Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Poznaj 8 najłatwiejszych języków do nauki dla Polaków
Edukacja dziecka
Star icon
28.09.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Poznaj 8 najłatwiejszych języków do nauki dla Polaków

Spis treści

Ile jest języków na świecie? To pytanie, które często zadajemy sobie, gdy zastanawiamy się nad nauką nowego języka. Odpowiedź na nie może zaskoczyć, gdyż liczba języków na świecie jest o wiele większa, niż zwykle się wydaje. Obecnie istnieje ponad 7 000 języków używanych na całym globie! Od tych popularnych takich jak angielski, niemiecki, hiszpański i włoski, po całkiem egzotyczne jak guarani (Paragwaj), wolof (Senegal), nahuatl (Meksyk) i maori (Nowa Zelandia). To fascynujące, prawda?

W dzisiejszym artykule opiszemy 8 najłatwiejszych języków do nauki, szczególnie jeśli jesteś Polakiem. Choć wybór nowego języka do nauki może być trudny, warto wiedzieć, że niektóre z nich są bardziej przyjazne dla osób, dla których język polski jest językiem ojczystym. Czy jesteś ciekawy, który język może być najłatwiejszy dla Ciebie? A może zastanawiasz się, czy jako osoba polsko języczna masz szansę opanować język angielski i osiągnąć biegłość równą native-speakerom? Dowiedzmy się razem!

Jakie wyróżniamy grupy i rodziny językowe?

W świecie języków istnieje niezliczona ilość różnorodnych dźwięków, słów i struktur gramatycznych. Aby lepiej zrozumieć tę językową wieżę Babel, lingwiści podzielili je na różne grupy językowe. Choć na pierwszy rzut oka ten podział może wydawać się złożony, pomaga nam zrozumieć, jak języki są ze sobą powiązane i jakie mają wspólne korzenie.

Języki grupowane są na podstawie różnych kryteriów, takich jak pokrewieństwo leksykalne, struktury gramatyczne czy historyczne pochodzenie. Jednym z najważniejszych kryteriów jest pokrewieństwo lingwistyczne. To właśnie na podstawie pokrewieństwa językowego grupowane są języki w większe jednostki zwane rodzinami językowymi.

Najbardziej znanymi rodzinami językowymi są rodziny indo-europejska, semicka, austronezyjska i wiele innych. Te rodzinne więzi pozwalają naukowcom śledzić ewolucję języków i odkrywać fascynujące historie ich rozwoju.

Grupy językowe to pierwszy, bardziej ogólny podział języków na podstawie pewnych kryteriów wspólnych, takich jak pokrewieństwo. Oto kilka głównych grup językowych:

 • Indo-Europejska: To największa grupa językowa na świecie, która obejmuje języki używane w Europie, Azji Południowej, Bliskim Wschodzie i innych regionach. W tej grupie znajdują się języki romańskie, germańskie, słowiańskie, celtyckie, indoeuropejskie i inne.
 • Semańska: Ta grupa obejmuje języki używane głównie w regionie Bliskiego Wschodu, takie jak arabski, hebrajski i amharski.
 • Austronezyjska: Języki tej grupy są szeroko rozpowszechnione w obszarze Azji Południowo-Wschodniej i na obszarach Oceanii, w tym indonezyjski, malajski i tagalog.
 • Niger-Kongo: Ta grupa jest zdominowana przez języki używane w Afryce Zachodniej i Środkowej, w tym suahili, joruba i igbo.
 • Ugrofińska: Języki tej grupy używane są głównie w Europie Północnej, w tym fiński, węgierski i estoński.

