Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Poranna rutyna dla dzieci - jak pomóc dziecku w przestrzeganiu codziennej rutyny
Wychowanie dziecka
Star icon
11.09.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Poranna rutyna dla dzieci – jak pomóc dziecku w przestrzeganiu codziennej rutyny

Spis treści

„Umyj zęby, spakuj plecak, załóż buty!”. Zadania do zrobienia rano przed wyjściem do szkoły są zawsze takie same. Nasze dzieci każdego dnia słyszą, że muszą pamiętać o rutynowych czynnościach. A one wcale nie są takie łatwe do zapamiętania, no bo, ręka w górę czyje dziecko nie zapomniało choć raz o drugim śniadaniu do szkoły? 

Nauka porannej rutyny do szkoły i nie tylko, jest bardzo przydatną umiejętnością, która może wpłynąć na spokój głowy i lepsze funkcjonowanie Twojego dziecka, przez cały dzień. Rodzice powinni pomagać pociechom w ustaleniu i przestrzeganiu porannej rutyny dla ich dobrego samopoczucia i możliwości spokojnego rozpoczęcia dnia. Jasna i prosta poranna rutyna sprawia, że dzieci czują się bezpieczniej, bo wiedzą, co mają zrobić, w jakiej kolejności i gdzie znaleźć potrzebne rzeczy.

Co ciekawe, maluchy uwielbiają rutynę: powtarzanie rzeczy zawsze w tej samej kolejności, pomaga im czuć się bezpiecznie. Nawet w szkole, od przedszkola aż do szkoły średniej, dni mają ściśle określony harmonogram. Również szkoła języka angielski online dla dzieci Novakid organizuje lekcje według określonego porządku. 25-minutowa lekcja zaczyna się zawsze od wstępnego powitania z nauczycielem-native speakerem (tzw. warm-up – rozgrzewka), a kończy ćwiczeniami w formie gier, które utrwalają zdobytą wiedzę.

Skoro wiemy już, że rutyna jest dobra dla dzieci, sprawdźmy kilka wskazówek, które podpowiedzą rodzicom jak stworzyć zdrową i bezpieczną poranną rutynę dla dzieci. Spraw, aby czynności takie jak wstawanie, poranna higiena, śniadanie, ubieranie się i pakowanie do szkoły nie stanowiło dla dziecka przykrego obowiązku. Przekształćcie je w zadania, które dobrze wpisują się w zrównoważony rytm dnia, w którym jest czas zarówno na zabawę jak i na obowiązki. 

Dlaczego stworzenie planu dnia i porannej rutyny dla dziecka jest ważne?

Przyzwyczajanie do porannej rutyny to jeden ze sposobów pomocy dzieciom, w organizacji własnego czasu. A to szczególnie ważne w okresie szkolnym, bo pośpiech przed wyjściem do szkoły niesie ze sobą nerwowość i stres, a wówczas cały dzień już zaczyna się „źle” i dziecko ma mniejsze szanse na efektywną naukę. Jeśli stworzysz poranną rutynę, którą dzieci będą realizować samodzielnie, wszystkie poranne czynności powinny pójść Wam łatwiej, czasu o poranku powinno zrobić się więcej, a dziecko będzie mogło spokojnie przygotować się i pójść do szkoły. Rodzice także spokojnie zaczną swój dzień i przygotują się do pracy, jeżeli ich starsze dziecko będzie bardziej samodzielne 

Tak naprawdę poranna rutyna pomaga nie marnować czasu: jeśli już wiesz, że po śniadaniu musisz umyć zęby, a Twój plecak jest gotowy, oszczędzasz stres i cenne minuty. Kiedy maluchy stopniowo uczą się robić wszystko samodzielnie, bez konieczności ciągłego przypominania ze strony rodziców o myciu zębów czy zakładaniu butów, czują się bardziej niezależne i rośnie ich pewność siebie. Ponadto przestrzeganie porannych rutyn pomaga młodzieży poprawić koncentrację i uwagę. Może to być także idealna okazja do nauczenia dzieci pomagania w domu przy drobnych zadaniach, dostosowanych do ich wieku.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jak stworzyć rutynę dla dzieci?

Zbudowanie porannej rutyny dla dzieci nie oznacza po prostu wypisywania na tablicy wszystkich rzeczy do zrobienia każdego ranka, w odpowiedniej kolejności. Oznacza praktyczną pomoc dzieciom w usamodzielnieniu się, podjęcie wysiłku w celu zrozumienia ich potrzeb i trudności oraz znalezienia sposobów, aby przygotowanie do szkoły było łatwiejsze i radośniejsze.

