Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Pomysły na Boże Narodzenie z dziećmi - ilustracja
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
15.12.2023
Time icon 12 min
Comment icon 0 komentarze

Co robić w Boże Narodzenie z dziećmi? 25 kreatywnych pomysłów dla całej rodziny

Spis treści

Boże Narodzenie to magiczny czas, szczególnie dla najmłodszych. W grudniu możemy wspólnie z naszymi dziećmi tworzyć niezapomniane wspomnienia, cieszyć się rodzinną atmosferą i celebrować wyjątkowe chwile. 

Aby umilić Wam przygotowania do Świąt, w artykule przygotowaliśmy aż 25 kreatywnych i zabawnych pomysłów, jak spędzić przedświąteczny czas z dziećmi, aby każda chwila była wyjątkowa. Nasz świąteczny przewodnik wypełniony jest  kreatywnymi i przyjaznymi rodzinie zajęciami oraz wydarzeniami i pomysłami, które sprawią, że okres świąteczny będzie niezapomniany i przyjemny zarówno dla rodziców, jak i dzieci. 

Od przygotowywania domowych ozdób, przez pieczenie świątecznych wypieków, aż po wspólne wycieczki i zabawy na śniegu – mamy propozycje, które sprawią, że te święta będą nie tylko czasem odpoczynku, ale i aktywnym doświadczeniem dla całej rodziny.

Zabierz swoją pociechę w niezwykłą podróż po świątecznych tradycjach i zadbajcie o wspólne, niezapomniane wspomnienia. 

Boże narodzenie z dziećmi – 25 świątecznych pomysłów

Jeżeli jeszcze nie wiesz, co zrobić na Święta Bożego Narodzenia z dzieckiem, koniecznie sprawdź nasze pomysły na zabawy świąteczne i zadania na Święta Bożego Narodzenia. Ile z tych pomysłów zamierzacie zrealizować w tym roku? 

1. Zadbajcie o świąteczną atmosferę i przygotujcie ozdoby

Tworzenie świątecznych ozdób to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych u dzieci. Możecie razem wykonać papierowe łańcuchy, ozdobić bombki, czy tworzyć aniołki z makaronu. Te wspólne prace plastyczne nauczą dzieci cierpliwości i precyzji. Dzieci dowiadują się także, jak z prostych i ekologicznych materiałów mogą stworzyć coś wyjątkowego, co będzie ozdobą domu przez całe święta.

2. Świąteczne kartki, opakowania na prezenty i prezenty DIY 

Wykonywanie własnoręcznie kartek świątecznych i opakowań na prezenty to nie tylko ekonomiczna alternatywa, ale i sposób na rozwijanie umiejętności manualnych u dzieci. Możecie użyć kolorowego papieru, wstążek, czy brokatu, aby stworzyć unikalne kartki i opakowania prezentowe. Dzieci uczą się przy tym zarówno kreatywności, jak i myślenia o innych, personalizując każdy prezent. To także świetna okazja, aby rozmawiać o wartości dawania i dzielenia się z innymi.

3. Wybierzcie się na jarmark świąteczny

Wizyta na jarmarku świątecznym to doskonała okazja, aby poczuć świąteczną atmosferę i pokazać dzieciom różne tradycje. Można tam kupić ręcznie robione ozdoby oraz spróbować tradycyjnych potraw i napojów. To także moment, by nauczyć dzieci o różnorodności kulturowej i lokalnych tradycjach. Dodatkowo spacer po jarmarku to świetna okazja do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

4. Wieczór filmowy ze świątecznymi filmami 

Organizacja wieczoru filmowego z bożonarodzeniowymi klasykami to sposób na relaks i spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Możecie wybrać takie tytuły jak „Kevin sam w domu”, „To właśnie miłość” czy „Listy do M”. To nie tylko rozrywka, ale i okazja do rozmów o wartościach takich jak rodzina, przyjaźń czy dobro. Wspólne oglądanie filmów wzmacnia więzi rodzinne i tworzy wspomnienia na lata, a przy tym jest bardzo proste do zorganizowania w domu.

