Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak przygotować dziecko do nowego roku szkolnego?
Novakid dla rodziców
Star icon
19.08.2021
Time icon 9 min
Comment icon 0 komentarze

Jak przygotować dziecko do nowego roku szkolnego?

Spis treści

Początek nowego roku szkolnego to dla naszych dzieci ważne wydarzenie. Kończą się beztroskie wakacje, a zaczyna się czas obowiązków i systematycznej nauki. Przejście z trybu wakacyjnego luzu na spędzanie czasu w szkolnych ławkach, to dla wielu spore wyzwanie. Nie każdy uczeń potrafi samodzielnie i sprawnie przystosować się do szkolnej rutyny, a u niektórych dzieci początek nowego roku szkolnego wywołuje spory stres. Mimo iż wraz z początkiem roku szkolnego dziecko może wybrać nowe zeszyty i skompletować wspólnie z rodzicami całą wyprawkę, to wciąż wiele kwestii wywołuje u naszych pociech tzw. stres szkolny.

Podczas pierwszych miesięcy nowego roku szkolnego należy otoczyć dziecko szczególną troską i natychmiast reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Ponadto, przyzwyczajanie dziecka zawczasu do nadejścia roku szkolnego, pozwoli mu szybciej zaakceptować nowy porządek dnia i większą liczbę obowiązków. Warto przygotowywać pociechę do początku nowego roku szkolnego metodą małych kroków, aby jak najłagodniej wprowadzić dziecko w zbliżające się jesienne miesiące.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dobrze przygotować dziecko do nowego roku szkolnego, koniecznie sprawdź nasz porady. Dowiedz się, dlaczego nowy rok szkolny to tak duże wyzwanie dla naszych dzieci, czym jest stres szkolny i jak można sobie z nim poradzić. Wszystko, co musisz wiedzieć o przygotowaniu dziecka na nadejście nowego roku szkolnego, znajdziesz w naszym najnowszym wpisie!

Jak poradzić sobie ze stresem w nowym roku szkolnym? 

Ilość nowych rzeczy, które dziecko musi przyswoić i zaakceptować w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego może przytłoczyć. Zwłaszcza jeżeli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy albo zmienia szkołę lub klasę, czynników wywołujących stres może być mnóstwo.

Do najczęstszych przyczyn stresu szkolnego u dzieci należą: lęk przed nowym miejscem, brak pewności siebie w nawiązywaniu nowych znajomości, zbyt wysokie oczekiwania rodziców względem dziecka, niska samoocena, problemy emocjonalne dziecka, lęk przed brakiem akceptacji oraz strach wynikający z ilości nowych obowiązków. 

Jednakże, ze stresem szkolnym można sobie skutecznie poradzić. Sprawdź jakie kroki warto podjąć, jeszcze zanim dziecko usłyszy w szkole pierwszy dzwonek.

Dobre zaplanowanie tygodnia to podstawa

W spokojnym wejściu w nowy rok szkolny pomaga dobre zaplanowanie całego tygodnia. Warto wygospodarować w domu miejsce na tablicę z zadaniami lub rozpisać cały plan lekcji w szkole oraz wszystkie zajęcia pozalekcyjne w kalendarzu. Już samo spisanie większości obowiązków i możliwość zapoznania się z nimi z wyprzedzeniem, pomoże dziecku oswoić się z myślą o nich. Dzięki dobremu i systematycznemu planowaniu szkolne obowiązki nie zaskoczą dziecka, a i również trudniej będzie zapomnieć o czymś ważnym. Systematyczne planowanie obowiązków z tygodnia na tydzień zredukuje stres szkolny nie tylko u dzieci, ale również u rodziców. To duże ułatwienie dla całej rodziny!

Szczera rozmowa z dzieckiem 

Jeżeli w ostatnich tygodniach wakacji zauważasz u dziecka zmianę w dotychczasowym zachowaniu, większe rozdrażnienie lub niepewność, prawdopodobnie są to pierwsze oznaki stresu szkolnego, wynikającego ze zbliżającego się nowego roku szkolnego. Nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych, niepokojących zachowań u naszych pociech. Zawsze warto szczerze porozmawiać z dzieckiem. Zapytaj, czy coś je martwi, czy z czymś nie może sobie poradzić i czy ja rodzic mogę jakoś pomoc. Nie bagatelizuj i nie zbywaj dziecka. Dla nas rodziców początek roku szkolnego może wydawać się już rutynowym stanem rzeczy, ale dla kilkulatka taka zmiana z wakacyjnego trybu na tryb szkolny może być nie lada wyzwaniem. Warto głośno rozmawiać o emocjach dziecka, jego obawach i motywacji do działania. Wiedząc, co czuje dziecko, nam rodzicom łatwiej będzie zaadresować dany problem i pomóc dziecku oswoić się z myślą o rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

Dobra atmosfera w domu

Dzieci bardzo łatwo podłapują emocje z otoczenia. Atmosfera, która panuje w całym domu przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, ma wpływ na dziecko i to jak postrzega ono zbliżający się czas obowiązków i szkolnej rutyny. Jeżeli zamiast paniki i nerwów związanych z ilością rzeczy do zaplanowania przed pierwszym dzwonkiem, dziecko podpatrzy u rodziców pozytywne nastawienie, spokój i opanowanie, to właśnie takie emocje przejmie. Duża nerwowość wśród rodziców lub rodzeństwa odbije się negatywnie na dziecku i jedynie spotęguje stres związany z pójściem do szkoły. Dobrym pomysłem na rozładowanie rodzinnych spięć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego,  jest zorganizowanie krótkiej wycieczki pod koniec wakacji, w ramach której zarówno dzieciaki jak i rodzice naładują baterie i wykorzystają ostatnie słoneczne, beztroskie, letnie dni.

Przygotuj dziecku kącik do nauki 

Odpowiednio wyposażony i przyjazny dziecku kącik do nauki również ma wpływ na to, jak dziecko postrzega obowiązki szkolne. Pociecha o wiele chętniej będzie uczyła się przy biurku z odpowiednim wyposażeniem, w miejscu, gdzie znajdzie ciszę i spokój. Takie warunki sprzyjają skupieniu i koncentracji, a ponadto dają dziecku poczucie prywatności i bezpieczeństwa. Brak własnego kącika do nauki z kolei zaburza dziecku systematyczną naukę i porządek dnia. Jeżeli dziecko nie potrafi rozgraniczyć miejsca i czasu na naukę oraz zabawę, wówczas trudniej będzie zadbać o sumienne wywiązywanie się z obowiązków. To z kolei może potęgować u dziecka stres związany z nauką w szkole.

Nie strasz dziecka

W walce ze szkolnym stresem i nowymi obowiązkami wynikającymi z rozpoczęcia roku szkolnego nie pomoże straszenie, karanie i rzucanie argumentami, trudnymi do wyobrażenia sobie przez dziecko. Zamiast mówić, że “nie pójdziesz na plac zabaw, dopóki nie odrobi lekcji”, czy “zostaniesz bezrobotny, jak nie będzie się uczyć”, motywuj, używając pozytywnych argumentów. Używanie straszaków w postaci kar i gróźb jedynie nastawi dziecko negatywnie do szkolnych obowiązków i spowoduje, że zamiast czerpać satysfakcję ze zdobywania nowej wiedzy, dziecko będzie non stop obawiać się negatywnych konsekwencji, jeżeli nie spełni oczekiwań rodziców lub otoczenia.

Mądrze motywuj do działania 

Poza spokojną rozmową o emocjach i odczuciach dziecka, związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, warto nieustannie motywować pociechę do działania i używać pozytywnych argumentów, które pokażą dziecku, że wrzesień wcale nie jest taki straszny, jak go malują! Staraj się wpoić dziecku, że nauka to tak naprawdę wspaniała przygoda i jedna z najlepszych metod na odkrywanie tajemnic otaczającego nas świata. Pokaż dziecku, że szkoła to nie tylko siedzenie w szkolnych ławkach, ale także zabawy z rówieśnikami na przerwie, nowe przyjaźnie, ciekawe zajęcia dodatkowe i cała masa innych możliwości. Motywuj dziecko do systematycznej nauki poprzez docenianie każdego, nawet najmniejszego postępu. Większe sukcesy nagradzaj wspólną wycieczką całej rodziny w weekend, wyjściem na rower lub do kina. Staraj się wygospodarować w planie tygodnia dziecka czas zarówno na obowiązki jak i przyjemności.

Zajęcia dodatkowe dla dziecka – wybierz je mądrze 

Jeżeli chcesz oszczędzić dziecku stresu związanego z wchodzeniem w nowy rok szkolny, dokładnie przyjrzyj się planowi zajęć szkolnych i dopiero na jego podstawie, wspólnie z pociechą wybierzcie zajęcia dodatkowe. Dziecko nie powinno być w trakcie roku szkolnego nieustannie przeciążone obowiązkami. W każdym tygodniu musi się znaleźć zarówno czas na obowiązki szkolne, odrabianie lekcji oraz zajęcia dodatkowe, jak i na odpoczynek i rekreację.

Jeżeli plan lekcji Twojego dziecka nie pozostawia wystarczającej ilości czasu na stacjonarne zajęcia dodatkowe, np. korepetycje czy dodatkową naukę języków obcych, koniecznie zastanówcie się nad szkołą językową online Novakid. W Novakid lekcje angielskiego prowadzone są za pośrednictwem specjalnej platformy, a do udziału w lekcji dziecko potrzebuje wyłącznie dostępu do komputera z Internetem. Dzięki lekcjom angielskiego w Novakid pociecha nie musi nigdzie dodatkowo dojeżdżać po szkole, a poza tym minimalizuje stres związany z uczęszczaniem na zajęcia w nowej grupie z innymi uczniami. Podczas lekcji jeden na jeden z nauczycielem native speakerem dziecko przełamuje swoją barierę językową i uczy się poprawnej angielskiej wymowy. Zajęcia w Novakid prowadzone są w formie nauki przez zabawę, co dodatkowo niweluje stres dziecka związany z nauką języka obcego. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy angielski online w Novakid to coś, co sprawdzi się u Was w domu, koniecznie zapisz pociechę na pierwsze, bezpłatne zajęcia próbne. Zobaczcie na żywo jak wygląda nauka angielskiego w Novakid i przekonajcie się, ze to maksimum korzyści i zero stresu!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prop left
Prop right
Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
Rozpocznij test
Jakim typem rodzica jesteś?
Sprawdź teraz
Rozpocznij test
Wybór redakcji
Łatwa gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Novakid dla rodziców
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Novakid dla rodziców
17.03.2020
Time icon 8 min
Język angielski – od czego zacząć naukę?
Novakid dla rodziców
29.04.2022
Time icon 7 min
Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj sposoby na zmotywowanie malucha do systematycznej nauki!
Novakid dla rodziców
23.07.2021
Time icon 10 min
Domowe sposoby na komary i kleszcze – bądźcie bezpieczni w wakacje
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Otrzymuj porady ekspertów nt. rodzicielstwa bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową!

  Imię
  Adres e-mail
  Popup kid novakid
  Prop Prop Prop Prop
  Novakid ma dla Ciebie prezent! Wyjątkowy poradnik o rozwoju umiejętności miękkich u dzieci.
  Zdobądź go teraz! Wystarczy wpisać swój adres e-mail:

   Imię
   Adres e-mail
   Popup kid novakid