Pierwszym krokiem do stworzenia porannej rutyny jest zatem zaangażowanie dzieci w tworzenie tej rutyny. Pytaj dziecko o jego preferencje i odczucia. Czy woli najpierw zjeść śniadanie, czy w pierwszej kolejności chce się ubrać? Które miejsce chcą wybrać do odkładania swojego plecaka po jego spakowaniu? Maluch ma trudności z przebudzeniem? Wspólnie wybierzcie odjazdowy budzik. Pamiętaj, zawsze dawaj dziecku okazję do włączania się w planowanie obowiązków i słuchaj jego potrzeb. Dzięki temu pociecha będzie bardziej zmotywowana do wykonywania porannych czynności.

Kolejną wskazówką jest utworzenie kolorowej tablicy porannych czynności z obrazkami lub rysunkami przedstawiającymi różne czynności np. budzenie się, jedzenie śniadania, ubieranie się, pakowanie plecaka. Taka wizualna pomoc pomoże lepiej zrozumieć sekwencję działań i zapamiętać, co mają zrobić. Powieś tablicę w widocznym miejscu, np. w kuchni, gdzie dzieci będą miały do niej swobodny dostęp.  

W przyzwyczajaniu dzieci do porannej rutyny warto pamiętać, że maluchy nie mają jeszcze tak dobrego poczucia czasu, jak dorośli, więc trzeba im pomóc i uzbroić się w cierpliwość. Do pilnowania czasu przeznaczonego na wykonanie określonych czynności można używać minutnika. Na przykład podczas śniadania możesz przypomnieć dziecku, że kiedy zadzwoni minutnik, czas się ubrać. 

Ponadto, jak zawsze, jeśli chodzi o pomoc dzieciom w nauce czegoś nowego, nagroda ma ogromne znaczenie. Komentuj pozytywne postępy dziecka, mówiąc mu np. „Kawał dobrej roboty ze spakowaniem plecaka poprzedniego dnia, możemy wyjechać wcześniej i dzięki temu teraz masz dodatkowy czas na zabawę z kolegami przed lekcjami”. Pamiętaj także, że każda nauka czegoś nowego wymaga czasu i cierpliwości. 

Jak zbudować poranną rutynę?

Jaka jest idealna poranna rutyna? Taka, która uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka i jest dostosowana do jego możliwości i stopnia samodzielności. Ważne jest, aby stworzyć harmonogram odpowiedni dla każdego dziecka. Są tacy, którzy potrzebują więcej czasu na śniadanie, są też tacy, którzy chcą się trochę pobawić lub poczytać przed wyjściem. Są dzieci, które uczą się rutyny szybko i takie, które potrzebują więcej czasu i wsparcia ze strony rodziców. A już na pewno należy unikać porównań między rodzeństwem.

Jak zatem zaplanować rutynę pozwalającą na dobry start poranka przez dziecko? Oto nasze wskazówki

  • Zacznij przygotowania wieczorem poprzedniego dnia: Idealna poranna rutyna zaczyna się już poprzedniej nocy. Plecak i wszystko, co potrzebne do szkoły, lepiej przygotować wieczorem i zawsze umieszczać je w tym samym miejscu, na przykład w pobliżu drzwi wejściowych. Ubrania do szkoły też mogą zostać wybrane i przygotowane wieczorem. Nikt nie lubi rano nagle zauważać, że nie ma już czystych skarpetek…
  • Nastaw budzik: Ustaw godzinę alarmu tak, aby była zawsze taka sama. Aby uprzyjemnić dziecku czynnośc porannego wstawania, której nikt z nas przecież nie lubi, poproś dziecko, aby samo wybrało budzik, który mu się podoba. Pokaż też dziecku jak go włączyć i wyłączyć. Przed wstaniem z łóżka pozwól dziecku jeszcze chwilę dobudzić się w łóżku i zacząć poranną rutynę bez pośpiechu.
  • Śniadanie: To ważny moment, który warto uwzględnić w porannej rutynie. Jeśli uda wam się zjeść je razem, tym lepiej. Telewizorowi, smartfonowi i komputerowi mówimy nie, bo niebieskie światło ekranu bardzo rozprasza, zwłaszcza o poranku, a aplikacje i media społecznościowe to istne pożeracze cennego czasu.
  • Przypilnuj porannej higieny: Mówienie dziecku, żeby się umyło, jest zbyt ogólne. Wyjaśnij, że pociecha musi kolejno umyć zęby, twarz, uszy, uczesać włosy i pokaż dokładnie, jak to zrobić. Szczegółowy opis porannej rutyny w łazience pomoże Ci uniknąć konieczności przypominania dziecku wszystkiego każdego ranka. Upewnij się także, że szczotka, ręczniki, mydło i szczoteczka do zębów znajdują się w zasięgu dziecka.
  • Rytułał ubierania się: Jeśli dziecko wybrało ubrania poprzedniego wieczoru, ubieranie się będzie prostą sprawą. Kurtka, czapka, szalik muszą zawsze znajdować się w tym samym miejscu, aby bez straty czasu jszybko odnaleźć je przed wyjściem. Podobnie parasol, gdy na dworze chlapa
  • Poztytywne emocje: Wprowadź do porannej rutyny chwilę uwagi tylko dla dziecka, aby poczuło pozytywne emocje. Możecie na przykład przytulać się przed wyjściem z domu, trzymać się za ręce idąc do szkoły lub słuchać i śpiewać ulubione piosenki w drodze do szkoły.

