Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Ulubione bajki na dobranoc - rodzice polecają
Nauka przez czytanie
Star icon
20.10.2022
Time icon 5 min
Comment icon 0 komentarze

Ulubione bajki na dobranoc – rodzice polecają

Spis treści

Nauka angielskiego dla dzieci nie musi być wcale zmorą rodziców, ani samych dzieci! Angielski można poznawać na luzie, w formie gier i zabaw. Dziecko może efektywnie uczyć się angielskiego poprzez czytanie bajek po angielsku, oglądanie angielskich filmów czy rozmowę z native speakerami. Poza tym taka nauka jest dla malucha przyjemniejsza i zdecydowanie mniej stresująca, niż nauka pamięciowa oparta o zdobywaniu wiedzy wyłącznie z podręczników i wykonywaniu monotonnych ćwiczeń. 

Jeżeli zastanawiasz się, jakie bajki na dobranoc, warto czytać wspólnie z pociechą, koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych bajek dla dzieci. W tym wpisie znajdziesz TOP 12 ulubionych, klasycznych bajek na dzieci, które świetnie nadadzą się do nauki angielskiego. Czytaj razem z dzieckiem i wspólnie uczcie się nowego języka. Poznaj najlepsze bajki po angielsku dla dzieci, które dla swoich pociech wybrali inni rodzice. Gotowy, aby wkroczyć do magicznego świata bajek? Zaczynajmy!

Dlaczego warto czytać bajki dla dzieci po angielsku?

Korzyści z czytania dzieciom po angielsku jest mnóstwo. Po pierwsze, maluchy, którym rodzice czytają na głos w obcym języku już od najmłodszych lat, podświadomie rozwijają swój zmysł rozumienia w tym języku. Na późniejszym etapie rozwoju takie dzieci mają mniej trudności z czytaniem w ojczystym języku, a przyswajanie nowych angielskich słówek przychodzi im łatwiej. 

W początkowym okresie rozwoju maluch chłonie otaczające go bodźce całym sobą. Czytanie dziecku bajek po angielsku wspiera także tworzenie językowych połączeń nerwowych w mózgu, które odpowiadają m.in. za szybsze tempo późniejszej nauki języka ojczystego i języków obcych.

Po drugie czytając dziecku po angielsku, maluch osłuchuje się z innym brzmieniem i wymową wyrazów danego języka obcego, chętnie je naśladuje, a potem dużo łatwiej przychodzi mu nauka prawidłowego akcentu.

Po trzecie, wspólne czytanie bajek po angielsku z dzieckiem to świetna okazja do zbudowana trwałej więzi między rodzicem a dzieckiem. Dzieci na ogół uczą się szybciej i bardziej efektywnie, gdy czynny udział w nauce biorą również rodzice. 

Po czwarte, wspólne czytanie zarówno po angielsku jak i w języku ojczystym przygotowuje dziecko do nauki prawidłowej komunikacji, a co najważniejsze rozwija wyobraźnię i uczy myślenia abstrakcyjnego. Zaangażowanie rodziców w czytanie dziecku po angielsku wspiera też pozytywne skojarzenia dziecka z czytaniem i poznawaniem nowego języka. To w przyszłości może zaowocować zamiłowaniem dziecka do książek oraz do nauki języków obcych. 

Jakie bajki dla dzieci po angielsku? TOP 12 wybór rodziców

Poniżej znajdziesz zestawienie bajek po angielsku dla dzieci, które warto przeczytać maluchowi! Większość z nich to absolutne klasyki wśród literatury dla najmłodszych, które każdy rodzic powinien dobrze znać z czasów własnego dzieciństwa. Dodatkowo znajomość nieskomplikowanej fabuły bajek ułatwi maluchowi zrozumienie całej historii, nawet jeżeli po drodze pojawią się nieznane jeszcze, angielskie słówka. 

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Czerwony Kapturek – Little Red Riding Hood

Czerwony Kapturek to baśń o małej dziewczynce noszącej czerwone nakrycie głowy, stąd taki, a nie inny tytuł opowieści. Dwie najsłynniejsze wersje tej bajki wyszły spod pióra Charlesa Perraulta oraz Braci Grimm. Główna bohaterka podczas leśnej przechadzki do swojej babci spotyka podstępnego wilka, który wykorzystuje otwartość dziewczynki i powoduje kłopoty. Na szczęście na ratunek Czerwonemu Kapturkowi i babci przychodzi leśniczy, który bierze sprawiedliwość w swoje ręce. 

Brzydkie kaczątko – The Ugly Duckling

Opowieść o Brzydkim Kaczątku pochodzi ze zbioru bajek duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena i opowiada wzruszającą historię o odmienności. Brzydkie Kaczątko nie jest przez nikogo akceptowane z powodu swojego wyglądu, dopóki nie wyrasta na pięknego i dumnego łabędzia. Bajka pokazuje, że nawet jeżeli jesteśmy inni niż wszyscy, nie powinniśmy się tego wstydzić. 

Jaś i magiczna Fasola – Jack and the Beanstalk

Głównym bohaterem bajki jest mały Jaś – syn biednej wdowy, który pewnego dnia sprzedaje ostatnią krowę w zamian za magiczne fasolki. To oczywiście nie podoba się mamie Jasia, która natychmiast wyrzuca fasolki przez okno. Dalsze zdarzenia doprowadzają Jasia do domu olbrzyma, który znany był z tego ze nagminnie kradł, zabijał zwierzęta i porywał małe dzieci. Jaś postanowił więc spłatać mu figla i podkradł kilka wartościowych przedmiotów, z którymi następnie wrócił do domu. Dzięki przedmiotom Jaś wraz z mamą wiedli spokojne i dostatnie życie. Bajka uczy nas, że dobro zawsze wygra ze złem, a to, co ktoś pierwotnie niesprawiedliwie zagarnął i tak zostanie mu odebrane.

Jaś i Małgosia – Hansel and Gretel

Kolejna z baśni Braci Grimm, która opowiada o dwójce dzieci, które pozostawione w lesie przez macochę spotkały złą czarownicę i przeżyły w jej domu wiele trudnych momentów. Dzięki wrodzonemu sprytowi, wytrwałości i wierze w siebie, dzieciom udało się pokonać czarownicę i szczęśliwie wrócić do domu, gdzie czekał na nie stęskniony ojciec. Ta bajka dla dzieci pokazuje, że nie warto nigdy się poddawać i nawet w najtrudniejszych sytuacjach starać się znaleźć jakieś rozwiązanie. 

Kot w butach – Puss in Boots

Kot w butach to bajka dla dzieci o włoskich korzeniach. Główny bohater, czyli tytułowy Kot w skórzanych butach z małym tobołkiem, przy pomocy licznych podstępów doprowadza do ślubu swego pana z królewną. Kot dzięki wrodzonemu sprytowi odmienia życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec zostaje bogatym markizem, udaje mu się zamieszkać we wspaniałym pałacu, a do tego żeni się z piękną i dobrą królewną. Morał bajki opiera się na tym, że czasem spryt i zręczność pozwalają osiągnąć więcej, niż odziedziczony spadek czy posiadany status. 

Calineczka – Thumbelina

Postać Calineczki została wykreowana przez Hansa Christiana Andersena. W baśni poznajemy maleńką, nie większą niż ludzki kciuk dziewczynkę. Wyjątkowa uroda Calineczki powoduje, że kilkukrotnie jest porywana w niecnych celach. Za każdym razem Calineczka okazuje się jednak nie taka, jak trzeba i zostaje porzucona. Finalnie dziewczynka spotyka króla elfów, który jest dla niej dobry. Bierze z nim ślub, a w ramach wdzięczności otrzymuje nowe imię i parę skrzydełek. 

Trzy małe świnki – The Three Little Pigs

Ta bajka dla dzieci wywodzi się z angielskiej tradycji i opowiada nieco zabawną historię, trzech, nie zawsze roztropnie postępujących w życiu małych świnek. Tytułowe świnki były rodzeństwem, które postanowiło zbudować sobie domki obok siebie. Jedna świnka zbudowała swój domek ze słomy, druga z drewna a trzecia, z cegieł. Jak można się domyślić, tylko domek trzeciej świnki przetrwał trudne czasy, a morał z tego taki, żeby zawsze myśleć roztropnie, zwłaszcza podczas podejmowania małych i większych decyzji.

Złotowłosa i trzy misie – Goldilocks and the Three Bears

To jedna z najpopularniejszych bajek dla dzieci w języku angielskim, która bardzo często wykorzystywana jest do nauki języka wśród najmłodszych. Krótka historyjka opowiada o dziewczynce, która bawiąc się sama w lesie, znalazła chatkę zamieszkałą przez trzy niedźwiadki. Z ciekawości zajrzała do środka i trochę tam “nabałaganiła”. Kiedy właściciele chatki – trzy niedźwiadki, wróciły do domu, szybko spostrzegły, że ktoś buszował w ich domu. Przestraszona dziewczynka uciekła i nigdy więcej nie spotkała już trzech niedźwiadków.

Morał z bajki jest taki, że nie wolno naruszać cudzej własności i wkraczać nieproszonym do czyjegoś domu.

Księżniczka na ziarnku grochu – The Princess and the Pea 

Losy księżniczki, która spała na ziarnku grochu wyszły spod pióra Hansa Christiana Andersena. Bajka opowiada o prawdziwej księżniczce, która mimo skromnego odzienia i mizernego wyglądu, zapukała do bram pałacu i poprosiła o nocleg. Aby sprawdzić, czy księżniczka faktycznie jest szlachetna, mama królewicza przygotowała jej posłanie, w którym ukryła ziarnko grochu. Gdy rano dziewczyna pożaliła się królowej na nieprzespaną noc i niewygodne łoże, a na jej ciele pojawiły się siniaki, królowa uznała, że tak delikatną i wrażliwą skórę może mieć tylko prawdziwa księżniczka i zgodziła się, aby jej syn poślubił dziewczynę.  

Śpiąca Królewna – Sleeping Beauty

Baśń opowiada o długo wyczekiwanej córce królewskiej pary, na którą tuż po narodzinach spada jednak okropna klątwa złośliwej wróżki. Pięknej królewnie nie udaje się uciec od zapisanego w klątwie przeznaczenia i w wieku 15 lat kaleczy się wrzecionem, po czym zapada w stuletni, głęboki sen. Wiele osób próbowało ratować piękną królewnę, lecz na ich drodze zawsze pojawiało się sporo magicznych przeszkód. W końcu, po upływie prawie stu lat, do królestwa przybywa młodzieniec, któremu udaje się odczarować księżniczkę. Kiedy książę ujrzał śpiącą królewnę, od razu się w niej zakochał i bez zastanowienia złożył na jej ustach pocałunek. Ona obudziła się, a wraz z nią przebudzili się też król, królowa i wszyscy poddani. Oczywiście żyli długo i szczęśliwie!

Pinokio – Pinocchio

Bajka o Pinokio opowiada historię życia drewnianego pajacyka, który jednak może mówić i potrafi się ruszać. Odczuwa też głód, choroby i ludzkie słabości. Podobnie jak człowiek musi w życiu podejmować wybory. Jeśli Pinokio dokona złego wyboru – ponosi karę, jeśli wybierze dobrze – jest nagradzany. Ciekawą cechą Pinokia jest jednak jego nos, który wydłuża się, kiedy Pinokio kłamie. A z początku kłamie sporo i nie jest do końca dobrą postacią. Pajacyk jednak szybko uczy się na błędach. Pod koniec bajki w nagrodę za dobre postępowanie staje się zwykłym chłopcem, a jego nos już nigdy nie wydłuża się od mówienia nieprawdy. 

Dziewczynka z zapałkami – The Little Match Girl

To jedna z najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena, która najmocniej chwyta za serca. Opowiada historię małej dziewczynki, która włócząc się zimą ulicami miasta, próbuje sprzedawać zapałki. Zmarznięta postanawia skryć się i zapala kolejno pozostałe zapałki. Każdą z nich jest symbolem pragnień, które przez kilka sekund pojawiają się w świetle zapałki przed jej własnymi oczami. Punktem kulminacyjnym jest moment, gdy dziewczyn widzi spadająca gwiazdę i przypomina sobie o swojej babci. Bojąc się, że babcia zniknie gdy tylko zgaśnie zapałka, postanawia zapalić całe pudełko na raz… Razem z pozostałym dymem dziewczynka w końcu unosi się do miejsca, gdzie nie ma głodu i zimna i można zacząć nowe życie.  

A czy Ty zgadzasz się z wyborem innych rodziców i również przeczytasz dziecku wymienione w tym wpisie bajki po angielsku? Daj nam znać w komentarzu, która bajka jest tą ulubioną dla Twojej pociechy! A jaka bajka dla dzieci była Twoją ulubioną w czasach dzieciństwa? 

4.2/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Nauka przez czytanie
Nauka przez czytanie
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.