Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Gry edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
11.09.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

Gry edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym

Spis treści

Nauka przez zabawę? To brzmi jak idealny sposób, aby zyskać niepodzielną uwagę dziecka oraz rozbudzić jego wyobraźnię i utrwalić wiedzę szkolną. Edukacyjne gry dla dzieci w wieku szkolnym to praktyczne narzędzie, które w bezstresowy sposób może znacząco wspomóc rozwój i naukę młodych umysłów.

Dlaczego dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej najefektywniej zdobywają wiedzę poprzez zabawę? Jak edukacyjne gry mogą pobudzać naturalną ciekawość dzieci i motywować je do nauki przedmiotów szkolnych? No i wreszcie, jakie są najlepsze gry planszowe edukacyjne, dla dzieci w wieku 7 lat i więcej? Przekonajmy się!

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Dlaczego edukacyjne gry pomagają w nauce szkolnych przedmiotów?

Nauka w szkole nie musi być nudna, stresująca ani męcząca. Im ciekawej przedstawimy dziecku przedmioty szkolne, tym większa będzie jego naturalna motywacja do ich nauki w szkolnej ławce.

Edukacyjne gry dla dzieci stanowią świetne narzędzie do zainteresowania najmłodszych przedmiotami szkolnymi i opanowania ważnych umiejętności, takich jak ćwiczenie pamięci, rozwój umiejętności poznawczych, czy zasady zdrowej rywalizacji. Oto kilka argumentów, które uzasadniają, dlaczego warto wybrać i włączyć edukacyjne gry planszowe i nie tylko, do procesu nauki w szkole.

 • Motywacja do nauki: Gry przyciągają uwagę dzieci poprzez liczne wyzwania, system nagrody i zdrową rywalizację. To sprawia, że dzieci chętniej podejmują się uczenia się, bo kojarzą je z przyjemnością.
 • Rozwijanie umiejętności poznawczych: Gry edukacyjne rozwijają kreatywność, logiczne myślenie, spostrzegawczość i umiejętność rozwiązywania problemów.
 • Praktyczne zastosowanie wiedzy: Dzieci mogą zastosować zdobytą wiedzę w praktyce, rozwiązując zadania i pokonując kolejne wyzwania w grach, a nawet uczyć się podczas codziennych czynności jak spacer, wspólne gotowanie czy rodzinny quiz.
 • Wspieranie różnych stylów uczenia się: Gry pozwalają dzieciom uczyć się w sposób interaktywny i zróżnicowany, wykorzystując wiele zmysłów naraz. To z kolei może być korzystne dla różnych typów osobowości uczniów i odpowiadać na ich zróżnicowane potrzeby w procesie uczenia się.
 • Współpraca i komunikacja: Wiele gier edukacyjnych zachęca do współpracy i komunikacji, co rozwija umiejętność pracy w zespole. Dodatkowo gry kooperacyjne uczą zasady fair play oraz zdrowej rywalizacji. 

Czy dzieci w wieku przedszkolnym mogą już uczyć się tego co starsze dzieci? 

Dzieci w wieku przedszkolnym pod względem rozwoju fizycznego, emocjonalnego i poznawczego nie są na tak zaawansowanym poziomie jak uczniowie szkół podstawowych. Ich zdolności i gotowość do nauki są zazwyczaj na niższym poziomie, jednak jak najbardziej można z nimi stopniowo wprowadzić elementy nauki do zabawy. 

Sprawdź najlepsze gry edukacyjne dla 4-latka, gry edukacyjne dla 6-latka oraz 

W procesie nauki przez zabawę dla młodszych dzieci ważne jest, aby uwzględnić wiek dziecka, obecny poziomu rozwoju oraz indywidualne potrzeby i zainteresowania. Nauka powinna być zawsze dostosowana do możliwości dziecka, trwać odpowiednią ilość czasu, a także być fascynującą i przyjemną przygodą. 