Stworzenie porannej rutyny to także dobra okazja, aby wprowadzić odrobinę języka angielskiego w codzienne życie dzieci w całkowicie bezstresowy sposób.  Podczas planowania tygodnia, wspólnie możecie myśleć o dniach tygodnia w języku angielskim lub o słownictwie opisującym pogodę, która ma wpływ na to, jak należy się ubrać każdego dnia. Obejrzyj film Novakid dotyczący tego „Jaka jest pogoda?” po angielsku. 

Jaki jest wpływ wieczornej rutyny dziecka na spokojny poranek? 

Wpływ wieczornej rutyny dziecka na spokojny poranek jest niezwykle istotny, zwłaszcza gdy chcemy pomóc naszemu maluchowi w przestrzeganiu codziennej porannej rutyny. To właśnie wieczorem, przy odpowiednim wprowadzeniu prostych kroków, możemy stworzyć warunki, które pomogą dziecku lepiej przygotować się do kolejnego dnia. Zrozumienie i skomponowanie odpowiedniego wieczornego rytuału jest bardzo ważne. Pamiętajcie o tych kilku krokach, które zapewnią dziecku spokojny sen i dużo energii zaraz po przebudzeniu. 

Pamiętajcie o znalezieniu rytmu dnia: dzieci, szczególnie niemowlaki i noworodki, potrzebują ustalonego rytmu dnia. Poprzez wieczorny rytuał, możemy wprowadzić maluszka w stan relaksu, co ułatwia pójście spać i dłuższy sen w nocy. Dla niektórych dzieci wieczorny masaż lub delikatne głaskanie może być skutecznym sposobem na uspokojenie. To chwila bliskości z pociechą, pomaga zasnąć spokojnie, a to z kolei pozwoli pospać dziecku dłużej.

Ostatnie chwile wieczoru warto spędzić na cichych i relaksujących aktywnościach, takich jak czytanie ulubionych bajek. To moment bliskości dla rodzica i dziecka, który pozwala na rozluźnienie i zasypianie w spokojnej atmosferze. Dla starszych dzieci warto przygotować prostą listę zadań na kolejny dzień. To pomaga w przyzwyczajeniu się do codziennego planu dnia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. 

Dzięki wieczornej rutynie, dziecko ma szansę na spokojny sen, a to z kolei przekłada się na bardziej udane rozpoczęcie dnia. Wieczorne rytuały są ważnym elementem budowania dobrych nawyków i komfortowej codzienności, zarówno w pierwszych tygodniach życia jak i u starszych dzieci.

Jak dzięki rutynie można zachęcić dziecko do pomagania w obowiązkach domowych?

Ustalenie porannej rutyny z dziećmi może być również dobrą okazją do nauczenia ich systematycznego pomagania w domu. Jest to bardzo ważne od najmłodszych lat, ponieważ pomaga chłopcom i dziewczętom usamodzielnić się oraz pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości , dając im poczucie, że są zdolni i kompetentni.

W ramach porannych czynności możesz zachęcać dziecko do pościelenia łóżka, odłożenia piżamy do szafy, włożenia brudnych ubrań do kosza na pranie, włożenie naczyń po śniadaniu do zlewu i sprzątnięcia ze stołu. Drobne zadania dostosowane do wieku dzieci, pozwalają im zyskać niezależność.

Aby uprzyjemnić dziecku przestrzeganie codziennej rutyny, spróbuj używać pozytywnego języka. Skupiaj się na pozytywnych konsekwencjach działań, zamiast na negatywnych. Zamiast „Pospiesz się, bo się spóźnimy” możesz powiedzieć „Spieszmy się teraz, żebyśmy spokojnie i bez nerwowego biegania później dotarli do szkoły”. Podobnie zamiast mówić: „Uczesz się, bo jesteś cała rozczochrana, a Twoi koledzy będą się z ciebie śmiać”, możesz powiedzieć „Uczesz się, bo wtedy będziesz piękna i schludna”.

Jak widać, stworzenie porannej rutyny dla chłopców i dziewcząt nie jest trudne, ale wymaga czasu i odrobiny cierpliwości. Zawsze zachowaj margines elastyczności na nieprzewidziane sytuacje, gdyż żadnego poranka nigdy nie da się zaplanować w 100%. Zasady są ważne, ale dom to nie wojskowe koszary, a maluchy muszą zawsze czuć się mile widziane i rozumiane.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Co sądzisz o naszych wskazówkach dotyczących budowania i wspierania dziecka w realizacji porannej rutyny? Daj nam znać w komentarzu.

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wychowanie dziecka
Wychowanie dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.