przygody. Ważne jest, aby zrozumieć te obawy i odpowiednio na nie zareagować.

Dowiedz się, jak przekonać dziecko do przedszkola, słowami, które maluch zrozumie. Praktyczne porady i wskazówki wychowawcze znajdziesz właśnie w tym artykule.

Co mówić dziecku gdy nie chce iść do przedszkola?

Komunikacja z dzieckiem, które nie chce iść do przedszkola, wymaga szczególnej wrażliwości i cierpliwości. Ważne jest, aby używać prostych, ale pozytywnych słów, które dziecko będzie w stanie zrozumieć.

Przede wszystkim unikaj negowania jego uczuć – zamiast mówić „Nie ma czego się bać”, powiedz „Rozumiem, że czujesz teraz zdenerwowanie, ale przedszkole to miejsce, gdzie możesz bawić się i uczyć nowych rzeczy razem z innymi dziećmi”. Taka forma komunikacji pokazuje dziecku, że jego uczucia są ważne i słyszane, a jednocześnie kieruje jego myśli w stronę pozytywnych aspektów przedszkola.

Kiedy mówisz o przedszkolu, staraj się koncentrować na konkretnych, atrakcyjnych dla dziecka aktywnościach, takich jak malowanie, budowanie z klocków czy czas na zabawę na świeżym powietrzu.

Możesz powiedzieć: „W przedszkolu będziesz miał/miała okazję stworzyć coś fajnego z plasteliny” lub „Czy nie jesteś ciekaw/ciekawa, jakie zabawy wymyślą jutro na placu zabaw?”. Dodatkowo, zachęcaj dziecko do wyrażania swoich uczuć i myśli na temat przedszkola, zadawaj otwarte pytania, które pomogą mu artykułować swoje obawy i oczekiwania.

Pamiętaj też, aby zawsze pożegnać się z dzieckiem w przedszkolu w ciepły i spokojny sposób, dając mu do zrozumienia, że wrócisz po nie, jak skończy się zabawa.

Możesz użyć słów: „Baw się dobrze, wrócę po Ciebie po obiedzie. Nie mogę się doczekać, żeby usłyszeć, co dziś robiłeś/robiłaś!”. To daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, co jest kluczowe w adaptacji do nowego środowiska.

A jak wspierać dziecko poprzez rozmowę, aby bez marudzenia samo chętnie szykowało się na wyjście do przedszkola? Sprawdźmy, co powiedzieć dziecku przed przedszkolem.

Co powiedzieć dziecku przed przedszkolem?

Poniżej mamy dwa scenariusze rozmowy dla rodziców, które pomogą w zapewnieniu Waszych pociech, że czas spędzony w przedszkolu może być fajny i bezpieczny. Takie zapewnienie dziecka przed pójściem do przedszkola, że wszystko będzie dobrze, nie tylko doda mu otuchy, ale także sprawi, że łatwiej będzie mu chodzić do przedszkola.

Scenariusz 1: Wpływ na pozytywne nastawienie przed przedszkolem

„Drogi Skarbie, jutro będzie dla Ciebie wielki dzień, ponieważ pójdziesz do przedszkola po raz pierwszy. Wiem, że to może być dla Ciebie trochę nowe i może nawet trochę niepokojące, ale jestem pewna, że pokochasz to miejsce. W przedszkolu można poznać wielu nowych przyjaciół, z którymi możesz się bawić i dzielić zabawkami. Będziecie razem śpiewać piosenki, tańczyć, a nawet tworzyć piękne obrazy i rysunki. To wszystko czeka na Ciebie, czeka, żebyś mógł się bawić i uczyć nowych, fascynujących rzeczy. Pamiętaj, że zawsze będę tu dla Ciebie, żeby porozmawiać o wszystkim, co Cię cieszy lub martwi, kiedy wrócisz. Cieszę się razem z Tobą na ten nowy rozdział w Twoim życiu.”

 

Scenariusz 2: Adresowanie obaw dziecka przed przedszkolem 

 „Kochanie, wiem, że myśl o pójściu do przedszkola może sprawić, że poczujesz się trochę zaniepokojony. To zupełnie normalne, że czujemy się trochę niepewnie, kiedy mamy do czynienia z czymś nowym. Ale chcę, żebyś wiedział, że przedszkole to naprawdę wspaniałe miejsce, gdzie możesz nauczyć się mnóstwa nowych, ekscytujących rzeczy. Będziesz mógł bawić się w różne gry, uczyć się piosenek, a nawet spędzać czas na świeżym powietrzu, biegając i skacząc z nowymi przyjaciółmi. A ja? Ja zawsze będę tu, żeby Cię wysłuchać, kiedy wrócisz, i pomóc, jeśli będziesz mieć jakiekolwiek pytania czy wątpliwości. Razem możemy porozmawiać o wszystkim, co Cię ciekawi lub co sprawiło, że dzisiaj się uśmiechnąłeś. Pamiętaj, że jestem z Tobą myślami, i nie mogę się doczekać, żeby usłyszeć o Twoich nowych przygodach.”

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Z jakimi problemami może spotkać się Twoje dziecko w przedszkolu i jak sobie z nimi radzić

1. Dziecko płacze w przedszkolu

Scenariusz: Pięcioletnie dziecko codziennie płacze, kiedy rodzic odchodzi, wyrażając w ten sposób tęsknotę oraz niepewność związaną z nowym otoczeniem.

Rozwiązania:

 • Przygotowanie dziecka: Przed pójściem do przedszkola rozmawiaj z dzieckiem o tym, co go tam czeka, staraj się budować pozytywny wizerunek miejsca jako przestrzeni do zabawy i nauki.
 • Rytuały pożegnalne: Wprowadź krótki, ale pełen czułości rytuał pożegnalny, który będzie dziecku zapowiadał, że nadszedł czas rozstania, ale również, że wkrótce się znowu zobaczycie.
 • Wsparcie nauczycieli: Porozmawiaj z nauczycielami, aby zapewnili dziecku dodatkowe wsparcie w pierwszych dniach lub tygodniach, pomagając mu zaadaptować się do nowego otoczenia.

2. Dziecko nie chce jeść w przedszkolu

Scenariusz: Dziecko regularnie wraca z przedszkola z pełnym pudełkiem śniadaniowym lub odmawia jedzenia podczas wspólnych posiłków, tłumacząc to niechęcią do nowych potraw lub tęsknotą za domowym jedzeniem.

Rozwiązania:

 • Zapoznanie z menu przedszkolnym: Przejrzyj razem z dzieckiem menu przedszkolne, rozmawiając o dostępnych potrawach i zachęcając do próbowania nowych smaków.
 • Wspólne przygotowanie posiłków: Zaangażuj dziecko w przygotowanie posiłków do przedszkola, pozwalając mu wybierać składniki do kanapek czy sałatek.
 • Kontakt z nauczycielami: Skonsultuj się z personelem przedszkola, aby sprawdzić, czy możliwe jest wprowadzenie małych modyfikacji w menu, które mogą zachęcić dziecko do jedzenia.

3. Dziecko nie chce bawić się z rówieśnikami

Scenariusz: Twoje dziecko spędza czas na placu zabaw samotnie lub wycofuje się z grupowych aktywności, wykazując niechęć do interakcji z innymi dziećmi.

Rozwiązania:

 • Budowanie umiejętności społecznych: Pracuj z dzieckiem nad umiejętnościami społecznymi, na przykład przez organizowanie wspólnych zabaw z innymi dziećmi w domowym otoczeniu.
 • Zachęcanie do aktywności grupowych: Znajdź zajęcia grupowe dopasowane do zainteresowań dziecka, które mogą zachęcić je do wspólnej zabawy i interakcji.
 • Wsparcie nauczycieli: Poproś nauczycieli o wsparcie w integracji dziecka z grupą, na przykład poprzez powierzenie mu roli pomocniczej w grupowych aktywnościach.

4. Dziecko jest zbyt agresywne wobec rówieśników

Scenariusz: Dziecko reaguje agresją na próby nawiązania kontaktu przez inne dzieci, co może być wynikiem frustracji lub nieumiejętności wyrażania emocji w inny sposób.

Rozwiązania:

 • Rozmowa o emocjach: Naucz dziecko rozpoznawać i nazywać swoje emocje, oraz pokazuj zdrowe sposoby ich wyrażania.
 • Zasady zachowania: Wprowadź jasne zasady dotyczące zachowania wobec innych, podkreślając konsekwencje nieodpowiedniego zachowania.
 • Wsparcie psychologa: Rozważ skorzystanie z pomocy psychologa dziecięcego, który pomoże dziecku znaleźć konstruktywne sposoby radzenia sobie z emocjami.

5. Dziecko ma trudności z adaptacją do rutyny przedszkolnej

Scenariusz: Dziecko sprawia wrażenie zagubionego i zestresowanego przez sztywny harmonogram przedszkola, co objawia się oporem przed uczestnictwem w zaplanowanych aktywnościach.

Rozwiązania:

 • Przygotowanie do rutyny: Przed rozpoczęciem przedszkola wprowadź w domu podobną rutynę, aby dziecko stopniowo przyzwyczajało się do nowego rytmu dnia.
 • Współpraca z przedszkolem: Porozmawiaj z nauczycielami o możliwości dostosowania harmonogramu dziecka do jego indywidualnych potrzeb i tempa adaptacji.
 • Pozytywne wzmocnienie: Chwal dziecko za każdą udaną adaptację do elementów rutyny, podkreślając jego postępy i zachęcając do dalszych wysiłków.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola jest ważnym etapem, który wymaga zaangażowania i cierpliwości ze strony rodziców.

Aby ułatwić maluchowi ten krok, ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć go podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak nie rozmawianie z nieznajomymi spotkanymi na ulicy, nie oddalanie się od grupy przedszkolnej, współpraca z rówieśnikami, słuchanie Pań w przedszkolu i zawsze informowanie opiekuna o swoim miejscu pobytu. Ważne są także podstawowe zasady higieny, jak mycie rąk.

Uświadomienie dziecka o tych kwestiach pomoże mu czuć się bezpieczniej w nowym środowisku. Aby zmniejszyć strach dziecka związany z pójściem do przedszkola, warto opowiadać o tym miejscu w pozytywny sposób, podkreślając możliwość nawiązywania nowych przyjaźni, zabawy i nauki nowych rzeczy.

Można również wytłumaczyć dziecku, że przedszkole to miejsce, gdzie obowiązują pewne zasady, podobnie jak w domu, na przykład chodzenie na zajęcia według ustalonego harmonogramu, dzielenie się zabawkami z innymi dziećmi czy słuchanie wskazówek nauczycieli.

Najczęstsze zasady, które dziecko powinno znać, obejmują szacunek wobec innych, uczciwość, odpowiedzialność za własne rzeczy i przestrzeganie instrukcji nauczycieli. Przekazując te informacje w przystępny i spokojny sposób, rodzice mogą znacząco pomóc dziecku w adaptacji do nowej życiowej roli i sprawić, że pierwsze dni w przedszkolu będą mniej stresujące.

Czy i jak powinno się motywować dziecko do chodzenia do przedszkola?

Motywowanie dziecka do chodzenia do przedszkola jest kluczowe dla jego pozytywnego rozwoju społecznego i emocjonalnego.

Ważne jest, aby robić to w sposób przemyślany, koncentrując się na budowaniu pozytywnych skojarzeń z przedszkolem przez wspólne rozmowy o fascynujących aktywnościach, które tam na niego czekają, oraz możliwościach nawiązywania nowych przyjaźni.

Uwzględnienie dziecka w przygotowaniach do przedszkola, takich jak wybór plecaka czy przyborów plastycznych, może również wzmacniać jego motywację. Kluczowe jest także pokazywanie zainteresowania jego doświadczeniami w przedszkolu, zachęcanie do dzielenia się przeżyciami i aktywne słuchanie.

Podkreślanie osiągnięć i postępów, nawet tych najmniejszych, jest niezbędne do budowania samodzielności i poczucia kompetencji. Pamiętając o tych aspektach, rodzice mogą skutecznie wspierać dziecko w adaptacji do przedszkolnego życia, ułatwiając mu czerpanie radości z nowych doświadczeń i nauki.

Jeżeli Twoje dziecko, mimo wszelkich starań z Twojej strony, wciąż nie przepada za chodzeniem do przedszkola, a zależy Ci na jego edukacji, postaw na bezstresowe lekcje angielskiego online.

Lekcje w Novakid są prowadzone w formule 1:1 przez wykwalifikowanego nauczyciela native speakera, pod okiem którego dziecko chłonie w formie zabawy nowe angielskie słówka i gramatykę. Język angielski od podstaw w Novakid jest stworzony dla przedszkolaków, które wolą zajęcia w zaciszu swojego własnego pokoju. Koniecznie wypróbuj w ramach pierwszej, bezpłatnej lekcji próbnej. 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Jak wyjaśnić dziecku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.