Rozwój

Zgrzytanie zębami u dzieci – jak sobie z nim poradzić?

Zgrzytanie zębami u dzieci to dolegliwość, która spędza sen z powiek nie tylko najmłodszym, ale i niejednemu rodzicowi. Schorzenie to zwane inaczej bruksizmem może być niebezpieczne dla dziecka, jeżeli pierwsze jego objawy zostaną zignorowane. Nie warto jednak nadmiernie panikować i należy spokojnie przeanalizować sytuację, pod kątem częstotliwości występowania zgrzytania zębami u dzieci oraz jego skutków. Twoje dziecko zgrzyta zębami tylko w nocy, podczas snu? A może zgrzytanie zębami występuje zarówno w nocy jak i w ciągu dnia? Dowiedz się jakie są przyczyny występowania zgrzytania zębami u dzieci oraz jak sobie z nim poradzić. Wyjaśniamy w jakich okolicznościach dochodzi do występowania bruksizmu u najmłodszych oraz szukamy sprawdzonych metod leczenia tego schorzenia. Dowiedz się więcej!

Czym jest zgrzytanie zębami u dzieci?

Zgrzytanie zębami u dzieci to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące przeważnie w nocy, w szczególności u dzieci, zaliczane do parasomnii. Zgrzytanie zębami u dzieci zwane jest inaczej bruksizmem. 

Zazwyczaj zgrzytanie zębami u dzieci nie ma związku z normalnymi funkcjami jamy ustnej, takimi jak jedzenie czy mówienie. Schorzenie jest dość popularne, zwłaszcza wśród najmłodszych i dotyka od ok. 8%  do ok. 31% procent populacji. Bruksizm nie jest łatwy do wykrycia, jednak do najczęściej wymienianych przez lekarzy objawów schorzenia zalicza się: nadwrażliwość zębów, bóle mięśni żuchwy, bóle głowy i zużycie zębów. 

Najczęściej występującym rodzajem zgrzytania zębami u dzieci jest zgrzytanie nocne. Wówczas objawy choroby nasilają się podczas snu, a ustępują zaraz po przebudzeniu. Rodzic, który ma podejrzenia, że jego dziecko może cierpieć na bruksizm, powinien cierpliwie nasłuchiwać oddechu dziecka podczas snu. Jeśli poza dźwiękiem oddychania słychać również nieprzyjemne zgrzytanie – wówczas należy udać się po pomoc do specjalisty. 

Nie do końca jasne jest pochodzenie tej choroby, jednak lekarze wyróżniają kilka czynników, które mają wpływ na zgrzytanie zębami u dzieci. Warto dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę i jakie zmiany wprowadzić w życiu malucha, aby nie narazić go na trwałe ubytki w obrębie jamy ustnej i zgryzu wywołane bruksizmem.  

zgrzytanie zębami u dzieci

Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci 

Zgrzytanie zębami u dzieci może mieć wiele przyczyn. Najczęściej bruksizm występuje u dzieci w trakcie snu i charakteryzuje się nieświadomym zaciskaniem zębów w nocy. 

Jako jedną z najczęstszych przyczyn zgrzytania zębami u dzieci, lekarze wymieniają nadmiar stresujących sytuacji lub bodźców. Może być to związane na przykład z przeprowadzką, rozpoczęciem uczęszczania do przedszkola czy żłobka lub zmianą szkoły. Jeśli dziecko narażone jest na dużą ilość stresujących czynników, warto zastanowić się, które z tych niekorzystnych bodźców można wyeliminować z życia malucha. 

Zgrzytanie zębami u dzieci może być również wywołane wadą zgryzu lub infekcją w obrębie jamy ustnej. Warto więc, po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby, udać się do stomatologa i ortodonty, w celu dokładnego zbadania uzębienia i zgryzu dziecka. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoli na szybkie dobranie odpowiednich metod leczenia. 

Do innych przyczyn zgrzytania zębami u dzieci zalicza się: bóle głowy, mięśni czy ucha, niepożądaną reakcję na zażywane leki lub nawet porażenie mózgowe. 

W przypadku wystąpienia bruksizmu u dziecka, młodzi rodzice powinni być zaalarmowani jednak nie powinni panikować. Należy pamiętać, że w ramach rozwoju dziecka naturalnie pojawiają się u niego pierwsze zęby, zmienia się ustawienie żuchwy i zębów względem szczęki, stąd też często pojawiające się nocne zgrzytanie zębami u dzieci, które w tym wieku nie jest groźne. Jeśli natomiast podejrzewamy, że zgrzytanie zębami może wynikać z innych przyczyn lub występuje u starszego dziecka – należy podjąć zdecydowane działania. 

Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębami u dzieci? 

Leczenie zgrzytania zębami u dzieci jest zróżnicowane i zależy głównie o przyczyny występowania schorzenia. Inne kroki należy podjąć w przypadku wykrycia wady zgryzu, inne w przypadku notorycznych bóli głowy i mięśni, a jeszcze inne gdy głównym czynnikiem wywołującym bruksizm jest nadmierny stres.

Pamiętajmy, że bruksizm u małych dzieci nie jest groźnym schorzeniem jeśli występuje rzadko. Możemy czuć się niespokojnie dopiero wówczas, gdy problem  dotyczy dziecka, u którego pojawiły się już zęby stałe lub schorzenie to trwa długotrwałe. 

W przypadku, gdy zgrzytanie zębami u dziecka wywołane jest wadą zgryzu, konieczne jest udanie się z dzieckiem do ortodonty, który zaleci założenie specjalnych szyn relaksacyjnych i ochronnych na zęby, aby uniknąć ścierania się zębów. Jeśli przyczyną bruksizmu są bóle głowy lub mięśni, należy poszukać prawdziwej przyczyny problemu u lekarza specjalisty. Najistotniejszą kwestią, która może mieć kluczowy wpływ na wyeliminowanie zgrzytania zębami u dzieci jest zadbanie o rozluźnienie i uspokojenie dziecka przed snem. Bruksizm u dzieci najczęściej przechodzi samoistnie wraz z wypadnięciem zębów mlecznych. 

Źródła

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Bruxism
  2. https://www.researchgate.net/profile/Lucianne_Maia/publication/7234082_Bruxism_in_children_A_warning_sign_for_psychological_problems/links/0912f50d18f8a97238000000.pdf
  3. https://watermark.silverchair.com/sleep-29-9-1143.pdf?token=AQECAHi208BE49Ooan9kkhW_Ercy7Dm3ZL_9Cf3qfKAc485ysgAAAn8wggJ7BgkqhkiG9w0BBwagggJsMIICaAIBADCCAmEGCSqGSIb3DQEHATAeBglghkgBZQMEAS4wEQQMdGPMpwgXy3EVmrkZAgEQgIICMrC3VsMzd48XWC2B7Kseex3m5CKNZUHrtoseH9y5_WCrHJqssc45l-ZJrmT0aFoZrQjf5nKG0a13Z51d_TZ_1Dv258hNusjYL6m0ZB27OaJvF3sthRbDNSDE3KxP_3ZJDZeUHWBmBgC8PmkKhhzLxBM_npKcEEx7hP6vB7nMpy_nmhlGmLwWbu8B7f2jkhptgFxksViibVYiLjU08tlUZiMpbFGBcAeehuQUh0mHFzC53Bgx-UBZ1NiwTnPyMS9-ybNnad3N1HJmaysqCieEbXEdzuPRbKT1zGnk8gjjtghD_gT9S1guiwnrqvQ9M7opf8Q6DfthsRNAzKJfj-HHFISjL_l0z0bJpZoVbpSVaIvXcrLPXo6sk5YLugqAkJwUmQRGikX1l2SBm6vgzBorduLvveKgNzHw5FIDr6AFYyYpkzdGUjrjzhQX9QcU4xZTGW8eoZGDYH9WctVKDOIdKsxJ4t60JJRFvJ-B9CSMpyGDA5hThq_v6qr7mZzcP4BlE7FeWAFvsuN-8ubQLRfy029i61j07ejYlB4xJcF1IMY55BHBHLkxDbzo9kGLbNXHlnLj9ZZEHWsvFm7isbkH1GhlOEBLuGz71GZU15PWLQ2tcdOUCDhmFrEtS1n8j_M_5e99_vNdnsQTqToqFp0S4Wx37oPUXt_0ahW6okZSrKtB-0GIUV_krpJU-Ed15B6Q_DE4npU_zudsNxkYtaaVazKVBm4PgvQX66-o-8oHLogw86o
  4. https://podyplomie.pl/pediatria/12160,bruksizm-u-dzieci-czy-wszyscy-go-widza-i-slysza?page=2

1 comment

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: