Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jakich języków obcych warto się uczyć w 2023 - najpopularniejsze języki świata
Edukacja dziecka
Star icon
15.03.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Jakich języków obcych warto się uczyć w 2023 – najpopularniejsze języki świata

Spis treści

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego to absolutna podstawa. W świecie, w którym podróże zagraniczne są prostsze niż kiedykolwiek, kiedy życie w kraju innym niż nasza ojczyzna stało się zjawiskiem powszechnym, a anglicyzmy i obca kultura na dobre zagościły w środkach masowego przekazu, nie ma innej opcji jak znać przynajmniej język angielski. Dlatego też, naukę pierwszego języka większość dzieci rozpoczyna już od pierwszej klasy podstawówki, a coraz więcej maluchów uczy się angielskiego już od pierwszych dni życia. Nauka języka angielskiego powinna rozpocząć się u dzieci jak najwcześniej!

Również rodzice starają się szlifować swój język, ponieważ to pozwala zdobyć lepszą pracę i otwiera nowe możliwości dla całej rodziny. Nie jest jednak tak, że język angielski był w modzie od zawsze. Niektórzy rodzice z pewnością pamiętają czasy, gdy nacisk kładło się na naukę języka rosyjskiego, który jeszcze kilkanaście lat temu był mile widziany w Polsce ze względu na panujący ustrój. Z językami jest zatem nieco jak z trendami ubraniowymi. Moda na naukę danego języka obcego pojawia się, trend utrzymuje się przez dobre kilkanaście lat, a następnie często dany język obcy jest wypierany przez coś nowego.

Jakimi językami obcymi warto zatem posługiwać się w 2023 roku? Jakie języki oprócz angielskiego cieszą się rosnącą popularnością? Czy nauka hiszpańskiego lub języka niemieckiego to dobry pomysł w najbliższym czasie? Sprawdź jakiego języka warto się uczyć w 2023. 

Coraz więcej mówi się o dynamicznym rozwoju krajów azjatyckich, zwłaszcza Chin, dlatego eksperci językowi coraz częściej podnoszą dyskusję na temat zasadności nauki języka chińskiego, koreańskiego czy japońskiego. Zatem, na jaki język obcy warto postawić w 2023 roku, tak aby nauka przyniosła nam i naszym dzieciom najwięcej korzyści? A może lepiej uczyć się języka europejskiego, takiego jak francuski, hiszpański, niemiecki, czy włoski? Czytaj dalej i dowiedz się więcej! 

Nasze polecenia nie tyczą się jedynie Nowego 2023 Roku, a wielu lat, które są wciąż przed nami. Właśnie w takiej dalekiej perspektywie należy patrzeć na naukę języków obcych. Poznaj aktualne trendy językowe i wybierz taki język obcy, którego nauka przyniesie Waszej rodzinie najwięcej korzyści. Jedno jest pewne, bez znajomości choć jednego języka obcego, np. języka angielskiego, funkcjonowanie w dzisiejszym, międzynarodowym świecie stanie się niezwykle trudne.

Nie trać ani chwili dłużej i dowiedz się więcej o najpopularniejszych językach obcych. Wybierz język obcy, który przemawia do Ciebie i Twojej pociechy najbardziej i wspólnie zacznijcie poznawać go od podstaw. Odpowiednia szkoła językowa lub szkoła językowa online zdecydowanie ułatwią Wam cały proces. Nauka języka angielskiego nie musi być skomplikowana, co udowodnimy na końcu tego artykułu. 

Najpopularniejszy język na świecie

Najpopularniejsze języki świata to zazwyczaj te, którymi mówi najwięcej osób na świecie. Zdecydowanym zwycięzcą w tej kategorii jest język chiński! Tak, to wcale nie angielski, a chiński, który przez wielu uważany jest za język przyszłości, króluje na świecie. 

Konkretniej bezapelacyjnym numerem jeden w zestawieniu najczęściej używanych języków na świecie w 2020 roku jest język mandaryński. Używa go aż 1,3 miliarda ludzi na całym świecie, czyli prawie 15% światowej populacji! Komunikacja w tym języku zawęża się jednak głównie do obszaru jednego państwa, z uwagi na duże trudności, jakie niesie z sobą nauka języka mandaryńskiego. Przykładowo, aby przeczytać zawartość codziennej gazety, trzeba nauczyć się aż 2000 – 3000 różnych znaków.

