Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?   
Edukacja dziecka
Star icon
15.01.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?   

Spis treści

Aby nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, konieczne jest ustalenie stałej, spokojnej rutyny przed snem oraz konsekwentne stosowanie metody „uciszania i zostawiania”, która polega na uspokojeniu dziecka w łóżeczku i opuszczeniu pokoju przed zaśnięciem. Ważne jest również, aby dziecko spało w stałym miejscu, co buduje poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności.

Nauka samodzielnego zasypiania jest możliwa do szybkiego opanowania przez dziecko dzięki zastosowaniu konkretnych metod i sposobów, dostosowanych do wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb.

Najważniejsze w całym procesie jest zrozumienie, dlaczego samodzielne zasypianie może stanowić problem i jakie kroki można podjąć, aby ułatwić maluchowi ten proces. W naszym wpisie skupimy się na technikach i strategiach, które pomogą Twojemu dziecku nauczyć się spać w łóżeczku bez potrzeby przychodzenia do łóżka rodziców.

Zajmiemy się przede wszystkim kwestią, jak odpowiednio przygotować dziecko do samodzielnego zasypiania, jakie są sprawdzone metody oduczania od zasypiania z rodzicami i jakie działania wspierające dziecko podczas nauki samodzielnego zasypiania można podjąć, aby ten przełomowy krok w rozwoju dziecka był jak najmniej stresujący zarówno dla malucha, jak i dla całej rodziny.

Metody nauki samodzielnego zasypiania dzieci  

W nauce samodzielnego zasypiania, kluczowym aspektem rozwoju dziecka jest samoregulacja, która różni się od samokontroli. Samoregulacja pozwala dziecku rozpoznawać i zarządzać własnymi stanami fizjologicznymi oraz reakcjami na stres, co jest fundamentem do nauki zasypiania bez obecności rodziców. Zrozumienie różnicy między samoregulacją a samokontrolą jest istotne, gdyż metody wymagające od dziecka samokontroli, takie jak metoda 3-5-7, mogą być odbierane jako krzywdzące i nieefektywne w długotrwałym nauczaniu zdrowych nawyków snu.

Rodzice, podczas uczenia dzieci samodzielnego zasypiania, powinni postawić na rozwijanie rutyny i wprowadzanie wieczornych rytuałów. Rutyna przed snem, która może obejmować kąpiel, czytanie książek czy spokojne rozmowy, pomaga dziecku przygotować się do snu i wprowadza atmosferę poczucia bezpieczeństwa oraz przewidywalności.

Inną skuteczną metodą jest stopniowa separacja, polegająca na powolnym oddalaniu się od łóżeczka dziecka, co pozwala maluchowi na stopniowe przyzwyczajanie się do samodzielności podczas zasypiania.

Trening snu oraz metoda zasypiania bez płaczu są również popularnymi strategiami nauki samodzielnego zasypiania. Te metody skupiają się na zachęcaniu dziecka do samodzielnego uspokajania się i zasypiania bez konieczności interwencji ze strony rodziców. Co-sleeping, choć kontrowersyjny, może być również rozważany jako etap przejściowy, zanim dziecko nauczy się zasypiać samodzielnie w swoim łóżku.

Testując i próbując różnorodnych metod jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, rodzice mogą znaleźć najbardziej odpowiednią strategię, która będzie wspierać naturalny rozwój samoregulacji u swojego dziecka, jednocześnie promując zdrowe nawyki snu.

Jak przy większości zagadnień związanych z nauką i rozwojem u dzieci, ważne jest, aby każda metoda była dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka i stosowana z wrażliwością na jego emocje. Warto obserwować dziecko pod kątem jego indywidualnej gotowości do nauki samodzielnego zasypiania.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

W jakim wieku dziecko powinno zasypiać samo?  

Naukę samodzielnego zasypiania najlepiej jest rozpocząć w okresie między ósmym a dziesiątym miesiącem życia dziecka. To czas, kiedy maluchy zaczynają lepiej rozumieć świat wokół siebie i są w stanie adaptować się do nowych rutyn, co czyni ten okres optymalnym do wprowadzania zmian w nawykach snu.

Niektóre niemowlęta już od pierwszych miesięcy życia wykazują zdolność do zasypiania samodzielnie, co ułatwia przejście przez cały proces. Jednak nie brakuje też sytuacji, w których dzieci, nawet będąc w wieku przedszkolnym, zasypiają wyłącznie w obecności rodziców lub w ich łóżku. Kluczowe w obu przypadkach jest stopniowe wprowadzanie dziecka w świat samodzielnego zasypiania, zaczynając od prostych zmian, takich jak ustalenie stałej rutyny przed snem czy stopniowe skracanie czasu spędzanego z dzieckiem w pokoju przed zaśnięciem.

