Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Najtrudniejsze języki świata do nauki dla Polaków 
Edukacja dziecka
Star icon
26.03.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Najtrudniejsze języki świata do nauki dla Polaków 

Spis treści

Nauka nowego języka jest fascynującą podróżą, która otwiera drzwi do innych kultur, historii i sposobów myślenia. Dla Polaków, jak i dla większości ludzi na świecie, niektóre języki mogą być jednak znacznie trudniejsze do opanowania niż pozostałe. To, co sprawia, że język jest trudny, może być związane z wieloma czynnikami, w tym z różnicami w strukturze gramatycznej, fonetyce, a także z systemem pisma, który może diametralnie różnić się od alfabetu łacińskiego.

Języki oceniane jako najtrudniejsze często charakteryzują się obfitością wyjątków od reguł, złożonością składni oraz bogatym systemem odmian. Polski, będąc językiem słowiańskim, dzieli pewne cechy wspólne z innymi językami tej rodziny, co może ułatwiać naukę podobnych języków, ale z drugiej strony, sprawia, że nauka języków z innych rodzin językowych staje się wyzwaniem.

Dostępność materiałów edukacyjnych i możliwości praktycznego użycia języka na co dzień to kolejne aspekty, które wpływają na trudność nauki i które warto wziąć pod uwagę.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej językom świata, które są uznawane za największe wyzwanie dla polskich uczniów. Odpowiemy też na pytanie dlaczego. Zapraszamy do lektury, która ma na celu nie tylko przedstawić trudności, ale także zmotywować i wskazać, że każdy język, niezależnie od stopnia trudności, jest do opanowania.

Jaki język jest najtrudniejszy dla Polaków?

Nauka nowego języka to zawsze wyzwanie, jednak niektóre języki stanowią dla Polaków większe trudności niż inne, ze względu na znaczne różnice w strukturze gramatycznej, systemie pisma, fonetyce, czy też słownictwie.

Poniższa tabela przedstawia języki lub grupy językowe, które mają najmniej wspólnego z językiem polskim, a co za tym idzie, są uznawane za wyjątkowo trudne do nauki dla osób posługujących się polskim jako językiem ojczystym.

Język / Grupa językowa Cechy utrudniające naukę Grupa językowa Znajomość, jakich innych języków może pomóc
Arabski Inny system pisma, złożona fonetyka, bogata morfologia. Afroazjatyckie Znajomość hebrajskiego lub innych języków semickich może nieco ułatwić naukę.
Mandaryński Tonowy system językowy, znaki pisma różniące się od alfabetu łacińskiego, skomplikowana gramatyka. Sino-tybetańskie Znajomość innych języków chińskich, takich jak kantoński, może być pomocna.
Japoński Trzy systemy pisma (hiragana, katakana, kanji), złożona gramatyka, wysoki poziom uprzejmości językowej. Japońskie Znajomość chińskiego może pomóc w nauce kanji.
Koreański Skomplikowany system honoryfikacji, różnice w gramatyce, unikalny alfabet (hangul). Koreańskie Wiedza z języka japońskiego lub chińskiego może ułatwić zrozumienie niektórych słów pochodzenia sino-koreańskiego.
Węgierski Nieindoeuropejska struktura języka, złożona aglutynacja, duża liczba przypadków gramatycznych. Ugrofińskie Znajomość innych języków ugrofińskich, takich jak fiński, może pomóc.
Fiński Skomplikowana morfologia, liczne przypadki, odmienny od języków indoeuropejskich słownik. Ugrofińskie Wiedza z języków ugrofińskich, np. węgierskiego, może pomóc w nauce.

 

Najtrudniejszy język dla Polaków

Spośród wymienionych, mandaryński uznaje się za najtrudniejszy język dla Polaków do nauki. Decydują o tym przede wszystkim tonowy system językowy, który jest obcy dla większości Europejczyków, oraz konieczność opanowania tysięcy znaków, co diametralnie różni się od systemu alfabetycznego używanego w języku polskim.

Gramatyka mandaryńskiego, choć w niektórych aspektach prostsza niż w językach europejskich, posiada szereg reguł i wyjątków, które mogą sprawiać trudność.

Mandaryński jest językiem z grupy sino-tybetańskiej, co oznacza, że znajomość innych języków z tej grupy może nieznacznie ułatwić proces nauki, jednak zasadniczo różni się on od języków indoeuropejskich, do których należy polski.

Nauka mandaryńskiego wymaga więc nie tylko dużej ilości czasu na zapamiętywanie i ćwiczenie nowych znaków, ale także na zrozumienie i przyzwyczajenie się do nowych konstrukcji gramatycznych i fonetycznych.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jakie są 3 najtrudniejsze języki świata?

Jeżeli ciekawi Cię odpowiedź na pytanie, jaki jest najtrudniejszy język na świecie? – spieszymy z odpowiedzią! Za najtrudniejsze języki świata, ze względu na swoją złożoność gramatyczną, różnice w systemie pisma, oraz wymagania fonetyczne, uważane są:

1. Mandaryński:

 • Posiada tonowy system językowy, w którym znaczenie słowa może się zmieniać w zależności od tonu. Dla osób niemających doświadczenia z tonalnymi językami, może to stanowić duże wyzwanie.
 • Używa setek tysięcy znaków, co znacznie utrudnia proces zapamiętywania i skuteczne korzystanie z języka. Nauka czytania i pisania w mandaryńskim wymaga wieloletniej praktyki.
 • Różnorodność dialektów i akcentów w obrębie samego języka może dodatkowo komplikować naukę i zrozumienie przez osoby uczące się.

