Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
dzieci grają w grę karcianą
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
13.10.2023
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Gry dla dzieci. Najlepsze gry planszowe i karciane dla dzieci!  

Spis treści

Gry planszowe i karciane dla dzieci to sposób na nie tylko na świetną zabawę, ale i kreatywną naukę. Wspierają one rozwój emocjonalny i intelektualny, a także uczą współpracy, logicznego myślenia i radzenia sobie z porażkami. Na rynku znajdziemy całe mnóstwo gier planszowych i karcianych, ale tylko z częścią z nich warto zapoznać się bliżej. O jakich tytułach konkretnie mowa? Zapraszamy do lektury!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gier karcianych?

Wybór gry w karty dla dzieci może przysporzyć sporych trudności. Zasady rozgrywki powinny być bowiem łatwoprzyswajalne i jednocześnie angażujące. Co więcej, gra karciana dla dzieci musi być dostosowana do wieku i umiejętności. Szacuje się, że dziecko może zacząć grać w proste gry w karty już od 3. roku życia — powinno ono wówczas umieć dobierać karty parami np. pod względem koloru. 

Warto jednak pamiętać, że w tym wieku dziecko jeszcze może nie radzić sobie z grami, które wymagają znajomości kolejności liczb. Popularne gry karciane i jednocześnie łatwe w nauce dla dzieci, to m.in. Makao, Wojna, Gapa, Łubudu czy Kuku.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jakie są popularne gry karciane dla dzieci?

Zabawa związana z grami karcianymi, to wspaniała okazja do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dzieci uczą się wówczas m.in. zasad fair play, logicznego myślenia, zdolności do podejmowania szybkich decyzji czy umiejętności radzenia sobie z błędami i porażkami. Gry te są zróżnicowane i dostosowane do różnych grup wiekowych, co pozwala na dopasowanie ich do potrzeb i umiejętności dzieci. Pamiętajmy, że najlepsze gry karciane to te, które nie tylko spodobają się dziecku, ale również pozwolą mu się rozwijać.  

Najciekawsze gry dla 6-latka

Dla dzieci w wieku od 6 lat warto polecić przede wszystkim grę karcianą Kotobirynt. Tytuł ten polega na tym, aby wytyczyć drogę od kota do opiekuna, ale w taki sposób, by zdobyć przy tym możliwie jak największą liczbę punktów. Gra uczy dzieci myślenia przestrzennego i rozwija refleks.

Ciekawą propozycją jest również Polska Luxtorpeda, czyli gra karciana, gdzie liczy się przede wszystkim pamięć i szybkość reakcji. Gracze muszą ustawić w rzędzie karty z danej kategorii i zapamiętać obrazek, który się na nich znajduje. Następnie karty są tasowane i odkrywane kolejno po jednej. Wówczas gracz musi dopasować kartę do danej kategorii, przypominając sobie ukryty obiekt, co nagradzane jest punktami. 

Kto to zrobił — gra 

Kto to zrobił to gra karciana dla dzieci od 6. roku życia, w którą może zagrać od 3 do nawet 6 osób. Jest to prosta karcianka, która stawia przede wszystkim na szybkość reakcji i zapamiętywanie. Celem graczy jest poszukiwanie winnego zwierzątka, które zanieczyściło salon. Aby wygrać, należy udowodnić niewinność aż 6 posiadanych zwierząt, pozbywając się przy tym wszystkich swoich kart. Zabawa polega więc na jak najszybszym znalezieniu karty zwierzęcia identycznego, do tego, który obecnie znajduje się w stole gry i wyłożenie jej w celu zrzucenia winy na inne zwierzę. Co ciekawe, tytuł ten zdobył nawet nominację do nagrody Złotego Asa na festiwalu w Cannes. 

Paszczaki 

Gra w karty dla dzieci, która cechuje się prostymi zasadami i bajecznie przyjemną rozgrywką. W Paszczaki mogą grać dzieci w wieku od 5. roku życia, a w jednej rozgrywce może wziąć udział od 2 do nawet 6 osób. Zabawa opiera się na jak najszybszym ułożeniu pionowego lub poziomego rzędu kart w taki sposób, aby kończył się tym samym Paszczakiem. 

Sushi GO 

To gra dla 8 latki lub 8 latka, a także starszych dzieci. Zabawa opiera się — jak sama nazwa gry wskazuje — na komponowaniu różnych rodzajów sushi! Gracze muszą skomponować swoje danie w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej punktów. To jednak nie wszystko, bo poszczególne karty zyskują jakąkolwiek ważność w ściśle określonych sytuacjach, co wpływa na konieczność współpracy z innymi graczami. W Sushi GO może zagrać jednocześnie od 3 do 5 osób. 

Jakie są popularne gry planszowe dla dzieci?

Każda gra planszowa dla dzieci oferuje zupełnie nową przygodę, która może nie tylko bawić, ale także uczyć.  Problematyczny może być tutaj jednak wybór takiej gry, bo niemal każdego miesiąca na rynek trafiają kolejne tytuły, które nie zawsze gwarantują należytą jakość. Na jakie z nich warto zatem zwrócić uwagę? 

Ranking gier planszowych dla 5-latka

 • Pora na stwora — jedna z najciekawszych gier planszowych dla dzieci w wieku od 5 lat. Gra polega na ułożeniu wylosowanego uprzednio stwora przy pomocy trzech elementów. Każda rozgrywka trwa kilka minut, a celem gracza jest wykazanie się jak największą kreatywnością i szybkością. 
 • Kociaki Łobuziaki — bardzo znana i lubiana przez 5-latków gra planszowa, która polega na przewlekaniu nitki przez planszę, zbierając po drodze jak najwięcej punktów. 
 • Ślimaki to mięczaki — prosta, ale bardzo przyjemna gra dla dzieci w wieku od 5 lat, w której chodzi o to, by jak najpóźniej dotrzeć do mety. 

Ranking gier planszowych dla 6-latka

 • Tajemnicze Podziemia — gra planszowa dla 6 latka wypełniona po brzegi skarbami i tajemnicami. Zabawa polega tutaj na umieszczaniu płytek prezentujących podziemia w taki sposób, by zebrać jak najwięcej skarbów ze swojej planszy. Zadanie to utrudniać mogą jednak liczne niebezpieczeństwa — w tym duchy, pająki czy trolle! 
 • Magajaja — gra łącząca elementy karcianki i planszówki. Gracze przenoszą się do świata dinozaurów, gdzie muszą odkryć prawdziwe oblicze tajemniczych jajek, zapamiętać ich położenie i zmierzyć się w walce o kartę Legendarnego Jajka. Zwycięża gracz, który jako pierwszy zdobędzie aż 5 takich kart.
 • Kalambury — tytuł, którego nie trzeba przedstawiać. Tym razem w połączeniu z grą planszową, gdzie gracze tworzą drużyny i starają się odgadywać hasła pokazywane przez przeciwników. 

Ranking gier planszowych dla 7-latka

 • Było sobie życie — gra bazująca na popularnym cyklu edukacyjnym. Celem zabawy jest zbieranie i wymieniane żetonów Globina i Hemo. Gra uczy m.in. tego, jak zbudowany jest organizm człowieka. Gracze dowiadują się np. jak działa śledziona, wątroba, nerki itp.
 • Ravensburger Labirynt Harry Potter — gra planszowa dla wszystkich miłośników cyklu o Harrym Potterze. 
 • Mrówki — gra, która polega na odnajdywaniu małych mrówek w wielkim mrowisku. Tytuł ten rozwija u dzieci przede wszystkim kreatywność i spostrzegawczość. 

Ranking gier planszowych dla 8-latka

 • Monopoly — jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Zabawa polega tutaj na kupowaniu, sprzedawaniu i wymienianiu się nieruchomościami w taki sposób, aby zgromadzić jak największy majątek. Na rozgrywkę wpływają tutaj jednak liczne dodatkowe czynniki, które znacząco urozmaicają zabawę. To gra dla 8 latki, dla 8 latka, jak i starszych dzieci oraz dorosłych osób. 
 • Carcassonne — zabawa polegająca na budowaniu łąk, twierdz i miast, przy jednoczesnej rywalizacji z innymi graczami o kontrolę nad kolejnymi lokacjami. Tytuł rozwija logiczne i analityczne myślenie, a także spostrzegawczość i cierpliwość. 
 • Nie Mów Tak Nie Mów Nie Natura — gra familijna, na której potrzeby przygotowano aż 900 pytań, pozwalających popisać się wiedzą i wyobraźnią. 

Ranking gier planszowych dla 9-latka

 • Piraci 7 Mórz — gra dla 9 latki i 9 latka, w której każdy gracz zostaje kapitanem pirackiej floty, starając się zdobyć, jak najwięcej skarbów. Tytuł został przepięknie zaprojektowany pod względem graficznym, a rozgrywka wymaga odpowiedniej taktyki i szybkiego myślenia. 
 • Dixit — jedna z najpopularniejszych gier planszowych, gdzie liczy się wyobraźnia. Tytuł polecany całym rodzinom i dużym grupom przyjaciół. 
 • Dinozaury — gra planszowa, która polega na zbieraniu dinozaurów różnych gatunków, za które gracz otrzymuje daną liczbę punktów. 

Ranking gier planszowych dla 10-latka

 • 7 cudów świata — gra dla 10 latka bazująca na elementach planszówki i karcianki. Zadaniem gracza jest zostać władcą jednego z antycznych miast. 
 • Minecraft — gra planszowa wykorzystująca elementy uwielbianej gry komputerowej. 
 • Wsiąść do pociągu Europa — prosta gra planszowa, gdzie gracze budują swoje własne dworce i połączenia między poszczególnymi miastami Europy. 

Ranking gier dla 14-latka

 • Wiedźmin: Stary Świat — przygodowa gra planszowa, która zabiera graczy do świata pełnego magii, potworów i tajemnic znanych z książek Andrzeja Sapkowskiego i gier z serii Wiedźmin. Gracze wcielają się tutaj w tytułowego łowcę potworów. 
 • Zaginiona wyspa Arnak — gra, w której gracze wcielają się w badaczy, których celem jest odnalezienie śladów dawnej cywilizacji i poznanie tajemnic, które skrywa pewna bezludna wyspa. 
 • Everdell — gra, w której gracze zbierają zwierzęta i wyruszają na podbój nieznanych miejsc. Tytuł ten oferuje rozbudowane mechaniki wykorzystujące elementy karcianki i planszówki.

Gry planszowe i karciane stanowią doskonały sposób spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz uczą dzieci ważnych umiejętności, takich jak współpraca, kreatywność, radzenie sobie z porażkami, logiczne myślenie, spostrzegawczość czy cierpliwość. Przy wyborze gry dla dziecka należy wziąć pod uwagę jego wiek i zainteresowania. Warto też inwestować w gry, które wspomogą rozwój dziecka w edukacji szkolnej poprzez naukę np. historii, matematyki czy języka angielskiego. 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.