Kolejne miejsce w rankingu najpopularniejszych języków świata zajmuje już język angielski, którym w 2020 komunikowało się aż 1,13 miliarda osób. Jego specyfika polega na relatywnie niewielkiej liczbie rodzimych użytkowników, przy jednoczesnej popularności wśród użytkowników innych języków na całym świecie. Znajomość tego języka w wielu krajach, gdzie językiem ojczystym jest inny język, uchodzi za niepisany obowiązek. 

Na podium znalazło się miejsce również dla oficjalnego języka Indii, hindi, którym włada prawie 615 milionów użytkowników na całym świecie, a zaraz za TOP 3 możemy znaleźć język hiszpański z 534 milionami rodzimych użytkowników, język francuski, którym posługują się ludzie w aż 27 krajach oraz najbardziej rozprzestrzeniony w Europie język rosyjski, w którym komunikuje się aż 267 milionów użytkowników.

Najłatwiejszy język świata

Znajomość angielskiego, zwłaszcza na zaawansowanym poziomie C1-C2, wcale nie należy do prostych rzeczy, zwłaszcza że dojście do poziomu biegłości językowej po angielsku, wymaga wielu lat systematycznej nauki. Jaki jest zatem najłatwiejszy język do nauki, który warto rozważyć w niedalekiej przyszłości? 

Język włoski jest uznawany nie tylko za najłatwiejszy w nauce, ale też jeden z najpiękniejszych języków na świecie. W dużej mierze wywodzi się z łaciny, która do XVIII wieku, ze względu na swoją uniwersalność, była wykorzystywana na całym świecie jako język międzynarodowej komunikacji, podobnie jak dziś angielski. Warto wziąć pod uwagę ten język nie tylko ze względu na piękno kultury i krajobrazu Włoch, ale również na stosunkowo wysokie zarobki w euro podczas pracy we Włoszech z komunikatywnym językiem.

Najłatwiejsze języki do nauki dla Polaków

Język angielski, język włoski i język hiszpański są najczęściej wybierane przez Polaków, ponieważ ogólnie są najłatwiejsze w przyswojeniu, w szczególności dla Europejczyków. Jeśli jednak dobrze je się już zna, albo chce się spróbować czegoś nowego, to warto zwrócić uwagę na naszych słowiańskich sąsiadów w tym przypadku języki są dość podobne do naszego pod względem gramatyki i przede wszystkim słownictwa, co stanowi duże ułatwienie. Najłatwiejsze języki do nauki dla Polaka to: słowacki, czeski, ukraiński, białoruski, chorwacki i serbski, rosyjski, słoweński oraz bułgarski.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jakiego języka warto się uczyć w 2023?

Zarówno nauka języka dla dzieci jak i dla dorosłych nie jest prostym zadaniem. Należy mieć świadomość, że decydując się na zgłębianie tajników danego języka obcego, minie sporo lat, zanim osiągniemy upragnioną biegłość w mowie i piśmie. Oczywiście, między poszczególnymi językami obcymi występują ogromne różnice w zasadach leksyki i gramatyki, co przekłada się na tempo nauki danego języka obcego oraz finalną liczbę lat, które trzeba spędzić na jego poznawaniu od podstaw.

Dlaczego większość dzieci zaczyna naukę języków obcych od angielskiego? Dlaczego to właśnie język angielski stał się przepustką do życia w międzynarodowym świecie? Ponieważ jest to język stosunkowo łatwy do nauki. Nie bez powodu w szkołach, języki takie jak francuski czy niemiecki wprowadza się dopiero na dalszych etapach edukacji. Zatem biorąc pod uwagę obecne trendy językowe, nauka języka angielskiego to wciąż absolutna podstawa. W 2023 roku, podejmując decyzję o nauce języka obcego, należy rozpocząć od poznania języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Dopiero później można przejść do nauki innych języków obcych.

Co do innych języków obcych, których warto się uczyć w 2023 roku, to w czołówce znajdują się: język mandaryński, hindi i arabski. „Niezła mieszanka kulturowa” – można by stwierdzić. Jednak nauka każdego z tych języków obcych w 2023 roku ma swoje uzasadnienie. Język mandaryński to najprostsza wersja języka chińskiego, który jest obecnie drugim najczęściej wykorzystywanym językiem na świecie. Nauka mandaryńskiego nie jest prosta i mimo, że język ten jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie, warto rozpocząć jego naukę. Coraz więcej mówi się o dominacji gospodarki chińskiej nad amerykańską, a kultura chińska coraz śmielej wkracza w nasze codzienne życie.

