Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w USA?
Kultura krajów anglojęzycznych
Star icon
17.11.2023
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w USA?

Spis treści

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, niemal każdy zakątek świata zanurza się w swoich tradycjach i obyczajach, tworząc magiczną atmosferę pełną ciepła i radości. Stany Zjednoczone, z ich bogatą mozaiką kultur i zwyczajów, oferują wyjątkową różnorodność tego, jak można celebrować ten wyjątkowy czas. Od zimowego, wschodniego wybrzeża Nowego Jorku po słoneczne plaże Kalifornii, amerykańskie święta Bożego Narodzenia są kalejdoskopem tradycji, smaków i melodii, które razem tworzą niezapomniane doświadczenia.

W tym artykule zabierzemy Cię w podróż przez różnorodne obchody Bożego Narodzenia w USA, odkrywając, jak Amerykanie celebrują ten magiczny czas. Poznamy, które tradycje są wspólne dla całego kraju, a które unikalne dla poszczególnych stanów i społeczności. Przyjrzymy się świątecznym potrawom, które goszczą na amerykańskich stołach oraz muzyce, która towarzyszy świętom od wschodu do zachodu słońca.

Święta Bożego Narodzenia w USA to nie tylko czas prezentów i choinki, to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z najbliższymi, dzielenia się radością i okazywania sobie wzajemnej troski. Przygotuj się na pełną ciepła i inspiracji podróż po amerykańskich tradycjach świątecznych, która, mamy nadzieję, przyniesie Ci wiele pomysłów, na spędzenie magicznego świątecznego czasu w najcudowniejszy możliwy sposób.

W jakich dniach obchodzone są święta bożego narodzenia w stanach zjednoczonych?  

Święta w Stanach Zjednoczonych rozpoczynają się oficjalnie 25 grudnia, kiedy to obchodzony jest Boże Narodzenie. Wigilia, mimo że nie jest oficjalnym świętem, jest równie ważna i obchodzona w wieczór 24 grudnia. Centralnym punktem świąt jest 25 grudnia, czyli dzień Bożego Narodzenia. To właśnie tego dnia, rodzinne domy wypełniają się gośćmi, a wspólna wymiana prezentów dodaje uroczystego charakteru temu dniu.

Warto też zauważyć, że w USA nie obchodzi się Drugiego Dnia Świąt, jak ma to miejsce w wielu krajach europejskich. Jedną z głównych różnic między amerykańskimi a brytyjskimi tradycjami jest właśnie brak obchodów znanego w Wielkiej Brytanii jako „Boxing Day”, przypadającego na 26 grudnia. W Stanach Zjednoczonych ten dzień nie jest uznawany za świąteczny i nie ma specjalnych tradycji z nim związanych. Zamiast tego, Amerykanie powracają do codziennych obowiązków, a świąteczna atmosfera zaczyna powoli zanikać.

Oprócz tych głównych dni cały grudzień w Stanach Zjednoczonych jest przesycony świątecznym duchem. Rozpoczynając od Święta Dziękczynienia w listopadzie, przez Black Friday, który inauguruje sezon zakupów świątecznych, aż po Nowy Rok, Amerykanie celebrują ten czas na wiele różnych sposobów, wypełniając go spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, radością i tradycjami.

Boże narodzenie w USA – jakie są tradycyjne potrawy? 

Amerykańskie święta Bożego Narodzenia obfitują w różnorodne i pyszne potrawy. Na poniższej liście znalazło się 15 tradycyjnych dań, które często goszczą na świątecznych stołach w Stanach Zjednoczonych. Ile z nich brzmi znajomo?

 1. Indyk – serwowany jako główne danie na bożonarodzeniowym stole 25 grudnia. Indyk jest często faszerowany, a jego pieczenie to cała ceremonia, podkreślająca uroczystość świątecznego dnia.
 2. Szynka – inna popularna opcja na świąteczny obiad, serwowana również 25 grudnia. Często glazurowana miodem lub brązowym cukrem, by dodać słodkiego smaku.
 3. Słodkie ziemniaki – podawane z marshmallows lub posypane brązowym cukrem i orzechami; ten słodki dodatek do obiadu jest szczególnie popularny w południowych stanach USA.
 4. Ciasta i ciasteczka – pieczone przez cały grudzień. Te słynne ciasteczka świąteczne mają różnorodne kształty i dekoruje się je na tysiąc sposobów. Dzieci często zabierają je do szkoły na świąteczne imprezy.
 5. Zapiekanka z fasoli szparagowej – klasyczna zapiekanka, często przygotowywana z pieczarkami i cebulką, serwowana na obiad 25 grudnia.
 6. Świąteczny pudding – choć mniej popularny niż w Wielkiej Brytanii, ten deser czasami pojawia się na amerykańskich stołach, zwłaszcza w domach o brytyjskim dziedzictwie.
 7. Pieczony boczek – serwowany jako alternatywa dla indyka, szczególnie popularny w regionach, gdzie tradycyjne amerykańskie jedzenie jest mocno zakorzenione.
 8. Świąteczne pieczenie – obejmuje różnorodne ciasta, jak ciasto dyniowe, jabłkowe i pecan, które są częścią świątecznych tradycji, zwłaszcza w ramach deseru.
 9. Mac and Cheese – wersja świąteczna tego klasycznego dania, często bardziej wykwintna i bogata, by lepiej dopasować się do kunsztu całego świątecznego stołu.
 10. Pieczona kaczka – choć mniej popularna niż indyk, kaczka jest czasami wybierana jako alternatywa dla tradycyjnego indyka.
 11. Łosoś – serwowany głównie w rejonach przybrzeżnych, szczególnie popularny w czasie świątecznych brunchów.
 12. Świąteczne napoje – w tym eggnog, gorąca czekolada i różne rodzaje punchu, które dodają ciepła i uroku świątecznym zgromadzeniom.
 13. Kolacja z siedmiu ryb – włosko-amerykańska tradycja, szczególnie popularna wśród rodzin włoskiego pochodzenia, obchodzona w Wigilię.
 14. Cornbread (chleb kukurydziany) – często serwowany jako dodatek do głównego dania, zwłaszcza w południowych stanach.
 15. Pieczony batat – inna forma słodkich ziemniaków, często podawana jako dodatek do głównego dania, zwłaszcza w rejonach południowych.

Jak widać, tee różnorodne i apetyczne potrawy świadczą o bogactwie kulinarnych tradycji w Stanach Zjednoczonych i są nieodłączną częścią świątecznych obchodów. Każda z nich wnosi coś wyjątkowego na świąteczny stół, tworząc niezapomnianą atmosferę podczas świąt Bożego Narodzenia w USA.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Amerykańskie tradycje świąteczne – jak świętuje się boże narodzenie w USA? 

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych to nie tylko okres rozwieszania świątecznych dekoracji i przygotowywania prezentów dla najbliższych, ale przede wszystkim czas pełen wyjątkowych tradycji i obchodów, które nadają Bożemu narodzeniu wyjątkowego charakteru.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych w USA jest „Elf on the Shelf”. To zabawna gra, w której elfa-figurkę umieszcza się w różnych miejscach domu, a dzieci każdego ranka poszukują, gdzie „przeniósł się” on tym razem. Elf ma za zadanie obserwować zachowanie dzieci i raportować je Świętemu Mikołajowi.

Tradycją, którą uwielbiają w szczególności dzieci, jest zostawianie ciasteczek i mleka dla Świętego Mikołaja w Wigilię. To sympatyczny sposób na podziękowanie Mikołajowi za jego trud w dostarczaniu prezentów.

Wiele amerykańskich domów ozdabia również świąteczne skarpety, które zawiesza się przy kominku lub innym widocznym miejscu. Są one 25 grudnia wypełniane małymi prezentami, słodyczami lub drobnymi niespodziankami.

Amerykańska moda świąteczna obejmuje słynne świąteczne swetry. Często kolorowe, z zabawnymi wzorami, są one noszone zarówno po domu dla zabawy, jak i w ramach bardziej oficjalnych świątecznych imprez i spotkań. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się tzw. „Ugly Christmas Sweaters” – im bardziej kiczowate nasze sweterki, tym lepiej!

Jednym z najbardziej widocznych elementów świąt w USA jest dekorowanie domów. Od świecących lampek, poprzez figury Świętego Mikołaja, reniferów i śnieżynki, po w pełni ozdobione choinki – amerykańskie domy w okresie Bożego Narodzenia zmieniają się w świąteczne oazy pełne światła i kolorów. Często na ulicach i w lokalnych społecznościach organizuje się nawet konkursy na najładniej przyozdobione domy, podjazdy i ogródki.

W poszczególnych stanach i społecznościach można znaleźć również unikalne tradycje. Na przykład, w niektórych częściach kraju popularne jest śpiewanie kolęd od domu do domu, festiwale świateł lub specjalne parady świąteczne. W rejonach o silnych wpływach latynoskich obchodzi się La Posada, tradycję, która upamiętnia podróż Maryi i Józefa do Betlejem.

Niektóre społeczności mają również swoje unikalne potrawy świąteczne, tradycje związane z przygotowywanymi własnoręcznie dekoracjami lub specjalne formy obchodów, które odzwierciedlają ich dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych to czas, kiedy różnorodne tradycje, od tych znanych na całym świecie po lokalne zwyczaje, łączą się, tworząc niepowtarzalną atmosferę świętowania, która jest równie zróżnicowana jak sam naród amerykański.

