Scrolltop arrow icon
Prop 1 Prop 2
Chcesz, aby Twoje dziecko było dwujęzyczne? ✌Zapisz się na bezpłatną lekcję próbną!
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Lekcje angielskiego online: zabawa dla dzieci, wygoda dla rodziców. Chcesz spróbować?
Lekcje angielskiego online: zabawa dla dzieci, wygoda dla rodziców
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
X share icon
13.10.2023
Time icon 8 min

W jakie gry grać w jakim wieku? Wybór gier i zabaw dla dzieci na różnych etapach rozwoju 

Spis treści

Gry karciane, planszówki czy gry wideo to nie tylko sposób na świetną zabawę dla dzieci, ale również szansa na przyswojenie cennej wiedzy i wielu przydatnych umiejętności. Warto jednak pamiętać, jak ważne jest dobranie gry do wieku dziecka, tak aby była ona dostosowana do konkretnego etapu rozwoju. Gry pomagają kształtować koncentrację, refleks, strategiczne myślenie, cierpliwość, a także wspomagają zdolność zapamiętywania informacji i wspierają rozwój wyobraźni. Na jakie gry warto zatem postawić i na jakim etapie rozwoju dziecka? Zapraszamy do lektury! 

Jak wybrać grę dla dziecka?

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo gier planszowych dla dzieci, a także gier karcianych i gier wideo, ale tylko częścią z nich warto się zainteresować. Podczas zakupów trzeba kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka — jest to niezwykle istotne, ponieważ odpowiednio dobrana gra może wspierać ogólny rozwój intelektualny i motoryczny dziecka. Mowa tutaj także o rozwoju kognitywnym i emocjonalnym. 

Wybór właściwej gry dla dziecka wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników, takich jak wiek, zainteresowania, czy umiejętności. Upewnij się, że gra jest odpowiednia dla wieku Twojego dziecka — oznaczenia wiekowe na opakowaniu powinny pomóc w podjęciu decyzji. 

Zastanów się nad poziomem trudności i złożoności gry. Wybierz grę, która odpowiada umiejętnościom i doświadczeniu Twojego dziecka. Może to być gra związana z jego ulubioną serią, filmem, książką lub hobby. Dobrze też, jeśli wybrany tytuł ma wartość edukacyjną, tj. pomaga w nauce matematyki, czytania, pisania, nauk przyrodniczych lub innych w rozwijaniu innych umiejętności. Pamiętaj, że gry to nie tylko okazja do spędzenia czasu z dzieckiem, ale także sposób na lepsze zrozumienie jego zainteresowań. 

Gry mogą pomagać dziecku w: 

  • Rozwoju koordynacji ruchowej — niektóre gry mogą pomóc dzieciom w rozwijaniu precyzji i koordynacji ruchów. Na przykład poszczególne układanki lub gry wideo pomagają w doskonaleniu zdolności manualnych. Inne tytuły, takie jak np. Just Dance czy Ring Fit Adventure zachęcają też do biegania, skakania lub innych aktywności fizycznych, pomagając w rozwoju ogólnych umiejętności motorycznych.
  • Rozwiązywaniu problemów — gry często stawiają przed dziećmi wyzwania, które wymagają rozwiązywania problemów. Wpływa to na ich zdolność krytycznego i logicznego myślenia.Z kolei gry, które wymagają spostrzegawczości, pomagają w rozwijaniu zdolności koncentracji i cierpliwości. Bardzo duża część gier planszowych dla dzieci uczy planowania i podejmowania decyzji.
  • Rozwoju kreatywności — niektóre gry zachęcają do wyrażania własnych pomysłów i rozwijają kreatywność. Mowa tutaj o chociażby popularnych Kalamburach czy o Dixit
  • Edukacji szkolnej — właściwie wybrane gry mogą pomóc dzieciom w nauce matematyki, historii, biologii, geografii czy języka angielskiego w zabawny i zarazem angażujący sposób.

Różnice w możliwościach dzieci

Każde dziecko rozwija się w innym tempie. Dlatego też podczas wyboru gry planszowej, karcianej lub gry wideo warto wziąć pod uwagę różnice wynikające z możliwości intelektualnych lub manualnych. 

Przykładowo, w przypadku dzieci do lat 3, warto postawić na gry, które rozwijają podstawowe zdolności motoryczne, takie jak chwytanie i przesuwanie przedmiotów. Dobrym pomysłem jest też wybór gier sensorycznych, takich jak zabawki dźwiękowe. 

Nieco starsze dzieci tj. w wieku od 3 do 5 lat są już zręczniejsze, więc warto wówczas postawić na gry rozwijające umiejętności manualne tj. układanki, klocki oraz malowanki. Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w gry słowne, takie jak Na końcu języka czy Jednym Słowem. Wraz z wiekiem można stawiać na bardziej skomplikowane tytuły.

Najlepsze gry dla dzieci do lat 3

  • Bunny Boo — jedna z najpiękniej zaprojektowanych gier dla 2 latków, w której dzieci układają z drewnianych klocków króliczka na wiele dostępnych sposobów opisanych w dołączonej książce. Ostateczny projekt zależy wyłącznie od wyobraźni dziecka. Bunny Boo uczy przede wszystkim logicznego myślenia, jak i prostych umiejętności motorycznych. 
  • Dzień i noc — to już propozycja dla 3-latków, której celem jest rozwój logicznego myślenia. Gra składa się z drewnianych elementów oraz stojaka, na którym gracz musi umieszczać klocki w taki sposób, by zrealizować każde z 48 dołączonych zadań. Co więcej, zadanie te są ułożone według stopnia trudności. Dzień i noc ćwiczy analityczne myślenie, zdolności manualne i samodzielność (tytuł ten jest przeznaczony do zabawy w pojedynkę). 
  • Peppa Party Time — gra planszowa dla dzieci w wieku 3 lat, która dedykowana jest przede wszystkim miłośnikom Świnki Peppy. W pudełku znajdziemy zarówno planszę do gry, jak i specjalne puzzle i karty z postaciami z bajki. Gra rozwija umiejętność analitycznego myślenia, wyobraźnię i cierpliwość. 
Pierwsza lekcja jest darmowa!
Twoje dziecko pokocha angielski!