Rodziny językowe to bardziej szczegółowy podział w ramach danej grupy językowej. Przykładowo, w grupie językowej indo-europejskiej znajdują się różne rodziny językowe, takie jak:

 • Języki germańskie: Obejmuje języki takie jak angielski, niemiecki, szwedzki i niderlandzki.
 • Języki romańskie: W tej rodzinie znajdują się języki takie jak włoski, hiszpański, francuski, portugalski i rumuński.
 • Języki słowiańskie: Do tej rodziny należą języki jak polski, rosyjski, czeski, ukraiński i bułgarski.
 • Języki celtyckie: Zaliczają się tu języki jak walijski, irlandzki, gaelicki szkocki i bretoński.
 • Języki indoeuropejskie: To grupa języków wywodzących się z praindoeuropejskiego, ale niezwiązanych bezpośrednio z innymi rodzinami językowymi, takie jak staroindyjski czy staroperski.

Języki słowiańskie – czym są?

Jedną z fascynujących rodzin językowych, której warto poświęcić uwagę, są języki słowiańskie. Ta grupa językowa jest szczególnie bliska sercu wielu osób, zwłaszcza mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej. Języki słowiańskie to zbiór języków używanych przez narody słowiańskie, które obejmują takie kraje jak Polska, Rosja, Czechy, Ukraina, Serbia, Bułgaria

Co wyróżnia języki słowiańskie? Przede wszystkim mają one wspólną genezę, co oznacza, że dzielą wiele podstawowych elementów gramatycznych i leksykalnych. Często możemy zauważyć podobieństwo między słowiańskimi słowami lub strukturami zdaniowymi. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że języki te wywodzą się z prasłowiańszczyzny, która była językiem przodków narodów słowiańskich.

Języki słowiańskie to także niezwykle dynamiczna grupa, która ciągle ewoluuje. Wpływ innych języków i kultur oraz historyczne zmiany wpłynęły na różnorodność dialektów i odmian słowiańskich języków. Dlatego, choć języki słowiańskie mają wspólne korzenie, różnią się między sobą w znaczący sposób.

Dla miłośników języków i kultury jest to fascynujące pole badań, które pozwala odkrywać bogactwo tej niezwykłej grupy językowej.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jakie są najłatwiejsze języki świata?

Tutaj wszystko zależy od języka ojczystego, którym posługuje się dana osoba chcąca uczyć się nowego języka. Wpływ na łatwość w nauce języków obcych mają też naturalne predyspozycje edukacyjne i językowe. Przykładowo, słuchowcom łatwiej będzie nauczyć się wymowy nowego języka obcego, podczas gdy wzrokowcy lub umysły analityczne z większym prawdopodobieństwem szybciej opanują zasady gramatyki dla danego języka. I tak na przykład dla Japończyka najłatwiejszy do nauki będzie język chiński lub koreański, a dla Polaka czeski lub rosyjski.

Pomimo tych różnic, wciąż możemy wyróżnić 5 najłatwiejszych języków świata do nauki dla większości ludzi. Są to aktualnie: 

 1. Hiszpański: Język hiszpański ma stosunkowo prostą gramatykę w porównaniu do innych języków. Jest to język oparty na ładnych i regularnych wzorcach koniugacyjnych czasowników. Również stosunkowo niewiele przypadków gramatycznych sprawia, że jest bardziej przystępny do nauki. Hiszpański ma wiele słów pochodzenia łacińskiego, które są podobne do słów w innych językach europejskich, co ułatwia zrozumienie i naukę.
 2. Włoski: Język włoski ma podobną gramatykę do hiszpańskiego, z prostymi regułami koniugacji czasowników i ograniczoną ilością przypadków gramatycznych. Włoski posiada wiele wspólnych słów z innymi językami romańskimi, takimi jak hiszpański i francuski, co ułatwia naukę dla osób, które już znają jeden z tych języków.
 3. Francuski: Język francuski ma stosunkowo prostą strukturę czasowników i przypadków gramatycznych. Jednak wymowa i akcentowanie mogą być wyzwaniem. Francuski ma wiele wspólnych słów z angielskim i innymi językami romańskimi, co ułatwia naukę.
 4. Niemiecki: Język niemiecki ma bardziej skomplikowaną gramatykę, szczególnie jeśli chodzi o deklinacje rzeczowników i rodzaje gramatyczne. Jednak precyzyjność i konsekwencja zasad gramatyki może pomóc w nauce. Niemiecki ma wiele wspólnych słów z angielskim, co może ułatwić naukę osobom, które znają już ten język.
 5. Szwedzki: Język szwedzki ma relatywnie prostą gramatykę, z nielicznymi przypadkami gramatycznymi i koniugacjami czasowników. Również szyk zdania jest podobny do angielskiego. Szwedzki ma wiele wspólnych słów z angielskim i niemieckim, co może pomóc w rozumieniu i szybszej nauce nowych wyrażeń.