5. Pieczenie i dekorowanie pierników 

Pieczenie pierników to świetna zabawa dla całej rodziny. Możecie razem wałkować ciasto, wycinać kształty i dekorować gotowe wypieki. To nie tylko zabawa, ale i nauka precyzji, cierpliwości oraz podstawowych umiejętności kulinarnych. Dzieci uczą się, że przygotowanie posiłku to także forma kreatywnego wyrazu. Wspólne pieczenie to także doskonała okazja do rozmowy i spędzenia czasu razem.

6. Przedświąteczne zakupy 

Zakupy świąteczne to doskonała okazja, aby nauczyć dzieci planowania i zarządzania budżetem. Można wspólnie ustalić listę potrzebnych rzeczy, porównać ceny i szukać promocji. To nie tylko praktyczna umiejętność, ale i okazja do rozmowy o wartości pieniądza i konieczności jego rozsądnego wydawania. Dzieci podczas świątecznych zakupów mogą uczyć się od rodziców odpowiedzialności finansowej i dobrej organizacji.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

7. Wyjście na lodowisko 

Łyżwiarstwo to doskonała forma aktywności fizycznej, która łączy w sobie zabawę i rozwój motoryczny. Jazda na łyżwach uczy równowagi, wspiera zdolność koordynacji oraz wytrwałości. To także wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Podczas jazdy na łyżwach dzieci uczą się, że sport to nie tylko zdrowie, ale też świetna zabawa i sposób na budowanie wspomnień z rodziną.

8. Wybierzcie się na sanki 

Jazda na sankach to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu zimą, gdy spadnie śnieg. Wybierzcie miejsce bezpieczne i niezbyt strome, na przykład lokalny park lub niewielkie wzniesienie. To doskonała okazja do nauki koordynacji, równowagi i współpracy, gdy dzieci uczą się razem zjeżdżać i pomagać sobie nawzajem. Radość z jazdy na sankach i przebywanie na świeżym powietrzu to idealne połączenie zdrowia i dobrej zabawy.

9. Obejrzyjcie dekoracje świetlne w Waszym mieście

Spacer po mieście, połączony z podziwianiem świątecznych dekoracji świetlnych, to wspaniały sposób na wprowadzenie się w świąteczny nastrój. Dzieci będą zachwycone różnorodnością kolorów i wzorów. To także okazja do rozmowy o miejskich tradycjach świątecznych i różnych rodzajach światła, które towarzyszy nam podczas Świąt. Wspólne podziwianie dekoracji świetlnych wspiera rozwój dziecięcej wyobraźni, a rodzicom pozwoli na chwilę relaksu i ucieczki od codziennego pośpiechu.

10. Odwiedźcie wioskę Świętego Mikołaja 

Wizyta w wiosce Świętego Mikołaja to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością zachwyci dzieci. To nie tylko okazja do spotkania z Mikołajem, ale także do uczestnictwa w różnych warsztatach i zabawach. Taka wycieczka rozwija wyobraźnię dzieci i wprowadza je w świat bajek i legend. Jest to też doskonała okazja do nauki o dawaniu i otrzymywaniu, a także o znaczeniu tradycji świątecznych.

11. Wybierzcie się na świąteczny koncert lub przedstawienie

Udział w świątecznym koncercie lub przedstawieniu to nie tylko doskonała rozrywka, ale także okazja do kulturalnego rozwoju. Wybierając się na takie wydarzenie, dzieci mają okazję doświadczyć muzyki i sztuki na żywo, co rozwija ich wrażliwość estetyczną. Wspólne śpiewanie kolęd lub oglądanie przedstawień bożonarodzeniowych wzmacnia rodzinne tradycje i uczy dzieci o historii i tradycyjnym znaczeniu świąt.

12. Śpiewajcie razem kolędy 

Śpiewanie kolęd i pastorałek to piękna, starodawna tradycja. Możecie razem wybrać ulubione kolędy i śpiewać przy akompaniamencie fortepianu czy gitary. To nie tylko świetna zabawa, ale i sposób na rozwijanie umiejętności muzycznych i rytmicznych u dzieci. Wspólne śpiewanie buduje atmosferę ciepła i bliskości, a także uczy dzieci o znaczeniu tradycji i wspólnego celebrowania świąt.

13. Karaoke ze świątecznymi piosenkami 

Organizacja karaoke ze świątecznymi piosenkami to świetny sposób na rodzinne świętowanie. Wybierzcie ulubione świąteczne utwory i zaśpiewajcie je razem. To super okazja do rozwijania pewności siebie i umiejętności wokalnych. Angielskie karaoke to także sposób na naukę o różnych kulturach i tradycjach świątecznych poprzez muzykę, co dodatkowo edukuje i rozszerza horyzonty.

14. Zaplanujcie świąteczne menu na Wigilię 

Wspólne planowanie wigilijnego menu to okazja do nauczenia dzieci tradycji kulinarnych. Możecie razem wybrać, które dania przygotujecie, np. barszcz z uszkami, pierogi czy karpia. Dzieci mogą pomagać w prostszych czynnościach kulinarnych, co rozwija ich umiejętności praktyczne i wspiera poczucie odpowiedzialności i sprawczości. Wspólne gotowanie to także świetna okazja do spędzenia czasu razem i dzielenia się rodzinnymi historiami. 

15. Sprawdźcie, ile znacie tradycji wigilijnych 

Poznawanie i przekazywanie tradycji wigilijnych to ważny element świąt. Możecie zorganizować rodzinną grę, w której będziecie zgadywać znaczenie różnych zwyczajów, np. dlaczego dzielimy się opłatkiem lub dlaczego na stole ma być dodatkowe nakrycie. To nie tylko nauka o kulturze, ale także wzbogacanie wiedzy dzieci i umacnianie więzi rodzinnych. Dodatkowo, dzieci uczą się szacunku dla tradycji i historii rodziny.

16. Otwierajcie codziennie jedno okienko z kalendarza adwentowego 

Kalendarz adwentowy to wspaniały sposób na budowanie pozytywnego przedświątecznego oczekiwania i narastającej radości u dzieci. Każdego dnia możecie wspólnie odkrywać co kryje kolejne okienko. Czy będzie to mały upominek, słodkość, a może zadanie do wykonania? Kalendarz adwentowy wspiera naukę cierpliwości i oczekiwania na coś wyjątkowego. Dzieci uczą się, że najlepsze rzeczy przychodzą do tych, którzy potrafią na nie  poczekać.

17. Obejrzyjcie szopkę bożonarodzeniową

Wizyta w kościele, aby zobaczyć szopkę bożonarodzeniową, to nie tylko piękna tradycja, ale i okazja do nauki o duchowym znaczeniu Bożego Narodzenia. Opowiadając dzieciom historię narodzin Jezusa, wprowadzisz je w świat wartości chrześcijańskich i dasz możliwość zrozumienia duchowego wymiaru świąt. Szopka jest także wizualnym elementem, który pomaga dzieciom lepiej zrozumieć tę opowieść.

18. Świąteczne bajki i opowieści  

Czytanie bajek i opowieści świątecznych to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i budowanie świątecznej atmosfery. Wybierając książki takie jak „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa czy „Listy Świętego Mikołaja” J.R.R. Tolkiena, nie tylko spędzacie razem wartościowy czas, ale także uczycie się empatii i tego, że warto być dobrym dla innych. Wspólne czytanie pozwala nauczyć dzieci wartości, które są ważne w święta, jak miłość, rodzina czy dobroczynność.

19. Wybierzcie i ozdóbcie choinkę

Wybór i dekorowanie choinki to jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil przed świętami. Możecie wspólnie wybrać drzewko, a potem ozdobić je światełkami, bombkami i samodzielnie wykonanymi łańcuchami. To nie tylko super zabawa, ale też okazja do rozmowy o symbolice choinki i tradycjach z nią związanych. Dekorowanie choinki uczy także najmłodszych umiejętności pracy w grupie.

