Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Z Nowym Rokiem, nowym krokiem! Najlepsze sposoby i codzienna rutyna w nauce angielskiego dla dzieci w 2023
Jak się uczyć
Star icon
05.01.2023
Time icon 12 min
Comment icon 0 komentarze

Z Nowym Rokiem, nowym krokiem! Najlepsze sposoby i codzienna rutyna w nauce angielskiego dla dzieci w 2023

Spis treści

Z Nowym Rokiem, nowym krokiem! Jak jednak wcielić ten plan w życie? Wiele osób na początku roku stara się nadać właściwe znaczenie temu bardzo popularnemu powiedzeniu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wprowadzić pozytywne nawyki w swoim życiu, czytaj dalej!

W tym artykule spojrzymy na dobre nawyki, które warto wyrobić w nadchodzącym 2023 roku. Podamy kilka przykładów na motywację w nauce, które pomogą Tobie i Twoim dzieciom osiągnąć upragniony efekt w nauce języka angielskiego. 

Z góry uprzedzamy, że najlepsze efekty w nauce angielskiego od podstaw daje ustanowienie codziennej rutyny nauki języka. Takie podejście pozwala skupić się na swoich celach i obserwować regularne postępy w nauce. Jak to zrobić? Przekonasz się już za chwilę. 

Dowiedz się, dlaczego motywacja jest ważna w nauce i poznaj najskuteczniejsze metody na wyrobienie mądrej rutyny. Osiągnij sukces w nauce nowego języka. Spraw, aby rok 2023 był niezapomniany i przybliżył Waszą rodzinę do osiągnięcia założonych celów. 

Zachęć swoje dzieci do przestrzegania dobrych nawyków związanych z nauką i przekonaj się, że nauka języka angielskiego online w 2023 to strzał w dziesiątkę!

Motywacja w nauce języków obcych – gdzie jej szukać?

Dla większości rodziców jednym z ważniejszych celów w edukacji swoich pociech jest nauka języka angielskiego i innych języków obcych, od najmłodszych lat. Fakt ten nie dziwi, ponieważ obecnie bez znajomości przynajmniej jednego języka obcego trudno jest się odnaleźć w międzynarodowym i dynamicznym świecie. 

Dobra znajomość angielskiego oznacza m.in. możliwość studiowania za granicą, szansę zdobycia dobrze płatnej pracy i zrobienia kariery w przyszłości.

Podczas gdy rodzice doskonale znają powody, dla których ich dzieci powinny uczyć się języków obcych, maluchy często ich nie rozumieją. Przedszkolakowi dość trudno będzie wytłumaczyć pojmowanie dorosłości, ponieważ małe dzieci nie patrzą na ogół tak daleko w przyszłość. 

Kluczem do zachęcenia dziecka do nauki języka angielskiego będzie odpowiednia motywacja do nauki, dostosowana do jego wieku, indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Ponadto przestrzeganie zdrowej rutyny uczenia się i pilnowanie pozytywnej dyscypliny w nauce dla przedszkolaków, pozwoli Twojemu dziecku prawidłowo się rozwijać.

Jak zatem zachować motywację w nauce języków obcych w 2023 roku? Oto kilka pomysłów:

 • Ćwicz na każdej lekcji nowy materiał, aby uniknąć znudzenia powtarzaniem tych samych treści.
 • Postaraj się, aby nauka języka była zabawna i przyjemna, aby dziecko utrzymało wysokie zaangażowanie.
 • Zadbaj o dobre tempo lekcji i pamiętaj, że przedszkolaki utrzymują skupienie tylko przez około 15–20 minut w trakcie jednej lekcji.
 • Trenuj różne umiejętności, takie jak mówienie, czytanie i pisanie w języku obcym, aby zapobiec monotonii i opanować wiele umiejętności jednocześnie.
 • Wykorzystuj zainteresowania dziecka w nauce. Jeśli Twoje dziecko jest fanem filmów Disneya, ucz się angielskiego z postaciami Disneya. Jeśli kocha zwierzęta, uczcie się angielskiego podczas wycieczki do zoo.
 • Czerp inspirację z sytuacji z życia wziętych i postaw na komunikację z native speakerami jako motywację do mówienia po angielsku.
 • Bądź dobrym wzorem do naśladowania i pokaż dziecku swoją własną motywację do uczenia się nowych rzeczy.
 • Zawsze nagradzaj dziecko za nawet niewielkie postępy w nauce nowych rzeczy.
 • Okazuj zainteresowanie i wspieraj pasje dziecka wszelkimi dostępnymi środkami. 

W szkole języka angielskiego online Novakid, dzieci w wieku 4-12 lat uczą się z nauczycielami native speakerami, którzy dokładnie wiedzą, jak zmotywować młodych uczniów do nauki języka angielskiego.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy metody nauczania stosowane w Novakid są odpowiednie dla Twojego dziecka, zapisz je na bezpłatną lekcję próbną. Poznaj nauczycieli Novakida i dowiedz się więcej o innowacyjnych programach nauczania języka angielskiego wśród dzieci. Przekonaj się, że motywacja do nauki języka angielskiego może opierać się na dobrej zabawie!

