Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
zabawy dla dużych rodzin - ilustrcja
Novakid dla rodziców
Star icon
09.11.2023
Time icon 12 min
Comment icon 0 komentarze

24 zabawy dla dużych rodzin

Spis treści

W poszukiwaniu inspiracji na rodzinne zabawy, rodzice dużych rodzin często stają przed wyzwaniem zaspokojenia różnorodnych potrzeb i zainteresowań swoich pociech. Młodsze dzieci marzą o energicznych przygodach, podczas gdy starsze wyczekują zajęć bardziej skupionych na współpracy i kreatywności.

Trudności pojawiają się również przy organizacji aktywności, które angażują wszystkich uczestników, niezależnie od ich wieku i umiejętności. W odpowiedzi na te wyzwania, prezentujemy 24 starannie wyselekcjonowane zabawy, które z łatwością wpiszą się w dynamikę dużej rodziny.

Każda z nich została przemyślana tak, aby integrować rodzeństwo, rozwijać ich umiejętności i sprawić, że wspólnie spędzony czas stanie się niezapomnianą przygodą dla wszystkich. Oto nasze sprawdzone propozycje, które z pewnością przyniosą uśmiech na twarze zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych członków rodziny.

Kalambury

Kalambury to klasyka rodzinnej rozrywki, idealna dla grupy osób w każdym wieku. Aby rozpocząć zabawę, wystarczy przygotować kartki z wyrazami lub frazami do odgadnięcia i podzielić uczestników na drużyny. Jedna osoba rysuje lub pokazuje gesty, a reszta drużyny zgaduje.

Kalambury to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do nauki i praktyki języka angielskiego, szczególnie atrakcyjna dla dzieci. Wystarczy wybrać słowa w języku obcym, aby w przyjemny sposób wzbogacić słownictwo i zachęcić do komunikacji w angielskim, dodając edukacyjny element do zabawy. Koniecznie wypróbujcie kalambury po angielsku

Gorące krzesła

Zabawa znana również jako „muzyczne krzesła”, to doskonały sposób na rozruszanie towarzystwa. Ustawiamy w kole krzesła, o jedno mniej niż jest uczestników. Ktoś odpowiada za muzykę – gdy muzyka gra, uczestnicy chodzą dookoła krzeseł, a kiedy muzyka nagle się zatrzymuje, wszyscy muszą szybko znaleźć miejsce do siedzenia. Osoba, która zostaje bez krzesła, odpada.

Gra jest fantastyczna dla każdego, ponieważ łączy elementy rywalizacji, szybkości i refleksu, jednocześnie zachęcając do aktywności fizycznej.

Ciuciubabka

Popularna wśród najmłodszych, ciuciubabka to gra, w której „szukający” ma zawiązane oczy i próbuje złapać pozostałych uczestników. W trakcie gry, osoby unikające złapania mogą delikatnie prowokować „szukającego”, mówiąc na przykład „ciepło” lub „zimno”, w zależności od jego położenia.

Jest to wspaniała zabawa, która rozwija zmysły, koordynację i umiejętność słuchania, a także wzmacnia zaufanie między dziećmi.

Głuchy telefon

W tej grze uczestnicy siedzą w kole. Pierwsza osoba szeptem przekazuje hasło kolejnej, a to przekazywane jest dalej aż do ostatniej osoby, która głośno mówi, co usłyszała. Często końcowe hasło znacząco różni się od oryginalnego, co prowadzi do salw śmiechu. Jako hasła świetnie sprawdzą się skomplikowane wyrażenia lub zabawne zdania. Jako hasła możecie także używać łamaczy językowych jak:

  • „Stół z powyłamywanymi nogami.”,
  • „Czarna krowa w kropki bordo żuła trawę, kręcąc mordą.”,
  • „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.”,
  • „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.”

Głuchy telefon uczy dzieci koncentracji i precyzyjnego słuchania.

Odwróć koc

Do tej gry potrzebny jest duży koc. Dwie drużyny stają po przeciwnych stronach koca trzymanego na wygodnej wysokości. Na sygnał koc jest opuszczany, a zespoły mają za zadanie jak najszybciej wymienić się miejscami, nie dotykając koca.

Jest to zabawa wymagająca szybkości, zręczności i dobrej koordynacji, świetna do nauki pracy zespołowej i strategii.

Odbijanie balona

Celem gry jest utrzymanie balona w powietrzu, nie pozwalając mu dotknąć ziemi. Uczestnicy mogą dotykać balona jedynie raz, zanim przejdzie on do kolejnej osoby. To prosty, ale wymagający sposób na rozwijanie zwinności, refleksu i kooperacji w grupie. Gra ta jest szczególnie atrakcyjna podczas rodzinnych spotkań, ponieważ każdy może wziąć w niej udział, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej.

Podchody

Podchody to tradycyjna gra terenowa, w której jedna grupa ucieka, pozostawiając za sobą znaki, a druga grupa musi je rozszyfrować i śledzić uciekinierów.

To idealna zabawa do parku lub lasu, pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Aby zwiększyć emocje, można ustalić różne role dla uczestników i wprowadzić elementy zadań dodatkowych. Gra rozwija zdolności analityczne, umiejętność pracy w zespole oraz orientację w terenie.

Zbijak

Zbijak, znany też jako „dwa ognie”, to dynamiczna gra zespołowa polegająca na eliminowaniu przeciwników poprzez trafienie ich piłką. Wymaga ona zręczności, szybkości, a także taktyki drużynowej. Bezpieczeństwo jest kluczowe, dlatego warto użyć miękkiej piłki i ustalić jasne zasady gdzie i jak można rzucać piłką. Zbijak to świetny sposób na rozwijanie refleksu oraz umiejętności współpracy w grupie.

Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego to klasyk, który nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani przygotowania. Gdy jeden z uczestników zabawy zostaje na miejscu i zasłania oczy, cała reszta uczestników szuka schowków i kryjówek. Po odliczeniu do umówionej liczby wybrana wcześniej osoba rozpoczyna poszukiwania.

Gra ta stymuluje kreatywne myślenie, gdyż każdy musi znaleźć jak najlepsze miejsce do ukrycia się, a także rozwija zdolność strategicznego planowania.

Rzeka pełna krokodyli

To wariant zabawy ruchowej, w której 'rzeka’ jest wyznaczonym obszarem, przez który uczestnicy muszą przejść, unikając 'krokodyli’ (jeden lub kilku uczestników zabawy). Osoby, które zostaną dotknięte przez krokodyla, dołączają do 'krokodyli’. Gra ta jest emocjonująca i wymaga od dzieci zwinności oraz szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację w otoczeniu.

Przeciąganie liny

Przeciąganie liny to klasyczna gra zespołowa, która wymaga siły, wytrzymałości i współpracy. Drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, chwytając linę i starają się przeciągnąć przeciwników przez wyznaczony punkt. To doskonałe ćwiczenie na budowanie ducha zespołowego oraz na naukę strategii i techniki.

Zabawy z kolorową chustą

Kolorowa chusta, zwana też chustą animacyjną, jest wszechstronnym rekwizytem do wielu gier i ćwiczeń. Można jej używać do tańca, do tworzenia fal, a także do zabaw wymagających współpracy, jak przewiezienie na niej przedmiotu z jednego miejsca na drugie bez jego upuszczenia. Zabawy z chustą kształtują koordynację, rytm, a także umiejętność współdziałania w grupie.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Sztafeta z przeszkodami

Sztafeta z przeszkodami to emocjonująca gra ruchowa, która połączy całą rodzinę w rywalizacji pełnej wyzwań. Do jej przeprowadzenia potrzebne są przedmioty, które posłużą za przeszkody – mogą to być krzesła, liny, hula-hopy czy pachołki.

Uczestnicy dzielą się na drużyny, a każdy członek musi pokonać tor przeszkód i przekazać „pałeczkę” kolejnej osobie. Zadanie to rozwija zwinność, szybkość i zdolność pracy w grupie, jednocześnie dostarczając dawki zdrowej konkurencji.

Wyścigi biegiem

Wyścigi biegiem to świetna aktywność dla dzieci i dorosłych, która nie wymaga żadnego sprzętu i może być przeprowadzona niemal wszędzie. Uczestnicy ustawiają się na starcie, a na sygnał rozpoczynają wyścig do mety. Aby dodać zabawie charakteru, można wprowadzić różne kategorie: bieg na krótki dystans, sztafeta czy bieg z przeszkodami. To prosta, ale skuteczna metoda na poprawę kondycji i zdrową rywalizację.

„Szymon mówi”

„Szymon mówi” to gra, która ćwiczy koncentrację i reakcję na polecenia. „Szymon” to osoba prowadząca grę, która wydaje komendy zaczynające się od słów „Szymon mówi” – wtedy uczestnicy muszą je wykonać. Jeśli komenda nie zaczyna się od tych słów, a ktoś ją wykonuje, odpada. Gra jest świetnym sposobem na naukę uważności i szybkiego reagowania.

Kółko graniaste

Kółko graniaste to tradycyjna polska zabawa, w której uczestnicy tańczą taniec do piosenki w kole, a na słowa „bęc”, wszyscy muszą przykucnąć. Ta gra będzie świetna dla dzieci w różnym wieku, ponieważ łączy w sobie ruch, muzykę i element zaskoczenia. Najlepiej jednak sprawdzi się wśród najmłodszych dzieci.

Stary niedźwiedź mocno śpi

Gra zwykle rozpoczyna się od śpiewania piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”, podczas której jedna osoba leży i udaje śpiącego niedźwiedzia, a pozostałe delikatnie krążą dookoła niego. Gdy piosenka dobiega końca i „niedźwiedź” się budzi, pozostali uczestnicy muszą szybko uciec, aby nie zostać złapanym. To zabawa, która rozwija reakcję i szybkość oraz dostarcza mnóstwa śmiechu.

Gra w skojarzenia

Gra w skojarzenia to prosta, ale intelektualnie stymulująca aktywność, w której uczestnicy na zmianę wypowiadają słowa związane ze słowem poprzedzającym. Gra rozpoczyna się od dowolnego słowa, a każda kolejna osoba musi powiedzieć coś, co jest z nim związane. To nie tylko świetny trening kreatywnego myślenia, ale również okazja do nauki nowych słów i pojęć.

Gra w piłkę nożną

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych gier zespołowych na świecie, doskonała dla dużej rodziny. Wystarczy rozstawić dwie bramki piłkarskie i podzielić uczestników na dwie drużyny. To świetny sposób na poprawę kondycji fizycznej, naukę pracy zespołowej oraz rozwijanie techniki i taktyki gry. Dodatkowo, gra w piłkę nożną wzmacnia więzi rodzinne poprzez zdrową rywalizację i wspólną zabawę. No i kto nie chciałby się wcielić w rolę Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, Messiego i Neymara?

Gra w siatkówkę

Siatkówka to kolejna gra zespołowa, która wymaga do zabawy siatki i piłki. Może być rozgrana na plaży, w ogrodzie, czy na boisku. W siatkówce liczy się nie tylko siła, ale przede wszystkim technika, zgranie zespołowe i precyzja. Jest to doskonały sposób na integrację rodzinną, ponieważ wszyscy uczestnicy muszą współpracować, aby zdobyć punkty.

Gra w koszykówkę

Koszykówka, choć wymagająca kosza, jest łatwa do zorganizowania i dostarcza mnóstwo radości. Można w nią grać nawet w mniejszych grupach, dzieląc rodzinę na drużyny. Gra rozwija koordynację, zwinność i zdolności strategiczne. Koszykówka jest również świetnym ćwiczeniem cardio i może być dostosowana do różnych poziomów umiejętności zawodników.

Zgadnij kto to

Zgadnij kto to to zabawa, która rozwija zdolności dedukcyjne i spostrzegawczość. Uczestnicy po kolei zadają pytania, na które można odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”, aby odgadnąć postać, którą wylosował przeciwnik. Jest to świetna rozrywka dla wszystkich grup wiekowych, ponieważ może być modyfikowana w zależności od wiedzy i zainteresowań uczestników.

Czarodziejski dywan

Czarodziejski dywan to zabawa, w której uczestnicy starają się przejść z jednego miejsca na drugie, stojąc na „dywanie” (może to być koc lub mata), który nie może dotykać podłogi poza wyznaczonymi „bezpiecznymi strefami”. To świetne ćwiczenie na równowagę, koordynację i kreatywne myślenie. Zabawa ta pobudza wyobraźnię i wspiera rozwój motoryczny dzieci.

Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy

Klasyczna gra dla dzieci, w której jedna osoba odwraca się do reszty grupy stojącej w linii startowej i mówi „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”, po czym szybko się odwraca. W tym czasie pozostali uczestnicy starają się zbliżyć do „Baby Jagi”, ale muszą zastygnąć w bezruchu, kiedy ta się odwraca. Jeśli „Baba Jaga” zauważy ruch, uczestnik jest wysyłany z powrotem na start. Gra ta rozwija kontrolę ciała, cierpliwość i umiejętność skupienia.

Podsumowanie

Znalezienie ciekawych i angażujących zabaw dla dużych grup dzieci i dużych rodzin może stanowić wyzwanie, szczególnie jeśli osoby uczestniczące we wspólnej zabawie są w różnym wieku. Jednak, po uruchomieniu fantazji i wyobraźni oraz zaangażowaniu się we wspólne spędzanie czasu, każda z zaprezentowanych tutaj zabaw okaże się świetną rozrywką dla całej rodziny.

Większość z tych zabaw przeprowadzicie bez problemu w domu. Natomiast, jeśli szukacie aktywności dla całej rodziny na świeżym powietrzu, to zachęcamy do przeczytania osobnego artykułu poświęconego 44 super pomysłom na zabawy na dworze.  Znajdziecie tam mnóstwo inspiracji na wspólne spędzanie czasu pod gołym niebem! 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Novakid dla rodziców
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.