Warto także zwrócić uwagę, czy dziecko nie spędza przed zaśnięciem zbyt wiele czasu przed ekranem, na przykład podczas oglądania bajek.

Aby ułatwić dziecku proces samodzielnego zasypiania, rodzice mogą stosować różnorodne metody, takie jak spokojne rytuały przed snem (np. czytanie książeczek, słuchanie kojącej muzyki), które pomagają dziecku się uspokoić i przygotować do snu. Warto również zadbać o odpowiednie środowisko w pokoju dziecka, które powinno być spokojne, ciche i pozbawione rozpraszających bodźców.

U niektórych dzieci pomocne może być wprowadzenie elementu, który będzie kojarzył się ze snem, jak specjalna maskotka czy kocyk, co może dodać poczucia bezpieczeństwa podczas zasypiania samodzielnie.

Wdrożenie tych praktyk z pewnością będzie wymagać od rodziców cierpliwości i konsekwencji, ale korzyści dla rozwoju dziecka i jego zdolności do samodzielnej samoregulacji będą zdecydowanie tego warte. Ważne jest, by każde działanie było dostosowane do indywidualnych potrzeb i temperamentu dziecka, a wszelkie zmiany wprowadzane stopniowo i z pełnym zrozumieniem i wsparciem dla rozwijającego się maluszka.

Dlaczego dziecko ma problem z zasypianiem?

Dzieci mogą mieć problem z zasypianiem z co najmniej 10 przyczyn, które różnią się w zależności od wieku, osobowości oraz środowiska, w którym się znajdują. Oto główne przyczyny problemów ze snem u dzieci:

 1. Lęk przed rozłąką – szczególnie u młodszych dzieci, strach przed oddzieleniem od rodziców może powodować niepokój i trudności z zasypianiem.
 2. Nadmiar bodźców przed snem – oglądanie telewizji, korzystanie z urządzeń elektronicznych czy intensywna zabawa tuż przed snem mogą nadmiernie pobudzać dziecko i utrudniać zasypianie.
 3. Nieregularne pory snu – brak ustalonej rutyny i nieregularne godziny kładzenia się spać mogą zakłócać wewnętrzny zegar dziecka, powodując trudności z zasypianiem.
 4. Stres i niepokój – problemy w szkole, strach przed ciemnością lub inne stresujące sytuacje mogą wpływać na spokojny sen dziecka.
 5. Nadmiar energii – dzieci, które nie są wystarczająco aktywne fizycznie w ciągu dnia, mogą mieć nadmiar energii, który utrudnia im zasypianie.
 6. Niewygodne warunki do snu – zbyt ciepło, zbyt zimno, hałas lub niekomfortowe łóżko mogą negatywnie wpływać na jakość snu dziecka.
 7. Fizyczne dolegliwości – ból, choroba, ząbkowanie u niemowląt czy problemy z oddychaniem mogą być przyczyną problemów ze snem.
 8. Zmiany w życiu dziecka – przeprowadzka, narodziny rodzeństwa, zmiana szkoły lub inne znaczące wydarzenia w życiu dziecka mogą wywołać niepokój i wpływać na sen.
 9. Niewłaściwa dieta – spożywanie pokarmów bogatych w cukry lub kofeinę przed snem może zakłócać naturalny rytm snu dziecka.
 10. Nadpobudliwość psychiczna – dzieci, które doświadczają nadmiaru wrażeń w ciągu dnia lub mają trudności z uspokojeniem myśli, mogą mieć problemy z zasypianiem.

U niemowląt problem z zasypianiem i budzenie się, gdy są odkładane do łóżeczka, może wynikać z przeniesienia z ciepłego uścisku rodziców do znacznie chłodniejszego łóżeczka, co może wywoływać dyskomfort termiczny. Oprócz tego różnica zapachów i brak bliskości fizycznej z rodzicem może sprawiać, że maluchy czują się niepewnie i przez to trudniej im zasnąć.

W przypadku starszych dzieci, przyczyny niechęci do samodzielnego spania mogą być związane z ich bujną wyobraźnią. W tym okresie rozwoju, dzieci zaczynają intensywniej przeżywać różne sytuacje, a ich umysł nieustannie pracuje, co może prowadzić do pojawienia się lęków nocnych i koszmarów.

Czynniki takie jak stresujące sytuacje w ciągu dnia, oglądanie przed snem nieodpowiednich treści w telewizji czy ekspozycja na głośne dźwięki mogą znacząco wpływać na jakość snu dziecka. Dodatkowo, wiele dzieci w pewnym etapie rozwoju zaczyna obawiać się ciemności, co może dodatkowo utrudniać samodzielne zasypianie. Warto zatem stworzyć w sypialni dziecka bezpieczne i spokojne środowisko, które będzie sprzyjać relaksacji i pomagać w przezwyciężeniu lęków związanych z samodzielnym zasypianiem.