Pamiętaj, że motywacja to wewnętrzna siła napędowa, która sprawia, że osiągamy założone cele. Każda osoba ma inny czynnik motywacyjny. Dlatego, aby realizować cele, takie jak nauka nowego języka, warto cały czas pamiętać o naszej wewnętrznej sile, która będzie nas napędzać do działania. W przypadku nauki angielskiego motywacją może być chęć podróżowania, perspektywa zdobycia lepszej pracy lub zrozumienia zagranicznych dzieł kultury współczesnej.

Nauka angielskiego dla dzieci – pozytywna dyscyplina na 2023

Wprowadzenie pozytywnej dyscypliny związanej z nauką, która będzie zgodna z zainteresowaniami dziecka, pomoże mu odnieść sukces. Jednak złe nawyki związane z nauką, takie jak bezsensowne wpatrywanie się w ekran smartfona czy bezcelowe oglądanie telewizji, mogą zniweczyć nasze wysiłki.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, jakie dobre nawyki związane z nauką języka angielskiego warto wprowadzić w Twoim domu, sprawdź kilka sposobów opisanych poniżej. Pozytywna dyscyplina i regularnie praktykowane dobre nawyki to klucz do sukcesu w nauce języka angielskiego u dzieci i dorosłych. 

Ćwicz język angielski z fiszkami

Nauka z fiszek jest znacznie bardziej dynamiczna i wciągająca niż wkuwanie nowego słownictwa z klasycznej listy. Istnieje wiele metod uczenia się z fiszek, co czyni je bardzo uniwersalnym narzędziem. Największą zaletą fiszek jest to, że można je traktować jako wciągającą grę do nauki języka, którą Twoje dziecko pokocha.

Fiszki można wykorzystać do samodzielnej nauki w ciszy lub używać ich do nauki w grupie, np. organizując quiz wiedzy (koniecznie z nagrodami!). Gotowy zestaw fiszek do nauki można zostawić w formie jednej talii, podzielić na kilka stosików lub umieścić w specjalnym pudełku z przegródkami.

Znajdź swoją ulubioną aplikację do nauki angielskiego

Aplikacje mobilne do nauki języka angielskiego cieszą się dużą popularnością, ponieważ większość z nich jest darmowa i pozwala na efektywną naukę języka bez wychodzenia z domu. Ucząc się z aplikacją, możesz na bieżąco śledzić swoje postępy i mieć stały dostęp do wirtualnych lekcji. 

Aplikacja do nauki języka angielskiego jest świetna zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, które mają już własne smartfony, jak i dla zapracowanych rodziców.

Najlepszą metodą wyboru ulubionej aplikacji (a jest ich sporo!), będzie metoda prób i testów. Gdy już znajdziesz swoją ulubioną aplikację do nauki angielskiego, możesz wyrobić w sobie stały nawyk wykonywania przynajmniej jednego zestawu ćwiczeń każdego dnia. Jedne z najlepszych aplikacji do nauki języka angielskiego to Duolingo, Memrise i Busuu.

Ucz się angielskiego z nauczycielem native speakerem

Nauka angielskiego online z native speakerem pozwoli dziecku najszybciej osiągnąć pożądane efekty. Natywny nauczyciel nie tylko posiada odpowiednie predyspozycje językowe, ale również doświadczenie w nauczaniu oraz wiedzę na temat skutecznych metod nauki języka angielskiego.

Największe korzyści dla dziecka płynące z lekcji native speakerem to:

 • stały kontakt z językiem angielskim,
 • nauka słownictwa slangowego i mowy nieformalnej,
 • wyrobienie nawyku myślenia w języku angielskim,
 • pomoc w eliminowaniu bariery językowej,
 • przełamywanie nieśmiałości dziecka.

Nauka z lektorem native speakerem zdecydowanie przyspiesza cały proces nauki, czyni go przyjemnym i niweluje ewentualną barierę językową. Uczniowie Novakida, którzy regularnie uczą się angielskiego podczas indywidualnych zajęć online z native speakerami, są na to żywym dowodem! 

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Wspólnie z dzieckiem oglądajcie bajki po angielsku

Jednym z najlepszych sposobów nauki języka angielskiego od najmłodszych lat jest oglądanie z dzieckiem kreskówek w tym języku. Twój maluch pokocha takie podejście do nauki! Ponadto nauczy się wielu przydatnych słów podczas wspólnego oglądania bajek i będzie mógł ich używać w codziennych sytuacjach.

Nauka angielskiego z kreskówek jest dla dzieci intuicyjna, naturalna i niezwykle wciągająca. Pamiętaj, aby dostosować bajki do wieku dziecka i jego obecnych umiejętności językowych. Nauczyciele polecają do nauki angielskiego dla najmłodszych w szczególności kreskówki takie jak Ulica Sezamkowa, Arthur i Martha Speaks.