Niektóre dzieci mogą wykazywać większe zainteresowanie nauką i szybszy rozwój w niektórych obszarach, podczas gdy inne mogą potrzebować więcej czasu. Zawsze warto podchodzić do pociechy bardzo indywidualnie. Dodatkowo, wśród młodszych dzieci zabawa jest głównym sposobem na zdobywanie doświadczeń i wiedzy. Dlatego nauka w tym wieku powinna być oparta na interakcji, eksploracji i eksperymentach.

Dzieci przedszkolne uczą się także poprzez doświadczenie. Warto używać konkretnych, namacalnych faktów, ilustracji i praktycznych działań, które pomogą im zrozumieć abstrakcyjne koncepcje. Oczekuj od przedszkolaka tylko realistycznych rezultatów i nie naciskaj zbyt mocno na wyniki. Ważne jest, aby zachować pozytywną i radosną atmosferę w procesie nauki. Kreatywne podejście i zachęcanie do rozwijania naturalnej ciekawości są kluczowe u maluchów.

Jakie są najlepsze edukacyjne gry do nauki przedmiotów w szkole?

Poniżej znajdziesz zestawienie gier edukacyjnych dla dzieci w różnych kategoriach, które doskonale uzupełnią wiedzę, zdobywaną przez dziecko na lekcjach w szkole. Znajdziecie tu m.in. gry planszowe i karciane, quizy, rozgrywki grupowe i indywidualne, układanki, łamigłówki, gry rozwijające spostrzegawczość i logiczne myślenie. Wspieraj rozwój i naukę ucznia w wieku szkolnym poprzez wciągające edukacyjne gry dla dzieci. Niech pociecha spojrzy na szkolne przedmioty przez pryzmat dobrej zabawy! 

Matematyka – gry na dodawanie, odejmowanie, dzielenie i mnożenie

Nauka liczenia wcale nie musi być skomplikowana! Wybierając gry matematyczne z ciekawą narracją, dziecko chętniej będzie przyswajać tajniki działań matematycznych.

 • Śpiące Królewny – gdy zanurzysz się w fantastyczną krainę, odnajdziesz grę, która pomoże Ci rozwijać pamięć, budować strategię i poznawać podstawową arytmetykę. Uważaj jednak na działanie Mikstur usypiających, aby przypadkiem nie uśpić wszystkich graczy!
 • Eliksir Mnożenia – tutaj zwycięży ten z graczy, który jako pierwszy schwyta 5 potworów. Aby to zrobić, musi zebrać cyfry, które pomnożone przez siebie dadzą liczbę równą numerowi stwora, znajdującego się na polu drugiego uczestnika zabawy. Wydaje się proste? Nie tak bardzo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że z każdym ruchem będziemy sobie nawzajem przeszkadzali. 
 • Gra matematyczna Piraci – to prosta i wciągająca gra matematyczna dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, ćwicząca umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 1–20 oraz rozwijająca pamięć, koncentrację i myślenie logiczne.
 • Gry matematyczne online – online znajdziesz mnóstwo gier matematycznych, dzięki którym nauka może być świetną zabawą. Bogata grafika, emocjonująca akcja gier i zabawne postaci z pewnością uprzyjemnią najmłodszym naukę. Przy pomocy arytmetyki rozwiązuj zagadki, przechodź na kolejne poziomy i zdobywaj mnóstwo punktów. 

Język polski – gry na poprawną ortografię

Prawidłowa pisownia i gramatyka języka polskiego mogą być wyzwaniem, ale gry ortograficzne uczą poprawnej pisowni w sposób interaktywny i zabawny. 

 • Quiz ortograficzny – wzrokowe zapamiętywanie pisowni trudnych wyrazów to klucz do opanowania ortografii. Dlatego w grze znajduję się ilustracje wyrazów, których pisownia sprawia uczniom trudności. Dla dzieci to duże wsparcie w nauce ortografii. 
 •  Quiz Ortografia na wesoło – celem gry jest nauka ortografii w konwencji szlachetnej rywalizacji, poprzez wzrokowe kodowanie trudnych wyrazów. Śmieszne i żartobliwe wierszyki pozwolą na skuteczne utrwalenie poprawnej, niełatwej polskiej pisowni.

