Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Nauka języków obcych od najmłodszych lat - jakie ma korzyści dla dzieci?
Edukacja dziecka
Star icon
05.04.2023
Time icon 5 min
Comment icon 0 komentarze

Nauka języków obcych od najmłodszych lat – jakie ma korzyści dla dzieci?

Spis treści

Eksperci językowi i psychologowie dziecięcy przekonują, że nauka języka angielskiego i innych języków obcych od najmłodszych lat jest niezwykle korzystna do rozwoju młodych umysłów. Nauka języków obcych doskonale wspiera naukę języka ojczystego, a dzieci dwujęzyczne w przyszłości odnoszą liczne sukcesy zawodowe i niemalże cały świat stoi przed nimi otworem! 

Jak podkreślają eksperci Novakid dzieci, które zaczynają naukę języka obcego przed 4. rokiem życia, mają większą szansę na to, że ich pierwszy język, którym posługują się w domu, nie stanie się dominujący. Po ukończeniu 7. roku życia szanse dziecka na mówienie w drugim języku z płynnością native speakera gwałtownie spadają.

Dlaczego jeszcze nauka języków obcych u dzieci od najmłodszych lat się opłaca? Szacuje się, że dziecko wychowujące się w rodzinie dwujęzycznej (osoba naturalnie dwujęzyczna), słyszy w ciągu pierwszych trzech lat życia około 45 milionów słów w każdym języku.

Dlatego tak ważne jest zaangażowanie całej rodziny w proces nauki języka angielskiego i innych języków obcych. Najważniejsza będzie stała aktywna komunikacja w docelowym języku i regularne, bezstresowe prezentowanie dziecku nowej wiedzy w języku obcym. Jak to robić? Dlaczego jeszcze warto zainwestować w rozwój językowy dziecka? Sprawdź! 

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Eksperyment naukowy

Wczesny kontakt z językiem obcym i zanurzanie dziecka jak najwcześniej w środowisku języka angielskiego ma mnóstwo korzyści, przekonują naukowcy. Wczesna edukacja językowa pomaga nie tylko opanować w przyszłości biegle dany język, ale także przyczynia się do rozwoju dziecięcego aparatu mowy, zdolności wymowy i poprawnego akcentu oraz poszerza dziecięce horyzonty. Co na ten temat mówią badania naukowe? 

W 2017 roku Centrum Medyczne Uniwersytetu Georgetown przeprowadziło eksperyment, który pokazał, że dwujęzyczne mózgi osiągały szczyt P600 już pod koniec pierwszego dnia nauki nowego języka, kiedy jednojęzyczni badani zaczynali wykazywać taką aktywność dopiero pod koniec tygodnia. Dlaczego tak się stało?

Dzieci, które dzięki programom immersji językowej stają się dwujęzyczne, w późniejszym życiu łatwiej uczą się kolejnych języków, takich jak hiszpański, niemiecki, włoski, a nawet chiński! 

Chociaż wydaje się logiczne, że rozwijanie umiejętności uczenia się drugiego języka może dotyczyć trzeciego i czwartego języka, naukowo udowodniono, że istnieją również pewne widoczne różnice we wzorcach aktywności mózgu osób dwujęzycznych i jednojęzycznych.

Pod wpływem różnych zdarzeń struktury naszego mózgu mogą generować niewielkie napięcia zwane potencjałami związanymi ze zdarzeniami, które możemy postrzegać jako szczyty w zapisach aktywności mózgu. Jednym z takich potencjałów zdarzeń jest właśnie P600, związany z przetwarzaniem językowym u rodzimych użytkowników języków.

Lista korzyści płynących z wczesnej nauki języka angielskiego

Liczba płynących korzyści z nauki języków obcych od jak najmłodszych lat jest duża. Nauka kolejnych języków to nie tylko okazja do poszerzania wiedzy o różnych kulturach świata, ale także doskonały trening dla rozwijającego się mózgu dziecka. Dlaczego warto zatem zapisać dziecko na dodatkowy kurs języka obcego? Dlaczego nauka języka angielskiego to świetna inwestycja? 

Korzyści poznawcze:

 • Zdrowa gimnastyka dla mózgu – ciągłe używanie i przełączanie się między dwoma językami jest doskonałym treningiem dla mózgu. Liczba połączeń neuronów w korze przedczołowej wzrasta wówczas tak samo, jak rosną mięśnie podczas regularnych ćwiczeń fizycznych. Teoria „ćwiczeń językowych” została poparta przez naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. Wykazali eksperymentalnie, że nauka drugiego języka zwiększa gęstość istoty szarej mózgu. Teorię tę poparli także aukowcy z University of Washington w Seattle. Ich badania wykazały, że dzieci z rodzin hiszpańsko-amerykańskich mają niezwykle aktywne obszary przedczołowe kory mózgowej, które odpowiadają za płynność słowną i adaptację do zmian.
 • Zwiększenie wydajności zdolności poznawczych – liczne badania, w szczególności niedawne prace psycholingwistów z Uniwersytetu Cypryjskiego i naukowców z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii, wykazały, że dwujęzyczność pozytywnie wpływa na umiejętność oceny informacji i ignorowania tego, co nieistotne. Naukowcy przeprowadzili eksperymenty porównujące zdolności poznawcze osób posługujących się dwoma językami od najmłodszych lat z umiejętnościami osób jednojęzycznych. Eksperci zauważyli, że dwujęzyczne dzieci potrafią krytycznie przetwarzać informacje. Są lepsze w filtrowaniu zakłóceń. Wiąże się to bezpośrednio z okolicznościami, w jakich są wychowywane. W miarę dorastania dzieci dwujęzyczne otrzymują i przetwarzają dane z dwóch źródeł i przyzwyczajają się do radzenia sobie z dużą ilością informacji.
 • Rozwój kreatywności i kreatywnego myślenia – ludzie, którzy mówią dwoma językami, często odnoszą sukcesy w sztuce. Badania pokazują, że osoby dwujęzyczne mają tendencję do dostrzegania subtelności i niuansów niezauważalnych dla osób jednojęzycznych. Widać to zwłaszcza w dziedzinie muzyki. Dzięki zdolności rozróżniania dźwięków i melodii osoby dwujęzyczne są szczególnie utalentowane w tej dziedzinie.
  Najbardziej imponujące odkrycia w tym zakresie pochodzą z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Sześćdziesiąt procent uczniów z Chin, którzy znali dwa języki, miało doskonały słuch. Tymczasem tylko 14% jednojęzycznych Amerykanów może stwierdzić to samo.
 • Przełamywanie bariery językowej i strachu przed komunikacją – znajomość co najmniej dwóch języków sprzyja pewnemu „rozdwojeniu osobowości” w pozytywnym sensie. Osoba prowadząca takie „podwójne życie” jest zawsze bardziej opanowana w komunikacji, ponieważ wie, że zawsze ma z tyłu głowy „opcję awaryjną” do wykorzystania. Ta samoświadomość pomaga im otworzyć się na relacje z różnymi ludźmi.  Dzieci, które biegle znają więcej niż tylko język ojczysty, czują, że mają większą zdolność do komunikowania się ze światem, co daje im większą pewność siebie.
 • Opóźnienie procesów starzenia się – już w przeszłości lekarze sugerowali, że ćwiczenia na rozwój mózgu opóźniają wystąpienie choroby Alzheimera w starszym wieku. Dziś ta hipoteza zyskała nowe poparcie naukowe. Naukowcy z Open University of Catalonia (UOC) opublikowali statystyki pokazujące, że wskaźnik demencji w krajach, w których mówi się dwoma językami, jest o 50% niższy niż w regionach, w których ludzie mówią tylko jednym. Eksperci uważają, że praktyka komunikowania się w wielu językach jest porównywalna z ciągłym rozwiązywaniem problemów logicznych i jest uniwersalnym sposobem zapobiegania lub opóźniania wystąpienia demencji.

Korzyści w codziennym życiu:

 • Język angielski jest powszechnie używany przez społeczność międzynarodową. Jest niezbędny do zrobienia zagranicznej kariery oraz współpracy z partnerami biznesowymi z całego świata. Pracodawcy szczególnie zwracają na to uwagę, czy nowy pracownik mówi co najmniej jednym językiem obcym.
 • Język angielski daje możliwość studiowania na najlepszych uczelniach świata. Uczniowie, którzy znają język angielski osiągają lepsze wyniki akademickie i żadziej się zdarza, że studen czegoś nie zrozumie podczas wykładu.
Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.
 • Język angielski umożliwia dostęp do wszelkiego rodzaju informacji naukowych i jest używany w środowisku akademickim. Większość odkryć w medycynie, fizyce, czy chemii jest w pierwszej kolejności publikowana online w języku angielskim. Biegłe posługiwanie się angielskim ułatwia osiągnięcie sukcesu naukowego i zwiększa prestiż w środowisku naukowym. 
 • Język angielski daje dostęp do światowych mediów i międzynarodowej pop-kultury. Umożliwia oglądanie najnowszych premier filmowych, wiadomości i światowego sportu na żywo. 
 • Język angielski jest językiem Internetu. Dzięki szybkiemu rozwojowi mediów społecznościowych umożliwia błyskawiczne dzielenie się pomysłami i innowacjami z całym światem. Wielojęzyczność sprawia także, że dzieci chętniej poszerzają horyzonty i kształtują świadomość społeczną, nie tylko w swoim ojczystym języku. 

Dzieci dwujęzyczne – dlaczego łatwiej im odnieść sukces?

Dzieci dwujęzyczne są lepsze w przetwarzaniu wielu informacji naraz, od swoich rówieśników. Dwujęzyczność wymaga nieustannego filtrowania danych, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze uczenie się oraz zapamiętywanie.

Co więcej, dzieci dwujęzyczne mają większą elastyczność umysłową, co pozwala im na łatwiejsze dostosowywanie się do zmian i radzenie sobie z różnorodnymi sytuacjami. Dlaczego jeszcze dzieciom dwujęzycznym łatwiej jest odnieść sukces w dorosłym życiu? Sprawdź! Poznaj 5 powodów, dla których warto wychowywać dwujęzyczne dziecko

Novakid pomaga dzieciom rozmawiać w języku obcym niczym native-speaker!

W szkole języka angielskiego online Novakid pracę z dziećmi zaczynamy już od 4 roku życia. To najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki dla dzieci jednojęzycznych, jeśli rodzice chcą je wychować w trybie dwujęzycznym.

W Novakid dzieci w wieku 4-12 lat uczą się języka angielskiego online w przyjaznym i bezstresowym środowisku. Lekcje prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli native-speakerów z całego świata. Dzięki temu dziecko uczy się na lekcji nie tylko angielskich słówek i gramatyki, ale również poznaje zagraniczną kulturę i zwyczaje.

Nauka angielskiego w formie zabawy jest w Novakid dla dzieci przyjemnością, a nowo zdobywana wiedza sama wchodzi do głowy! Wysokie zaangażowanie uczniów na lekcji gwarantuje interaktywna platforma do nauki, która jest pełna wciągających gier i zabaw edukacyjnych. 

Chcesz sprawdzić jak w praktyce wyglądają lekcje angielskiego online w Novakid? Zapisz dziecko na pierwsze, darmowe zajęcia próbne, podczas których poznacie nauczycieli Novakid i wejdziecie do świata niesamowitej, anglojęzycznej przygody. Wypróbuj teraz!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? 

Daj nam znać w komentarzu pod tym wpisem, co myślisz o zachęcaniu dziecka do jak najwcześniejszej nauki języka angielskiego i innych języków obcych. Czy Twoja pociecha chętnie uczy się języków obcych? A może już wychowujesz dwujęzyczne dziecko i szukasz więcej materiałów, które pomogą Twojemu dziecku mówić po angielsku z biegłością native-speakera? Odezwij się do nas! 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.