20. Świąteczny wieczór gier planszowych i karcianych

Organizacja wieczoru z grami planszowymi i kartami to doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze. Możecie wybrać gry, które wymagają współpracy, jak „Wsiąść do Pociągu” lub konkurencyjne jak „Monopoly”. To nie tylko świetna zabawa, ale też nauka strategii, cierpliwości i radzenia sobie z przegraną. Gry planszowe uczą dzieci zarówno myślenia logicznego, jak i umiejętności społecznych, a wspólna rozgrywka wzmacnia rodzinne więzi.

21. Zróbcie dobry uczynek

Udział w wolontariacie czy zbiórce na cele charytatywne to wspaniała lekcja empatii dla dzieci. Możecie wspólnie wybrać lokalną inicjatywę, np. pakowanie paczek dla potrzebujących czy zbieranie zabawek dla dzieci z domu dziecka. Takie działania uczą dzieci, że pomaganie innym ma wielką moc i dają poczucie, że mogą realnie wpływać na świat. To także okazja do rozmowy o wartościach jak solidarność i dobroczynność.

22. Zabawa w „Elf on the Shelf” 

Elf na półce” to wywodząca się z Ameryki zabawna tradycja, która polega na ukrywaniu małej figurki elfa w różnych miejscach domu. Dzieci każdego dnia szukają, gdzie elf się ukrył. To nie tylko zabawa, ale także sposób na rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni u dzieci. Elf może też zostawiać zadania lub notki z dobrymi uczynkami do wykonania, co dodatkowo uczy dzieci odpowiedzialności. 

23. Poznajcie świąteczne tradycje z innych krajów

Poznawanie tradycji świątecznych z innych krajów to okazja do rozszerzenia horyzontów i zrozumienia różnorodności kulturowej. Można wspólnie przygotować danie z innego kraju, nauczyć się angielskiej kolędy czy zrobić charakterystyczną dla wybranego regionu ozdobę. To nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do nauki języka angielskiego i zachowania otwartości na inne kultury.

24. Napiszcie list do Świętego Mikołaja 

Pisanie listów do Świętego Mikołaja to czarująca tradycja, która pobudza wyobraźnię dzieci. Mogą one w listach wyrazić swoje marzenia i życzenia. To także okazja do rozmowy o prezentach namacalnych i metafizycznych, a także o wartościach takich jak skromność i wdzięczność. Pisanie listu rozwija także umiejętności pisania i wyrażania myśli w uporządkowany sposób.

25. Złóżcie świąteczne życzenia babci i dziadkowi, rodzinie i przyjaciołom 

Składanie życzeń świątecznych jest ważnym elementem budowania i utrzymywania relacji towarzyszkich. Możecie wspólnie zadzwonić lub napisać kartki z życzeniami do Waszych najbliższych. To nie tylko wyraz troski i miłości, ale także cenna lekcja dla dzieci, jak ważne jest okazywanie uczuć i dbanie o relacje z bliskimi. Wykorzystajcie moment składania życzeń jako okazję do rozmowy o rodzinie, przyjaźni i o tym, jak ważne jest, aby o siebie nawzajem dbać, nie tylko od święta.

Jak pokazuje ten artykuł, pomysłów na atrakcje świąteczne dla dzieci jest bardzo wiele. Jeżeli nie wyjeżdżacie na święta, tym lepiej! Wasz dom może okazać się prawdziwą skarbnicą inspiracji na świąteczne zabawy integracyjne czy zabawy plastyczne. Koniecznie sprawdźcie, co na Boże Narodzenie dzieje się w Waszym mieście i uczestniczcie w magicznych, świątecznych wydarzeniach. Niech ten czas będzie dla maluchów i ich rodziców naprawdę wyjątkowy. Życzymy Wam Wesołych Świąt!

Czy ten artykuł był inspirujący? 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.