Dlaczego dziecko przychodzi w nocy do łóżka rodziców?  

Dzieci mogą przychodzić do łóżka rodziców w nocy z różnych powodów, wśród których najczęstsze to: poszukiwanie poczucia bezpieczeństwa, występowanie koszmarów sennych, potrzeba bliskości, lęki nocne, niekomfortowe warunki w ich własnym łóżku, a także przyzwyczajenie lub nawyk.

 1. Poszukiwanie poczucia bezpieczeństwa – w obliczu lęków czy niepewności, obecność rodziców może dać dziecku poczucie ochrony i bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne po przebudzeniu się w środku nocy.
 2. Koszmary senne – dzieci często doświadczają intensywnych snów i koszmarów, po których szukają ukojenia i pocieszenia u rodziców, co pomaga im ponownie poczuć się bezpiecznie.
 3. Potrzeba bliskości – zwłaszcza po dniu pełnym aktywności, dzieci mogą tęsknić za bliskością i ciepłem rodzicielskim, co skłania je do poszukiwania kontaktu fizycznego w nocy.
 4. Lęki nocne – strach przed ciemnością, samotnością lub określonymi obawami (np. potwory pod łóżkiem) może skłonić dziecko do szukania pocieszenia u rodziców.
 5. Niekomfortowe warunki w ich własnym łóżku – niewygodne materace, zbyt ciepło lub zbyt zimno, a także inne fizyczne dyskomforty mogą być powodem, dla którego dziecko decyduje się na zmianę miejsca snu.
 6. Przyzwyczajenie lub nawyk – jeśli dziecko przyzwyczaiło się do spania z rodzicami lub jeśli było to wcześniej często praktykowane, może po prostu kontynuować ten nawyk, nawet bez wyraźnej potrzeby czy powodu.

Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami?

Aby odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami, kluczowe jest konsekwentne odprowadzanie go do własnego łóżka, nawet jeśli budzi się w środku nocy. Dzieci mogą czasami przeżywać złe sny lub czuć się niekomfortowo, co wymaga od rodziców dodatkowej cierpliwości i wsparcia. Warto pamiętać, że nauczenie dziecka samodzielnego spania w swoim pokoju oraz samodzielnego zasypiania to dwa różne wyzwania, które wymagają indywidualnego podejścia.

Poniżej spisaliśmy kilka wskazówek dla rodziców, z których warto skorzystać, aby odzywczaić dziecko od spania z rodzicami i odpowiedzieć sobie na pytanie jak nauczyć dziecko zasypiać samo.

 • Stwórz rutynę przed snem: Regularne wieczorne rytuały mogą pomóc dziecku poczuć się bezpieczniej i bardziej zrelaksowanym przed snem. Czytanie książki, cicha muzyka lub relaksująca kąpiel mogą stanowić sygnał, że zbliża się czas snu.
 • Komfortowe środowisko: Upewnij się, że pokój dziecka jest przyjazny i zachęca do snu. Może to obejmować ulubione pluszaki, nocne światełko, które rozprasza ciemność, lub delikatny szum, który uspokaja.
 • Pozostań konsekwentny: Nawet jeśli dziecko kilkakrotnie w nocy przychodzi do łóżka rodziców, ważne jest, aby za każdym razem odprowadzić je z powrotem do jego pokoju. To pomaga zrozumieć, że własne łóżko jest miejscem do spania.
 • Nagradzaj postępy: Pozytywne wzmocnienie, takie jak chwalenie dziecka za spędzenie całej nocy we własnym łóżku, może motywować do dalszych prób.
 • Zrozumienie i wsparcie: W przypadku koszmarów sennych lub innych lęków nocnych, ważne jest, aby okazać dziecku zrozumienie i wsparcie. Usiądź z nim, porozmawiaj o tym, co się stało, i zapewnij pocieszenie.
 • Stopniowe odzwyczajanie: Można zacząć od wspólnego spędzania czasu w pokoju dziecka, aż poczuje się ono wystarczająco komfortowo, by zasnąć samo. Stopniowo zmniejszaj czas spędzany razem, aż dziecko będzie w stanie zasnąć niezależnie od obecności rodzica.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, co sprawdza się u jednego, może nie działać u innego. Kluczem jest cierpliwość, zrozumienie i dostosowanie podejścia do indywidualnych potrzeb i temperamentu dziecka.

Czy ten artykuł był pomocny?

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Rozwój 12 latka
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.