Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak rozwijać kreatywność i myślenie? Pomysły na zajęcia dla dzieci
Edukacja dziecka
Star icon
18.11.2022
Time icon 5 min
Comment icon 0 komentarze

Jak rozwijać kreatywność i myślenie? Pomysły na zajęcia dla dzieci

Spis treści

Kiedy mówimy o kreatywności, często przypisuje się ją talentowi, z którym naturalnie się urodziliśmy. Zazwyczaj mówi się, że albo jesteśmy kreatywną osobą, albo bliżej nam do umysłów ścisłych. Tak jednak nie jest. W rzeczywistości rozwijanie kreatywności to proces, który rodzice mogą aktywnie wspierać u swoich dzieci. 

Istnieje wiele narzędzi, które mogą w tym pomóc. Działania, które wspierają twórcze i kreatywne myślenie to m.in.: projekty artystyczne, budowanie z klocków lub granie w pomysłowe gry. Te i wiele innych zabaw na twórcze myślenie, przyczynią się do rozbudzenia kreatywnego myślenia i rozwiną dziecięcą wyobraźnię.

Dowiedz się jak rozwijać kreatywność, samodzielność i pomysłowość u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Poznaj sprawdzone pomysły na zajęcia dla dzieci rozwijające kreatywność. We wpisie wyjaśniamy także, dlaczego wspieranie kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia jest ważne dla rozwijających się umysłów. Gotowi na super dawkę inspiracji? Czytaj dalej!   

Dlaczego kreatywność u dzieci jest ważna?

Kreatywność rozumiana jako jedna z umiejętności miękkich jest kluczowa pod wieloma względami. Przydaje się w życiu codziennym, w edukacji i w późniejszej karierze zawodowej. Powodów jest wiele. Jak mówią badania, jednym z nich jest to, że kreatywność podnosi poziom endorfin, które skutecznie wpływają na rozwój naszego mózgu i opóźniają procesy starzenia. 

W badaniach naukowych pojawił się nawet termin „creative wellness”* oznaczający przestrzeń na brakujące ogniwo w poprawie codziennego samopoczucia, którym jest właśnie pierwiastek kreatywności. Jak mówi badanie, nawet Ci, którzy nie mają ponadprzeciętnych zdolności artystycznych, wciąż mogą rozwijać kreatywną półkulę mózgu i czerpać wiele pozytywnych efektów z pracy nad własną twórczością.

Kreatywne dzieci – zadbaj o rozwój umiejętności miękkich od najmłodszych lat

Zastanawiasz się jak pobudzić kreatywność u dziecka i czy warto? Poniżej podajemy najważniejsze powody, dlaczego warto zadbać o kreatywność i jej rozwój u dzieci. 

 • Kreatywność pomaga patrzeć na rzeczy pod szerszym kątem. Niezależnie czy dotyczy to projektu w pracy lub w szkole, czy życia osobistego, umiejętność patrzenia szeroko i łączenia kropek pomaga nie pogubić się w dużej ilości szczegółów. 
 • Kreatywność motywuje i podnosi na duchu. Odciąga umysł od problemów bieżących, ponieważ kiedy tworzymy, rysujemy, gotujemy czy komponujemy wiersz, kreatywność ożywia nasz umysł.
 • Kreatywność sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni. Ludzie, którzy ciągle mają nowe pomysły i potrafią czerpać inspirację z otaczającego ich świata, są często bardziej produktywni i nieustannie poszukują nowych rozwiązań.
 • Kreatywne myślenie lepiej rozwiązuje problemy, podejmuje wyzwania, a to buduje pewność siebie.
 • Wyrażanie siebie i kreatywność idą w parze. Wolność wypowiedzi jest niezwykle ważnym prawem człowieka, niezależnie od tego, czy dotyczy tego, co mówimy, piszemy, tego, że rzeźbimy w glinie czy eksperymentujemy z nowym przepisem kulinarnym. 
 • Kreatywność zbliża ludzi do siebie. Może to dotyczyć społeczności robiącej coś wspólnie dla swojego najbliższego otoczenia lub grupy fanów zjednoczonych dookoła ulubionego gatunku muzycznego. Poczucie przynależności jest  bardzo ważnym czynnikiem dla zachowania równowagi zdrowia psychicznego.
 • Kreatywność łagodzi stres i działa jak balsam dla duszy. Wywołuje pozytywne myśli i poczucie spokoju.
 • Kreatywność przyczynia się do długowieczności i “trenuje” sieci neuronowe w mózgu.** Utrzymując aktywność naszych umysłów, zasadniczo ćwiczymy mózg. A ponieważ kreatywne działania łagodzą również stres, są niezwykle skutecznym sposobem na poprawę stanu zdrowia.

Twórcze i abstrakcyjne myślenie – zabawy i ćwiczenia dla dzieci

Warto na co dzień wspierać kreatywność dzieci i często angażować je w zajęcia ćwiczące mózg i pamięć. Mądre i wartościowe zagospodarowanie dzieciom wolnego czasu jest ważne. Najlepiej, gdy dziecko może się jednocześnie swobodnie bawić, a z drugiej strony pobudzać swoją kreatywność. Sprawdź nasze pomysły na ćwiczenia dla dzieci rozwijające myślenie abstrakcyjne. Pomóż dziecku wykorzystać pełen potencjał wszystkich zmysłów. Poniżej znajdziesz nasze wskazówki. 

Wykorzystaj kreatywne zabawki

W rozwijaniu kreatywnego i abstrakcyjnego myślenia u dzieci świetnie sprawdzą się duże, drewniane klocki lub klocki LEGO. Poproś dzieci, aby zbudowały coś, co je interesuje, na przykład domek dla lalek lub ulubioną zabawkę. Możesz budować razem z nimi lub zostawić im wystarczająco dużo przestrzeni dla siebie. W ten sposób maluchy mogą rozwijać swoją wyobraźnię w zabawny i przyjemny sposób.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Opowiadajcie sobie historie

Zachęcaj pociechę do opowiadania i czytania bajek, co pozytywnie wpłynie na wyniki w szkole, ale także rozbudzi twórczą energię w domu. Wybierz książki odpowiednie do wieku dziecka i czytaj na głos razem z nim. Przy okazji opowiadajcie sobie historie, niezależnie od tego, czy są to historie rodzinne, ulubione bajki czy historie przygodowe. Świetną alternatywą dla książek są audiobooki, które okażą się niezastąpione podczas długiej podróży. 

Tych audiobooków warto posłuchać: 

 • Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty. Historyjki dla ciekawskich dzieci – audiobook zawiera dwadzieścia dwie zabawne i pomysłowe historyjki, które dają odpowiedzi na przeróżne dziecięce pytania. Audiobook wspiera rodziców we wprowadzaniu maluchów w tajemnice otaczającego świata. 
 • Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek – audiobook pozwala zagłębić się w historię zaginionych skarpetek, które wyruszają w szeroki świat przez magiczną dziurę, którą odkrywa hydraulik wezwany na interwencję. Przez nią skarpetki wydostają się na wolność i doświadczają wielu ciekawych przygód.
 • Opowiadania do Chichotania – audiobook o tym, jak codzienne sprawy, widziane oczyma przedszkolaka nabierają nieoczekiwanych kolorów. Zakładanie butów może okazać się niezwykle emocjonujące, a rozważania o tym, co śni się psu, prowadzą do zabawnych sytuacji.

Ucz się angielskiego z Novakid

Novakid stawia na naukę języka angielskiego prowadzoną w zabawny i bezstresowy sposób. Metody nauczania stosowane w Novakid są niezwykle skuteczne i obejmują:

 • Metodę PPP – Presentation, Practice, Production, opartą na prezentacji nowego materiału w ciekawym kontekście, wspieraną praktyką i zakończoną produkcją, czyli wykorzystaniem w swobodnej komunikacji. 
 • Metodę TPR Total Physical Response, czyli reagowanie na bodźce całym ciałem, np. poprzez śpiewanie piosenek z pokazywaniem i tańczeniem lub naśladowanie ruchów nauczyciela. 
 • Grywalizację – ważny element nauki poprzez zabawę. Są nieocenionym narzędziem łączącym to, co przyjemne, z tym, co pożyteczne. Wzbudzają u dzieci zainteresowanie i pasję do nauki języka angielskiego.
 • Częste powtórki materiału – które pozwalają na dłużej zapamiętać nowo poznane angielskie słownictwo i zagadnienia. 

Zabierz się za sztukę własnymi rękoma

Sztuka to wspaniały sposób na wprowadzenie pozytywnej, kreatywnej atmosfery do Waszego domu. Poprzez zaangażowanie w prace plastyczne, dzieci uczą się wyrażania siebie i doskonalą swoje zdolności twórcze i manualne. Zapytaj swoją pociechę, czy tworzenie czegoś sprawia jej szczególną frajdę. Zapisz dziecko na zajęcia plastyczne lub wykonujcie prace artystyczne w domu. Możecie malować obrazy, wycinać ozdoby na różne święta lub tworzyć rzeźby z plasteliny albo masy solnej.

Rozbudź kreatywność dzieci muzyką

Trudno jest znaleźć osobę, która w ogóle nie lubiłaby muzyki. Kreatywna zabawa z muzyką nie musi wcale dotyczyć tylko słuchania! Komponowanie i tworzenie muzyki, śpiewanie i tańczenie do rytmu to wspaniały sposób na pobudzanie kreatywności już od najmłodszych lat. Śpiewanie rymowanek i piosenek to doskonałe ćwiczenie dla młodych umysłów. Spróbuj zagrać z dzieckiem koncert z wykorzystaniem różnych instrumentów muzycznych lub zatańczyć do ulubionej piosenki. 

Rozwijaj kreatywność dziecka z wideo pomysłami Novakida

Na kanale Novakid na YouTube znajdziesz mnóstwo inspirujących filmów z zadaniami i mini-projektami, które pomogą rozwijać kreatywność Twojego dziecka! Sprawdź jak krok po kroku nauczyciel Novakida pokazuje jak zrobić: kartonowy labirynt dla kulek, proste eksperymenty fizyczno-chemiczne, oraz kreatywne ozdoby świąteczne. Te kreatywne zabawy to idealny sposób na mądre spędzanie czasu wolnego z dzieckiem i pobudzanie jego kreatywności. Przy okazji maluch cały czas chłonie angielską wymowę i słówka oraz rozwija umiejętności językowe!

A jakie jest Twoje zdanie na temat pobudzania i rozwijania kreatywności u dzieci? Czy Twoja pociecha to bardziej artystyczna dusza, czy twardo stąpający po ziemi umysł ścisły? Podziel się z nami swoimi sposobami na rozwijanie dziecięcej kreatywności w komentarzach pod wpisem. 

 

Podobał Ci się ten artykuł? 

 

*Źródło (Google Scholar): https://www.myamericannurse.com/wp-content/uploads/2018/08/11-13-Creative-Wellness-1.pdf  

**  Według naukowców z Scientific American Magazine

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.