Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Bajki terapeutyczne dla dzieci - jak przezwyciężać lęki bajkoterapią? 
Wychowanie dziecka
Star icon
16.05.2023
Time icon 5 min
Comment icon 0 komentarze

Bajki terapeutyczne dla dzieci – jak przezwyciężać lęki bajkoterapią? 

Spis treści

Czytanie dzieciom od pierwszych miesięcy życia, a nawet jeszcze przed narodzeniem, ma mnóstwo pozytywnych skutków dla maluszka. Wpływa na rozwój mowy i wyobraźni, rozwija zmysły poznawcze dziecka i reguluje potrzeby emocjonalne. Wspólne czytanie, to także doskonała okazja do zacieśnienia więzi i budowania zdrowych, opartych na miłości relacji między dzieckiem a rodzicem. 

Jednak, czy wiesz, że bajki dla dzieci mogą również mieć zastosowanie terapeutyczne? Bajkoterapia to forma terapii, która polega na opowiadaniu bajek i wykorzystywaniu elementów z nich w procesie terapeutycznym. 

W tym artykule skupimy się na zastosowaniu bajek terapeutycznych w radzeniu sobie z lękami u dzieci. Przedstawimy, jakie bajki są najlepsze do terapii lęków, kiedy czytać dziecku bajki terapeutyczne oraz jakie korzyści płyną z zastosowania bajkoterapii. Odkryj z nami tę ciekawą (i jeszcze nie do końca znaną w Polsce) formę terapii dla dzieci i pomóż swojemu dziecku przezwyciężyć lęki dzięki magicznemu światu bajek.

Bajkoterapia, stworzona przez amerykańskiego psychoanalityka Brunona Bettelheima, jest stosowana w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przynosząc niezwykłe efekty. Ta forma terapii, będąca odłamem biblioterapii, opiera się na wykorzystaniu bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych i relaksacyjnych. 

Dzięki bajkom dziecko ma okazję poznać kulturę, obyczaje i historię, a także rozwijać wyobraźnię oraz zainteresowania i lepiej zrozumieć świat, w którym żyje. Bajkoterapia pozwala również na wyzwolenie różnych emocji, odreagowanie napięć i zaspokojenie podstawowych potrzeb, co czyni ją również skuteczną formą terapii. Dzięki temu, że bajki pozwalają spojrzeć na problemy z innej strony, bajkoterapia może pomóc dziecku w lepszym zrozumieniu własnych emocji i myśli.

Czym są bajki terapeutyczne dla dzieci?

Bajkoterapię zawdzięczamy amerykańskiemu psychoanalitykowi – Brunonowi Bettelheimowi, który pokazał światu, że ta metoda stosowana w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przynosi niezwykłe efekty. 

Ta forma terapii, będąca odłamem biblioterapii, opiera się na wykorzystaniu bajek i baśni w celach terapeutycznych, edukacyjnych i relaksacyjnych. Dzięki bajkom dziecko ma okazję poznać kulturę, obyczaje i historię, a także rozwijać wyobraźnię oraz zainteresowania oraz lepiej rozumieć świat, w którym żyje. 

Bajkoterapia pozwala również na wyzwolenie różnych emocji, odreagowanie napięć i zaspokojenie podstawowych potrzeb, co czyni ją również niezwykle skuteczną formą terapii dla dzieci z problemami lękowymi, czy nadmiernym stresem. Dzięki temu, że bajki pozwalają spojrzeć na problemy z innej strony, bajkoterapia może pomóc dziecku w lepszym zrozumieniu własnych emocji i myśli.

Bajkoterapia – bajki jako lekarstwo na złość

Bajkoterapia okazuje się także skutecznym narzędziem w pracy z dziećmi, które mają problemy ze złością. Ta naturalna emocja jest często trudna do opanowania i niepohamowana może prowadzić do destrukcyjnych zachowań. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko nauczyło się radzić sobie z nią w bezpieczny sposób. 

Bajki terapeutyczne umożliwiają dzieciom zrozumienie źródła ich złości i wskazują sposoby na kontrolowanie emocji, zanim wybuchną. Przykłady z bajek pozwalają dzieciom zidentyfikować się z bohaterami, którzy mają podobne problemy, a ich realistyczne opisy wybuchów złości umożliwiają dzieciom odczucie emocji bohaterów i zrozumienie trudnych sytuacji. 

Co najważniejsze, bajki terapeutyczne zawsze kończą się pozytywnie, co daje dziecku poczucie wsparcia i motywuje do zmiany swoich własnych zachowań. Dzięki bajkoterapii dzieci uczą się radzić sobie z emocjami w sposób konstruktywny i pozytywny dla siebie i innych.

Jakie bajki socjoterapeutyczne są najlepsze do terapii lęków?

Wybierając bajki socjoterapeutyczne do terapii lęków, należy kierować się ich treścią i przesłaniem. Najlepsze będą te, które w prosty i przystępny sposób poruszają tematykę związaną z lękami i pokazują, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Aby pomóc dziecku przezwyciężyć lęk, możesz wybrać zarówno bajkę będącą klasykiem literatury, jak i specjalną książeczkę z bajkami do bajkoterapii. Poniżej znajdziesz kilka poleceń: 