Język angielski – nauka poprzez zabawę, gry na słówka i gramatykę 

Mówienie po angielsku staje się łatwiejsze, gdy uczymy się języka obcego poprzez gry i zabawy słowami. Do tego podczas dobrej zabawy dzieci starają się mówić po angielsku do innych graczy, co poprawia ich warsztat językowy. Gry edukacyjne po angielsku to świetny wybór zarówno dla starszych uczniów jak i przedszkolaków. 

 • Angielski online dla dzieci z Novakid – Novakid to interaktywna platforma edukacyjna oferująca wiele zabawnych gier i lekcji do nauki angielskiego dla dzieci. Dzięki Novakid, dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności językowe w sposób interaktywny i angażujący. Platforma oferuje różnorodne gry, które poprzez interakcję z nauczycielem native speakerem pomagają dzieciom w przyswajaniu słownictwa, gramatyki i umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.
 • Gra do nauki angielskiego Let’s talk Projekt miasto –  to ekscytująca gra edukacyjna, która pomaga dzieciom rozwijać umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. W tej grze dzieci mają okazję praktykować rozmawianie na tematy związane z życiem codziennym, podróżami i życiem w mieście. Dzięki interaktywnym dialogom i zadaniom, uczą się nowych słów i zwrotów oraz doskonalą swoją wymowę.
 • Bójka na słówka. Gra do nauki angielskiego – to zabawna gra edukacyjna, która pomaga dzieciom w poszerzaniu swojego słownictwa i umiejętności gramatycznych w języku angielskim. W tej grze dzieci rywalizują ze sobą, rozwiązując zadania, ćwicząc wymowę i zdobywając punkty za poprawne odpowiedzi. To wciągająca forma nauki języka angielskiego, która jednocześnie stymuluje umysł i kreatywność dzieci.

Przyroda – okazja, aby poznać geografię świata i tajemnice natury 

Gry edukacyjne o przyrodzie pozwalają dzieciom odkrywać fascynujący świat roślin i zwierząt, jednocześnie ucząc geografii i ekologii.

 • Czyj to trop – w tej harcerskiej grze, zadaniem graczy jest rozpoznanie tropów leśnych zwierząt przez wieczornym ogniskiem. Utrudnieniem będą pojawiające się w lesie śmieci, które koniecznie trzeba posprzątać. Trzy propozycje zabaw oraz różne stopnie trudności umożliwiają zabawę najmłodszym oraz starszym Tropicielom.
 • Przyroda – pięknie ilustrowane, grube, tekturowe karty pozwalają poznać fascynujące informacje ze świata fauny i flory. Prezentują różne gatunki roślin i zwierząt, zarówno tych znanych dzieciom z ich otoczenia, jak i egzotycznych. Każda karta zawiera także przyrodniczą ciekawostkę.
 • Rok na okrągło – to wyjątkowa gra edukacyjna, w którą można bawić się na wiele sposobów. Duża, okrągła plansza pozwala na zrozumienie cykliczności zmian zachodzących w przyrodzie. Każda pora roku jest wyróżniona innym kolorem pół oraz ilustracją zmieniającego się drzewa i jego otoczenia. 

Informatyka – gry jako pomoc w kształtowaniu umiejętności przyszłości

W świecie coraz bardziej uzależnionym od technologii, gry komputerowe uczą podstaw programowania i technologii informacyjnych, które są kluczową umiejętnością XXI wieku.

 • Koduj w Pythonie – poznaj jeden z najbardziej popularnych języków programowania, tworząc jednocześnie swoją własną grę przygodową. Krok po kroku opisano proces tworzenia scenariusza, grafiki, animacji oraz dźwięków, angażując wiele różnych kompetencji dziecka. 
 • Plansze edukacyjne do Ozobota – Code the globe –  to gra, w którą dzieci mogą grać zarówno indywidualnie jak również w grupie. Stawia na rozwój logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów i umiejętności pracy zespołowej. Ozobot to mały i inteligentny robot do nauki programowania dla dzieci. Rozwija umiejętności logicznego myślenia i kreatywność. Jest wprowadzeniem do świata informatyki i edukacji STEAM (science, technology, engineering, art, maths). Jeśli nie masz Ozobota, w tę grę możesz też zagrać bez niego, przy okazji ucząc się podstaw programowania.

Plastyka – gry wspierające dziecięcą kreatywność

Gry artystyczne rozwijają wyobraźnię i kreatywność, pozwalając dzieciom wyrazić siebie poprzez sztukę.

 • Rysogra – gra w której losując karty, rzucając kostką, wybierasz szablony i rysujesz, inspirując się instrukcjami Herve Tulleta. Możesz stworzyć nieskończenie wiele małych dzieł sztuki. Ta zabawa niesamowicie rozwija wyobraźnię oraz pobudza kreatywność! 

Historia – gry poszerzające wiedzę o naszych przodkach

Gry historyczne przybliżają wydarzenia przeszłości w sposób, który przyciąga uwagę i uczy dziecko historii w przyjazny i interesujący sposób.

 • Quiz. Historia Polski – emocjonująca gra edukacyjna dla całej rodziny. W trakcie gry jejuczestnicy poruszają się pionkami po torze planszy i odpowiadają na pytania widniejące na kolejno wyciąganych kartach, w zależności od koloru pola na którym postawili swój pionek.
 • Historia Polski. Gra edukacyjna – to wspaniała przygoda dla miłośników podróży w czasie oraz ciekawostek historycznych. Gracze ścigają się o zwycięstwo i poznają przy tym życie mieszkańców dawnej Polski. Dodatkowe zadania z wyszukiwaniem obrazków z kart na planszy urozmaicają rozgrywkę, a przy tym ćwiczą spostrzegawczość oraz refleks.
 • Gra strategiczna 7 cudów świata – zostań przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. Zbieraj surowce ze swoich ziem, weź udział w odwiecznym wyścigu cywilizacyjnym, nawiąż kontakty handlowe i stwórz militarną potęgę. Pozostaw ślad na kartach historii budując cud architektury, który przetrwa wieki!
 • W poszukiwaniu złotego runa – w trakcie rozgrywki poszukujemy złotego runa, którego strzeże jeden z 4 Smoków Morskich. W pierwszej kolejności musimy zdobyć kryształki, którymi można obłaskawić smoka. Potem trzeba przepłynąć przez Cieśninę Hipokampusa, gdzie zostaniemy poddani specjalnej próbie. Wreszcie czeka nas rozwiązanie zagadki, który ze smoków pilnuje złotego runa no i oczywiście zdobycie go.

Muzyka – kreatywne gry angażujące zmysł słuchu 

Gry muzyczne rozwijają zmysł słuchu, uczą rytmu i melodii, jednocześnie wprowadzając w świat różnorodnych gatunków muzycznych.

 • Co tak pięknie gra? Poznajemy instrumenty muzyczne –  ta książka jest idealna zarówno do czytania, oglądania jak i do słuchania! Po zeskanowaniu smartfonem lub tabletem odpowiedniego kodu (jest ich aż 37!) usłyszymy melodię wykonywaną na danym instrumencie. Dzięki temu młody czytelnik będzie doskonale wiedział jak brzmi harfa, akordeon czy mandolina. Dodatkowo będzie potrafił odróżnić dźwięk fagotu od oboju albo ksylofonu od wibrafonu. Na końcu książki znajdziemy specjalny quiz sprawdzający naszą wiedzę po lekturze. 

Czy polecamy zainwestować w edukacyjne gry dla dzieci? Zdecydowanie tak! Gry i zabawy dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka, uczynią proces nauki w szkole bardziej ekscytującym i interaktywnym. Dzięki połączeniu nauki z zabawą mali uczniowie mogą rozwijać się intelektualnie i kreatywnie, a jednocześnie czerpać przyjemność z nauki. Niech więc szkolne przedmioty staną się fascynującą przygodą, w której możecie uczestniczyć, wchodząc do świata gier edukacyjnych!

Czy podobał Ci się ten artykuł? Ile z przedstawionych tutaj typów gier edukacyjnych dla dzieci już znasz? Które gry są ulubionymi zabawami Twojego dziecka? Daj nam znać w komentarzu. 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.