Wypróbuj słuchania podcastów po angielsku

Słuchanie anglojęzycznych podcastów znacznie poprawia umiejętność rozumienia ze słuchu. Ponadto, osłuchując się z językiem angielskim w jego najczystszej, oryginalnej i naturalnej formie, można zauważalnie poprawić swoje umiejętności komunikacyjne. 

Nie przejmuj się tym, że native speakerzy będą mówić zbyt szybko i początkujący uczniowie ich nie zrozumieją. Istnieje mnóstwo interesujących i odpowiednio dostosowanych podcastów dla dzieci. Wybór jest ogromny, dlatego w zależności od zainteresowań Twojego dziecka, z pewnością znajdziesz coś, co wciągnie je na długie godziny. 

Znajdź swój ulubiony podcast na rok 2023 i staraj się słuchać go regularnie. Gwarantujemy, że umiejętności rozumienia języka angielskiego poprawią się od tego zauważalnie w ciągu roku.

Wykorzystuj zabawę oraz gry do skutecznej nauki angielskiego

Grywalizacja to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod pomagających nauczycielowi w motywowaniu uczniów do nauki. Sprawia, że dziecko interesuje się nauką i pomaga przezwyciężyć dziecięcy bunt występujący pod postacią słów “Nie chcę się uczyć”.

Nauka, która rozgrywa się w świecie gier, bajek i fikcyjnych postaci, to prawdziwa gratka. Kiedy dzieci uczą się poprzez zabawę, nie postrzegają tego, jako czegoś nudnego i trudnego. Zaczynają widzieć to pozytywnie jako coś, co uwielbiają robić w wolnym czasie. 

Metoda grywalizacji jest często wykorzystywana podczas lekcji angielskiego online w Novakid, co owocuje dużym zaangażowaniem uczniów w naukę języka angielskiego.

Spraw, aby dziecko pozytywnie wykorzystywało czas przed ekranem

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają dużo czasu przed urządzeniami elektronicznymi, takimi jak smartfony, konsole do gier wideo, komputery i telewizory. Czas przed ekranem niekoniecznie musi być jednak zły.

Warto rozróżniać pasywny i aktywny czas spędzany przed ekranem. Samotne siedzenie małego dziecka przed telewizorem nie jest dobrym przykładem. Jednak aktywne oglądanie bajki, zachęcanie dzieci do poruszania się w rytm piosenki po angielsku oraz powtarzania nowych słówek, może być wykorzystane do mądrej ekspozycji dziecka na język docelowy. 

Jednym z celów Twojej rodziny na rok 2023 może być zachęcenie dziecka do korzystania z nowoczesnych technologii jako narzędzia do nauki języków. Wykorzystując produktywnie czas przed ekranem, Twoje dziecko może rozwijać przy okazji umiejętności dwujęzyczne. 

Codzienna rutyna – ile czasu na naukę języka warto przeznaczać?

Nauka języka obcego od podstaw jest dość długim i wymagającym cierpliwości procesem. Pełne zrozumienie reguł gramatycznych, stopniowe poszerzenie słownictwa i uzyskanie biegłości w mówieniu, pisaniu i czytaniu zwykle zajmuje kilka lat. Proces nauki nowego języka obcego można porównać do wspinania się po drabinie. Bez opanowania podstaw, nie ma co wchodzić dalej na wyższe poziomy. 

Podczas nauki angielskiego od podstaw, ważne jest, aby nie spieszyć się i nie wywierać na dziecku zbytniej presji. Intensywne wkuwanie na dzień przed testem również nie będzie skuteczne. Regularne powtarzanie materiału jest konieczne, aby wiedza nie uciekała z głowy, a nauka była efektywna. 

Warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko zarządzania czasem. Ta umiejętność okaże się przydatnym narzędziem do opracowania codziennej rutyny nauki języka i trzymania się jej. Pamiętaj, aby w planie dnia dziecka, zarezerwować czas na regularne ćwiczenia językowe, czy to za pośrednictwem aplikacji do nauki, lekcji online z native speakerami, czy też książek i filmów w języku angielskim. 

W przypadku przedszkolaków, około 15-20 minut codziennego, aktywnego ćwiczenia języka angielskiego w zupełności wystarczy. Dzieciom w wieku szkolnym rekomendujemy poświęcać na szlifowanie języka około 1 godziny dziennie.

W zachowaniu codziennej rutyny nauki języka pomocne będzie rozbicie większych celów na mniejsze etapy i zadania. Warto przygotować sobie listę priorytetów i zadań do wykonania podczas każdego dnia nauki. Na liście To-Do mogą znaleźć się takie punkty jak: odrobienie pracy domowej, rozmowa po angielsku z native speakerem czy przeczytanie tekstu po angielsku. 

Podziel się z nami swoimi planami na naukę nowych rzeczy w 2023. Jakiego nowego języka planujesz się nauczyć? Który, ze sposobów na skuteczną naukę nowych rzeczy i zmotywowanie dziecka do nauki spodobał Ci się najbardziej? Daj nam znać w komentarzu, jak wygląda motywacja do nauki u Twojej pociechy!

 

Czy podobał Ci się ten wpis?

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.