  • „Królowa Śniegu” – opowiada o dwójce dzieci, Kaju i Gerdzie, którzy muszą pokonać lód i mroźną królową, aby uratować Kaja przed złowrogim zaklęciem. Bajka pokazuje, jak ważne jest wspieranie się nawzajem w trudnych sytuacjach i jak odwaga oraz determinacja mogą pomóc w pokonaniu lęków.
  • „Mały Książę” – opowiada o podróży małego księcia po różnych planetach, na których bohater spotyka różne postacie i doświadcza wielu emocji. Bajka pokazuje, jak ważne jest akceptowanie tego, co dzieje się dookoła nas ii radzenie sobie z różnymi emocjami w pozytywny sposób.
  • „Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych” – to wzruszające i mądre bajki dla dzieci, których autorami są najbardziej znane polskie nazwiska, m.in. Artur Barciś, Grażyna Wolszczak, Cezary Harasimowicz i Rafał Królikowski. Wszystkie opowieści uzupełnione zostały wskazówkami dla rodziców, którzy chcą jak najlepiej wspierać małe dziecko w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. 
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Bajki pomagajki – 6 powodów do czytania dziecku bajek terapeutycznych

Ekspertka Novakid – psycholożka Irina Terentyeva, wyróżnia kilka różnych sytuacji z życia codziennego, w których bajka staje się najlepszym przyjacielem rodzica, który chce pomóc dziecku z konkretnym problemem. Kiedy zatem warto czytać dziecku bajki terapeutyczne?

  1. Kiedy robi się strasznie i dziecko się boi. W wieku 5-7 lat większość dzieci przechodzi etap rozwoju brutalnych fantazji, tworzenia wyimaginowanych potworów pod łóżkiem i innych problemów, które w wyobraźni dzieci mogą się wydarzyć na prawdę. W tym okresie szczególnie polecane są bajki, w których bohaterowie pokonują te lęki.
  2. Kiedy dziecko buntuje się przeciwko codziennym obowiązkom, na przykład nie ma ochoty na mycie zębów. Przykładowo, szczotkowanie zębów i mycie włosów jest o wiele przyjemniejsze, jeśli dziecko wie, że jegoulubiona postać z bajki robi to samo.
  3. Kiedy w życiu dziecka dochodzi do dużych zmian. Pierwszy lot samolotem, pierwszy dzień w przedszkolu, narodziny brata lub siostry, to sytuacje, które budzą lęk, jeśli w ogóle nie wiadomo, czego się po nich spodziewać. Ale jeśli ulubiona postać z bajki doświadcza podobnych wydarzeń i udaje jej się pokonać strach, to rzeczywistość nie jest już tak przerażająca, a przyszłość taka niepewna.
  4. Kiedy bardzo chcesz, aby dziecko Cię posłuchało. Możesz tysiąc razy powtarzać dziecku, że nie może rozmawiać z nieznajomymi na ulicy, ani otwierać drzwi do mieszkania, gdy rodziców nie ma w domu, a ono i tak odbierze to jako kolejną, nudną reprymendę od rodziców. Ale jeśli w bajce Czerwony Kapturek zaufał Wilkowi, a Wilk zjadł babcię, to takie obrazy powinny skłonić pociechę do refleksji, ponieważ jednoznacznie pokazują konsekwencje lekkomyślnych działań. 
  5. Kiedy trzeba odnaleźć się wśród rówieśników. Bycie pewnym siebie w nowej grupie towarzyskiej nie jest łatwe ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Zwłaszcza nieśmiałe dzieci mogą skorzystać z bajki terapeutycznej, która pokazuje, że kontaktów z innymi osobami nie trzeba się bać. Na przykład mały lisek ma wielu przyjaciół i łatwo znajduje wspólny język ze wszystkimi mieszkańcami lasu. Nie wstydzi się pierwszej lekcji w szkółce leśnej i wesoło odpowiada przy tablicy. Często dobrze być jak bohater bajki!
  6. Kiedy przychodzi czas na odpoczynek. Relaksujące i medytacyjne bajki na dobranoc nie rozwiążą poważniejszych problemów dziecka, ale pomogą we wprowadzeniu w spokojny nastrój. Łatwiejsze zasypianie pomaga się wyciszyć i uspokoić po aktywnym dniu i zebrać siły na kolejne wyzwania

Korzyści płynące z czytania bajek terapeutycznych dla dzieci

Bajki terapeutyczne mają różne zastosowanie i mają przynajmniej kilka osobnych motywów, z których płyną określone korzyści dla dziecka. Niektóre z nich mają na celu odprężenie i zrelaksowanie dziecka – są to wówczas bajki relaksacyjne, inne spieszą z pomocą, gdy dziecko odczuwa napięcie spowodowane trudnymi sytuacjami życiowymi – wtedy mówimy o bajkach psychoedukacyjnych. 

Z kolei bajki psychoterapeutyczne, pomagają radzić sobie z problemami, budują pozytywne odczucia i obniżają lęk. Twórcy takich bajek kreują najczęściej rzeczywistość najbliższą rozumieniu dziecka, dlatego w stworzonych przez nich książkach znajdziemy różnych dorosłych i różne dzieci, a nie złe wiedźmy, które po prostu nie istnieją w prawdziwym życiu. 

Jakie jeszcze korzyści płyną z czytania dziecku bajek terapeutycznych? Każda taka bajka uwzględnia rozwój emocjonalny dziecka i wpływa na procesy poznawcze małego czytelnika. Bajki do zadań specjalnych mają za zadanie wyjaśnić dziecku związki przyczynowo-skutkowe, pokazywać, jak skutecznie działać w zwłaszcza trudnych sytuacjach, a także ułatwiają nazywanie, rozumienie, a w końcu mówienie o emocjach, które dziecko  odczuwa.

Najlepsze krótkie bajki terapeutyczne online

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych, darmowych bajek terapeutycznych dla dzieci, które bez problemu znajdziesz w internecie. Sprawdź i czytaj dziecku, kiedy najbardziej potrzebuje Twojego wsparcia. 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.