Najlepsze gry dla dzieci 4-6 lat

  • Gnaj Robaczku — gra dla 4-latków, która uczy przede wszystkim zapamiętywania informacji i rozwija umiejętności motoryczne poprzez wsuwanie poszczególnych elementów w odpowiednie szczeliny. W zabawie może wziąć udział nawet do 4 graczy, a całość opiera się obstawianiu postępów tytułowych robaczków w wielkim wyścigu. 
  • Savanimo — gra edukacyjna dedykowana dzieciom w wieku 5 lat, która ćwiczy zarówno koordynację ruchową, jak i refleks. Każda rozgrywka trwa zaledwie 10 minut, a celem graczy jest jak najszybsze zgromadzenie 6 żetonów poprzez chwytanie figurek ze zwierzątkami. Popełnienie błędu wiąże się z koniecznością oddania jednego z zebranych żetonów. Gra uczy zatem także radzenia sobie z porażkami i wyciągania wniosków z popełnionych błędów. 
  • SuperThings Secret Spies — gra planszowa dla dzieci 4-6 lat to świetna propozycja dla maluchów, które lubią szybką rozgrywkę. Zabawa polega bowiem na jak najszybszym dotarciu do mety, zanim zrobią to inni gracze. Rozgrywka uczy strategicznego myślenia i spostrzegawczości. 

Najlepsze gry dla dzieci 6-8

  • Dixit — wśród gier planszowych dla dzieci 6-8 lat nie sposób nie wspomnieć o Dixit. Tytuł ten stał się światowym hitem i jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych gier rozwijających wyobraźnię oraz zdolności kognitywne tj. umiejętność pozyskiwania informacji i interpretowania faktów. Zabawa polega tutaj na zgadywaniu tego, co inny gracz miał na myśli. 
  • Timeline — jedna z najciekawszych gier edukacyjnych dla dzieci, która odznacza się bardzo prostymi zasadami rozgrywki. Gracz muszą przyporządkować bowiem wydarzenia historyczne w określonej kolejności. Dzięki Timeline dzieci mogą znacząco poszerzyć swoją wiedzę na temat historii. 
  • Dobble — gra karciana, która obecnie jest już niemalże międzypokoleniowa. Zabawa polega tutaj na szybkim rozpoznawaniu kształtów na kartach. Tytuł ten w szczególny sposób rozwija spostrzegawczość, koncentrację i szybkość reakcji. 

Najlepsze gry dla dzieci od 8 lat

  • Jenga — jedna z najpopularniejszych gier dla małych i starszych dzieci. Zabawa polega na budowaniu wieży z klocków z wykorzystaniem tylko tych elementów, które wcześniej uda się z wieży wyciągnąć. Im wieża staje się wyższa, tym większe ryzyko porażki. Jenga uczy przede wszystkim wyobraźni przestrzennej, małej motoryki i koncentracji.
  • Story Cubes — gra, w której zabawa koncentruje się wokół opowiadania historii. Gracz rzuca obrazkowymi kośćmi i wymyśla opowieść, która połączy wszystkie elementy w sensowny sposób. Tytuł ten rozwija przede wszystkim wyobraźnię i kreatywność. 
  • Gangsterzy i Policjanci — gra planszowa dla dzieci od 8 lat, w której gracze wcielają się w mafiosów lub policjantów. Gra uczy przede wszystkim strategicznego myślenia i zapamiętywania informacji.  

Najlepsze gry dla dzieci od 10 lat

  • Scrabble — gra planszowa dla dzieci od 10 lat, która poszerza słownictwo, rozwija kreatywność i sprzyja świetnej zabawie w gronie przyjaciół lub rodziny. Swoją konstrukcją przypomina ona krzyżówkę. 
  • Quiz Wszechświat — gra, która polega na udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania. Tytuł poszerza wiedzę na temat historii i budowy wszechświata. 
  • Minecraft — jedna z najpopularniejszych wśród dzieci gier wideo, która uczy zarządzania zasobami, budowania najróżniejszych konstrukcji, ciągu przyczynowo-skutkowego, logicznego myślenia, radzenia sobie ze stresem, cierpliwości i dążenia do celu. 

Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie dostosowali gry do etapu rozwoju swojego dziecka oraz zwracali uwagę na to, czym ich dziecko w danej chwili się interesuje. Wybór gry karcianej, planszowej lub wideo dla dzieci powyżej 10. roku życia może wydawać się prostszy, ponieważ dzieci w tym wieku zwykle mają już bardziej rozwinięte umiejętności kognitywne, społeczne i emocjonalne.

Oceń ten post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują Zasady ochrony prywatności Google i Warunki korzystania z usługi

Redactor's choice
Wychowanie dziecka
You might also like
Świąteczne kolorowanki dla dzieci - ilustracja
Gry i zabawy z dzieckiem
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Argentina Brazil Chile Czech Republic Denmark Finland France Germany Global English Global العربية Greece Hungary India Indonesia Israel Italy Japan Malaysia Netherlands Norway Poland Portugal Romania Russia Slovakia South Korea Spain Sweden Turkey
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.