2. Arabski:

 • Arabski alfabet składa się z 28 liter, które zmieniają swój kształt w zależności od tego, czy pojawiają się na początku, w środku, czy na końcu słowa. To, wraz z brakiem znaków samogłoskowych w standardowej pisowni, czyni naukę czytania i pisania wyjątkowo trudną.
 • Bogata morfologia i złożona składnia arabskiego mogą przytłaczać początkujących. Wymaga on również nauki klasycznej formy języka, która różni się od współczesnych dialektów regionalnych.
 • Arabski posiada wiele dźwięków, które nie istnieją w większości języków europejskich, co wymaga od uczniów wykształcenia nowych umiejętności fonetycznych.

3. Japoński:

 • Japoński wykorzystuje trzy odrębne systemy pisma: hiraganę, katakanę i kanji, co wymaga od uczniów nauki tysięcy znaków i ich zastosowań w różnych kontekstach.
 • Złożony system honoryfikacyjny i różne poziomy uprzejmości w języku japońskim wprowadzają dodatkową warstwę złożoności w komunikacji, wymagającą od uczących się zrozumienia subtelnych niuansów społecznych.
 • Gramatyka japońska jest fundamentalnie różna od większości języków europejskich, co może stanowić barierę dla osób przyzwyczajonych do indoeuropejskiej struktury językowej.

Najtrudniejsze języki świata – do jakich grup językowych należą?

Każdy z najtrudniejszych języków świata należy do innej grupy językowej, co wyjaśnia jego złożoność oraz wyzwania związane z nauką. Każda z opisanych tutaj grup językowych różni się pod względem fonetyki, morfologii, składni oraz systemów pisma, co sprawia, że nauka tych języków jest wyjątkowo wymagająca dla osób nieposługujących się nimi jako językiem ojczystym.

 1. Sino-tybetańskie: Ta grupa języków obejmuje język mandaryński oraz wiele innych chińskich dialektów. Charakteryzują się one tonalnym systemem fonetycznym, co oznacza, że znaczenie słowa może zmieniać się w zależności od użytego tonu. System pisma opiera się na znakach logograficznych, z których każdy reprezentuje sylabę lub słowo. W przypadku mandaryńskiego istnieje ogromna liczba znaków, co sprawia, że nauka czytania i pisania wymagają dużego nakładu pracy.
 2. Afroazjatyckie: Do tej grupy należy język arabski. Jest to grupa języków z obszaru Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Język arabski charakteryzuje się bogatą morfologią, skomplikowaną składnią oraz złożonym systemem fonetycznym, który obejmuje dźwięki obce dla większości języków europejskich. System pisma arabskiego to pismo abdżad, w którym litery reprezentują dźwięki, a nie samogłoski.
 3. Japońskie: Japoński stanowi odrębną grupę językową. Wyróżnia się trzema systemami pisma: hiraganą, katakaną i kanji. Hiragana i katakana są sylabariuszami, podczas gdy kanji to znaki logograficzne pochodzenia chińskiego. To sprawia, że nauka japońskiego wymaga zapamiętania tysięcy znaków. Ponadto, japoński posiada skomplikowany system grzecznościowy, który determinuje sposób mówienia w zależności od relacji społecznych między rozmówcami.

Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców? 

To, czy język polski będzie trudny do nauki dla obcokrajowców, będzie zależało od wielu czynników, takich jak język ojczysty uczącego się, doświadczenie w nauce języków obcych oraz indywidualne predyspozycje. Niemniej jednak, istnieją pewne aspekty języka polskiego, które mogą sprawić trudności obcokrajowcom:

 • Gramatyka: Polski ma dość złożoną strukturę gramatyczną, w tym bogaty system deklinacji przypadków oraz koniugacji czasowników. Dla osób, których język ojczysty nie posiada podobnej gramatyki, może być to trudne do opanowania.
 • Fonetyka: Polska fonetyka może być wyzwaniem dla obcokrajowców, zwłaszcza w przypadku dźwięków specyficznych dla języka polskiego, których nie ma w ich języku ojczystym.
 • System pisowni: Polski używa alfabetu łacińskiego, który jest stosunkowo powszechny, ale istnieją pewne nieregularności w zapisie, które mogą być trudne do przyswojenia dla osób uczących się języka polskiego.

Warto jednak zauważyć, że istnieją też argumenty przemawiające za tym, że język polski jest przystępny dla obcokrajowców:

 • Różnorodność materiałów edukacyjnych: W ostatnich latach zwiększyła się dostępność kursów języka polskiego dla obcokrajowców, w tym podręczników, kursów online, materiałów audiowizualnych itp. Dzięki temu obcokrajowcy mają większe możliwości nauki języka polskiego.
 • Przyjazna społeczność: W Polsce istnieje wiele placówek edukacyjnych oraz organizacji, które oferują wsparcie i pomoc obcokrajowcom uczącym się języka polskiego. Ponadto Polacy są często chętni do pomocy i wyrozumiali wobec osób uczących się ich języka.
 • Systematyczność i determinacja: Osoby, które podejmują się nauki języka polskiego z odpowiednią determinacją i systematycznością, często osiągają sukces. Pomimo pewnych trudności, regularna praktyka i zaangażowanie mogą przynieść pozytywne rezultaty.

Ostatecznie, to czy język polski jest trudny dla obcokrajowców, zależy od wielu czynników, ale możliwe jest osiągnięcie sukcesu w jego nauce przy odpowiednim podejściu i zaangażowaniu osób uczących się.

Czy ten artykuł był pomocny?

1/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.