Kultura Rozwój

Postanowienia noworoczne – co zrobić, aby je spełnić?

Niech rękę do góry podniesie ten, kto chociaż raz w życiu przygotował sobie listę postanowień noworocznych, do zrealizowania w nowym, nadchodzącym roku. A teraz niech rękę do góry podniosą Ci, którzy je wszystkie zrealizowali… O ile w pierwszym przypadku chyba każdy jak świat długi i szeroki od Polski, przez Stany Zjednoczone po Kambodżę i Kongo podniósł rękę do góry, o tyle w drugim przypadku lasu rąk w górze już z pewnością nie widać. 

Owszem, idea robienia sobie postanowień noworocznych jest piękna i pozwala lepiej przygotować się na nadchodzący Nowy Rok, jednakże jeżeli źle zabierzemy się za to zadanie, to z realizacji postanowień oraz dumy z siebie pozostanie tylko niesmak, rozczarowanie i żal. Jak zatem przygotować postanowienia noworoczne, które uda się spełnić w Nowy Roku? Na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu postanowień noworocznych? Dowiedz się jak skutecznie wejść w nadchodzący 2021 rok i przez kolejne 12 miesięcy konsekwentnie realizować wcześniej zaplanowane cele i działania. Czytaj dalej! 

Poświęć sobie czas na przemyślenia

Kobieta spisuje cele na 2021 rok

Postanowienia noworoczne nie mogą brać się z nikąd. Najlepiej, żeby każde postanowienie zostało wcześniej skrupulatnie przemyślane i odnosiło się do konkretnych sytuacji z przeszłości, z którymi zetknęliśmy się w ustępującym roku. Nie wystarczy, że ułożysz sobie w głowie postanowienia podczas spaceru z psem, czy jeszcze gorzej podczas szykowania się na sylwestrową imprezę. Takie postanowienia szybko wylecą Ci z pamięci i pod koniec następnego roku złapiesz się na tym, że już nawet nie pamiętasz jakie dokładnie cele postawiłaś/eś sobie na ten rok. Poświęć sobie dwie lub trzy godziny podczas relaksującej kąpieli, przed komputerem czy z notesem i długopisem w ręku i w oparciu o własne wspomnienia, stwórz osobistą listę celów i zadań, które chcesz zrealizować w Nowym Roku. 

Spisz swoje cele na nowy rok 

Aby móc konsekwentnie realizować postanowienia noworoczne w ciągu kolejnych 12 miesięcy, warto wcześniej je spisać, aby każdego dnia można było do nich wrócić, przypomnieć sobie nasze najważniejsze cele i na bieżąco obserwować postępy. Taka uporządkowana lista postanowień noworocznych będzie najlepszym prezentem na Nowy Rok, jaki możesz sobie sprawić. Wszystko jedno, czy Twoje postanowienia noworoczne spiszesz w tradycyjnym notesie, przypniesz w formie przypominajki na lodówkę, czy stworzysz notatkę w komputerze lub smartfonie. Ważne, żebyś zawsze miała/miał dostęp do swojej osobistej listy celów i zadań na cały rok. 

kobieta myśli przy laptopie

Zaplanuj kluczowe sprawy w Nowym Roku

W realizacji postanowień noworocznych, zwłaszcza tych codziennych i życiowych, od których nikt z nas nie ucieknie, takich jak: remont salonu, komunia pociechy, rocznica ślubu rodziców czy wspólne wakacje, pomoże uporządkowana lista kluczowych wydarzeń w Nowym Roku. Dzięki takiej liście po pierwsze nie zapomnisz o żadnych ważnym wydarzeniu, a po drugie, wiedząc kiedy musisz priorytetowo poświęcić czas na inne cele, będziesz wiedziała/ł w których miesiącach możesz skupić się na bardziej osobistych celach takich jak: starania o awans, zadbanie o siebie czy czytanie większej ilości książek. 

Mierz siły na zamiary

Nie rób sobie postanowień noworocznych, które będą niezwykle trudne do zrealizowania lub wręcz niemożliwe. Nie demotywuj się niepotrzebnie i nie umniejszaj swoich szans na sukces w Nowym Roku. Zamiast katować się postanowieniami, których nie da się spełnić, spisz sobie wyłącznie te, które są w Twoim zasięgu. Marzysz aby w Nowym Roku pojechać na zagraniczne wakacje, jednak budżet domowy Ci na to nie pozwala? Nie szkodzi. Zaplanujcie sobie rodzinne wakacje w Polsce połączone z odkrywaniem nowych, nieznanych zakątków. Kto wie, może zamiast chwalić to co obce i zagraniczne zakochacie się w naszej ojczyźnie na nowo? 

szczęśliwa kobieta z kawą

Podejdź do postanowień noworocznych rzeczowo

Zamiast stawiać sobie ogólnikowe cele, które nie dość że są niemierzalne to jeszcze niemożliwe do zrealizowania, bądź realistą. Konkretna lista zadań znacząco pomaga w dążeniu do celu i konsekwentnym realizowaniu postanowień. Zamiast postanowienia noworocznego, żeby czytać więcej książek, postanów sobie, że każdego miesiąca przeczytasz 1 książkę. Zamiast marzyć o tym, żeby w końcu schudnąć, zaplanuj sobie 5 posiłków dziennie i przynajmniej 30 minut ruchu każdego dnia. Zamiast postanowienia, żeby zmienić pracę, napisz nowe CV i wyślij je do 30 pracodawców. 

Naucz się doceniać to, co masz

Na postanowieniach, planach, celach i zadaniach świat się nie kończy. Pamiętaj, żeby przygotowując listę postanowień noworocznych skupić się również na dobrych rzeczach i docenić to co już masz i co udało Ci się do tej pory osiągnąć. Życzymy, aby nadchodzący 2021 rok był lepszy od poprzedniego i aby udało Ci się zrealizować sporą część tegorocznych postanowień na Nowy Rok. 

Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, porad i pomysłów, koniecznie sprawdź nasze poprzednie wpisy:
5 pomysłów jak spędzić ferie z dziećmi
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki~
Najlepsze kreskówki do nauki angielskiego
Gramatyka czy słówka – co jest ważniejsze w nauce angielskiego?
Nauka przez zabawę – czy bez kar da się skutecznie nauczać?
Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego
Gry dla dzieci do nauki języka angielskiego
Jak uczyć się efektywnie? Skuteczne metody i najczęstsze błędy

Leave a Reply

%d bloggers like this: