Jak przygotować dziecko do roku szkolnego – nie tylko plecak i wyprawka
- Przygotowanie emocjonalne – zadbaj do spokojny start
- Rola rodzica – jak wspierać bez presji?
- Co kupić do szkoły, żeby nie przesadzić z wyprawką?
- Przygotowanie do szkoły w wakacje
- Szkoła to zmiana dla całej rodziny – jak się na to przygotować?
- Podsumowanie: gotowość szkolna to coś więcej niż zeszyty
„Czy moje dziecko jest gotowe na szkołę?” – pytasz siebie, patrząc na swojego malucha, który wciąż polega na Tobie w tak wielu sprawach. Przygotuj swoje dziecko na nowy rok szkolny i spraw, że poczuje się pewniej. Zwiększ swój spokój ducha, zostawiając pociechę na pierwszych w życiu lekcjach, w nowym środowisku.
Niżej dowiesz się:
- jak nastawić dziecko pozytywnie do rozpoczęcia nauki w szkole,
- jak zatroszczyć się o jego emocje w tym trudnym czasie, kiedy z brzdąca staje się uczniem,
- jak wzmacniać jego samodzielność,
- jak doskonalić kompetencje społeczne dziecka,
- a także: co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej.
Oto kompleksowy starter pack dla ucznia, który uwzględnia zarówno potrzeby materialne, jak i emocjonalne wokół pierwszego dnia szkoły.
Przygotowanie emocjonalne – zadbaj do spokojny start
Tak duża zmiana, jak rozpoczęcie nauki szkolnej, może wywoływać obawy, stres i napięcie u Twojego dziecka. Zredukujesz te negatywne odczucia, a nawet możesz zbudować pełne ekscytacji oczekiwanie, oswajając dziecko ze szkołą. Oto kilka sposobów:
- Rozmawiaj z dzieckiem o szkole. Opowiadaj, czego może się spodziewać, jak wyglądają lekcje i przerwy. Podkreślaj zdobywanie nowych umiejętności, zabawy z kolegami i koleżankami, ale nie idealizuj szkoły. Daj dziecku jej realny obraz.
- Bawcie się razem w szkołę, aby przybliżyć dziecku koncepcję lekcji, przerw. Zapoznawaj swojego małego ucznia także z materiałami, jak zeszyty, pisaki.
- Opowiadaj bajki, których akcja dzieje się w szkole. Prezentuj w nich rozmaite trudne sytuacje i emocje, np. tęsknotę za domem, strach przed nowym środowiskiem, metody ich przezwyciężania oraz pozytywny finał.
- Pozwól dziecku zabierać do szkoły ukochaną maskotkę, która sprawi, że będzie czuło się lepiej.
Ponadto możesz pokazywać dziecku szkołę i jej okolicę w czasie spacerów, odwiedzić ją oraz zapoznać swojego malucha z nauczycielem, aby przestał być zupełnie obcą dla dziecka osobą.
Uwaga!
W pierwszych tygodniach szkoły bardzo ważne jest, aby maluch wiedział, że po szkole znów będzie z rodzicami. Zadbaj o to, aby odbierać dziecko o czasie, zgodnie z umową, a także bądź dostępna(-y) pod telefonem dla pracowników placówki, gdyby tęsknota i obawy okazały się przytłaczające.
Aby poranne wyjścia do szkoły przebiegały sprawnie, warto wdrożyć szkolną rutynę, zanim zabrzmi pierwszy dzwonek. Kilka dni przed początkiem września postarajcie się wstawać i wychodzić z domu tak, jakby celem było dotarcie do szkoły na pierwszą lekcję. Pozwoli to oszacować, ile czasu potrzebujecie o poranku, aby przebiegał on spokojnie, a także ile zajmuje dojazd do szkoły.
Rola rodzica – jak wspierać bez presji?
Początek szkoły to czas, w którym Twoje dziecko potrzebuje szczególnego wsparcia. Nie należy dokładać mu presji, lecz dać czas na oswojenie się z nową rutyną, inną grupą rówieśniczą i odmiennymi niż w przedszkolu oczekiwaniami. Nadmiar tych ostatnich może dodatkowo zwiększać i tak już duże napięcie u Twojego malucha. Oto co możesz zrobić, aby pomóc dziecku przejść łagodnie przez te zmiany:
- Słuchaj aktywnie. Interesuj się tym, co dziecko ma do powiedzenia, zadawaj pytania otwarte, aby mogło opowiedzieć Ci jeszcze więcej. Unikaj jednak natrętnego dopytywania.
- Często chwal – zarówno za efekty, jak i za starania, intencje i pomysły. Zwiększysz tak pewność siebie dziecka, a będzie mu ona bardzo potrzebna, aby odnaleźć się w grupie.
- Nie porównuj swojego malucha do innych dzieci. Pamiętaj, że każde jest inne i rozwija się we właściwym dla siebie tempie, a także reaguje odpowiednio do swoich emocjonalnych zasobów. Twoją rolą jest budować te zasoby.
- Jak wskazuje mgr Paulina Gaworska-Gawryś w tekście „7 porad psychologa dla rodziców, których dzieci idą do pierwszej klasy”: Unikajcie krytykowania i karania za błędy związane z nauką w pierwszej klasie. Ważne, aby dziecko czuło wsparcie i akceptację w procesie nauki. To pozwoli mu swobodniej eksplorować szkolny świat i rozwijać swoje zdolności.
- W pierwszych etapach nauki nie przywiązuj wagi do ocen. Sam fakt ich wystawiania jest dostatecznie stresujący i przyczynia się do budowania presji oraz tego, że maluch porównuje się do innych dzieci. Gdy zaobserwujesz u dziecka problemy z opanowaniem jakiejś umiejętności, pomóż mu w nauce i porozmawiaj z nauczycielem.
Co kupić do szkoły, żeby nie przesadzić z wyprawką?
Do szkoły kup dziecku przede wszystkim:
- plecak
- piórnik z wyposażeniem
- buty na zmianę
- strój gimnastyczny.
Więcej o zakupach dla ucznia dowiesz się z tekstu: „Lista rzeczy niezbędnych dziecku w szkole”.
Jeśli będą potrzebne inne materiały i akcesoria, możesz dokupić je w trakcie roku szkolnego, na miarę potrzeb. Dzięki temu wyprawka pierwszoklasisty będzie mniej kosztowna, a jego plecak lżejszy.
Kupowanie wyprawki, zwłaszcza dla pierwszoklasisty, to emocjonujący moment. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie listy zakupów, pojedźcie razem do sklepu. Uwzględnij to, co mu się podoba. Pamiętaj, że te akcesoria Twój maluch będzie nosił codziennie i powinny sprawiać mu radość. To zbuduje pozytywne skojarzenie ze szkołą.
Przygotowanie do szkoły w wakacje
Lato przed pierwszym rokiem szkolnym Twojego dziecka to doskonały moment na rozpoczęcie przygotowań. Wykorzystaj wakacje na rozmowy o szkole i planowanie zakupów oraz nowych rutyn. Pozwól przyszłemu uczniowi zadać wszelkie pytania i odpowiadaj na nie cierpliwie. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Przywyknięcie do tak dużej zmiany wymaga czasu, a zmiana ta będzie dotyczyła nie tylko pierwszoklasisty, ale całej Waszej rodziny.
Szkoła to zmiana dla całej rodziny – jak się na to przygotować?
Wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej Wasz rodzinny rytm życia ulegnie zmianie. Być może niektóre dotychczasowe aktywności trzeba będzie przeorganizować. Elementami dnia, które mogą stanowić początkowo największe wyzwanie, są:
- Poranne przygotowania. Dobrym nawykiem jest spakowanie plecaka i przygotowanie dziecku ubrań wieczorem. Oszczędzi to sporo stresu i pozwoli pospać kilka minut dłużej. Przygotuje także malucha mentalnie na nowy dzień.
- Organizacja posiłków. Godziny zajęć szkolnych oraz pozalekcyjnych mogą zostawić niewiele czasu na gotowanie. Warto mieć w kuchni składniki na szybkie, zdrowe i sycące dania, a także gotować więcej, porcjować i mrozić jedzenie, tak aby dało podać obiad dziecku bezpośrednio po powrocie ze szkoły.
- Odrabianie lekcji i nauka w domu. Z biegiem czasu zaobserwujesz, jaki czas jest najlepszy: zaraz po powrocie do domu, a może po popołudniowym relaksie?
Aby pomóc dziecku lepiej przejść przez pierwsze tygodnie w szkole, zadbaj o relaks po lekcjach. Zaplanuj wspólne zabawy i wyjścia, podczas których maluch odreaguje potencjalne szkolne stresy.
Jak spędzić wartościowy czas z dzieckiem?
Bardzo pomocny będzie kalendarz rodzinny powieszony w widocznym dla wszystkich domowników miejscu. Aby wypracować nowe nawyki, warto zapisywać w nim nie tylko ważne wydarzenia, ale też drobne stałe punkty dnia, które z czasem staną się nową rutyną. Dzięki temu wszyscy będą widzieć, na co się przygotować i co jeszcze jest do zrobienia.
Dzieci lubią stałość i przewidywalność. Daje im to poczucie bezpieczeństwa. Twórzcie małe rodzinne rytuały, mikronawyki, które będą stałymi punktami dnia – jak kotwice. To szczególnie ważne w okresie, gdy następują duże zmiany.
Podsumowanie: gotowość szkolna to coś więcej niż zeszyty
Pamiętaj, aby przygotowania do szkoły zacząć odpowiednio wcześnie, już w wakacje. Buduj stopniowo pozytywny, ale nieodbiegający od prawdy obraz szkoły. To bardzo ważne miejsce, które będzie miało ogromny wpływ na kształcenie i rozwój Twojego małego ucznia. Im lżejszy start, tym łatwiej Twoje dziecko odnajdzie się w nowej rzeczywistości i tym piękniejsze wspomnienia wyniesie z tych lat. Dzięki Twojej otwartości, elastyczności i nieoceniającemu wsparciu Twoje dziecko będzie gotowe na szkołę, a nauka stanie się przygodą. Powodzenia!