Warto pamiętać, że ostatecznie łatwość nauki języka zależy od motywacji każdej osoby. Niezależnie od wyboru, nauka języka zawsze jest wartościowym doświadczeniem kulturowym i umożliwia rozwijanie umiejętności komunikacji z ludźmi z różnych kultur. A nauka angielskiego otwiera nas na dynamiczny i globalny, współczesny świat.

Jaki język jest najłatwiejszy dla Polaków?

Język polski należy do rodziny języków słowiańskich, dzięki czemu wszystkie inne języki z tej rodziny, będą dla Polaków wydawały się podobne. Co za tym idzie, będą łatwe do nauki. Sprawdźmy zatem, jak wygląda ranking najłatwiejszych języków obcych do nauki przez Polaków: 

 1. Język słowacki: Słowacki jest jednym z najbliższych krewnych języka polskiego wśród języków słowiańskich. Podobieństwa w gramatyce i słownictwie sprawiają, że Polacy szybko odnajdują się w tym języku. Słowacki jest także pełen fascynujących regionalnych dialektów.
 2. Język czeski: Czeski to kolejny język z tej samej rodziny, który jest blisko spokrewniony z polskim. Również charakteryzuje się podobieństwami gramatycznymi i leksykalnymi, co ułatwia naukę. Warto dodać, że Czechy to piękny kraj z bogatą kulturą.
 3. Język ukraiński: Mimo pewnych różnic, ukraiński i polski dzielą wiele cech wspólnych, co może pomóc Polakom w zrozumieniu i nauce tego języka. Ukraiński jest używany przez miliony ludzi, a jego nauka otwiera drzwi do zrozumienia bogatej historii i kultury Ukrainy.
 4. Język białoruski: Białoruski jest jednym z języków słowiańskich i ma wiele wspólnego z polskim, zarówno pod względem gramatyki, jak i słownictwa. Choć jest mniej powszechny niż inne języki na tej liście, jego nauka może być nie tylko satysfakcjonująca, ale także przydatna, szczególnie dla osób zainteresowanych historią regionu.
 5. Język chorwacki i serbski: Chorwacki i serbski są często uważane za stosunkowo łatwe dla Polaków. Oba języki są używane na Bałkanach i oferują fascynujące możliwości odkrywania tej części Europy.
 6. Język rosyjski: Mimo że rosyjski jest nieco bardziej odległy od polskiego niż pozostałe języki słowiańskie, to jego popularność i wpływ na kulturę globalną czynią go atrakcyjnym wyborem. Warto dodać, że nauka rosyjskiego może otworzyć wiele drzwi w dziedzinach takich jak literatura, kino czy historia.
 7. Język słoweński: Słoweński jest stosunkowo mało znany w Polsce, ale posiada wiele cech, które sprawiają, że nauka jest interesującym wyzwaniem. Słowenia, zachwyca nie tylko językiem, ale także pięknymi krajobrazami i kulturą.
 8. Język bułgarski: Bułgarski to język wschodniosłowiański, który mimo pewnych różnic ma wiele cech wspólnych z polskim. Jest to też język ważny dla regionu Bałkanów i może być przydatny w podróżach i badaniach historycznych.