Amerykańskie kolędy i piosenki świąteczne 

Amerykańskie Święta Bożego Narodzenia nie mogłyby obyć się bez muzyki, która jest nieodłącznym elementem tradycji bożonarodzeniowych w USA. Amerykańskie kolędy i piosenki świąteczne również odzwierciedlającą wielokulturowość kraju.

Kolędy znane w Stanach Zjednoczonych często pokrywają się z tymi popularnymi w Anglii i innych krajach anglojęzycznych. Klasyki takie jak „Silent Night” („Cicha noc”), „Jingle Bells”, czy „O Holy Night” są śpiewane zarówno w kościołach, jak i w domach podczas świątecznych spotkań. Te tradycyjne melodie, wywodzące się często z europejskiej tradycji, nadają świętom niezwykle uroczystego i refleksyjnego charakteru.

Jednak to, co wyróżnia amerykańskie święta, to również bogactwo współczesnych piosenek świątecznych, które stały się nieodzowną częścią świątecznego repertuaru. Piosenki takie jak „All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey czy „Last Christmas” grupy Wham! stały się nie tylko hitami muzycznymi, ale także ikonami kultury świątecznej w Stanach Zjednoczonych. Te popowe utwory, pełne radości i świątecznego, pozytywnego nastroju, są niezwykle popularne w radio, są puszczane w centrach handlowych i na świątecznych imprezach, dodając świętom energii i współczesnego brzmienia.

Dodatkowo, wielu amerykańskich artystów, tak jak np. Michael Buble wydaje własne albumy ze świątecznymi piosenkami, wprowadzając do tradycji nowe melodie i interpretacje. Od jazzowych wersji znanych kolęd po nowoczesne, popowe utwory, amerykańska muzyka świąteczna jest tak różnorodna jak sam naród.

Chcecie wspólnie całą rodziną lub z grupą przyjaciół pośpiewać kolędy po angielsku i angielskie świąteczne piosenki? Sprawdź nasz artykuł na blogu poświęcony w całości tej muzycznej tematyce!  

Gdzie najlepiej spędzić święta w Stanach?

Decydując, gdzie najlepiej spędzić święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych, warto wziąć pod uwagę różnorodność klimatów i tradycji, jakie oferuje ten ogromny kraj, składający się z 50 stanów. Wybór miejsca zależy od preferencji – czy szukamy typowej świątecznej, zimowej atmosfery czy raczej ciepłych, słonecznych dni, aby wykorzystać świąteczny czas na relaks i odpoczynek pod chmurką.

Dla miłośników zimowych krajobrazów i miejskiego blasku Nowy Jork jest idealnym wyborem. Oświetlone ulice, gigantyczna choinka przy Rockefeller Center i słynne witryny sklepowe na 5th Avenue tworzą niezapomnianą atmosferę. Central Park pod śniegiem, łyżwy przy Rockefeller Center czy świąteczne widowiska na Broadwayu – to wszystko sprawia, że NYC staje się magicznym miejscem na święta.

Z kolei dla tych, którzy wolą cieplejsze klimaty, doskonałym wyborem będzie Floryda. Wiele amerykańskich rodzin wybiera się do słonecznego stanu, aby uniknąć zimna. Disneyland w Orlando, ze swoją świąteczną paradą i dekoracjami, oferuje niezwykłe przeżycia dla całej rodziny.

Miłośnicy tradycyjnych amerykańskich świąt znajdą swoje miejsce w Nowej Anglii, gdzie tradycje bożonarodzeniowe są pielęgnowane z wielkim szacunkiem. Maleńkie miasteczka w Vermont czy Massachusetts, ze swoimi zabytkowymi kościołami i tradycyjnymi dekoracjami, oferują klasyczny, wręcz sielski obraz świąt.

Podsumowując, święta Bożego Narodzenia w USA to czas, który każdy może spędzić według własnych upodobań, czy to w tętniącym życiem wielkim mieście, czy w cichym, urokliwym miasteczku. To także doskonała okazja, aby zanurzyć się w amerykańskich tradycjach i porównać je z polskimi. Dzięki śledzeniu świątecznych tradycji na całym świecie, możemy odkrywać jak różnorodność kulturowa i geograficzna wpływa na sposób świętowania i jak każde miejsce w Stanach Zjednoczonych ma swój wyjątkowy sposób na celebrowanie tego wyjątkowego czasu.

Święta Bożego Narodzenia to idealna pora, aby poznać i docenić bogactwo amerykańskich tradycji, które, mimo różnic, łączą ludzi radością, ciepłem i magią tego wyjątkowego okresu.

Czy ten artykuł był interesujący?

3.2/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Kultura krajów anglojęzycznych
13.12.2021
Time icon 10 min
Boże Narodzenie w Anglii
Kultura krajów anglojęzycznych
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.