Język hindi, mimo iż raczej nie łatwy do nauki, to jest niezwykle interesujący i perspektywiczny. Coraz więcej pracowników z Indii decyduje się na przyjazd do Europy, przez co na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ze znajomością języka hindi.

Jeżeli chodzi zaś o język arabski, to za sprawą zwiększonej liczby imigrantów, wzrasta moda na jego naukę. Języki arabskie obowiązują w ogromnej liczbie krajów, które gospodarczo prosperują bardzo dobrze, stąd zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów od języka arabskiego, zwłaszcza w Unii Europejskiej.

Na pewno warto się uczyć także języków germańskich, które są najbardziej rozpowszechnione w całej Europie. Znajomość języka angielskiego, języka niderlandzkiego, języka norweskiego, języka niemieckiego, języka szwedzkiego, języka duńskiego oraz języka islandzkiego jest miło widziana przez europejskich pracodawców i znacząco wpływa na dostępną ilość ofert pracy w ciekawych firmach poza granicami Polski. Kierując się wyborem języka obcego do nauki w 2023, warto też wziąć pod uwagę największe gospodarki na świecie, które co do zasady mogą oferować wyższe wynagrodzenie. 

Znajomość języka obcego pod kątem biznesowym – wynagrodzenie i zarobki z językiem obcym

Znajomość języków obcych jest bardzo pożądana w świecie biznesu, zwłaszcza w międzynarodowych korporacjach i firmach eksportujących swoje produkty. Posiadanie biegłej znajomości angielskiego oraz znajomości niemieckiego może znacznie zwiększyć szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy lub awansu zawodowego.

Zwłaszcza w dziedzinach takich jak handel, finanse, marketing, turystyka czy IT, znajomość języka obcego może być kluczowa dla rozwoju kariery. Osoby które biegle posługują się wybranym językiem często otrzymują wyższe wynagrodzenie i korzystniejsze warunki zatrudnienia niż osoby, które nie znają języka obcego.

Wynagrodzenie i zarobki związane z znajomością języka obcego są uzależnione od wielu czynników, takich jak poziom znajomości języka, doświadczenie zawodowe, branża oraz lokalizacja geograficzna. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, można spodziewać się wyższych zarobków związanych z językiem obcym, ze względu na większą liczbę międzynarodowych firm i korporacji.

Znajomość języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego to niewątpliwie wartościowy atut w świecie biznesu, który może przyczynić się do znacznej poprawy wynagrodzenia i szans na rozwój kariery.

Nauka języków obcych dla dzieci online

Warto również wspomnieć, że aby w dzisiejszych czasach skutecznie uczyć się danego języka obcego od podstaw, wcale nie trzeba poświęcać na to bardzo dużo czasu. Dzięki rozwojowi technologii i telekomunikacji, coraz więcej szkół językowych decyduje się na prowadzenie zajęć w formie online. Dzięki temu Ty lub Twoje dziecko możecie uczestniczyć w lekcjach języka obcego bez wychodzenia z domu i bez konieczności dojazdu do szkoły językowej. Zaoszczędzony czas możecie poświęcić w 100% na zgłębianie tajników wybranego języka obcego.

Lekcje angielskiego online, na przykład takie, które prowadzi Novakid są łatwe i przyjemne, a dodatkowo sprawiają, że dziecko zaczyna traktować naukę angielskiego jak niesamowitą przygodę. Rodzice dzieci, które już uczą się w Novakid powtarzają, że po każdej lekcji angielskiego online, ich pociecha nie może doczekać się kolejnych zajęć. Dzięki native speakerom, którzy prowadzą zajęcia z angielskiego dla dzieci z różnych zakątków świata, dziecko osłuchuje się z naturalnym brzmieniem języka. Szkoła językowa online pozwala osiągnąć szybki sukces w nauce angielskiego już od najmłodszych lat. Zapisz swoją pociechę na lekcję próbną i sprawdź, czy spodoba się Wam taka forma zajęć!

Czy podobał Ci się ten wpis? 

Hiszpański czy włoski? Hiszpański czy niemiecki? Francuski czy hiszpański, a może język japoński lub mandaryński? Wiesz już jakie są najczęściej używane języki świata 2023, zatem zachęcamy Ciebie i Twoje dziecko do rozwoju kariery w przyszłości, w celu odkrywania świata.

4.5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.