Te języki obce są najłatwiejsze do nauki dla Polaków, jednak nie są wcale najpopularniejsze. Zastanówmy się zatem, czy język angielski, którym posługuje się najwięcej ludzi na świecie można uznać za najłatwiejszy do nauczenia przez Polaków.

Czy język angielski jest dla Polaków łatwy do nauki?

Angielski to bez dwóch zdań najpopularniejszy język świata. Językiem angielskim, według statystyk z 2020 roku komunikowało się aż 1,13 miliarda osób! Specyfika angielskiego polega na relatywnie niewielkiej liczbie rodzimych użytkowników, przy jednoczesnej popularności tego języka wśród użytkowników innych języków na całym świecie. Angielski jest również najczęściej wybieranym językiem obcym do nauki przez Polaków, zarówno dzieci jak i dorosłych. 

Odpowiedź na pytanie, czy angielski jest prosty dla Polaków do nauki jest złożona i zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych predyspozycji oraz podejścia do nauki języka. Niemniej jednak, poniżej przedstawiamy powody, dla których naszym zdaniem angielski jest prosty do nauki dla Polaków:

 • Podobieństwo słownictwa: Jednym z głównych argumentów przemawiającym za stosunkowo łatwą nauką angielskiego dla Polaków jest pewna liczba wspólnych słów pochodzenia łacińskiego. Polski i angielski mają pewne pokrewieństwo leksykalne, co oznacza, że niektóre słowa są podobne w obu językach. To może znacznie ułatwić zrozumienie i zapamiętanie podstawowego słownictwa, np. cat – kot. 
 • Popularność języka angielskiego: Angielski jest jednym z najbardziej powszechnie używanych języków na świecie. Dlatego ogromna dostępność materiałów edukacyjnych, takich jak kursy online, książki i filmy w języku angielskim sprzyjaja. nauce. Polacy mają szeroki dostęp do zasobów, które mogą pomóc w nauce, nawet w taki niestandardowy sposób jak oglądanie serialu na Netflixie po angielsku czy słuchanie podcastu.
 • Brak przypadków gramatycznych: Polski jest językiem słowiańskim, który charakteryzuje się bogatą deklinacją rzeczowników i wieloma przypadkami gramatycznymi. W porównaniu z tym, angielski ma znacznie prostszą strukturę gramatyczną i ograniczoną liczbę przypadków. Wielu osobom brak przypadków może ułatwić naukę.
 • Powszechność angielskiego w biznesie i nauce: Angielski jest często używany jako język biznesu i nauki na całym świecie. Dla Polaków nauka angielskiego może otworzyć drzwi do lepszych możliwości zawodowych i współpracy międzynarodowej.

Język młodzieżowy i kulturalny: Popkultura, muzyka, filmy i seriale anglojęzyczne są szeroko dostępne i popularne w Polsce. To może sprawić, że nauka angielskiego staje się bardziej angażująca i przyjemna, gdy można korzystać z tych materiałów w oryginale.

Jakiego języka obcego warto się uczyć?

Uczniowie, pamiętajcie, że nauka każdego języka wymaga wysiłku, rutyny nauki, systematyczności i motywacji. Również niektóre aspekty języków obcych, np. angielskiego, takie jak wymowa i pewne subtelności gramatyczne, mogą być trudniejsze dla Polaków. Ostatecznie, to czy język angielski (i każdy inny język obcy) będzie łatwy do nauki, zależy od indywidualnych umiejętności i zaangażowania każdej osoby. Zachęcamy do systematycznej nauki i gorąco polecamy naukę poprzez zabawę w bezstresowym środowisku, która szczególnie efektywna jest u dzieci w wieku 4-12 lat. Sprawdź jak wyglądają lekcje pełne przygód w Novakid

Czy podobał Ci się ten artykuł?

4.6/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.